Ako fungujú bitcoiny – ľahký sprievodca pre Noobs

Keď sa bitcoin blíži k 10. výročiu, prvá a najúspešnejšia kryptomena na svete je pre mnohých ľudí na trhu stále záhadou. Aj keď sa bitcoin dostal do slovníka más, priemerný človek si stále kladie otázku „ako funguje bitcoin a vďaka čomu sú tieto počítače také cenné?“

Súčasný stav vecí

Kryptotrh sa naďalej rozširuje do nových výšin. Každý týždeň vstupujú na trh nové blockchainy, žetóny, mince a burzy. Každý z týchto produktov poskytuje používateľom hodnotné služby. Všetky tieto technológie však vďačia za uznanie pôvodnej kryptomene sveta – bitcoinu.

Čo je to bitcoin (BTC)?

Za Satoshi Nakamoto, Anonymný tvorca bitcoinu, bitcoin, je „systém peer-to-peer elektronickej hotovosti“. Pozrime sa podrobne na toto tvrdenie, aby sme skutočne pochopili presne to, čo tu uvádza Nakamoto. Po prvé, uvádza, že bitcoin je sieť typu „peer-to-peer“.

Bitcoin Whitepaper

Bitcoin Whitepaper

Peer-to-peer transakcie sú priame transakcie. Skvelým príkladom tohto štýlu transakcie je, keď niekomu odovzdáte hotovosť. Keď odovzdáte susedovi hotovosť 5 dolárov, ide o priamu transakciu. Nebol zapojený žiadny sprostredkovateľ. Neexistovalo žiadne overenie účtu alebo centrálna banka schválila vašu transakciu. Konali ste slobodne.

Neefektívnosť v dnešnom systéme

Teraz sa pozrite na rovnakú transakciu, tentokrát však platíte debetnou kartou alebo platobnou aplikáciou. Aj keď to môže vyzerať, akoby sa prostriedky okamžite previedli z vášho účtu na ich účet, je to tak len ťažko. Vaša platba začína náročnou cestou, ktorá môže trvať niekoľko dní.

Najskôr váš platobný príkaz skontroluje u oboch bánk, aby sa ubezpečil, že účty sú platné a na vašom účte sú prostriedky na odoslanie. Potom sa vaša platobná akcia odošle významnej spoločnosti zaoberajúcej sa spracovaním platieb. Vo väčšine prípadov to je Visa alebo MasterCard.

Ďalej sa vaše prostriedky odrazia okolo 30+ sprostredkovateľov, kým sa dostanú do cieľa zhruba o 3 dni neskôr. Preto sa pri vrátení debetných alebo kreditných transakcií prejaví vo vašom účte niekoľko dní.

Dlhá cesta

Všetky tieto kroky dodajú vašim transakciám viac času. Každý sprostredkovateľský a overovací proces navyše vyžaduje za svoje služby poplatok. Okrem všetkých týchto obáv musí vaša transakcia stále prechádzať regulačnými kanálmi. Ak z nejakého dôvodu existuje rozpor medzi vašou vládou a vládou osoby, ktorej chcete poslať platbu, zistíte, že je nemožné tieto prostriedky poslať.

Obchodovanie s bitcoinmi - analýza prostredníctvom CoinMarketCap

Obchodovanie s bitcoinmi – analýza cez CoinMarketCapBitcoin obchodovanie – analýza cez CoinMarketCap

Centralizácia vs. decentralizácia

Dôvod všetkých týchto sprostredkovateľov je jednoduchý, súčasný finančný systém je centralizovaný. V centralizovanom systéme existuje jedna centrálna organizácia, napríklad banka alebo vláda, ktorá má všetku moc. Držia vaše prostriedky, schvaľujú vaše transakcie a rozhodujú sa, kedy vydajú viac meny. Ste iba na ceste.

Ako fungujú bitcoiny (BTC)?

V decentralizovanej sieti máte pod kontrolou svoje aktíva až do presného okamihu, keď dorazia na miesto určenia. Keď posielate bitcoiny z peňaženky do peňaženky inej osoby, medzi vašou platbou a jej cieľom nie sú žiadni sprostredkovatelia.

