Čo je ťažba bitcoinov? Sprievodca pre začiatočníkov pre nových používateľov

Nemusíte sa púšťať príliš hlboko do kryptotrhu, kým narazíte na termín bitcoinoví ťažiari. Pochopenie ťažby bitcoinov, na aké účely slúži a ako sa ním stať je dôležitou súčasťou oboznámenia sa s technológiou blockchain. Bitcoinoví ťažiari sú jadrom najväčšieho blockchainu na svete. Tu je príklad, ako udržiavajú používateľov v bezpečí a pomáhajú propagovať ďalšie zavádzanie bitcoinu.

Blockchain

Aby ste pochopili, čo je to bitcoinový miner, musíte najskôr porozumieť technológii blockchain. Blockchain je sieť počítačov, ktoré spolupracujú na aktualizácii a overení digitálnej účtovnej knihy. Na rozdiel od centralizovaných systémov, ako je vaša banka, sa blockchain pri zabezpečení hlavnej knihy spolieha na decentralizovaný protokol.

Čo sú to bitcoinoví ťažiari?

V tradičnom bankovom scenári by vaša centralizovaná finančná inštitúcia dostala vašu požiadavku na transakciu a potom ju schválila alebo zamietla v závislosti od toho, ako to vyhovuje ich konkrétnej agende. V sieti bitcoinov je centrálna banka nahradená bežnými používateľmi. Všetci bežní používatelia spolupracujú na overení blokov transakcií súčasne. Títo používatelia sú známi ako bitcoinoví ťažiari.

Termín miner označuje množstvo času a zdrojov potrebných na úspešnú razbu nových bitcoinov. Rovnako ako pri ťažbe zlata existujú aj výdavky spojené s vytvorením majetku. Týmto spôsobom sa každý nový bitcoin rodí so svojou inherentnou hodnotou.

Farma na ťažbu bitcoinov

Farma na ťažbu bitcoinov

V blockchaine bitcoinu každý miner (tiež známy ako uzol) spolupracuje so sieťou na overení každej transakcie. Avšak iba jeden baník dostane odmenu a dostane sa k pridaniu skutočného bloku do reťazca transakcií, čím sa blockchain predĺži.

Dôkaz o práci

Sieť spoločnosti Bitcoin zavádza protokol známy ako Proof-of-Work (PoW), ktorý určuje, ktorý uzol dostane odmenu za ich úsilie. Tento systém predstavuje pokročilú matematickú rovnicu. Rovnica je taká ťažká, že pre váš počítač je logickejšie skôr náhodne odhadnúť, ako ju priamo dokončiť.

Toto náhodné hádanie posúva váš procesor na maximum. Výsledkom tohto výpočtového úsilia sú výdavky vo forme nákladov na elektrinu. Podľa správ sa spotreba energie bitcoinu pohybuje okolo 120 gigawattov (GW) za sekundu. To sa ročne premení na približne 63 terawatthodín (TWh).

SHA-256

Bitcoinová sieť závisí od matematického algoritmu známeho ako SHA-256. SHA znamená bezpečný hashovací algoritmus. Táto jednosmerná kryptografická hash funkcia zaisťuje, že každá bitcoinová transakcia je pred pridaním overená a potvrdená z viacerých zdrojov. Na zaistenie ďalšej bezpečnosti bitcoin dvakrát použije funkciu SHA-256. Tento proces je známy ako double-SHA-256.

Odmeny

Bitcoin odmeňuje baníkov za ich úsilie v novo vyťaženom bitcoine. Je pozoruhodné, že ide o jediný prípad, keď na trh vstúpi nový bitcoin. Takto bitcoin funguje ako predvídateľná peňažná zásoba. V prvých dňoch bitcoinoví ťažiari dostali za svoje problémy odmenu 50 BTC. Aj keď sa to dnes môže javiť ako bohatstvo, v tom čase to bolo iba pár dolárov.

