Bitcoin vs Ethereum: Aký je rozdiel?

Ako vzdelaný investor do kryptomeny je veľmi dôležité pochopiť rozdiely medzi bitcoinmi a ethereom. Obe tieto mince sú na trhu titánmi, aj keď z rôznych dôvodov. Obe mince sú v tomto okamihu životne dôležité pre rozvoj trhu. Vďaka nim sú tieto mince také odlišné, ale na trhu také dôležité.

Bitcoin

Bitcoin bol prvou úspešnou kryptomenou na svete. Satoshi Nakamoto zmenil svet, keď predstavil svoj revolučný protokol. Jeho cieľom bolo vytvoriť „systém elektronickej hotovosti typu peer-to-peer“, ktorý by bol odolný voči cenzúre aj decentralizovaný.

Svoju misiu uspel, keď oficiálne spustil bitcoin v roku 2009. Od tej doby zaznamenal bitcoin obrovský finančný aj technologický rast. V jadre však stále zostáva prístupný pre všetkých. Bitcoin navždy zmenil svet a inšpiroval nové odvetvie. Z týchto dôvodov môžete bitcoin považovať za prvú generáciu kryptomien.

Bitcoin predovšetkým nestagnuje a protokol sa neustále vyvíja. Bola však postavená tak, aby slúžila svojmu konkrétnemu účelu. Z toho vyplýva, že to nie je najlepšia voľba pre funkcie, ako sú inteligentné zmluvy alebo ďalšie blockchainové funkcie novej generácie. Pozoruhodné je, že zavedenie protokolov druhej vrstvy, ako napríklad Lightning Network, značne rozširuje funkčnosť bitcoinov.

Druhá generácia – bitcoin vs ethereum

Ethereum je distribuovaný verejný blockchain. Táto decentralizovaná sieť predstavila svetu funkciu inteligentného skriptovania zmlúv. Tieto protokoly umožnili komukoľvek vytvárať decentralizované aplikácie a rozširovať prípady použitia kryptomien. Dnes existujú tisíce rôznych kryptomien a blockchainových projektov. Väčšina však využíva niektoré formy inteligentných zmlúv na zefektívnenie sieťových aktivít.

Grafy éteru

Grafy éteru

Nie je to úplne kryptomena

Je dôležité pochopiť, že ethereum nie je kryptomena. Ethereum je platforma, v ktorej kryptomena Ether funguje. Táto sieť funguje ako programovateľná decentralizovaná sieť predovšetkým pre vývojárov Dapp. Primárnou úlohou Etheru je navyše kompenzovať ťažiarov za vykonávanie výpočtov EVM (Ethereum Virtual Machine).

Ethereum bola prvá sieť kryptomien postavená špeciálne na podporu vývoja Dapp. Dapps sú aplikácie určené na prevádzku v decentralizovaných sieťach. Prvé Dappy bežali na decentralizovaných sieťach, ako sú siete Tor. Tieto siete sú kvôli svojej decentralizovanej povahe odolné voči cenzúre.

Dapps, ktoré bežia na blockchainových sieťach, sú jadrom blockchainovej revolúcie. Týmto spôsobom predstavovalo Ethereum zásadný posun vo vývoji a funkčnosti kryptomien vpred. Z týchto dôvodov je Ethereum považované za kryptomenu druhej generácie

Inteligentné zmluvy


Na vykonávanie inteligentných zmlúv zavádza Ethereum jedinečný protokol známy ako EVM – virtuálny stroj Ethereum. Každý plný uzol Ethereum beží okamžite z týchto virtuálnych zásobníkov. Hlavnou výhodou EVM je, že zdokonaľujú proces budovania decentralizovaných aplikácií zlepšením programovateľnosti a efektívnosti, ktorú sieť vykonáva s bajtovým kódom zmluvy..

História ethereum

Jedným z prvých stúpencov spoločnosti Bitcoin bol počítačový vývojár pod menom Vitalik Buterin. V roku 2013 sa tento výhodný jedinec rozhodol vybudovať novú kryptomenu. Tento nový projekt by zdieľal s Bitcoinom mnoho technických charakteristík. Napríklad obe mince používajú na overenie stavu siete algoritmus Proof-of-Work (PoW)..

Konsenzus

Bitcoin využíva algoritmus SHA-256. Táto matematická rovnica vyžaduje, aby baníci dokázali svoju prácu pomocou pokročilých výpočtov. Sieť automaticky upravuje svoju náročnosť tak, aby bloky transakcií boli schválené iba v desaťminútových intervaloch. Tento prístup zaisťuje prediktívnu stratégiu emisie peňazí, až kým sa niekedy v roku nepodarí vyťažiť posledný bitcoin 2140.

Ethereum, podobne ako Bitcoin, v súčasnosti používa konsenzuálny protokol proof-of-work (PoW). Ethereum však používa algoritmus Ethash. Buterin sa rozhodol pre tento mechanizmus, aby pomohol znížiť výhodu špecializovaných ťažobných súprav ASIC (Application Specific Integrated Circuit). Ťažobné súpravy ASIC sú postavené od základu na riešenie algoritmu SHA-256, ktorý používa bitcoin. Kritici ASIC baníkov tvrdia, že tieto vysoko nákladné plošiny spôsobujú centralizáciu v bitcoinovej sieti.

Blokové časy

Pri porovnaní transakcií cez siete vychádza Ethereum oveľa pred Bitcoinom. Bitcoin schvaľuje bloky každých 10 minút. Tieto bloky neobsahujú viac ako 1 MB dát. Z toho vyplýva, že bitcoin je schopný vykonať iba okolo 7 transakcií za sekundu. Táto nízka rýchlosť dát bola zabudovaná do základného kódovania bitcoinu, aby sa zabezpečilo, že sieť bude môcť používať ktokoľvek.