Z tohto dôvodu neexistuje žiadna tretia strana, ktorá by schválila alebo zamietla vaše transakcie. Celý proces prebieha spôsobom „peer-to-peer“. Je to rovnaké ako odovzdať niekomu digitálnu hotovosť. V zásade získate späť kontrolu nad svojimi financiami pomocou decentralizovaného systému.

Príklady ďalších decentralizovaných systémov, ktoré sa dnes používajú

Koncept decentralizácie sa spočiatku môže zdať trochu trápny na pochopenie. Krátko však nahliadnite na trh a uvidíte, že ďalšie decentralizované systémy tvrdo pracujú. Dokonalým príkladom decentralizovaného systému, ktorý viac ako pravdepodobne poznáte, sú torrentové streamovacie služby.

Bittorrent Token

BitTorrent Token

Keď idete na web streamujúci torrenty, pravdepodobne si kladiete otázku „ako tieto platformy zostávajú otvorené, aj keď ponúkajú produkty, na ktoré nemajú licencie?“ Odpoveď je jednoduchá, využívajú decentralizáciu, aby zabránili cenzúre. Tu je ukážka toho, ako sa v tomto scenári používa decentralizácia, aby vám priniesla všetky vaše obľúbené prvé vydania a novú hudbu zadarmo.

Decentralizácia = Cenzúrny odpor

Webové stránky sa páčia BitTorrent v skutočnosti vám neposkytujú žiadny obsah. V skutočnosti poskytujú ľuďom iba miesto, kde sa môžu voľne stretávať a vymieňať si údaje, nech už sú tieto údaje akékoľvek. Teraz, samozrejme, vo väčšine prípadov jeho hudba alebo filmy, ale môže to byť čokoľvek od politických správ až po skutočnú hodnotu, napríklad kryptomeny.

Pretože tieto webové stránky poskytujú ľuďom iba miesto na stretnutie a výmenu údajov, je oveľa ťažšie ich zavrieť ako centralizovaný web, ktorý vám tieto súbory na stiahnutie ponúkol priamo. Tieto streamovacie webové stránky v podstate neurobili nič zlé.

Rovnaké koncepty možno použiť vo finančnom sektore. Napriek integrácii decentralizácie je nemožné cenzurovať, upravovať alebo blokovať platby v blockchaine. Týmto spôsobom predstavuje bitcoin ideologický posun smerom k väčšej finančnej slobode a oddeleniu vlády od meny.

Aby ste pochopili bitcoin, musíte sa najskôr pozrieť na niektoré z hlavných technológií, vďaka ktorým je táto úžasná funkcia mince. Ako už viete, decentralizované siete sú odolné voči cenzúre. Existuje tiež celý rad rôznych typov decentralizovaných sietí. Bitcoin sa pri poskytovaní týchto slobôd spolieha na blockchainovú sieť.

Čo je to Blockchain?

Blockchain je decentralizovaná sieť, ktorá využíva „bloky“ transakcií na vytvorenie kompletného „reťazca“ udalostí od spustenia siete. V blockchainovej sieti bitcoinu sú tisíce validátorov transakcií známych ako ťažiari alebo uzly. Dôležité je, že každý uzol overuje každú transakciu v blockchaine, ale nie každý uzol dostane odmenu.

Kto dostane odmenu? – Ako fungujú bitcoiny

Títo baníci proti sebe súperia prostredníctvom komplikovanej matematickej rovnice. Uzol, ktorý dostane otázku správne, najskôr pridá do blockchainu ďalší blok transakcií. Za svoje úsilie dostávajú odmenu. Dnes je odmena stanovená na 6,5 ​​BTC.