Automatické prispôsobenie obtiažnosti

Aby sa zabezpečilo stále vydávanie bitcoinu, systém využíva zložitý algoritmus úpravy. Tento protokol vyžaduje, aby odpoveď na rovnicu SHA-256 mala pred sebou určitý počet núl, aby bola vhodná ako správna odpoveď. Obtiažnosť tejto rovnice možno zvýšiť alebo znížiť požadovaním väčšieho alebo menšieho počtu núl v predslove odpovede.

Algoritmus úpravy obtiažnosti je založený na celkovej hashovacej sile siete. Čím viac baníkov sa zúčastňuje, tým je rovnica ťažšia. Čím silnejšie sú ťažobné plošiny, tým ťažšia je rovnica. To zaisťuje, že nové bitcoiny vstúpia na trh v desaťminútových intervaloch.

Čo sú to bitcoinoví ťažiari

Čo sú to bitcoinoví ťažiari?

V rámci úpravy obtiažnosti sa odmeny za ťažbu bitcoinu časom znižujú o polovicu. Tento pokles zodpovedá rastúcej hodnote mince na trhu. Tieto udalosti banícka komunita nazýva polovičné. Sú to obrovské udalosti, po ktorých zvyčajne nasledujú stratosférické zisky v hodnote bitcoinu. K poslednému rozpolteniu došlo 11. mája 2020.

Pokročilí baníci vstupujú na trh

So zvyšovaním hodnoty bitcoinu sa zvyšoval aj záujem baníkov vymýšľať spôsoby, ako lepšie vyriešiť rovnicu SHA-256. Tieto snahy viedli k vytvoreniu na mieru postavených ťažobných súprav určených špeciálne na schvaľovanie bitcoinových transakcií. Tieto ťažobné plošiny sa začali ako projekty postavené doma. Dnes sa v priemysle ťažobných vrtov hromadia miliardy dolárov.

Ťažiari GPU

Prvá veľká aktualizácia ťažobnej súpravy prišla, keď si baníci uvedomili, že grafické karty sú pri riešení opakujúcej sa úlohy rovnice SHA-256 oveľa rýchlejšie. Váš procesor je dobrý v mnohých veciach, ale v skutočnosti nie je vynikajúci v ničom. Zatiaľ čo grafické karty sú vynikajúce pri konkrétnych úlohách, nie sú však skutočne užitočné na iné účely, ako sú tie, ktoré vyhovujú ich primárnemu použitiu..

Baníci si nakoniec uvedomili, že karty GPU boli v porovnaní s bežnými počítačmi oveľa efektívnejšie pri dokončovaní algoritmu Proof-of-Work. Toto uvedomenie viedlo k náporu trhu s týmito kartami. Firmy ako Nvidia začali vidieť celú svoju ponuku kariet zakúpených ťažobnými farmami, ktoré sa snažili získať v sieti cennú hashovaciu silu.

Nakoniec došlo u týchto produktov k obrovským oneskoreniam a čakacím dobám. Problém sa natoľko zhoršil, že sa výrobcovia sťažovali, že ich zamýšľaným zákazníkom sa podarilo dostať do rúk výrobky kvôli vysokému dopytu baníkov..

ASIC Miners

Pre ťažiarov GPU bolo všetko v poriadku, až kým najväčší producent bitcoinových ťažobných zariadení na svete Bitmain nezvýšil svoju platnosť. Spoločnosť navždy zmenila trh zavedením prvej ťažobnej súpravy ASIC (Application Specific Integrated Circuit). Ťažiari ASIC sú v porovnaní s kartami GPU tisíckrát rýchlejší pri riešení algoritmu SHA-256.

Bitmainové ťažobné plošiny

Bitmainové ťažobné plošiny

Tajomstvom efektívnosti súprav ASIC je skutočnosť, že sú vyrobené na mieru tak, aby riešili algoritmus SHA-256 a nič iné. Tento účelový bitcoinový ťažobný čip vytvoril príliv hashovacej sily, čo ešte viac zvýšilo obtiažnosť bežných ťažiarov. Dôležité je, že minery ASIC môžete používať iba pre zamýšľané kryptomeny. Nie sú schopní presunúť svoj ťažobný algoritmus na iné možnosti.

