Analýza bitcoinových grafov: Ako obchodovať s bitcoinmi pomocou grafov

Contents

Sprievodca obchodovaním s bitcoinmi pre sprostredkovateľských kryptoobchodníkov

Tento sprievodca po analýze bitcoinových grafov je zostavený tak, aby bol vaším univerzálnym tutoriálom pre sprostredkovanie kryptomien.

Obchodovanie s kryptami sa na prvý pohľad zdá komplikované. Našťastie to nie je ani zďaleka také mätúce, ako si myslíte. Keď sa naučíte čítať grafy a vykonávať základné technické analýzy, všetko sa začne spájať.

Zatiaľ čo toto preskúmanie analýzy obchodovania s bitcoinmi nie je zamerané na nováčikov a viac zamerané na medziprodukty. A áno, existujú rozdiely medzi investovaním do kryptomeny a obchodovaním s kryptami alebo použitím automatizovaného obchodovacieho robota s bitcoinmi, ak chcete začať analyzovať cenové grafy BTC a porozumieť grafom kryptotrhu. V tomto sprievodcovi analýzou grafu bitcoinov predpokladáme, že máte základné znalosti o tom, ako kryptomena funguje, čo je to bitcoin, ako fungujú výmeny kryptomien, typy kryptografických kategórií a ako fungujú blockchainy..

Všetci úspešní obchodníci s bitcoinmi si uvedomujú, že pochopenie týchto bežných vzorov grafov sa môže pretaviť do učenia sa nadčasových zručností, ktoré urýchlia výsledky a prinesú ziskové vstupy a výstupy bez ohľadu na cenu bitcoinu v BTC / USD. Pre porovnanie, aktuálna hodnota výmenného kurzu ceny bitcoinu v reálnom čase je:

Základy: Ako funguje obchodovanie s bitcoinmi?

V začiatkoch bitcoinu (2009 až 2014) existovala v podstate iba jedna minca (BTC) a obchodovanie s kryptomenami bolo príliš komplikované. Dnes, v roku 2019, je kryptoobchod stále neodmysliteľne riskantný, špekulatívny a vysoko volatilný – je však jednoduchšie ako kedykoľvek predtým, a to vďaka ešte väčším počtom trhových údajov, ktoré treba podrobiť krížovej kontrole a meraniu. Tu je pohľad na dlhý zoznam vzorov obchodovania s grafmi bitcoinových grafov a grafov zahrnutých nižšie:

Môžete nájsť veľa skvelých kryptoburz, vrátane búrz akceptujúcich vašu miestnu menu a bankových prevodov. Môžete tiež nájsť množstvo úžasných aplikácií peňaženky, aplikácií správcu portfólia a ďalších nástrojov na maximalizáciu vašich skúseností s obchodovaním s kryptami.

Tu je základný proces, ktorý stojí za obchodom s kryptami (aj keď obsahuje veľa bežných nástrah):

 • Krok 1) Zaregistrujte sa na burze kryptomien
 • Krok 2) Vložte prostriedky do platformy
 • Krok 3) Nakúpte kryptomenu

To je všetko! Nie je to také zložité. Ak chcete použiť jedinečnú fiat menu (napríklad CAD, AUD alebo RUB), možno budete musieť použiť miestnu burzu. Ak už máte veľkú fiat menu (napríklad USD alebo EUR), máte k dispozícii širšiu škálu možností.

Len čo si kúpite svoju prvú kryptomenu, môžete si ju ponechať vo svojej peňaženke na burze a nechať ju na burze pre budúce obchodovanie alebo investovanie. Prípadne môžete vybrať prostriedky do svojej vlastnej peňaženky – napríklad do mobilnej aplikácie v telefóne.

Slovník obchodovania s kryptomenami: najobľúbenejšie pojmy

Odvetvie kryptomeny je plné vlastného žargónu. Tu je zoznam 26 najpopulárnejších výrazov s definíciami, ktoré by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do analýzy bitcoinových grafov:

Mena Fiat: Meny Fiat sú vládne meny ako americký dolár alebo euro. Tieto meny existujú na rozdiel od kryptomien (aj keď niektoré krajiny diskutujú o zavedení svojich vlastných kryptomien, ktoré by stierali hranicu medzi fiatom a kryptami). „Fiat“ je latinský výraz pre „podľa dekrétu“. Tieto meny majú hodnotu „nariadením“ alebo „vyhlásením“ vlády.

Kryptomena: Kryptoaktívom je akýkoľvek token, minca alebo digitálna mena s hodnotou. Ľudia niekedy prepoja kryptomenu s konkrétnou technológiou. Môžu napríklad popísať éter (ETH) ako kryptomenu pre blockchain pre Ethereum.

Altcoin: Altcoiny sú „alternatívne mince“. Všeobecne sa tento výraz používa na označenie akýchkoľvek mincí, ktoré nie sú bitcoinmi. Je to populárny pojem medzi bitcoinovými maximalistami, ktorí sa domnievajú, že bitcoin je lepší ako všetky ostatné mince.

Stablecoin: Stablecoin je digitálny token zámerne navrhnutý tak, aby držal stabilnú cenu. Stabilné mince typicky sledujú konkrétnu fiat menu a väčšina sleduje americký dolár. Stablecoiny fungujú rôznymi spôsobmi, aj keď väčšina stablecoinov je jednoducho krytá rezervami v amerických dolároch v pomere 1: 1 a používatelia môžu kedykoľvek zameniť svoj stablecoin v hodnote 1 USD za 1 USD v hotovosti, čím má token stabilnú hodnotu.

Kryptomena: Burza je webová stránka alebo platforma, na ktorej môžete nakupovať a predávať kryptomeny. Niektoré burzy uvádzajú iba kryptomeny, zatiaľ čo iné uvádzajú nekryté meny a kryptomeny. Medzi hlavné výmeny dnes patria okrem iných Kraken, Gemini a Binance.

Ponuková cena: Ponuková cena za dané aktívum je maximálna cena, ktorú je niekto ochotný za dané aktívum zaplatiť. Kryptotrhy riadia „dopytová“ stránka ponuky a dopytu.

Opýtajte sa na cenu: Vyžiadaná cena za dané aktívum je minimálna cena, za ktorú je niekto ochotný predať dané aktívum. Toto je „ponuka“ strany ponuky a dopytu.

Spread Bid-Ask: Spread bid-ask je rozdiel medzi ponukovou cenou a ask cenou pre konkrétne aktívum. Na vysoko likvidných trhoch s veľkým objemom bude rozpätie ponuky a dopytu pomerne malé. Na menších trhoch s nižšou likviditou bude rozpätie bid-ask oveľa väčšie.

Prchavosť: Volatilita sa na kryptotrhoch používa rovnakým spôsobom ako na tradičných finančných trhoch. Je to miera toho, aké nepredvídateľné sú trhy alebo ako divoko kolíšu ceny.

FOMO: Strach z premeškania. Ak LTC náhle vyskočí o 10% za 2 hodiny, potom by to mohlo stúpnuť o ďalších 15%, pretože investori majú „strach z toho, že prídu“, keď minca skočí na hodnote.

FUD: Strach, neistota a pochybnosti. Bitcoin bol bombardovaný FUD odo dňa jeho spustenia. Niektoré komunity kryptomien šíria FUD o ďalších minciach. Je to iracionálna obava, že konkrétna minca sa zrúti alebo stratí svoju hodnotu.

Kúpa dipu: Keď konkrétne kryptomena výrazne poklesne, ale vidíte to ako príležitosť na nákup. Povedzme, že bitcoiny dnes klesnú o 5%. Nákup diplomu kúpite bitcoin v nádeji, že sa zvýši.

Býčie a medvedie trhy: Pojmy býk a medveď majú v kryptomene rovnaký význam ako na tradičných trhoch. Býčí trend je dlhodobý vzostupný trend na celkových trhoch s kryptomenami, zatiaľ čo medveďový trend je dlhodobý pokles na celom trhu s kryptomenami. Ak je niekto „býčí“, očakáva zvýšenie cien. Ak je niekto „medvedí“, očakáva pokles cien.

Tvorcovia a príjemcovia trhu: Tvorca trhu je niekto, kto „robí“ alebo obchoduje na burze. Účastníkom trhu je niekto, kto tento obchod „berie“ alebo akceptuje.

Likvidita: Likvidita v kryptosvete označuje objem konkrétnej burzy alebo to, ako ľahké je obchodovať na konkrétnej burze. O dobrej burze s veľkým objemom sa hovorí, že je likvidnejšia a má vyššiu likviditu.

Veľryba: Veľryby sú jednotlivci alebo organizácie, ktoré držia obrovské množstvo kryptomien. Niektoré z nich sú inštitucionálne zaisťovacie fondy, ktoré si namáhajú prsty v kryptomene. Iní sú ľudia, ktorí nahromadili bitcoin skoro a nikdy sa nepredali.

Návratnosť investícií (ROI): Koľko peňazí zarábate z vloženej sumy? Ak ste kúpili bitcoiny v hodnote 100 dolárov, cena bitcoinu stúpla o 50%, potom ste zarobili 150 dolárov a vaša návratnosť investícií je 50%.

Peňaženky: Peňaženky vám umožňujú spravovať vaše kryptomeny. Je to miesto, kde ukladáte svoje kryptomeny – rovnako ako bežná peňaženka je miesto, kde máte uložené svoje hotovosť a kreditné karty.

Horúce peňaženky: Horúce peňaženky sú online peňaženky pripojené k internetu. Spravidla sa považujú za menej bezpečné ako peňaženky na chladenie, hoci sú bezpečnejšie ako peňaženky na výmenu.

Studené peňaženky: Chladené peňaženky alebo chladiarenské peňaženky sú peňaženky, ktoré nie sú pripojené k internetu. Sú to najbezpečnejšia forma úložiska, pretože vaše súkromné ​​kľúče sú uchovávané mimo miest, kde k nim majú hackeri prístup.

Peňaženky na výmenu: Väčšina búrz má zákaznícke peňaženky, kde môžu používatelia ukladať svoje finančné prostriedky. Tieto peňaženky na výmenu sa považujú za najmenej bezpečnú možnosť, pretože burza má úplnú kontrolu nad vašimi finančnými prostriedkami.

Dvojfaktorová autentifikácia (2FA): Dvojfaktorová autentifikácia predstavuje použitie viacerých metód overenia na prihlásenie do vášho krypto účtu. Väčšina búrz vám umožňuje nastaviť 2FA. Niektoré burzy vám pošlú textovú správu alebo e-mail na potvrdenie prihlásenia. Ostatné burzy vám umožňujú nastaviť 2FA pre každý obchod.

Hodl: Hodl alebo Hodling označuje kryptografickú investičnú stratégiu držania kryptoaktív za všetkých trhových podmienok. Bitcoin mnohokrát stúpal a klesal, ale hodleri dokázali prežiť FUD a držať bitcoiny dodnes.