Mechanizmus konsenzu bitcoinov - SHA-256 - technológia blockchain

Mechanizmus konsenzu bitcoinov – SHA-256 – technológia blockchain

SHA-256

Matematická rovnica známa ako SHA-256 je taká zložitá, že ju váš počítač preskúma a rozhodne sa, že je lepšie robiť poučené odhady, ako sa pokúšať rovnicu vypočítať priamo. Tento odhad je to, čo zvyšuje spracovanie na vašom počítači, čo zase zvyšuje náklady na ťažbu.

Čo je ťažba bitcoinov (BTC)?

Keď počujete, že niekto má vrtnú plošinu na bitcoiny, znamená to jednoducho, že má špeciálne zostavený počítačový procesor šitý na mieru algoritmu SHA-256. Tieto zariadenia známe ako ťažiari ASIC (Application Specific Integrated Chips) sú tisíckrát presnejšie pri hádaní odpovede algoritmu SHA-256..

Viac baníkov – vyššia bezpečnosť

Na bitcoine je super to, že nie je čisto matematický. Za jeho podstatou stojí skutočný psychologický prístup. Napríklad čím je sieť bitcoinov väčšia, tým je bezpečnejšia a tým vyššia je hodnota BTC. Čím vyššia je trhová hodnota bitcoinu, tým viac baníkov na trhu je.

Keď hodnota bitcoinu stúpa, algoritmus SHA-256 sa tomu prispôsobí. Tieto úpravy zaisťujú, že odmeny za ťažbu sa vyplácajú každých desať minút. Tieto odmeny sú pre bitcoinovú sieť životne dôležité z dvoch hlavných dôvodov. Po prvé, táto stratégia motivuje uzly, aby pokračovali v overovaní transakcií.

Predvídateľné vydanie

Po druhé, tieto odmeny sú jediným časom, kedy nové BTC vstúpia na trh. Celkovo bude na svete k dispozícii iba 21 miliónov BTC. Systém úprav obtiažnosti a odmeny za ťažbu BTC zaisťuje, že tieto BTC vstúpia na trh stručným a predvídateľným spôsobom.

Ťažobná súprava na bitcoiny - ako funguje bitcoin?

Ťažobná súprava bitcoinov – ako funguje bitcoin?

Teraz si porovnajme tento matematický proces s procesom dnešných centrálnych bankárov. V centralizovanom finančnom systéme sa vydávanie meny uskutočňuje z rozmaru. Len nedávno americká vláda vydala na trh bilióny meny ako súčasť stimulačného balíka Covid-19. Tieto fondy však určite narušia krehkú rovnováhu ponuky a dopytu. V dôsledku toho bude inflácia určite čoskoro.

Prečo svet potrebuje bitcoin

Svet dnes potrebuje bitcoiny viac ako kedykoľvek predtým. Bitcoin predstavuje skutočné nebezpečenstvo pre centralizované trhy, pretože po prvýkrát v histórii poskytuje svetu bezpečnú digitálnu alternatívu k zavedeným fiat systémom. Na rozdiel od svojho predchodcu, zlata, je bitcoin k dispozícii celému svetu a vyžaduje z hľadiska bezpečnosti veľmi malú réžiu.

Zlato vs. bitcoin

Teraz si na chvíľu porovnajme zlato a bitcoiny, aby sme zistili, prečo sú kryptomeny budúcimi rezervnými menami sveta. Po prvé, je potrebné uznať, že zlato slúžilo a stále slúži dôležitému účelu na trhu ako bezpečné útočisko pre investorov. Zlato je mimoriadne stabilné a všeobecne akceptované.

Problémy so zlatom sú systémové. Pre jedného funguje zlato iba ako rezervná mena. Zlato ste nemohli použiť na každodenné mikro transakcie. Predstavte si, že idete do miestneho obchodu s potravinami a odštiepite si nejaké zlato, aby ste zaplatili za svoje položky, čo v roku 2020 nie je vôbec realistické.

Kde máte svoje zlaté tehličky?