Zbohom priemernému baníkovi

Čoskoro sa ukázalo, že ťažba procesora už nie je životaschopnou možnosťou. Stále môžete ťažiť CPU aj dnes, ale šanca na prekonanie týchto vysoko výkonných súprav je malá. Nie nemožné, ale vysoko nepravdepodobné. Na trhu stále existuje veľa ľudí, ktorí sa snažia vrátiť do čias, v ktorých by používatelia mohli pomôcť zabezpečiť sieť bitcoinu a dosiahnuť zisk.

Bitmain

Ako najväčší výrobca ťažobných súprav a prevádzkovateľ banských baní na svete Bitmain drží na trhu značný vplyv. Platforma napla svoje svaly, keď podporovala vytváranie Bitcoin Cash počas hard forku koncom roka 2017. Ich podpora pomohla stmeliť mincu ako životaschopnú alternatívu na trhu.

Bazény ťažby bitcoinov

Skupiny na ťažbu bitcoinov vznikli ako spôsob, ako opäť vyrovnať podmienky. Banský fond kombinuje všetku hashovaciu silu používateľov a rozdeľuje odmeny medzi používateľov na základe ich príspevkov. Dnes sú ťažobné bazény najväčšími bitcoinovými ťažiarmi na trhu. Štúdie preukázali, že tieto banské bazény dosahujú s jedným nebezpečnú úroveň koncentrácie správa odhaľuje, že najväčšie tri ťažobné zoskupenia kontrolujú viac ako 65% celkovej hashovacej sily bitcoinu.

Najväčším bitcoinovým ťažobným fondom na svete je v súčasnosti F2Pool. Šialene, iba tento jeden fond riadi 20% kolektívnej hashovej sily siete. Obzvlášť prevádzka ťažobného fondu je zložitá úloha. F2Pool uvádza, že zažil dlhé suchá, keď bazén nedostal žiadne odmeny. Vo viac ako jednom prípade platforma stratila viac ako 100 BTC, pokiaľ ide o to, že musela platiť ťažiarom bez toho, aby sami ťažili bloky. Keď sa však pozriete na celkový obraz, ťažobné združenia sú nakoniec pre firmy, ktoré ich prevádzkujú, nesmierne ziskové a môžu tieto suchá udržať..

Cloudová ťažba

Pre každého, kto sa chce stať bitcoinovým baníkom, ale nechce tráviť čas učením sa technických aspektov umenia alebo výskumom, ako postaviť alebo kúpiť špičkovú súpravu, je tu cloudová ťažba. Platformy pre cloudovú ťažbu prenajímajú svoju hashovaciu silu používateľom za dohodnutú sadzbu. Cloudová ťažba je jedným z najjednoduchších spôsobov účasti nových používateľov v ťažobnom sektore bez veľkých počiatočných investícií.

Pri rozhodovaní o službe ťažby v cloude je potrebné vyriešiť určité obavy. Musíte sa držať iba najuznávanejších poskytovateľov služieb cloudovej ťažby. Na trhu sa za posledných jedenásť rokov vyskytlo množstvo podvodov s cloudovou ťažbou. Vo väčšine podvodov s cloudovou ťažbou bude platforma odoberať prostriedky novým používateľom, aby starým používateľom najskôr vyplatili sľúbené výnosy. Len čo sa dostane do povedomia, že platforma je legitímna, koberec spoločnosti potiahne všetky bitcoiny používateľa.

Prevažné sú podvody s cloudovou ťažbou

Tento rok vyšlo najavo viac banských podvodov. V jednom príklade skupina podvodníkov prevádzkujúcich firmu menom Mining City Cloud Mining z Filipín podviedla používateľov z miliónov. Spoločnosť tvrdila, že za účasť baníkov vyplácala zisk 92 dolárov za deň. Je pozoruhodné, že na Filipínach ide o značné množstvo finančných prostriedkov, ktoré slúžili ako dokonalá návnada pre nových používateľov kryptomeny.