Diverzifikácia: Diverzifikácia sa týka myšlienky vlastniť viac kryptomien. Namiesto toho, aby ste mali napríklad 100% svojho portfólia v bitcoinoch, môžete 50% z nich investovať do altcoinov.

Arbitráž: Arbitrage je stratégia nákupu mincí za jednu cenu a ich následného predaja za vyššiu cenu na inom mieste. Môžete napríklad kúpiť bitcoin od Binance a potom ho predať prostredníctvom LocalBitcoins za vyššiu cenu vo vašej miestnej fiat mene.

Čerpadlo a skládka: Pump and dump je obchodná schéma, ktorá spočíva v umelom nafúknutí ceny cieľového aktíva („čerpanie“) a následnom predaji tohto aktíva po zvýšení cien („dumping“).

Teraz, keď poznáte tieto základné podmienky obchodovania s kryptomenami, je čas pozrieť sa na konkrétne aspekty obchodovania s kryptami.

Druhy obchodov s bitcoinmi na kryptotrhu

Začiatočníci budú väčšinou chcieť robiť iba trhové objednávky. Pri objednávke na trhu kupujete alebo predávate kryptomenu za najlepšiu dostupnú cenu. Pokročilejší obchodníci však môžu využívať limitné príkazy, stop-loss príkazy, obchodovanie s pákovým efektom a ďalšie. Medzi typy kryptoobchodov patria:

Trhová objednávka: Pri objednávke na trhu kupujete alebo predávate krypto za najlepšiu dostupnú cenu. Burza bude skúmať poslednú cenu, ktorú niekto zaplatil za bitcoin (ak predávate), alebo poslednú cenu, ktorú niekto predal za bitcoin (ak kupujete).

Limitná objednávka: Pri limitnej objednávke kupujete alebo predávate kryptomenu za konkrétnu cenu. Môžete napríklad dať príkaz na kúpu bitcoinu, ak klesne napríklad pod 5 000 dolárov. Ak cenový bod nikdy nebude dosiahnutý, vaša objednávka nemusí byť nikdy vykonaná. Niektoré burzy vám umožňujú stanoviť časový limit pre limitné objednávky.

Stop-Loss príkaz: Príkazy Stop-loss vám umožňujú nastaviť konkrétnu cenu, za ktorú burza uskutoční obchod, aby obmedzila vaše straty. Ak napríklad cena bitcoinu klesne o 10% alebo dosiahne cenu 7 500 dolárov, môžete vystaviť príkaz stop-loss a obmedziť tak svoje straty.

Objednávka na zisk: Príkazy so ziskom vám umožňujú nastaviť konkrétnu cenu, za ktorú burza uskutoční obchod, aby maximalizoval vaše zisky. Ak napríklad bitcoin stúpne o 10%, potom sa vaša objednávka so ziskom automaticky vykoná, čím získate zaručené zisky 10%.

Existuje veľa pokročilejších typov objednávok, vrátane mimoburzových (OTC) obchodov, obchodov s gorilami, obchodov s ľadovými medveďmi, obchodov s okamžitým alebo zrušením (IOC), obchodov typu fill-or-kill (FOK) a obchodov typu all-or- objednávky (AON). Väčšina začiatočníkov a stredne pokročilých obchodníkov bude so štyrmi vyššie uvedenými typmi obchodov v poriadku.

Koľko stojí obchodovanie s kryptomenami? Priemerné ceny

Obchodovanie s kryptomenami nie je zadarmo. Na väčšine búrz zaplatíte poplatky za výmenu, poplatky za výber a ďalšie poplatky. Náklady na obchodovanie s kryptami zahŕňajú:

Poplatky za obchodovanie: Väčšina búrz účtuje poplatky tvorcom a príjemcom medzi 0,1% a 0,5%. Spravidla je poplatok príjemcu vyšší. Toto zaplatíte za každý obchod. Ak obchodujete so značným objemom (povedzme nad 500 000 dolárov mesačne), potom môže burza ponúkať množstevné zľavy, čo môže výrazne znížiť poplatky za obchodovanie.

Poplatky za vklad: Niektoré burzy účtujú poplatok za vklad peňazí na platformu, aj keď je to čoraz menej bežné.

Poplatky za výber: Poplatky za výber sú na väčšine búrz oveľa bežnejšie. Poplatky za výber sú zvyčajne paušálne poplatky. Napríklad za výber peňazí z platformy môžete zaplatiť 5 USD. Niektoré burzy majú aj minimálne sumy za výber.

Poplatky sa môžu medzi výmenami veľmi líšiť. Spravidla lepšie regulované burzy (ako Coinbase a Kraken) účtujú vyššie poplatky, zatiaľ čo nižšie regulované burzy (ako Binance a KuCoin) účtujú nižšie poplatky.

Stredne pokročilá až pokročilá analýza bitcoinu: Ako študovať trhové grafy

Master The Crypto je jedným z najpopulárnejších portálov so sprievodcom obchodovaním s kryptomenami na internete a táto časť nášho sprievodcu analýzou grafov obchodovania s bitcoinmi je zameraná na to, aby pomohla všetkým, ktorí nie sú úplnými začiatočníkmi, lepšie obchodovanie s bitcoinmi dosiahnuť optimálne výsledky.

Ako analyzovať kryptotrhy: Základná a technická analýza

Krypto analýza spadá do dvoch hlavných kategórií: fundamentálna analýza (FA) a technická analýza (TA).

Fundamentálna analýza (FA): Fundamentálna analýza je metóda neštatistickej analýzy, ktorá hodnotí hodnotu aktíva na základe faktorov ekonomického a finančného rastu. Fundamentálni analytici sa snažia určiť ziskovosť aktíva na základe jeho potenciálu. Analyzujú súčasnú hodnotu aktíva a potom plánujú jeho budúci rast. Môžete si prečítať dokumentáciu k projektu a skontrolovať tím napríklad, aby ste zistili, či má projekt rastový potenciál.

Technická analýza (TA): Technická analýza je čisto štatistická metóda, ktorá zahŕňa skúmanie cenových grafov, objemu obchodovania a ďalších súvisiacich čísel. Technickí analytici sa domnievajú, že cena aktíva odráža sentiment na trhu a všetky potrebné informácie v danom okamihu, a preto sa zameriavajú výlučne na štatistickú analýzu cenového pôsobenia aktíva..

Tieto dve metódy analýzy sa môžu zdať protichodné, ale najlepšie fungujú, ak sa používajú spoločne. Inteligentní investori berú do úvahy všetky dostupné analytické metódy.

Trendy na krypto trhu

Kryptotrhy sú vysoko volatilné a nepredvídateľné. Stále však vidíme veľa trendov na kryptotrhu. Trend trhu sa vzťahuje na smer, ktorým sa cena vníma.

V býčí trh, ceny smerujú nahor (nezabudnite: býci svojimi rohmi útočia „hore“), zatiaľ čo v medvedí obchod, ceny klesajú (medvede potiahnu labkami „dole“).

Niektorí ľudia používajú aj výrazy ako a sekulárny trend. Sekulárny trend je dlhodobý trhový trend, ktorý trvá niekoľko desaťročí – napríklad 30 rokov. Sekulárny trend môže byť medvedí alebo býčí a v rámci širšieho sekulárneho trendu môže existovať niekoľko strednodobých primárnych trendov..

A primárny trend, zatiaľ je to menší, krátkodobý trend v rámci širšieho sekulárneho trendu. Môže to byť v protiklade so sekulárnym trendom.

Môže byť aj sekundárne trendy v rámci primárnych trendov. Ak je na makléřskom trhu sekundárny trend vzostupný, potom by sa dal nazvať „blázon“. Po mesiacoch klesajúcich cien (primárny trend) by sa mohlo zdať, že trhy po týždni pozitívneho pohybu (sekundárny trend) náhle stúpajú, len aby pokračovali v poklese ďalšie štyri týždne.

Neregulované nové trhy ako krypto sú náchylnejšie na krátkodobú volatilitu ako tradičné, zabehnuté trhy. Pri investovaní do kryptomeny môžete očakávať, že uvidíte viac krátkodobých sekundárnych trendov a časté pumpy a skládky, ako by ste videli napríklad na indexe S&Index P 500.

Úrovne podpory a odporu

Analytici kryptotrhu budú často odkazovať na pojmy ako podpora a úroveň odolnosti. Tieto úrovne zohrávajú rozhodujúcu úlohu pri fungovaní kryptotrhov.

Podpora obrázkov a úrovne odporu ako „bojové línie“ medzi medveďmi a býkmi.

 • Úroveň podpory: Toto je nižšia úroveň trendu, pri ktorom sa očakáva skoková cena.
 • Úroveň odporu: Toto je najvyššia úroveň trendu, pri ktorom sa očakáva pokles ceny.

Bitcoin môže mať napríklad odolnosť na hranici 10 000 dolárov, čo spôsobuje, že cena bitcoinu neustále rastie na túto úroveň, ale nikdy ju neprekročí. Bitcoin môže mať medzitým podporu na hranici 6 000 dolárov, čo spôsobí, že cena bitcoinu klesne na túto úroveň, ale nie nad ňu.

Keď cena kryptomeny dosiahne konkrétnu úroveň podpory alebo odporu, je to tak testovanie tejto úrovne. Niekedy úroveň podpory alebo odporu drží. V iných prípadoch sa úroveň podpory alebo odporu zlomí.

Pri pohľade na cenovú históriu bitcoinov môžeme vidieť aj prípady, keď cenová úroveň bitcoinu prelomila úroveň odporu a potom sa z tejto novej úrovne odporu stala úroveň podpory. Povedzme, že bitcoin preruší úroveň 10 000 dolárov a prudko stúpne až na 11 500 dolárov. Zrazu sa 10 000 dolárov môže stať novou úrovňou odporu, zatiaľ čo 12 000 dolárov sa môže stať novou úrovňou podpory.

Podobne, keď cena klesne pod úroveň podpory, úroveň podpory by sa mohla stať novou úrovňou odporu. Ak napríklad cena bitcoinu klesne pod 6 000 dolárov, potom sa hranica 6 000 dolárov môže stať novou úrovňou odporu, zatiaľ čo spodná hranica ako 4 500 dolárov sa stane novou úrovňou podpory..

V fluktuujúcom priemysle, ako je kryptomena, sa úroveň podpory a odolnosti zriedka drží dlho.

Kupujte steny a predávajte steny

Úrovne podpory a odporu sa často stanovujú kvôli nákupu stien a predaju stien. Tieto steny môžete vidieť pri prezeraní objednávkových kníh burzy.

A kúpiť stenu je veľký počet objednávok na nákup zadaných pri konkrétnom cenovom limite, zatiaľ čo a predať múr je veľké množstvo objednávok na predaj zadaných pri konkrétnom cenovom limite.