Sieť Ethereum je schopná vykonať približne 15 transakcií za sekundu. Tieto funkcie sú nastavené na výrazné zlepšenie po nadchádzajúcej aktualizácii Ethereum 2.0. Táto aktualizácia by podľa nej posunula možnosti Etherea bližšie k 100 000 transakciám za sekundu vývojári.

Ťažobné odmeny – bitcoin vs ethereum

Uzly v každej sieti vyplácajú rôzne odmeny za ťažbu. Bitcoinoví ťažiari dostanú odmenu 6,5 BTC, ak sú uzlom, ktorý najskôr dokončí rovnicu SHA-256 a pridá ďalší blok do blockchainu. Na porovnanie, ťažiari Etherea dostávajú za účasť na overovaní blokov transakcií odmenu 2 ETH.

Štatistiky éteru cez Etherscan

Štatistiky éteru cez Etherscan

Celková ponuka – bitcoin vs ethereum

Bitcoin obmedzuje svoju ponuku 21 000 000 coinov. Táto stratégia zaisťuje, že bitcoin si na trhu udrží nedostatok. Naopak, na množstvo éteru (ETH) nie je obmedzená. Sieť musí pokračovať v produkcii ETH do nekonečna, aby pokryla poplatky za plyn vytvorené vývojármi vykonávajúcimi EVM. V súčasnosti je dnes v obehu 114 467 625,91 ETH.

Ethereum ísť do PoS

Je zaujímavé, že Ethereum má tento rok vykonať zásadný upgrade na Ethereum 2.0. Táto pevná vidlica by umiestnila ETH na nový blockchain, ktorý beží na algoritme Proof-of-Stake (PoS). Siete PoS odstraňujú baníkov a spoliehajú sa na to, že držitelia mincí vkladajú svoje tokeny, aby overili stav siete.

Siete PoS sú oveľa energeticky efektívnejšie a ich údržba je lacnejšia. Poskytujú tiež rýchlejšie transakčné časy v porovnaní so sieťami PoW. Najlepšie na tom všetkom je, že nie je potrebné kupovať drahé ťažobné zariadenie, pretože potrebujete iba sieťovú peňaženku na vkladanie vašich mincí do systému PoS..

Spustenie ETH ICO vs bitcoin

Bitcoin mal tiché spustenie, ktoré oslávilo iba pár vybraných z cypherpunk a vývojovej komunity, ktorí si všimli tento monumentálny vynález. Je zaujímavé, že cesta Bitcoinu sa oficiálne začala blokom Genesis. Toto je prvý blok blockchainu bitcoinu. Aj keď nikto presne nevie, koľko bitcoinov Nakamoto sa vyťažilo, odhady odhadujú jeho odmenu na 1 milión bitcoinov.

Pre porovnanie, Ethereum vstúpilo na trh s oveľa väčšími fanfárami. Ethereum ICO (Initial Coin Offering) získalo 18 miliónov dolárov. Ethereum pokračovalo v tejto dynamike spustenia prvého DAO (Decentralizovaná autonómna organizácia). Táto udalosť sa konala v apríli 2016. Spustenie DAO posilnilo postavenie spoločnosti Ethereum a pomohlo sieti zabezpečiť vo svojom verejnom ICO 150 miliónov dolárov. V tom čase bol DAO najväčšou crowdfundingovou akciou, ktorá sa v blockchainovom priemysle uskutočnila.

Bitcoin vs Ethereum – jablká vs pomaranče

Teraz, keď lepšie rozumiete rozdielom medzi bitcoinmi a éterom, je ľahké pochopiť, prečo majú oba projekty v tomto sektore dlhovekosť. Väčšina kryptoinvestorov ako taká drží obe tieto mince vo svojom portfóliu.

Kde kúpiť bitcoin (BTC) & Ethereum (ETH)

Jedná sa o dve z najpopulárnejších kryptomien na svete. Nižšie uvedené burzy umožňujú nákup oboch týchto digitálnych aktív.

Bitcoin vs Ethereum: Aký je rozdiel? Bitcoin vs Ethereum: Aký je rozdiel? Bitcoin vs Ethereum: Aký je rozdiel?
★★★★★ ★★★★★ Binance Recenzie

Hodnotenia webu Securities.io určuje náš redakčný tím. Vzorec na hodnotenie maklérov digitálnych aktív (kryptomena) zohľadňuje desiatky faktorov, vrátane poplatkov a minimálnych poplatkov za účet, obchodných platforiem, podpory zákazníkov, regulačných orgánov a investičných možností..

★★★★★ ★★★★★ Kraken recenzia

Hodnotenia webu Securities.io určuje náš redakčný tím. Vzorec na hodnotenie maklérov digitálnych aktív (kryptomena) zohľadňuje desiatky faktorov, vrátane poplatkov a minimálnych poplatkov za účet, obchodných platforiem, podpory zákazníkov, regulačných orgánov a investičných možností..

★★★★★ ★★★★★ Recenzia Kriptomatu

Hodnotenia webu Securities.io určuje náš redakčný tím. Vzorec na hodnotenie maklérov digitálnych aktív (kryptomena) zohľadňuje desiatky faktorov, vrátane poplatkov a minimálnych poplatkov za účet, obchodných platforiem, podpory zákazníkov, regulačných orgánov a investičných možností..

Najlepšie pre

Pokročilí používatelia

Najlepšie pre

Obchodníci z USA

Najlepšie pre

Európskych obchodníkov

Minimum účtu

Žiadne

Minimum účtu

1,00 dolárov

Minimum účtu

35 €

Propagácie

10% Cashback

Zľavový kód: EE59L0QP

Propagácie

Žiadne

Propagácie

Žiadne

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map