Regulačné úrady tento podvod v tomto roku zastavili v septembri. Úradníci vyhlásili, že „Mining City nie je registrovaný u Komisie a pracuje bez potrebnej licencie a / alebo oprávnenia vyžadovať, prijímať alebo prijímať investície / umiestnenia od verejnosti ani vydávať investičné zmluvy a iné formy cenných papierov.“ Ďalej tiež obvinili spoločnosť z prevádzkovania Ponziho schémy.

Ťažba bitcoinov

Trh v súčasnosti čelí rôznym obavám z ťažby bitcoinov. Pre jedného sú na trhu bezprecedentné úrovne centralizácie. Centralizácia je pre bitcoiny zlá, pretože narúša zabezpečenie siete. Okrem toho umožňuje jednej skupine ďalej diktovať svoju vôľu ostatným používateľom, pokiaľ ide o schvaľovanie upgradov a zmien protokolu.

Spotreba elektriny

Ďalším veľkým problémom okolo ťažobného odvetvia bitcoinov je udržateľnosť. Bitcoin vyžaduje na svoje fungovanie šialené množstvo elektriny. Správy porovnávajú elektrickú spotrebu bitcoinu s vyspelými európskymi krajinami. Tento dopyt po energii viedol mnohých k hľadaniu udržateľnejších možností.

Obnoviteľná energia

Jednou z populárnych možností, ktorú využíva asi 39% komunity ťažiacich bitcoiny, je obnoviteľná energia. Využívanie geotermálnych, veterných a vodných elektrických systémov umožňuje bitcoinovým baníkom zabezpečiť si svoje zisky bez akéhokoľvek plytvania. Snahu prejsť na ekologickejšie alternatívy spomalili elektrické spoločnosti ponúkajúce zľavy na bitcoinové ťažobné farmy.

Ťažobná súprava bitcoinov na zelenú energiu

Ťažobná súprava bitcoinov na zelenú energiu

Budúcnosť ťažby bitcoinov

Ktokoľvek bude hádať, čo prinesie budúcnosť ťažby bitcoinov. Niet pochýb o tom, že výrobcovia budú naďalej posúvať hranice spracovania, pokiaľ ide o ťažobné súpravy. Existuje tiež veľká šanca, že inštitucionálne prijatie bitcoinu spôsobí väčšie využitie siete aj v nasledujúcich mesiacoch. Všetky tieto obavy vedú k väčším ťažkostiam na strane baníkov.

Ďalej existuje skutočnosť, že jedného dňa bude vyťažených všetkých 21 miliónov bitcoinov. Nikto si nie je istý, čo sa v tejto chvíli stane so sieťou, ale väčšina analytikov súhlasí s tým, že bitcoin si do tejto doby zachová významnú hodnotu. Pri súčasnej miere vydávania bitcoinov sa posledné bitcoiny budú ťažiť okolo roku 2140. Našťastie existuje veľa času pre vývojárov, aby prišli na to.

Technické zmeny

Existuje tiež šanca, že sa bitcoin môže jedného dňa rozhodnúť opustiť svoj algoritmus Proof-of-Work v prospech udržateľnejšej možnosti. Aj keď sa to môže zdať nemožné, druhý najväčší PoW blockchain na svete, Ethereum už pripravuje práve na takýto manéver. Ethereum má v úmysle previesť z PoW mechanizmu na Proof-of-Stake (PoS) systém do konca roka. Táto konverzia eliminuje potrebu algoritmu SHA-256 a znižuje celkovú elektrickú spotrebu siete. Umožnilo by to tiež používateľom vkladať svoje kryptomeny na zabezpečenie siete.

Ťažba bitcoinov navždy

Súčasná základná komunita bitcoinu sa nijako neponáhľa s úpravou ktoréhokoľvek z hlavných protokolov tejto revolučnej mince. Namiesto toho sa bitcoinoví maximalisti domnievajú, že tajomstvo rozsiahleho prijímania bitcoinu spočíva vo vývoji doplnkových technológií, ako je napríklad Lightning Network. Použitím týchto mimoreťazcových protokolov získava bitcoin novú funkčnosť, efektivitu a rýchlosť. Z týchto dôvodov bude ťažba bitcoinov vecou ešte mnoho ďalších rokov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map