Niekedy sú limitovať objednávky, kde obchodníci stanovili konkrétnu cenu, za ktorú chcú kúpiť alebo predať. V iných prípadoch áno príkazy na získanie zisku alebo stop-loss príkazy kde sa obchodníci snažia dosiahnuť zisky alebo obmedziť straty.

V mnohých prípadoch sa tieto steny kupujú a predávajú okolo rozpoznateľných cenových bodov. Môže existovať múr predajných objednávok napríklad na 15 000 dolárov, keď sa obchodníci snažia zamknúť svoje zisky. Zatiaľ čo obchodníci sa snažia kúpiť pokles, môže existovať múr nákupných objednávok za 5 000 dolárov. Náhly cenový skok alebo pokles možno ľahko zastaviť nástenkou objednávok na predaj alebo nákup.

Ako čítať cenové grafy bitcoinu a grafy kryptotrhu

Kryptografické tabuľky môžu na prvý pohľad vyzerať komplikovane. Len čo pochopíte, čo všetko znamená, bude sa vám to zdať oveľa menej komplikované.

Takto vyzerá priemerný cenový graf kryptomeny:

Tento graf ukazuje trvalý kontrakt BTC / USD na BitMEX na dvojmesačné obdobie od 1. februára do 1. apríla. Každý svietnik (každý zelený alebo červený pruh) predstavuje 6-hodinový interval.

Môžete upraviť časový harmonogram grafu, ako sa vám páči. Niektoré grafy vám umožňujú použitie intervaly napríklad 30 sekúnd, zatiaľ čo iné vám umožňujú využívať intervaly až jedného roka.

Rovnako ako u väčšiny finančných grafov, os Y (vertikálna os) predstavuje cenu, zatiaľ čo os X (horizontálna os) predstavuje čas.

Môžete vidieť cenová stupnica na pravej strane tabuľky. Toto je interval medzi dvoma cenovými bodmi. Na tomto grafe je cenová škála 50, čo znamená, že rozdiel medzi dvoma cenovými bodmi je 50. Cenová škála môže byť lineárna alebo logaritmická:

Lineárna cenová stupnica: Pri lineárnej cenovej stupnici je vzdialenosť medzi ľubovoľnými dvoma bodmi rovnakého číselného rozdielu bez ohľadu na hodnotu rovnaká. Vzdialenosť medzi 1 a 2 je rovnaká ako napríklad vzdialenosť medzi 9 a 10.

Logaritmická cenová stupnica: Pri logaritmickej cenovej stupnici je vzdialenosť medzi cenovými bodmi spojená s pomerom týchto dvoch hodnôt. Napríklad vzdialenosť medzi 1 a 2 sa rovná vzdialenosti medzi 4 a 8 alebo 12 a 24.

Rozdiel medzi lineárnymi a logaritmickými cenovými stupnicami je významný. Ďalej uvidíte dva grafy histórie cien bitcoinu v histórii. Prvý graf používa lineárnu cenovú škálu, zatiaľ čo druhý graf používa logaritmickú cenovú škálu:

Dva grafy ukazujú presne to isté: cena bitcoinu od roku 2011 do súčasnosti. Logaritmický graf však rozpráva oveľa iný príbeh ako lineárny graf.

Vďaka lineárny graf, vyzerá to, že cena bitcoinu neurobila za prvé štyri roky svojej existencie absolútne nič. Potom došlo k malému cenovému nárastu, dlhému obdobiu obmedzeného pohybu cien a potom sa bitcoiny v decembri 2017 zvýšili na smiešne odľahlé historické maximum 20 000 dolárov, potom sa prepadli späť dole.

Na logaritmický graf, cenový pohyb bitcoinu je oveľa menej dramatický. Počiatočné dni bitcoinu vyzerajú obzvlášť pôsobivo v porovnaní s prvým grafom. Vidíme, že cena bitcoinu sa zdvojnásobila. Rozdiel medzi 2 USD za BTC a 200 USD za BTC je významný – aj keď to na lineárnom grafe vyzerá ako rovná čiara. Skok z 5 000 dolárov na 20 000 dolárov za BTC, ku ktorému došlo v roku 2017, medzitým vyzerá oveľa menej významne.

Typy bitcoinových grafov pre kryptoanalytikov

Existujú štyri všeobecné typy kryptografických diagramov, vrátane čiarových, stĺpcových, sviečkových a bodových a obrázkových. O každom grafe a jeho jedinečných výhodách si povieme nižšie.

Čiarový graf

Čiarový graf je jednoduchý a bežný typ grafu, v ktorom spojnica spája konečné ceny každého časového intervalu.

Niektoré spojnicové grafy používajú pre každé obdobie otvorené, vysoké alebo nízke ceny. Vo väčšine prípadov však cena odráža konečný bod pre každý interval. Ak by sa bitcoin uzavrel napríklad na 5 000 $ o 15:00 a 5 100 $ o 16:00, potom by sa hranica nakreslila medzi 5 000 a 5 100 $.

Stĺpcový graf

Stĺpcový graf predstavuje podrobnejšie znázornenie cenovej akcie ako čiarový graf. Zobrazuje napríklad cenu, za ktorú sa bitcoin otvoril, ako aj cenu, za ktorú sa uzavrel. Namiesto toho, aby ste videli iba jedno číslo (záverečná cena), môžete vidieť, čo urobila cena bitcoinu počas konkrétneho dňa. Vysoká, nízka a blízka cena sú znázornené pomocou série zvislých čiar s vodorovnou čiarou na každej strane.

Niektorí ľudia nazývajú stĺpcový graf aj grafom „open high low close“ alebo OHLC. Vertikálna čiara sa nazýva čiara rozsahu a predstavuje rozsah ceny pre každý časový interval vrátane horného a dolného. Horizontálne čiarky medzitým predstavujú otvorenie a zatvorenie pre každý interval.

Takto vyzerá stĺpcový graf, keď predstavuje časové obdobie:

Stĺpcový graf vyššie tiež používa farbu na označenie intervalov stúpania a klesania. Čierne rozpätie sa používa na označenie rastúceho intervalu (ak bola záverečná cena vyššia ako otváracia cena), zatiaľ čo červené rozpätie sa používa na označenie klesajúceho intervalu (ak bola záverečná cena nižšia ako otváracia cena).

Sviečkový graf

Niektorí ľudia nazývajú sviečkové grafy „Japonské sviečkové grafy“, pretože ich vynašiel v 18. storočí japonský obchodník s ryžou, hoci na západných trhoch sa objavili až začiatkom 90. rokov.

Dnes fungujú sviečkové grafy podobným spôsobom ako stĺpcové. Umožňujú vám vidieť vysoký, nízky, otvorený a zatvorený konkrétny deň. Tieto čísla sú však vyjadrené trochu iným spôsobom.

Pri sviečkových grafoch je duté alebo plné telo s hornými a dolnými tieňmi, ktoré predstavujú otvorené, blízke, vysoké a nízke ceny. Dĺžka tela svietnika a jeho tvar sa tiež používa na vyjadrenie intenzity obchodnej činnosti pre konkrétny časový interval.

Každý z vyššie uvedených svietnikov predstavuje toto:

Svietnik je väčšinou zložený z tela (tieňovaná oblasť), čo predstavuje otvorené a blízke ceny. Horný a dolný riadok („knôty“ sviečky) predstavujú vysoké a nízke ceny.

V zásade získavate rovnaké informácie ako stĺpcový graf, ale tieto informácie sú znázornené trochu iným spôsobom.

Svoju úlohu zohráva aj tieňovaná oblasť. Ak sa cena uzavrie vyššie, ako sa otvorila, potom bude svietnik tieňovaný zelenou farbou (cena bitcoinu počas tohto intervalu stúpla). Ak sa cena uzavrie nižšie, ako sa otvorila, potom bude svietnik tieňovaný načerveno (cena bitcoinu počas tohto intervalu poklesla). Niektoré grafy svietnikov používajú aj výplňový alebo nevyplnený vzor, ​​pričom svietnik je pri raste cien plný alebo tieňovaný, pri poklese cien je nevyplnený a prázdny..

Bodový a grafický diagram

Zo štyroch tu uvedených grafov sú bodové a číselné grafy najmenej bežné. Avšak úzka skupina technických obchodníkov naďalej používa bod a číslo (P&F) tabuľky až dodnes.

Bodový a číselný graf zobrazuje iba pohyby cien. Stĺpec X predstavuje rastúce ceny a stĺpec O predstavuje klesajúce ceny. Čas a objem nie sú uvedené. Ak po dlhšiu dobu nedôjde k výraznému cenovému pohybu, potom graf nezobrazuje žiadne nové údaje.

S P.&F grafy, hodnota predstavovaná každým X a O sa určuje ako nastavený cenový interval. Akákoľvek zmena ceny pod touto hodnotou je ignorovaná. Keď sa cena zmení v opačnom smere, predstavuje určitý počet X alebo O, graf sa posúva do nového stĺpca (nazýva sa to reverz)..

Vo vyššie uvedenom grafe každé X alebo O predstavuje nárast alebo pokles o dva doláre. K obratu dôjde, ak dôjde k zmene v opačnom smere o hodnotu najmenej štyri doláre. Čas môže byť vyjadrený v osi X, aj keď sa nikdy nepoužíva ako faktor v P&F grafy.

Aký zmysel má tento jedinečný nástroj na tvorbu grafov? Ide o to, aby sa odstránil efekt rozptýlenia alebo zošikmenia, ku ktorému dochádza v iných typoch grafov, keď sa účtujú časové intervaly s nevýznamnými pohybmi ceny. Graf naznačuje iba výrazné pohyby cien.

Napriek tomu sú bodové a číselné grafy v dnešnom kryptosvete veľmi neobvyklé.

Ako ďalší zdroj vzorov bitcoinových grafov je tu porovnanie vzostupných obchodných grafov s medvedími obchodnými grafmi: bitcoin-graf-analýza-vzostupné vzory

bitcoin-graf-analýza-medvedie-vzory

bitcoinová obchodná grafická analýza grafov býk vs. medveď z kryptoobchodnej knihy

Bitcoinové grafové vzory

Obchodníci s kryptami budú analyzovať grafy a odhaliť rôzne vzory. Existujú rôzne typy vzorov. Zvyčajne sú však vzory rozdelené do troch konkrétnych kategórií:

Vzory pokračovania: Tieto vzorce naznačujú krátke konsolidačné obdobie, po ktorom bude prevažujúci trend pokračovať rovnakým smerom.

Vzory reverzu: Tieto vzorce naznačujú posun v rovnováhe ponuky a dopytu, ktorý obvykle vedie k obratu trendu. Tieto vzory sú rozdelené na horné a spodné formácie.

Bilaterálne vzory: Bilaterálne vzory sú trojuholníkové formulácie, ktoré naznačujú, že trend by sa mohol meniť.

Analýza vzorov nie je čiernobiela. Niektorí ľudia môžu napríklad analyzovať graf a vidieť vzor pokračovania, zatiaľ čo iní vidia bilaterálny vzor. Analýza sa môže líšiť na základe intervalu a predchádzajúcich trendov.

