Kto skutočne vyhrá z nasledujúceho turnaja Ethereum Hardfork?

Rok 2019 začal sľubne pre krypto komunitu a zástancov ethereum & najmä držitelia – keďže očakávaný carihradský hardfork mal byť zahájený v polovici januára. Tesne pred pôvodným dátumom však vývojári vydali vyhlásenie, že je zrušené na neurčitý čas a nešpecifikovali ani možný dátum. Získali sme hlboký prehľad o situácii a dôvode, prečo môže byť tento hadfork veľmi sľubný pre projekt a komunitu a zároveň má niektoré nepriaznivé vlastnosti..

Čo je Konštantínopol na slobode?

Všeobecne ohlásený Konštantínopol sa má stať ďalšou celosystémovou aktualizáciou siete Ethereum. Nazýva sa tiež „Ethereum 2.0“ alebo „Nové éterum“.

Konštantínopolské ethereum je v podstate súčasťou trojfázovej obnovy, druhej etapy ambiciózneho projektu Metropolis, a bude postavené najmä na bloku č. 7080000, čo môže mierne zvýšiť efektívnosť a výkon celej siete. Združuje tiež celkovo päť návrhov na zlepšenie ethereum (EIP).

V rámci aktualizácií je zavedený Casperov protokol, ktorý je zameraný na prenos Ethereum na inom konsenzuálnom algoritme, z PoW (Proof-of-Work) do PoS (Proof-of-Stake). To v skutočnosti nenahradí PoW okamžite, ale pravdepodobne sa použije hybridný systém, ktorý tieto dve technológie prevádzkuje súčasne.

Dôvody iné hardfork

Väčšina nadšencov kryptomeny vie, že hardfork je aktualizácia, ktorá vylučuje spätnú kompatibilitu. Je smutné, že pre fanúšikov top kryptomeny na druhom mieste, miera éteru klesla viac ako 10-krát počas historického maxima späť v roku 2018. V následku toho mnoho platforiem a spoločností, ktoré pôvodne spustili blockchain éteru, čelilo tlaku amerických cenných papierov Komisia (SEC) obchoduje s cennými papiermi a neregistrovanými emisiami.

Veľa sklamania v roku 2018 z výkonu kryptotrhového trhu viedlo k strate dôvery k ETH medzi používateľmi a investormi kryptokomunity. Začiatkom roku 2019 však ETH zaznamenal neočakávaný nárast, keď ceny klesli z minima 83 USD na 123 USD (k 18. januáru 2019). Z dlhodobého hľadiska však väčšina analytikov považuje nadchádzajúce zmeny za býčí trend.

Okrem toho si vývojári uvedomili, že zložitá bomba pôvodne programovaná v éteru spôsobuje, že bloky sú po vyriešení všetky veľmi pomalé. Vývojári musia z času na čas spustiť hardforky, aby opravili chyby a udržali ETH v obraze s najnovšími technologickými pokrokmi. Náročná bomba znemožní po určitom bode vyťažiť ETH a zmraziť celú sieť, preto sa jej hovorí aj doba ľadová z éteru. Približne 5 500 blokov sa vytvorí každý deň, ak sa každých 15 sekúnd vygeneruje nový blok, čo určite zníži tlak na cenu éteru a môže zabrániť inflácii.

Ethereum už raz zažilo rozkol, ktorý viedol k vytvoreniu ETC alebo Ethereum Classic. Vidlica s názvom Constantinople implementuje niekoľko významných zmien týkajúcich sa zlepšenia výkonu blockchainu Ethereum a výnosov z ťažby uvedených v týchto EIP..

Aké konkrétne problémy riešia Konštantínopol?

Ako už bolo spomenuté, Ethereum 2.0 bude obsahovať 5 hlavných EIP. Pozrime sa na krátky prehľad každého z nich:

EIP # 145: riešenie pre nákladovo efektívnejší a efektívnejší prístup k spracovaniu informácií a pridanie operátorov bitového posunu pre EVM (Ethereum Virtual Machine). Zároveň to spotrebuje 10-krát menej plynu ako predtým, čo v konečnom dôsledku povedie k lacnejšiemu využívaniu inteligentných zmlúv..

EIP # 1014: poskytuje vylepšený prístup k riešeniam škálovania sietí – Vitalik Buterin má systém založený na mimoreťazcových transakciách a stavových kanáloch, podobne ako Bitcoin Lightning Network, ktorý automaticky zlepší výkon siete.

