Bitka o kryptomeny PoS – DASH vs. PivX

Bitka o kryptomeny PoS

DASH vs. PivX

Dash a PIVX sú kryptomeny zamerané predovšetkým na súkromie a anonymitu. V tomto príspevku porovnávame dva populárne coiny na ochranu osobných údajov a zisťujeme, ktorá z nich predstavuje lepšiu príležitosť na nákup.

Pomlčka

Pomlčka je jedným z priekopníkov v implementácii kryptomeny protokolu konsenzu PoS. Jedná sa o jedinečnú kryptomenu postavenú na základných vlastnostiach softvéru Bitcoin. Preto sa Dash príliš nelíši od Bitcoin: ponúka rýchly, cenovo dostupný a decentralizovaný spôsob prevodu finančných prostriedkov od jednej osoby k druhej.

dash logo 2018 rgb pre obrazovky

Zdroj: https://www.dash.org

Dash o sebe tvrdí, že je decentralizovaná digitálna mena P2P, ktorá prúdi ako skutočná hotovosť. Všimnite si, že Dash nie je skutočný PoS, ale jeho hlavný uzol funguje v PoS systém.

PIVX

PIVX je skratka pre Súkromná okamžitá overená transakcia. Je to kryptomena zameraná na súkromie a vidlička DASH. Táto udalosť sa uskutočnila začiatkom roku 2016.

Farba Biela Logo port

Zdroj: https://pivx.org/

Na rozdiel od Dash je PIVX plnohodnotná POS mena, ktorá umožňuje používateľom uzamknúť mince PIVX na blockchaine a získavať odmeny.

PIVX využíva najlepšie vlastnosti DASH a do svojej blockchain architektúry pridáva niektoré jedinečné vlastnosti.

PIVX používa súkromný protokol s názvom „Zero-Knowledge Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge“ (zk-SNARKs), známejší ako dôkazy nulových znalostí. Protokol sa používa aj v programoch Dash, zCash a Monero.

Dôkazy o nulových znalostiach znamenajú, že jedna strana môže druhej strane dokázať, že má konkrétny súbor informácií, bez toho, aby niečo prezradila. Inými slovami, umožňuje baníkom validovať transakcie bez toho, aby poznali strany zúčastnené na transakciách. Líši sa to od iných systémov dokazovania, kde aspoň jedna strana musí poznať všetky informácie.

Je to podobné ako v prípade ZCoinu, ktorý tiež používa vlastnú verziu protokolu Zerocoin. V tomto zmysle je PIVX zmes DASH a ZCoin, vrátane súkromia a dokladu o podieloch (PoS).

V skutočnosti sa o PIVX hovorí ako o jedinej kryptomene, ktorá splnila všetky požiadavky uvedené v dokumente Zerocoin..

Aké sú výhody PIVXu?

  • PIVX je energeticky účinnejší ako iné kryptomeny s osvedčením o funkcii (PoW), pretože je v mechanizme konsenzu PoS.
  • Existuje tiež sieť hlavných uzlov, ktorá udržuje blockchain PIVX.
  • Hlavný uzol spravuje sieť a môže hlasovať o dôležitých rozhodnutiach týkajúcich sa budúceho vývoja.
  • Existuje tiež samofinancujúca pokladnica, ktorá poháňa vývoj blockchainu PIVX.

Aký je rozdiel medzi PIVX a DASH?

DASH sa čiastočne spolieha na algoritmus PoW, kde ťažiari musia na overenie transakcií vynakladať prostriedky na počítač. Algoritmus PIVX sa spolieha na systém PoS, ktorý pripisuje ťažobnú silu podielu mincí v držbe baníka. Čím viac PIVX coinov vlastní jednotlivec, tým má väčšiu ťažobnú silu.

PIVX sa tiež úplne líši od ostatných coinov na ochranu súkromia, ako sú Dash, Monero (XMR) a ZCash (ZEC), pretože to vôbec nevyžaduje proces ťažby. Nové PIVX coiny sa získavajú ako odmena za stávkovanie. Čím viac mincí vložíte, tým väčšia je vaša odmena.

Ďalšou výhodou PIVX je, že sa zameriava na rýchle transakcie s ultranízkymi poplatkami.

Čo je hlavný uzol PIVX?

Hlavný uzol PIVX vyžaduje na zaistenie 10 000 PIVX v peňaženke na serveri. Hlavný uzol prijíma odmeny poskytovaním služieb sieti PIVX.

Podstata koncepcie hlavného uzla spočíva v tom, že hlavný uzol musí byť plne distribuovaný (decentralizovaný) a dôveryhodný. Pre držiteľa hlavného uzla je návratnosť vyššia ako držiak peňaženky (držiaci PIVX). Tieto odmeny sú variabilné a určujú sa algoritmom „píla-a-píla“.

Dash tiež využíva program hlavného uzla. Protokol hlavného uzla je obľúbeným priaznivcom Dash, pretože umožňuje uzlom získavať príjmy a používa sa tiež v hlasovacom systéme riadenia Dash.

Okamžité transakcie (SwiftTX)

PIVX dedí aj ďalšiu funkciu Dash s názvom SwiftTX, ktorá dokáže transakciu potvrdiť vo veľmi krátkom čase.

To sa deje v sieti hlavných uzlov a transakcie pred použitím nevyžadujú viacnásobné potvrdenia ako bitcoin.

Prečo má PIVX neobmedzený prísun mincí?

Maximálna ponuka mincí bitcoinu je 21 miliónov BTC. PIVX nemá toto obmedzenie. Je to spôsobené tým, že bitcoin je skôr ako digitálne aktívum, zatiaľ čo PIVX funguje ako digitálna mena.

Ponuka akejkoľvek meny by sa mala zvýšiť a mala by byť ovplyvnená aj infláciou. Toto sa vo finančnom svete nazýva kvantitatívne uvoľňovanie. Ponuka PIVX sa zvýši o 5% ročne. Dôvodom je, že ľudia budú motivovaní obchodovať s PIVX namiesto toho, aby ho držali. Nebude to ocenené, ale bude sa deflovať ako fiat mena.

Záver

PIVX je kryptomena novej generácie so silným zameraním na decentralizáciu, súkromie a prijatie v reálnom svete ako platobný systém. Za týmto účelom dokáže zvládnuť rýchle transakcie, bezpečnosť a súkromné ​​doručenie finančných prostriedkov. PIVX je tiež jediná kryptomena, ktorá plne implementovala zk-SNARK alebo dôkazy s nulovou znalosťou.

Dash je predchodcom PIVX a je špičkovým konkurentom v oblasti anonymných digitálnych mien. To znamená, že obe mince sú v zásade navrhnuté, vyrobené, neustále optimalizované a vyvíjané tak, aby zabezpečili bezpečnosť a súkromie vašich transakcií. PIVX je však lepšou alternatívou DASH.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map