Ďalej si povieme niečo o konkrétnych typoch vzorov, ktoré môžu predstavovať pokračovanie, obrátenie a bilaterálne vzory, ako je uvedené vyššie..

Pohár so vzorom rukoväte

Šálka ​​so vzorom rúčky môže byť buď pokračovaním alebo obrátením vzoru v závislosti od predchádzajúceho trendu. Vyzerá to takto:

Pohár so vzorom rukoväte v uptrende (ako je uvedené vyššie) je vzostupným pokračovacím vzorom. Okrem malého výkyvu (šálky) bude prevládať stúpajúci trend. Niektoré poháre majú tvar písmena U, zatiaľ čo iné majú tvar písmena V. V ideálnych podmienkach má pohár rovnakú výšku na oboch stranách pred konsolidáciou v konkrétnom cenovom bode (rúčka). Odhadovaný cenový cieľ pre nasledujúci zlom po konsolidácii je symetrický s výškou pohára.

Samozrejme, šálka so vzormi rukovätí môže naznačovať rôzne veci v prevažujúcom zostupnom trende:

V tomto grafe ten istý pohár so vzorom rukoväti znamená koniec klesajúceho trendu a výstup do stúpajúceho trendu. Len čo sa formácia pohára zmení na tvar rukoväte, cena nesmie klesnúť nad polovicu výšky pohára. Ak cena klesne o viac ako polovicu výšky pohára, potom je hybnosť predaja príliš významná a už sa za pohár so vzorom rukoväti nepovažuje („rukoväť“ sa zlomila).

Čím dlhšie trvá, než sa vytvorí šálka so vzorom rukoväte, a čím hlbšie je vytvorenie šálky, tým väčšia je hybnosť za vylomením a tým vyššia je cieľová cena. Keď k bodu vylomenia pripočítate výšku pohára, poskytuje to dobrý údaj o krátkodobom cenovom cieli.

Vlajky a vlajky

Vlajky a vlajky sú pokračovacími vzormi. Vznikajú, keď sa ceny konsolidovali na krátke obdobie, kým sa trh neobnoví rovnakým smerom.

Tu je príklad, ako to vyzerá v tradičnom grafe:

V tomto grafe vidíme konsolidačnú fázu uprostred. Dlhodobý trend trvá krátko a vytvorí na grafe tvar obdĺžnika. Potom pokračuje dlhodobý uptrend, obdĺžnik sa láme a ceny sa neustále pohybujú smerom nahor.

Môžete mať tiež medvedie a býčie vlajky. U týchto vlajok je vlajka vytvorená miernym sklonom v smere opačnom k ​​prevládajúcemu trendu.

Rozdiel je tiež medzi vlajkou a vlajkou. Vlajka je obdĺžnikového tvaru, zatiaľ čo vlajka je trojuholníkového tvaru:

Vlajkovým a vlajkovým vzorom obvykle predchádza prudké zhromaždenie alebo pokles. Toto zhromaždenie alebo pokles tvoria „pól“ vlajky. Vzdialenosť od úrovne podpory alebo odporu po „vlajku“ alebo „vlajku“ sa nazýva vlajkový stĺp.

Cenový cieľ môžete analyzovať z vlajkového alebo vlajkového grafu. Spravidla to urobíte pridaním dĺžky vlajkového pólu k vrcholu formácie v uptrende a odčítaním dĺžky vlajkového pólu od spodnej časti formácie v zostupnom trende..

Hlava a ramená

Hlava a plecia (HS alebo H&S) vzory sú niektoré z najspoľahlivejších vzorov reverzu.

Zvažujú sa niektoré vzory HS hlava a ramená horné vzory alebo „HS tops“. Je to medvedí vzor obrátenia, ktorý obsahuje tri časti vrátane dvoch menších vrcholov vedľa vyššieho:

Spojením dolnej časti ľavého ramena s dolnou časťou hlavy môžeme vytvoriť ‘výstrih“Grafu. Akonáhle ceny klesnú pod výstrih, stúpajúci trend sa rozpadne a trhy vstúpia do medvedieho trendu, ako je zrejmé z nižšie uvedeného grafu so stiahnutím a cieľovou čiarou.

Grafy dolnej časti hlavy a ramien, medzitým sú tiež známe ako dná HS alebo inverzné HS grafy. Je to vzostupný vzorec obratu (namiesto vzostupného vzoru obratu), kde prevládajúci trend klesá.

Rovnako ako horný graf HS, spodný graf HS sa skladá z troch častí, vrátane dvoch plytších dolín alebo vyšších dolných častí na oboch stranách hlbšieho údolia alebo dolnej dolnej časti.

Cenové ciele môžete vypočítať z grafov hlavy a ramien. U HS top grafov môžete odhadnúť cenu na základe pomeru vyššej výšky k bodu prerazenia pozdĺž výstrihu. Ak je napríklad najvyššia najvyššia hodnota 40 a bod úniku je 20 (50% pokles), potom odhadovaný cieľ pre rozdelenie pod výstrih by bol 10, čo je ďalších 50% od výstrihu.

Pre spodné grafy HS môžete zatiaľ vypočítať cenový cieľ pridaním výšky hlavy k bodu zlomu podobnou metódou. Ak je dolná minimálna hodnota 20 a k úniku napríklad pri 30 (pomer 2: 3), cieľová cena je 45.

Dvojité najlepšie tabuľky

Dvojité top grafy sú medvedie vzory obrátenia v prevažujúcom trende. V grafe s dvojitým vrcholom uvidíte krátke stiahnutie, po ktorom nasleduje neúspechová rally, a druhé stiahnutie na predchádzajúcej maximálnej hodnote, čo potom povedie k rozpadu ceny pod pôvodné minimum:

Je ľahké sa nechať zlákať na dvojitý horný vzor. Ideálne je, keď po opätovnom testovaní vrcholu počkáte, kým cena neklesne pod prvé minimum stiahnutia, pretože vtedy je formácia dokončená a v grafe je to najnižší bod.

Ak chcete vypočítať cenový cieľ dvojitého horného vzoru, môžete buď odpočítať výšku formácie od bodu, kde sa podpora zlomí. Alebo môžete analyzovať pomer medzi hornou a dolnou časťou formácie. Ak je vrchol formácie 20 a minimálna návratnosť je 10 (2: 1), potom je cenový cieľ pre rozpad stanovený na 5.

Dvojité dno

Formácia grafu s dvojitým dnom je to, čo sa stane, keď otočíte formáciu s dvojitým vrchom hore nohami. Formácia s dvojitým dnom je býčí vzad v prevládajúcom trende zostupného trendu. Po jednom zasiahnutí dna, jednom zvýšení a opätovnom zasiahnutí dna dôjde k dvojitému dnu, keď ceny prelomia výstrih a dokončia formáciu „W“.

Ceny sa môžu po poklese trendu vyšplhať na nedávne maximum, potom opäť klesnúť na úroveň predchádzajúceho minima a potom zhromaždiť konečný čas, aby sa prelomili nad predchádzajúcim nedávnym maximom, aby sa dokončila formácia a obrátil sa vzostupný trend..

Ak chcete vypočítať cenové ciele pre dvojité maximá, môžete do bodu zlomu pridať výšku formácie. Alebo môžete analyzovať pomer medzi dnom formácie a výškou prvej rally. Ak je dno formácie napríklad 5 a prvá rally dosiahne 10, potom by bol cenový cieľ 20.

Triple Top & Triple Bottom

Vyššie uvedené formácie sa ešte komplikujú tým, že niekedy môžeme mať formácie s trojitým horným a trojitým dnom, ktoré vyzerajú podobne ako formácie s dvojitým horným a dvojitým dnom. Rovnako ako dvojité horné / spodné formácie, trojité horné / spodné formácie sú tiež reverznými vzormi. Sú v rozpore s prevažujúcim trendom uptrendu alebo downtrendu.

Ako tu vidíte, trojitý vrcholový útvar sa skladá z troch rovnakých vrcholov rozdelených dvoma údoliami.

Tvorba trojitého dna je medzitým prevrátená hore dnom, pozostávajúca z troch rovnakých údolí a dvoch neúplných vrcholov.

Ak chcete vypočítať cenový cieľ pre trojitú hornú alebo spodnú formáciu, pridajte alebo odčítajte výšku formácie k bodu zlomu alebo podobne, ako je to pri výpočte cenových cieľov v dvojitých horných / dolných formáciách..

Zaokrúhľovanie dole

Zaoblenie dna alebo formácie dna taniera je býčí vzorec obrátenia alebo pokračovania. S týmto vzorom uvidíte strmší tvar šálky alebo misy ako vzor šálky a rúčky. Je to podobné ako vzor hlavy a ramien, ale bez zreteľných ramien. Nízke ceny v dolnej časti môžete spojiť a vytvoriť tak zaoblený tvar, ktorý predstavuje spodnú časť tanierika:

Formácia sa najskôr začína formovať predajným tlakom, čo spôsobí pokles cien. Tento tlak nakoniec stratí paru a prechádza do stúpajúceho trendu. Tlak nákupu ustupuje, čo spôsobí pokles cien na nové minimum a tento trend sa opakuje ešte niekoľkokrát, kým sa nedosiahne najnižšie minimum. Potom prevláda nákupný tlak, ktorý nakoniec vedie k prelomeniu a dokončeniu formovania zaobleného dna.

Ak chcete vypočítať krátkodobé cenové ciele pre zaoblené formácie dna, pripočítajte výšku čiary k čiare odporu.

Kliny

Existujú dva typy klinových vzorov, vrátane rastúcich klinových vzorov a klesajúcich klinových vzorov. Môžu to byť vzory pokračovania alebo zvrátenia v závislosti od toho, čo trhy robili pred vytvorením modelu.

 

V stúpajúcom trende naznačuje rastúci klinový vzorec medvedí zvrat. Trhy sa otáčajú a ceny začínajú klesať. V zostupnom trende sa rastúci klinový model považuje za pokračovanie, pretože ceny neustále klesajú.

Klesajúci klin sa medzitým považuje za býčí vzor. Klesajúci klin naznačuje napríklad býčí zvrat, keď sa vytvorí v prevažujúcom trende zostupného trendu. Ak sa formuje v prevažujúcom trende, klesajúci klin naznačuje pokračovanie, keď ceny neustále rastú.

Obdĺžniky

Obdĺžnikové vzory sa tvoria, keď sa ceny na určité obdobie pohybujú medzi zhruba rovnakými maximami a minimami. Pri kreslení čiar okolo výšok a výšok tohto obdobia môžete vidieť, že sa začínajú formovať obdĺžniky.