Zlato navyše nie je majetkom, ktorý môžete ľahko získať do rúk. Určite je dnes veľa investorov do zlata, ale čo vlastne vlastnia? Ak sa vaše zlato nenachádza v trezore umiestnenom na vašom pozemku, skutočne vlastníte iba kúsok papiera, ktorý uvádza, že vlastníte zlato. Je smutné, že v časoch veľkých hospodárskych konfliktov sa majitelia zlata túto lekciu učia ťažko. Naozaj, z akýchkoľvek dôvodov si môžete vziať svoje zlato.

Dokonalý príklad toho, ako sa investori do zlata vyrovnávajú s realitou, nastal v 30. rokoch v USA. Počas tejto doby vláda Franklina D Roosevelta zaistila všetky zlaté zliatky a mince občana Výkonný príkaz 6102. Rozkaz prinútil všetkých občanov predať svoje zlato vláde celkom dole trhové sadzby. Tým, ktorí odmietli, bolo ich zlato skonfiškované.

Nemožno zabaviť bitcoin

Držitelia bitcoinu sa tohto scenára nikdy nemusia obávať. Držíte priamo svoje bitcoiny, nielen poznámku o vlastníctve. Bitcoin sa spolieha na pár kryptografických kľúčov, aby bol váš fond v bezpečí. Verejný kľúč je to, čo ľuďom dávate, aby vám mohli posielať BTC, zatiaľ čo súkromným kľúčom je prístup k vašej peňaženke. Svoj súkromný kľúč nesmiete nikdy nikomu vydať.

Ako ste sa už dozvedeli, decentralizovaná povaha siete Bitcoin je nastavená tak, že je nemožné, aby ju vlády zastavili. Bezpečnostné kľúče navyše bránia nadmernému zasahovaniu vlád do zachytávania vašich ťažko zarobených BTC, kedykoľvek to považujú za potrebné.

Vyplní všetky scenáre použitia

Bitcoin funguje ako mena aj ako zásoba hodnoty. Môžete HODLovať svoje BTC a užívať si zhodnotenie, alebo môžete beztrestne obchodovať alebo míňať svoje bitcoiny. Táto jedinečná mena poskytuje investorom flexibilitu hotovosti, pohodlie digitálnych transakcií a možnosti ukladania hodnoty zlata.

Budúcnosť bitcoinu

Budúcnosť bitcoinu vyzerá jasne. Sieť je rozsiahlejšia a bezpečnejšia. O tomto revolučnom protokole tiež vie viac ľudí ako kedykoľvek predtým. Prvá kryptomena na svete tiež nedávno získala niektoré nové funkcie prostredníctvom siete Lightning Network.

Lightning Network

Po kryptomene v roku 2017 sa ukázalo, že je potrebné vyriešiť problémy so škálovaním BTC. Sieťový prenos dosiahol bod, že BTC nedokázalo splniť jednu zo svojich primárnych rolí. Kvôli extrémnej volatilite, oneskoreným časom transakcií a obrovským poplatkom nemohol fungovať ako peer-to-peer hotovostný systém..

Vývojári odvtedy našťastie opravili mnohé z týchto problémov prostredníctvom aktualizácií a iného vývoja. Lightning Network je jedným z týchto vývojov, ktoré si na trhu naďalej získavajú pozornosť. The Lightning Network je protokol mimo reťazca, ktorý sa pri znižovaní preťaženia siete spolieha na súkromné ​​platobné kanály.

Lighting Network navyše poskytuje BTC niektoré nové funkcie, ako napríklad schopnosť využívať inteligentné zmluvy a predsudky. Veštičky sú mimoreťazcové snímače, ktoré môžu spúšťať udalosti na reťazci, napríklad inteligentné zmluvy.

Bitcoin je tu na pobyt

Dnes je bitcoin pojmom. Je prekvapujúce, že jediná Nakamotova minca inšpirovala digitálnu revolúciu na trhu. V súčasnosti sú investorom k dispozícii tisíce kryptomien. Zatiaľ čo mnohé z týchto platforiem vylepšujú základný dizajn bitcoinu, žiadna sa nemôže vyrovnať sile bitcoinovej siete a celkovej podpore komunity. Z tohto dôvodu naďalej vládne bitcoin ako kráľ kryptomien.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map