EIP # 1052: riešenie určené na zlepšenie spracovania inteligentných zmlúv – prijatie jedinečného hash by uľahčilo a zefektívnilo kontrolu ďalšej zmluvy.


EIP # 1234: toto riešenie sťažuje proces ťažby, znižuje odmenu z 3 ETH na 2 ETH za blok. Zníženie odmeny za ťažbu blokov tiež oddiali nálož bomby o 12 mesiacov.

EIP # 1283: posledný poskytne vylepšený spôsob monetizácie zmien uložených údajov a lepšie náklady na inteligentné zmluvy. To sa dosiahne porušením zmien kontraktu, ktoré boli zaznamenané v pamäti Etherea. Pretože to nemá vplyv na žiadne zmeny stavu v blockchaine, plyn sa nespotrebováva, čo znižuje náklady pre vývojárov.

Vplyv na spoločenstvo

Ako už bolo spomenuté vyššie, bloková odmena sa zníži na 2 ETH a investorov by mala potešiť nižšia miera inflácie pri dodávke éteru. Na druhej strane však zmeny v protokole EIP 1234 určite vyvolajú nespokojnosť medzi baníkmi, pretože sa zníži ich bloková odmena – rovnako to bolo predtým počas hardforku The Ethereum Classic.

Akonáhle dôjde k vidlici, očakáva sa určitá krátkodobá volatilita sadzieb. Prechod na PoS je riziko, ale Vitalikovi Buterinovi takéto riziko neprekáža, pretože mu krátkodobý dopad na mieru ETH vôbec nevadí. Zatiaľ čo si investori a nadšenci kryptomeny už uvedomujú výhody plynúce z prechodu, určite viac z nich príde do ETH tábora.

V prípade Carihradu nebudú držitelia ETH dostávať nové mince len kvôli hardforku. Používatelia dostanú nové coiny, iba ak majú vo svojej osobnej peňaženke ETH (Metamask, Ledger Nano S, Trezor), kde ovládajú svoje súkromné ​​kľúče.

Ťažba bude ovplyvnená

Stále nie je známe, či bude Ethash počas nadchádzajúcej vidlice nahradený novým algoritmom ProgPoW alebo nie. Názory vývojárov Etheru sa líšia z tohto dôvodu:

Hlavný vývojár Martin Canvas Swende verí, že „pokus napchať [ProgPoW] do Konštantínopolu by bol neuvážený.“ Aj keď algoritmus dôrazne podporuje, uznáva tiež, že v súvislosti s programom ProgPoW zatiaľ došlo k rôznym zmenám špecifikácií a k obmedzenému testovaniu. “Dúfam, že bude prijatý do niekoľkých mesiacov,” dodal.

Hudson Jameson uviedol, že tím je blízko konsenzu v tejto otázke:

“S najväčšou pravdepodobnosťou sme dosiahli predbežnú dohodu o implementácii algoritmu ProgPoW, ktorá však bude prijatá až po otestovaní a bude fungovať bez akýchkoľvek chýb.”

Pokiaľ ide o ťažiarov, názory sa tiež rozdelili a nevýhody spojené s novým algoritmom: spotreba energie grafickej karty ProgPoW sa mierne zvýši; AMD nebudú také prospešné ako v prípade Ethash a treba tiež poznamenať nespokojnosť baníkov z ACIS, pretože už nebudú schopní vyrábať éter.

Existuje však aj niekoľko výhod, ktoré ovplyvnia banícku komunitu:

  • Jednotky ASIC budú po štarte Konštantínopolu pozostatkom minulosti;
  • Zníži sa zložitosť siete;
  • Prízračná šanca na zvýšenie ETH v budúcnosti, pretože sa povráva o zapojení spoločnosti Nvidia do tvorby algoritmu ProgPoW, čo znamená záujem výrobcu grafickej karty o pumpu tejto kryptomeny..

Je však zatiaľ nepravdepodobné, že sa ProgPow pridá na nadchádzajúcu vidlicu, pretože Ethereum opakovane odložilo vidlice na ďalšie štúdium a zdokonaľovanie a nový algoritmus je stále nedostatočne študovaný – niektorí zástupcovia Ethereum tvrdia – a tam neexistuje všeobecná dohoda o implementácii algoritmu v sieti.