Obdĺžnik, tiež známy ako rozsah obchodovania alebo konsolidačná zóna, je pokračovacím vzorom, pri ktorom sa cena pohybuje medzi paralelnými líniami podpory a odporu. Je to slepá ulička, v ktorej trhy nemôžu skutočne prísť na to, čo majú robiť. Počas tejto slepej uličky bude cena pred vypuknutím niekoľkokrát testovať úroveň podpory a odolnosti. Keď cena prepukne, buď zvráti predchádzajúci trend, alebo v ňom bude pokračovať (pohyb nahor alebo nadol).

Ak chcete vypočítať cenové ciele počas formovania obdĺžnika, pripočítajte výšku k bodu zlomu alebo rozpadu.

Bilaterálne vzory (trojuholníky)

Bilaterálne vzory sa skladajú z troch rôznych trojuholníkových útvarov, vrátane symetrické trojuholníky, vzostupné trojuholníky, a zostupné trojuholníky.

Vzostupný trojuholník

Vzostupné trojuholníky sú zvyčajne býčie vzory pokračovania v prevažujúcom trende. Vzostupné trojuholníky sa však môžu vytvárať tiež ako reverzné vzory v zostupnom trende. Vzostupný trojuholníkový vzor sa skladá z dvoch alebo viacerých zhruba rovnakých výšok a rastúcich minim. Čiara odporu je vodorovná, aj keď sa predĺžená podporná čiara nakláňa nahor a konverzuje s čiarou odporu, čím sa vytvára trojuholník..

Aby sa vytvoril vzostupný trojuholník, musí byť každá hojdačka alebo minimálna výška vyššia ako predchádzajúca minimálna výška. Tvorba sa zvyčajne považuje za úplnú, keď cena prerazí za hornú hranicu odporu.

Ak chcete vypočítať cenový cieľ vo vzostupnom trojuholníku, môžete pridať bod výšky trojuholníka k bodu zlomu. Stop strata by mala byť umiestnená na poslednej najnižšej hodnote švihu.

Klesajúci trojuholník

The zostupný trojuholník je opakom vzostupného trojuholníka. Spravidla ide o medvedí pokračovací model, ktorý sa formoval, keď ceny v priebehu času postupne klesali ako súčasť širšieho klesajúceho trendu. Môže však tiež vytvárať reverzný vzor počas uptrendu. Rovnako ako u vzostupného trojuholníka môže cena občas prasknúť smerom nahor, a preto je dôležité hrať pri vývoji vzoru a používať pevné zarážky.

Klesajúci trojuholník je tvorený tak, že rovnaké minimá vytvárajú vodorovnú podpornú čiaru, zatiaľ čo klesajúce výšky vytvárajú šikmú čiaru odporu, ktorá vytvára rovnaký typ pravouhlého trojuholníka, aký je vidieť v stúpajúcom trojuholníku vyššie..

Ak chcete vypočítať cenový cieľ v zostupnej formácii trojuholníka, odčítajte výšku základne trojuholníka od bodu, kde sa podpora rozpadá.

Symetrický trojuholník

A symetrický trojuholník, ako ste už mohli uhádnuť, vytvára sa niekde medzi vzostupným a zostupným trojuholníkovým vzorom. Je to typický bilaterálny model, pri ktorom je ťažké určiť výsledok modelu, kým nebude potvrdený jasný únik.

So symetrickým trojuholníkom uvidíme sériu nižších reakčných výšok a vyšších minimálnych reakcií, pričom cena sa nakoniec konsoliduje. Tento bod tvorí vrchol trojuholníka. Podporné a odporové línie medzitým tvoria dve strany trojuholníka, ktoré sa nakoniec stretnú v bode.

Pretože je ťažké určiť smer úniku, niektorí obchodníci zahrajú obe strany symetrickým trojuholníkovým vzorom, pričom umiestnia dlhú a krátku objednávku a potom jednu uzavrú, keď zasiahne druhá..

Ak chcete vypočítať cenový cieľ v symetrickom trojuholníku, pridajte alebo odčítajte základňu trojuholníka k bodu zlomu. Môžete vypočítať dlhodobú cenovú ponuku nakreslením predĺženej trendovej čiary rovnobežnej s podpornou čiarou (za predpokladu, že sa vzor rozpadá smerom hore) alebo rovnobežne s čiarou odporu (ak sa vzor rozpadá smerom dole) prechádzajúcou cez druhý vrchol základne trojuholníka..

Top päť najvýnosnejších vzorov pre obchodníkov s bitcoinmi

Niektoré vzorce predstavujú silnejšiu príležitosť na zisk ako iné. Historicky nasledujúcich päť vzorcov poskytlo obchodníkom najlepšie príležitosti:

 • Trojuholníky (vzostupne, zostupne a symetrické trojuholníky)
 • Vzory hlavy a ramien
 • Dvojité a trojité horné a spodné vzory
 • Šálka ​​so vzormi rukoväti
 • Vlajkové a vlajkové vzory

Technické ukazovatele: Ako čítať grafy ako majster

Doteraz sme sa zameriavali hlavne na širšie vzory grafov. Ďalej si však povieme niečo o technických ukazovateľoch vrátane signálov, ktoré obchodníci používajú pri vytváraní svojich stratégií.

Predstavte si širšie obrazce grafov, o ktorých sme hovorili vyššie, ako o podnebí, ktoré sa mení od jari do leta na jeseň a v zime. Počas roka pozorujeme širšie zmeny teploty, denného svetla a počasia.

Technické signály sú zatiaľ krátkodobé informácie, ktoré prečítate, aby ste predpovedali, ktorá sezóna príde ďalej. Môžete si napríklad všimnúť pokles teploty zo 40 na 30 za týždeň. To signalizuje, že prichádza zima.

Pri analýze technických ukazovateľov je dôležité mať na pamäti, že žiadny samostatný technický ukazovateľ nie je zvlášť výpovedný. Potrebujete kontext, aby ste pochopili, čo tento technický indikátor znamená. Kontext môžete odvodiť tak, že sa pozriete na informácie, ako je prevládajúci trend, vzor grafu a ďalšie. Je to ako kúsok skladačky: má zmysel iba vtedy, keď je to všetko spojené, aby sa vytvoril ucelený obraz trhu..

Indikátory je možné rozdeliť na overlay alebo oscilátory:

Prekrytia: Prekryvné vrstvy sú ukazovatele, ktoré používajú rovnakú mierku ako cena a sú zobrazené v hornej časti cenového grafu.

Oscilátory: Oscilátory sú zobrazené nezávisle na inej mierke pod cenovým grafom a budú oscilovať medzi minimálnou a maximálnou hodnotou.

Zvažujú sa určité technické ukazovatele predstihové ukazovatele. Vedúci ukazovateľ má silné prediktívne vlastnosti a môže naznačovať smerovanie trhu skôr, ako bude nasledovať cena. hlavné ukazovatele môžu byť účinné pri signalizácii bezprostrednej zmeny trendu alebo hybnosti skôr, ako trh začne túto zmenu prejavovať. Medzi najznámejšie popredné ukazovatele patria index relatívnej sily (RSI), stochastický oscilátor a objem na váhe (OBV).

Ostatné technické ukazovatele sa zatiaľ zohľadňujú zaostávajúce ukazovatele. Indikátory zaostávania sledujú trendy na trhu. Naznačujú posun v trhových trendoch, majú však tendenciu za týmto posunom zaostávať. Indikátor zaostávania sa zvyčajne používa na potvrdenie trendu potom, čo sa trend už začal objavovať. Zaostávajúce ukazovatele však majú na volatilnom trhu bez jasného trendu nižšiu hodnotu. Dva najznámejšie zaostávajúce ukazovatele sú Bollingerove kapely a kĺzavé priemery.

Kĺzavé priemery

Kĺzavé priemery sú prekrytia trendov, ktoré môžu naznačovať krátkodobé, strednodobé a dlhodobé trendy. Na výpočet kĺzavého priemeru vezmeme priemernú cenu za určité časové obdobie. Kĺzavý priemer odstraňuje z grafu veľa „šumu“ vrátane krátkodobej volatility a cenových pohybov. Môže to uľahčiť zisťovanie trendov.

Existujú dva bežné spôsoby výpočtu kĺzavých priemerov, vrátane jednoduchých kĺzavých priemerov a exponenciálnych kĺzavých priemerov. Oba sa považujú za zaostávajúce technické ukazovatele.

A jednoduchý kĺzavý priemer (SMA) je len súčet všetkých záverečných cien za konkrétne časové obdobie vydelený počtom období. Napríklad 5-dňovú SMA je možné vypočítať tak, že sa pripočítajú uzatváracie ceny pre každý deň a suma sa vydelí piatimi. V dlhšom časovom období dôjde k väčšiemu oneskoreniu. Dlhšie stupnice vyhladzujú naše cenové pohyby a majú tendenciu reagovať menej ako kratšie časové stupnice.

V nasledujúcej tabuľke nájdete informácie o tom, ako to funguje v praxi. 50-dňový kĺzavý priemer zaostáva za cenovými pohybmi, zatiaľ čo 10-dňový kĺzavý priemer pevne objíma cenové pohyby:

Exponenciálny kĺzavý priemer (EMA), zatiaľ kladie väčší dôraz na posledné dátové body. To môže „sprísniť“ kĺzavý priemer na cenové pohyby, vďaka čomu bude kĺzavý priemer lepšie reagovať na nedávne cenové pohyby.

Exponenciálne kĺzavé priemery používajú váhový multiplikátor, ktorý dáva posledným údajovým bodom väčšiu váhu. Tento váhový multiplikátor sa dá vypočítať pomocou vzorca [2 / (Časové obdobie + 1)]. V prípade 10-dňového EMA by váha priradená poslednej cene bola [2 / (10 + 1)] = 0,1818 alebo 18,18%.

Existujú aj súčasné exponenciálne kĺzavé priemery (EMA), kde si vezmete dnešnú cenu x váhový multiplikátor + včerajší EMA x (1 – váhový multiplikátor).

Tieto vzorce si nemusíte pamätať. Nástroje na tvorbu grafov používajú tieto vzorce automaticky. Pomáha však vedieť, odkiaľ tieto vzorce pochádzajú.

Jednoduché kĺzavé priemery verzus exponenciálne kĺzavé priemery

Jednoduché kĺzavé priemery a exponenciálne kĺzavé priemery sú dvoma spôsobmi, ako načrtnúť rovnaký trend. Jedno nie je nevyhnutne lepšie ako druhé. Každý z nich má svoje výhody.

An exponenciálny kĺzavý priemer, napríklad rýchlejšie reaguje na nedávne pohyby cien a objíma cenovú krivku užšie.

A jednoduchý kĺzavý priemer, zatiaľ je ideálny na identifikáciu úrovní dlhodobej podpory a odporu. Sklon jednoduchého kĺzavého priemeru sa tiež používa na meranie hybnosti smerom ku konkrétnemu trendu.

Typicky sú 200-dňový graf jednoduchého kĺzavého priemeru (SMA) a 50-dňový graf SMA dve najobľúbenejšie stupnice na identifikáciu strednodobých a dlhodobých trendov. Tieto dva grafy sú tiež užitočné na identifikáciu úrovní podpory a odolnosti, vzostupných a medvedích prechodov a rozdielov.

Keď sa jednoduché a exponenciálne kĺzavé priemery spoja, vytvorí sa kríženie. Toto sa považuje za rozhodujúcu udalosť, ktorá by mohla signalizovať zmenu trendu.

Existujú napríklad býčie crossovery, ktoré sú známe aj ako zlaté kríže. Vzostupný výhybka nastane, keď kĺzavý priemer kratšej mierky prekročí nad kĺzavý priemer dlhšej mierky.

Existujú aj medvedie crossovery, známe aj ako kríže smrti. Medvedí výhybka nastáva, keď kĺzavý priemer kratšej mierky prekročí pod kĺzavý priemer dlhšej mierky.

Medzitým, ak aktuálna cena prekročí dlhodobý kĺzavý priemer, naznačuje to býčí zlom. Ak súčasná cena prekročí dlhodobý kĺzavý priemer, znamená to medvedí zlom.

Kĺzavý priemer konvergenčnej divergencie (MACD)

Kĺzavý priemer konvergencie-divergencie alebo MACD je trendový oscilátor populárny pre meranie hybnosti. MACD má dva exponenciálne kĺzavé priemery (napríklad 12-dňový a 26-dňový EMA), potom ich vykreslí proti nulovým čiaram na meranie hybnosti trendu.

Vidíme tiež histogram MACD, ktorý meria hybnosť na základe vzťahu medzi MACD a jeho signálnou linkou (9-dňový EMA MACD).

Moderný indikátor MACD oscilátora pozostáva zo štyroch prvkov, vrátane čiary MACD, nulovej čiary, signálnej čiary a histogramu MACD:

 • Linka MACD: Riadok MACD je 26-dňový EMA odčítaný od 12-dňového EMA.
 • Nulová čiara: Nulová čiara je bod, v ktorom sú si obidve EMA rovnaké.
 • Signálna linka: Signálna linka je 9-dňový EMA z MACD.
 • Histogram MACD: Histogram MACD sa vykreslí ako čiary pozdĺž nulovej čiary. Je to rozdiel medzi linkou MACD a signálnou linkou.

A pozitívny MACD nastane, keď je 12-dňový EMA nad 26-dňovým EMA. Naznačuje to, že trh je býčí. Čím vyššia je hodnota, tým silnejšia je hybnosť smerom nahor.

A negatívny MACD, zatiaľ naznačuje, že trh je na vzostupe, zatiaľ čo nižšie hodnoty naznačujú silnú dynamiku poklesu.

Medzi kľúčové udalosti patrí konvergencia, crossover a divergencia od nulovej čiary a signálnej čiary.

 • Konvergencia: Označuje hybnú silu.
 • Crossover: Naznačuje posun trhových síl.
 • Divergencia: Označuje stúpajúcu dynamiku.

Index relatívnej sily (RSI)

Relatívny index sily alebo RSI je spôsob, ako indikovať hybnosť. Momentum dokáže identifikovať silu trhových trendov a poskytne vám dobrú predstavu o tom, kedy nakupovať alebo predávať na základe toho, či sú trhy prekúpené alebo prepredané..

RSI osciluje medzi 0 a 100, s typickým časovým rámcom 14 dní. Ak je hodnota RSI pod 30, znamená to, že trh je prepredaný. Keď je RSI nad 70, znamená to, že trh je prekúpený. Niektorí obchodníci však namiesto toho používajú hranice 20 a 80, čo môže byť pre vysoko volatilné trhy (vrátane kryptomeny) príťažlivejšie..

Pretože RSI je popredný ukazovateľ, sklon RSI môže naznačovať zmenu trendu skôr, ako sa tento trend pozoruje na všeobecnom trhu. Z tohto dôvodu je RSI jedným z najbežnejších spôsobov analýzy podmienok na trhu.

RSI = 100 – (100/1 + RS)

V tomto vzorci sa relatívna sila (RS) rovná priemernému zisku nad priemernou stratou (RS = priemerný zisk / priemerná strata).

A zisk je obdobie, v ktorom sa cena uzatvára nad dátumom uzávierky predchádzajúceho dňa, zatiaľ čo a strata je obdobie, kedy sa cena uzatvára pod uzávierku z predchádzajúceho dňa. Tieto hodnoty sú absolútne, čo znamená, že straty sa počítajú ako kladné hodnoty.

Aj keď divergencie RSI môžu byť užitočné, sú užitočné iba v príslušnom kontexte. Rovnako ako v prípade iných ukazovateľov, aj tu je dôležité pripomenúť, aby ste sa vyhli použitiu ktoréhokoľvek jednotlivého ukazovateľa ako signálu bez náležitého kontextu.

Vidíte býčie divergencie, keď cena klesne na nižšie minimum a RSI na vyššie minimum. Medvedia divergencia medzitým nastáva, keď cena dosiahne vyššiu maximálnu hodnotu a RSI zasiahne nižšiu maximálnu hodnotu.

Môžeme tiež použiť RSI na sledovanie výkyvov zlyhania RSI, ktoré sa považujú za náznaky potenciálnych zvratov trendu v medvedom alebo vzostupnom smere.

Býčí vzostup zlyhania nastane, keď RSI klesne pod 30, odrazí sa nad 30, spadne dozadu, ale neklesne pod 30 a vytvorí novú maximálnu hodnotu.

Medvedí výpadok zlyhania medzitým nastane, keď sa RSI zlomí nad 70, spadne späť, odrazí sa bez zlomenia 70 a spadne späť na nové minimum.

Parabolická SAR (zastavenie a spätný chod)

Parabolický doraz a spätný chod (SAR) je indikátor oneskorenia prekrytia založený na myšlienke, že cena sa pri trendoch zvyčajne pohybuje v parabolických krivkách. Preto je parabolický indikátor SAR najúčinnejší na trendových trhoch. SAR sa bude v priebehu času držať blízko cenových pohybov a bude klesať pod cenovú krivku počas stúpajúcich trendov a nad cenovú krivku počas klesajúcich trendov. Z tohto dôvodu obchodníci používajú parabolický indikátor SAR na nastavenie koncových dorazov a ochranu pred stratami.

Existujú samostatné vzorce pre výpočet stúpajúcej a klesajúcej SAR. Vzorec berie údaje z jedného obdobia pozadu.

 • Vzorec stúpajúcej SAR: Aktuálna SAR = SAR z posledného obdobia + AF (EP – SAR z posledného obdobia)
 • Klesajúci vzorec SAR: Aktuálna SAR = SAR z posledného obdobia – AF (EP – SAR z posledného obdobia)

V týchto vzorcoch je EP krajný bod (najvyššia najvyššia alebo najnižšia dolná hodnota súčasného trendu) a AF je faktor akcelerácie. Faktor zrýchlenia je pôvodne nastavený na hodnotu 0,02, pričom AF sa zvyšuje o 0,02 pre každú novú maximálnu alebo nízku hodnotu dosiahnutú v extrémnom bode..

Keď zvýšite činiteľ zrýchlenia (AF), zvyšuje citlivosť SAR a posúva SAR bližšie k cenovej krivke. Zníženie AF medzitým posúva SAR ďalej od cenovej krivky. Ak nastavíte AF príliš vysoko, môže vytvoriť príliš veľa whipsaws a vytvárať falošné reverzné signály.

SAR sa najlepšie používa v spojení s priemerným smerovým indexom. Ďalej si povieme o priemernom smerovom indexe a o tom, ako sa používa na určenie sily trendu.

Priemerný smerový index (ADX)

Priemerný smerový index (ADX) v posledných rokoch stúpa na popularite a stáva sa preferovaným ukazovateľom pre odhad sily trendu. Ako zaostávajúci oscilátor ponúka ADX málo informácií o smerovaní budúceho trendu, hoci naznačuje veľkosť trhových síl stojacich za trendom.

ADX osciluje medzi 0 a 100, pričom ADX je zvyčajne na škálovateľnom trhu pod 20 a na trendovom trhu nad 25. Hodnota ADX nad 40 naznačuje silný trend.

Pri výpočte ADX musíme určiť kladné smerové ukazovatele (+ DI) a záporné smerové ukazovatele (-DI), ktoré spoločne vytvárajú indikátor smerového pohybu (DMI). DMI vypočítame zrátaním maxima a minima po sebe idúcich období.

 • +DI = (vyhladené + DM / ATR) x 100
 • -DI = (vyhladené -DM / ATR) x 100

V tomto vzorci, +DM je maximum pre súčasné obdobie mínus maximum pre predchádzajúce obdobie. -DM je minimálna hodnota predchádzajúceho obdobia mínus minimálna hodnota súčasného obdobia. „Vyrovnávacia“ časť rovnice medzitým zahŕňa výpočet priemeru posledných 13 období, pridanie najnovšej hodnoty a následné vydelenie sumy 14.

Berie do úvahy aj ADX priemerný skutočný rozsah alebo ATR, čo naznačuje volatilitu. Skutočný rozsah (TR) je absolútna hodnota najväčšieho z troch cenových rozdielov (vysoká súčasného obdobia mínus nízka súčasného obdobia, vysoká súčasného obdobia mínus uzavretie predchádzajúceho obdobia a nízka súčasného obdobia mínus uzavretie predchádzajúceho obdobia.

 • ATR = [TR z posledných 13 období + aktuálny TR] / 14
 • Smerový index (DX) = [(+ DI – -DI) / (+ DI + -DI)] x 100
 • ADX = [DX za posledných 13 období + aktuálny DX] / 14

Tieto vzorce sa môžu zdať zložité. Ako už bolo spomenuté vyššie, tieto vzorce si nemusíte pamätať. Existuje veľa nástrojov, ktoré tieto vzorce implementujú za vás. Ak však chcete byť informovaným technickým obchodníkom, pomôže vám to pochopiť, odkiaľ tieto vzorce pochádzajú.

ATR neponúka žiadny údaj o smerovaní trendu. + DI a -DI však naznačujú smer trendu. Obchodníci môžu pomocou nástroja ADX určiť silu trendu a potom použiť prechody + DI a -DI na vytvorenie signálov, ktoré naznačujú možné zvraty..

Povedzme napríklad, že + DI linka prechádza hore alebo sa líši smerom hore od -DI linky s ADX nad 40. Toto je silný býčí signál. Križovatky a divergencie, keď je ADX pod 20, však nie sú signálmi väčšieho významu, pretože za týmito pohybmi nie je toľko hybnosti.

Tento graf vysvetľuje, ako čítať ADX v súvislosti s parabolickou SAR:

Fibonacciho retracement

Fibonacciho retracement, ako môžete čakať, je spojené so slávnou Fibonacciho sekvenciou alebo Fibonacciho číslom. Poradie sa začína číslami 0 a 1, pričom každé nasledujúce číslo v poradí je za súčtom dvoch predchádzajúcich čísel.