Preto bude s najväčšou pravdepodobnosťou pokračovať práca na tomto algoritme a na jeho základe sa rozhodne o zavedení ProgPoW do siete Ether. Jedna vec je istá: väčšina vývojárov je za implementáciu algoritmu, ktorý zachráni sieť pred ASIC.

Výhody pre Ethereum & perspektívy spoločnosti v roku 2019

Očakáva sa tiež, že čas na potvrdenie bloku bude stále asi 15 sekúnd. Keď v budúcnosti Ethereum prepne na algoritmus PoS v dôsledku iného hardforku, môže sa doba spracovania transakcie predĺžiť.

Nie je tiež jasné, či sa zmenia priemerné náklady na transakcie realizované prostredníctvom Etherea, ale transakčné poplatky spojené s vydaním inteligentných zmlúv sa môžu znížiť, pretože niektoré z týchto EIP sú zamerané na optimalizáciu takýchto transakcií.

Konštantínopol je považovaný za hlavný východiskový bod plánu rozvoja ethereum pre aktuálny rok.

V súčasnosti sa vývojári Ethereum počas svojho vývoja pohybujú smerom k takzvanému „Beacon Chain“. Jediná vec, pre ktorú je Beacon Chain vytvorený, je nová funkcia zmeny mierky – „sharding“, ktorá rozdelí sieť na nezávislé skupiny uzlov nazývaných shards. Týmto sa rozdelí zaťaženie siete tak, aby podkladová sieť neniesla zaťaženie všetkých transakcií. Namiesto toho zlomky redistribuujú výpočtové zaťaženie siete Ethereum, aby sa mohla škálovať.

Známou nevýhodou Beacon Chain je zabezpečenie siete, pretože to môže viesť k samostatným útokom na každú časť inovovanej siete. Preto je implementácia vidlice nevyhnutná na udržanie tejto rovnováhy bezpečnosti s decentralizáciou a škálovateľnosťou.

Neistá budúcnosť

Dlhý príbeh krátky – veľmi očakávaný hard fork sa v utorok 15. januára oneskoril na neurčitý čas.

Konštantínopol bol odložený dôvod objavenia kritickej zraniteľnosti v jednej z plánovaných zmien. Spoločnosť ChainSecurity, ktorá sa zaoberá auditom inteligentných zmlúv, v utorok uviedla, že návrh na zlepšenie EIP # 1283, pretože jeho implementácia by mohla útočníkom poskytnúť medzeru v kóde na ukradnutie finančných prostriedkov používateľov.

Diskutujúc o zraniteľnosti, vývojári projektu dospeli k záveru, že oprava chýb by zabrala príliš veľa času a nemožno ju vykonať na hardforku, ktorý bol naplánovaný na 04:00 UTC 17. januára. Zraniteľnosť nazývaná útok na opätovný vstup umožňuje útočníkovi opakovane aplikovať na tú istú funkciu bez upozornenia používateľa. Ako poznamenal Joanes Espanol, technický riaditeľ analytickej blockchainovej spoločnosti Amberdata, podľa tohto scenára môže útočník v skutočnosti „vybrať peniaze navždy“.

Keď zhrnieme fakty

Aj keď je oneskorenie spustenia hardforku nepochybne vysvetliteľné, jeho dopady na komunitu a baníkov sú nejednoznačné. Spoločnosť každopádne výrazne pracuje na vývoji a aktualizácii technológie na špičkovú úroveň, pretože prichádzajúci Konštantínopol pridá také funkcie, ako je lacnejšie a lepšie spracovanie inteligentných kontraktov, lepšie možnosti škálovania sietí, ťažkosti s oneskorením bomby o ďalších 12 mesiacov. a mnoho ďalších funkcií. Prechod na PoS algoritmus s Casperovým protokolom, zavedenie úlomkov a odmietnutie podpory ASIC ukazuje vektor pokroku zvolený spoločnosťou, ktorá vidí skutočný cieľ skôr v dlhodobom vývoji projektu než v humbuku v krátkom časovom rámci.

Ďalšia fáza vývoja siete kryptomien – Serenity by sa mala konať osem mesiacov po spustení Konštantínopolu.

Autor: Maria Lobanova, vedúca platformy pre krížovú výmenu PR arbitráže Arbidex

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map