Fibonacciho retracement vo finančnej / kryptoanalýze je zatiaľ technický obchodný koncept, ktorý identifikuje rozsah korekčného retracementu po rýchlom zvýšení alebo poklese cien. Snaží sa kvantifikovať, aké veľké zníženie môžeme očakávať po prudkom náraste alebo poklese cien.

V Fibonacciho postupnosti je pomer ľubovoľného čísla k jeho nástupcovi 0,618 alebo 61,8%. To je Zlatý pomer, číslo, ktoré hrá významnú úlohu v biológii a matematike.

Fibonacciho retracement používa rovnaký pomer na identifikáciu úrovní podpory a odolnosti. Tieto úrovne sa nazývajú výstražné zóny, a zistilo sa, že sú 23,6%, 38,2%, 61,8% a 78,6%. Fibonacciho retracement má tiež 50% výstražnú zónu, ktorá nemá nič spoločné s Fibonacciho sekvenciou, ale pochádza z Dow Theory, ktorá teoreticky predpokladá, že korekcie majú zvyčajne za následok 50% retracement z predchádzajúceho ťahu. Úrovne návratnosti sú nakreslené v cenovom grafe po označení horného a dolného bodu trendu.

Prečo sú tieto čísla dôležité? 23,6% návratnosť sa zvyčajne pozoruje v kratších časových harmonogramoch. Odraz z tejto úrovne je menej častý, ak má korekcia hybnosť. 38,2% a 61,8% návratov je zatiaľ pravdepodobnejšie, že odskočia (alebo zvrátia trend). Zóna 61,8% je známa najmä ako zlaté retracement.

Niektorí analytici tiež používajú derivát Fibonacciho retracementu nazývaný Fibonacciho rozšírenie zistiť, ako ďaleko môže ísť zhromaždenie. Pod rozšírením Fibonacci možno nájsť zóny na 78,6%, 100%, 161,8%, 261,8% a 423,6%.

Princíp Elliottovej vlny

Princíp Elliott Wave vytvoril americký účtovník Ralph Elliott v roku 1938. Elliott počas svojho dôchodku študoval desať rokov americké trhy, potom sa domnieval, že ceny sa nevyhnutne – a neustále – pohybujú v vzor fraktálnej vlny. Tento vzor fraktálnej vlny je prepojený s prírodnými zákonmi a fraktálnu vlnu môžete načrtnúť pomocou Fibonacciho sekvencie.

Elliott predpokladal, že trhové ceny sa pohybovali v dvoch druhoch vĺn, vrátane impulzné vlny a korekčné vlny.

Impulzné vlny: Impulzné vlny, tiež známe ako motívne vlny, sa pohybujú v smere prevažujúceho trendu a pozostávajú z piatich menších vĺn, vrátane troch trendových alebo akčných čiastkových vĺn rozdelených o dve korekčné čiastkové vlny.

Opravné vlny: Korekčné vlny, ktoré môžu byť súčasťou väčšej impulznej vlny, sa pohybujú proti smeru prevažujúceho trendu a pozostávajú z troch menších vĺn, vrátane dvoch korekčných čiastkových vĺn rozdelených jednou akčnou čiastkovou vlnou.

Táto teória je známa ako Elliottov 5-vlnový vzor alebo Princíp Elliottovej vlny:

Keď sa spoja dohromady, impulzná vlna a korekčná vlna vytvoria 8 čiastkových vĺn, aby vytvorili štruktúru „5-3“. Táto štruktúra 5-3 tvorí každý Elliottov vlnový cyklus.

Tento vzorec sme zaznamenali na trhoch so skutočnými bitcoinmi v priebehu roku 2018. Tento graf tiež ukazuje udržanie cien na úrovni podpory Fibonacci na 78,6%.

Úrovne retrakcie Fibonacciho a vlnové vzorce Elliotta sú iba dva typy technických ukazovateľov, ktoré vytvárajú čiastočný obraz kryptotrhov. Keď sa ceny vrátia do výstražných zón Fibonacci, je lepšie pozrieť sa na ďalšie indikátory a zistiť, či vaše signály potvrdzujú obrat v týchto výstražných zónach. Ak všetky signály smerujú k podobnému výsledku, máte k trhu informovanejší prehľad.

Bollingerove kapely

Bollingerove pásma stopujú ich pôvod po americkom finančnom analytikovi Johnovi Bollingerovi, ktorý túto teóriu vyvinul v 80. rokoch. Analýza Bollingerovho pásma využíva na meranie volatility cien prekrytie založené na kĺzavom priemere. Teória zahŕňa tri pásma vrátane a stredné pásmo reprezentovať jednoduchý kĺzavý priemer a horné a dolné pásmo reprezentovať štandardné odchýlky.

Pre stredné pásmo analytici zvyčajne používajú 20-dňový jednoduchý kĺzavý priemer (SMA). Horné pásmo je zatiaľ rovnaké SMA s pridanými dvoma štandardmi odchýlky, zatiaľ čo spodné pásmo odčíta dva štandardy odchýlky. Analytici môžu upraviť počet období na základe svojich obchodných preferencií. Analytici však na výpočet SMA použijú rovnaký počet období, aký používajú na výpočet štandardnej odchýlky.

Šírka Bollingerových pásiem naznačuje volatilitu.

 • Ak sú pásma široká, znamená to, že trhy sú nestabilné a trendy.
 • Ak sú pásma úzke, znamená to, že volatilita klesá a trh sa pohybuje.

Približne 90% cenových pohybov sa vyskytuje v pásmach Bollinger. Keď sa cena náhle presunie mimo horné alebo dolné pásmo, znamená to, že môže nastať únik.

Počas silného trendu na trhoch majú ceny tendenciu sa objímať alebo sa pohybovať mimo horného pásma, zatiaľ čo pri silnom klesajúcom trende sa cenová aktivita zameriava na dolné pásmo. Počas výkyvov trhu pôsobia stredné pásy ako odpor pre pohyby klesajúceho trendu a úroveň podpory pre pohyby stúpajúceho trendu.

Obchodníci hľadajú v Bollingerových pásmach dva rozhodujúce vzory, vrátane vzorov s dvojitým vrchom („M top“) a dvojitým spodkom („w bottom“). Existuje niekoľko variácií týchto vzorov.

M topy: Vzory M horného alebo dvojitého horného okraja sa vyskytujú v stúpajúcom trende a sú indikátorom medvedieho obratu. V tejto formácii cena zasiahne bod vysoko nad horným pásmom, potom ustúpi pod stredné pásmo. Pás sa opäť posúva nahor, ale zastaví sa pred horným pásmom. Ak druhý prepätie nedosiahne horné pásmo, signalizuje to slabnúci trend a pravdepodobný zvrat.

W dná: Formácia W dno alebo dvojité dno je to, čo sa stane, keď sa formácia M zhora prevráti hore dnom. Signalizuje to býčí obrat. Začína sa to poklesom ceny pod spodným pásmom, potom sa zhromaždením prechádzame okolo stredného pásma a potom opäť klesneme. Počas druhého poklesu sa cena nedotkne dolného pásma, potom sa zhromaždenia míňajú okolo skoršej hojdačky vysoko, aby prepukli v býčí obrat, ktorý nakoniec vytvorí W.

Objem vyváženia (OBV)

Objem bilancie (OBV) je objemový oscilátor a predný indikátor. Signál kvantifikuje objem pomocou kumulatívneho objemu obchodovania na meranie sily trendov smerom nahor alebo nadol.

Myšlienka rovnovážneho objemu spočíva v tom, že cenovým pohybom často predchádzajú významné zmeny v objeme a že objem má tendenciu byť vyšší v dňoch, keď sa cena pohybuje smerom k prevládajúcemu trendu. OBV pridáva objem počas období, keď je uzávierka vyššia ako predchádzajúca uzávierka, potom odčíta objem v obdobiach, keď je uzávierka nižšia.

Technická analýza OBV sa menej zameriava na skutočnú hodnotu objemu. Namiesto toho sa zameriava na rýchlosť zmien alebo nárast a pokles. Tento vzostup a pokles je podľa teórie OBV to, čo naznačuje silu nákupného a predajného tlaku. Keď OBV stúpa, zvyšuje tlak na nákup, čo vedie k vyšším cenám. Keď OBV klesá, znamená to, že hrozí pokles ceny.

Tu môžeme vidieť účinok OBV v akcii, vrátane medvedej divergencie:

Analytici používajú oscilátor OBV na identifikáciu úrovní podpory a odolnosti a potom hľadajú výpadky, ktoré predchádzajú cenovým zlomom. Pozrú sa napríklad na to, ako sa OBV líši od prevládajúceho trendu, ktorý by mohol naznačovať nadchádzajúci medvedí alebo býčí zvrat.

Tento efekt vidíme v akcii v nasledujúcom grafe. Vidíme, že cena zvyšuje vyšší švih, zatiaľ čo OBV zvyšuje nízky švih, čo naznačuje slabnúci trend. Podobným spôsobom, keď cena klesne na nižšie minimum a OBV stúpne na nižšie minimum, klesajúci trend stráca paru a môže sa stať, že nastane býčí pokles..

Tu vám môže prísť vhod analýza vašich ďalších obchodných signálov. Môžete si všimnúť, že sa OBV líši od prevládajúceho trendu, potom môžete pomocou ďalších signálov lepšie informovať svoje ďalšie rozhodnutie.

Stochastický oscilátor

Stochastický oscilátor je popredný oscilátor, ktorý meria hybnosť a potom ju využíva na predpovedanie toho, kam sa trhy posunú ďalej. Metóda bola vyvinutá v 50. rokoch 20. storočia na základe dvoch kľúčových konceptov:

Pravidlo 1) Hybnosť sa vždy posúva pred cenou

Pravidlo 2) Zmeny hybnosti môžu predpovedať zmenu smerovania trhu

Z tohto dôvodu analýza stochastických oscilátorov meria vzťah medzi záverečnými cenami za dané obdobie a rozsahom obchodovania (vysoká cena a nízka cena) daného obdobia. Na základe tohto vzťahu stochastický oscilátor meria potenciálne zvrátenie trendu vrátane prekúpených a prepredaných podmienok.

Indikátorové oscilátory medzi 0 a 100. Tieto čísla označujú dolnú a hornú časť obchodovacieho rozsahu v konkrétnej časovej škále. Táto časová škála je zvyčajne nastavená na 14 období.

Oscilátor sa skladá z dvoch liniek, vrátane pomalého oscilátora (% K) a rýchleho oscilátora (% D). Tu je postup, ako sa rozkladá vzorec:

 • % K = [(uzávierka aktuálneho obdobia – najnižšia cena všetkých období) / (najvyššia cena všetkých období – najnižšia cena všetkých období)] x 100
 • % D = 3-periódový jednoduchý kĺzavý priemer% K.

Hodnoty vyššie ako 80 naznačujú trh s nadmernou kúpou, zatiaľ čo hodnoty nižšie ako 20 naznačujú trh s nadmerným predajom. Nie vždy však tieto čísla znamenajú obrat. Počas silných trendov sa cena môže na týchto extrémnych koncoch rozsahu pohybovať dlhší čas.

Analýza stochastického oscilátora však môže v určitých prípadoch naznačovať obrat alebo nárast hybnosti. Keď dôjde k kríženiu a odchýlkam nad a pod signálnym vedením (% D), znamená to obrat a nárast hybnosti..

Teória stochastického oscilátora je tiež založená na myšlienke, že zatváracie ceny majú tendenciu pohybovať sa v hornej polovici obchodného rozsahu počas uptrendu, zatiaľ čo sa pohybujú v blízkosti dolnej polovice počas downtrendu. Analytici budú v strede hľadať kríženia, aby naznačili trend zmeny.

Býčie rozdiely sa vyskytujú, keď cena klesne na nižšie minimum, zatiaľ čo oscilátor zasiahne vyššie minimum. Medvedie odchýlky sa medzitým vyskytujú, keď cena klesne na najvyššiu úroveň, zatiaľ čo oscilátor sa prehupne na nižšiu úroveň. Tieto zvraty možno potvrdiť aj vtedy, keď sa cena prelomí okolo posledného hojdacieho maxima (v býčej divergencii) alebo posledného nízkoho hojdania (v medvedej divergencii). Obe tieto veci môžu potvrdiť obrat.

Keď dôjde k inverzii týchto býčích a medvedích divergencií, vytvorí sa to, čo sa nazýva nastavenie býka alebo medveďa.

Počas a nastavenie býka, oscilátor zasiahne vyššie maximum, pretože cena zasiahne nižšie vysoko. Keď cena klesne na nižšie maximum, hybnosť trhu naďalej rastie a cena bude pravdepodobne ešte rásť.

Počas a nastavenie medveďa, oscilátor zasiahne nižšie minimum, pretože cena zasiahne vyššie minimum. V tejto situácii progresívna hybnosť smerom nadol naznačuje, že je nepravdepodobné, že bude pokračujúci nárast stúpať, aj keď sa cena bude rozbiehať smerom nahor.

Existujú dve variácie stochastického oscilátora, vrátane pomalej a plnej verzie.

 • Pomalá verzia: Pomalá verzia oscilátora obsahuje vyhladzovací vzorec. Na zefektívnenie línie% K sa použije vyhladený SMA v 3-periódach% K.
 • Plná verzia: V plnej verzii oscilátora je vzorec úplne prispôsobiteľný a obchodníci môžu nastaviť vlastné obdobia spätného náhľadu a vyhladzovania podľa vlastného výberu..

Pri kontrole stochastickej analýzy oscilátora môžete nájsť aj niečo, čo sa volá StochRSI. Toto je derivát teórie stochastických oscilátorov, ktorý namiesto ceny použije oscilátor na index relatívnej sily (RSI). V tomto zmysle je StochRSI hybný oscilátor hybného oscilátora. StochRSI označuje relatívnu polohu RSI vzhľadom na jej rozsah vysokých a nízkych hodnôt pre konkrétny súbor období. StochRSI vypočítate pomocou rovnakého vzorca ako pri stochastickej analýze oscilátora, až na to, že cenové hodnoty nahradíte hodnotami RSI.

Špinenie a potvrdzovanie signálov pomocou vzorov svietnikov

Technická analýza funguje obzvlášť dobre pri vývoji strednodobých a dlhodobých poznatkov. Môže to však byť ťažšie, keď sa budete zaoberať menším počtom obchodných období a kratšími časovými škálami.

Preto sa analýza vzorov sviečok stala v posledných rokoch obzvlášť populárnou pre krátkodobých obchodníkov. Vzory svietnikov sa používajú v spojení so vzormi grafov a technickými ukazovateľmi, aby sa zaistilo ďalšie potvrdenie očakávaných výpadkov.

Vyššie sme si vysvetlili základy grafov svietnikov. Povedali sme vám, ako funguje vzor svietnika, vrátane toho, čo znamená telo a knôt svietnika.

Analýza vzorov sviečok je obzvlášť užitočná, pretože sviečkové grafy obsahujú viac informácií za jedno obchodné obdobie ako akýkoľvek iný typ grafu. Na prvý pohľad môžete vidieť, ako trhy v ten deň fungovali, na základe tela svietnika, veľkosti knôtu a vzťahu medzi horným a dolným knôtom a telom. Každý svietnik vám povie, či kupujúci alebo predávajúci mali kontrolu nad daným obchodným obdobím a ako proti sebe súperili ďalšie trhové sily..

Naučiť sa čítať sviečkové grafy môže byť jednou z vašich najlepších schopností rozvíjať sa ako obchodník. Tu uvádzame niektoré z funkcií bežných v grafoch na svietniky.

Vzory jednotlivých období

Krátky deň

Tieto svietniky označujú bezproblémové obdobia obchodovania. Svietnik nám hovorí, že cena sa v tomto období pohybovala veľmi pomaly od otvorenia k zatvoreniu. Ukazuje nám tiež, že rozsah obchodovania – rozpätie medzi najvyššou a najnižšou cenou počas dňa – bol malý. Bez ohľadu na farbu tela svietnika tento svietnik ukazuje, že býci a medvede sa počas tohto obdobia držia stabilne.

Dlhý deň

Intenzívna obchodná relácia, pri ktorej sa cena výrazne pohybovala od otvorenej k zatvorenej, môže vyzerať ako svietniky uvedené vyššie. Zelený svietnik ukazuje, že v relácii dominovali kupujúci a hovorili nám, že ide o býčí trh. Červený svietnik ukazuje, že dominovali predajcovia, čo trhu dalo medvediu dynamiku.

Kolovraty

Možno budete počuť, ako analytici hovoria o točivých vrchných svietnikoch. Na týchto svietnikoch sú knôty pomerne dlhé. Toto je neutrálny vzor bez ohľadu na farbu tela. S týmto vzorom je telo svietnika podobné krátkemu dňu, aj keď tiene naznačujú významnejší rozsah obchodovania. Nákupcovia aj predajcovia tlačili na trh v rôznych bodoch, aj keď sa relácia nakoniec skončila blízko miesta, kde sa otvárala.

Dlhé tiene

Farba tela tohto svietnika nie je pre tento vzor veľmi dôležitá. Dôležitejšie je, či telo sedí zhora alebo zdola. Keď je telo blízko dolnej časti s dlhým horným tieňom, znamená to, že kupujúci sa snažili vytlačiť trh smerom nahor, ale silná hybnosť predaja prinútila cenu usadiť sa späť dole, čo signalizuje medvedí trh. Naopak, keď je telo na vrchole rozsahu s dlhým nižším tieňom (knôt), považuje sa to za znak býčieho trhu. Predajcovia sa pokúsili prevziať kontrolu, aj keď silná hybná sila nákupu ju nakoniec posunula na vrchol.

Marubozu

Marubozu znamená v japončine „oholenou hlavou“. Svietnik marubozu má iba telo a na oboch stranách nie sú viditeľné nijaké tiene (knôty). Tento svietnik sa vyskytuje, keď je otvorenie a zatvorenie relácie blízko vysokej a nízkej úrovne. Zelený svietnik z marubozu nám hovorí, že otvorenie relácie sa rovnalo jej nízkej hodnote a záver sa rovnal jej vysokej hodnote, čo znamená, že relácii dominovali kupujúci komplikovaní, čo signalizuje vzostupný trh. Červený svietnik z marubozu nám hovorí, že relácia sa otvárala v najvyššom bode a uzavrela sa v najnižšom bode, čo naznačuje silný predajný tlak počas celého obdobia. Čím dlhšie je telo, tým väčšia je hybnosť v oboch smeroch.

Kladivo

Vzor kladivového svietnika sa vytvorí po poklese cien. Relácia sa skončila na vrchole, bez horného a dolného tieňa dvakrát tak dlhého ako telo. Vzor kladiva naznačuje, že kupujúci sa začínajú tlačiť späť. Je to vzostupný vzor bez ohľadu na farbu tela. Jedinou požiadavkou je, aby sa svietnik kvôli overeniu vzoru musel zatvárať vyššie zelenou farbou.

Závesný muž

Vzor zaveseného svietnika je na prvý pohľad identický so vzorom kladiva. Vzor kladiva sa však stáva vzorom zavesenia, keď sa to pozoruje po sérii rastúcich cien. Rovnako ako kladivo môže byť obesený muž buď zelený, alebo čitateľný. Počas uptrendu je obesený muž vnímaný ako varovanie: došlo k aktivite smerom nadol, ale kupujúci tlačili cenu nahor ku koncu relácie. Ak sa nasledujúci svietnik zatvorí nižšie, môže svietnik signalizovať medvedí zvrat.

Obrátené kladivo

Prevrátené kladivo alebo obrátené kladivo po zostupnom trende sa považuje za vzostupnú zmenu vzoru, ale iba vtedy, ak sa nasledujúci svietnik zatvára vyššie. Tento svietnik nám hovorí, že relácia sa nakoniec skončila blízko svojej otváracej ceny, hoci horný tieň je známkou toho, že kupujúci vyzývajú predajcov na trh..

Padajúca hviezda

Padajúca hviezda je svojím vzhľadom identická s obráteným kladivom, ale vytvára sa smerom nahor namiesto smerom dole, čo z neho robí medvedí signál. Aj keď svietnik padajúcej hviezdy naznačuje ďalšie pokračovanie stúpajúceho trendu (čo ukazuje dlhý horný tieň alebo knôt), relácia sa nakoniec uzavrela v dolnej časti svojho rozsahu, čo naznačuje oslabenie hybnosti smerom nahor..

Doji

To je miesto, kde sa začneme dostávať do podivných a jedinečných signálov zo svietnikov. Doji je neutrálny krížový vzorec, ktorý naznačuje stav takmer rovnováhy na trhu. Relácia sa obchodovala vysoko a nízko, ale nakoniec sa skončila presne tam, kde sa otvárala. Pri svietniku doji môže byť horný a dolný tieň rovnaký. Dódži niekedy naznačuje pokles hybnosti alebo potenciálny zvrat – povedzme, keď sa formuje vedľa určitých ďalších vzorov.

Vážka Doji

Vzor svietnika vážky doji má dlhý dolný tieň a žiadny horný tieň a otvorené a zatvorené sa rovnajú vysokej hodnote pre reláciu. Keď sa vzor sviečok vážky doji vytvorí v zostupnom trende, považuje sa to za prejav býčieho obratu.

Náhrobok Doji

Náhrobný kameň doji má pozdĺž horného tieňa a žiadneho spodného tieňa a otvorené a zatvorené sa rovnajú minimu pre danú reláciu. Náhrobný svietnik doji v uptrende signalizuje medvedí zvrat. Ako na vážkach, tak na náhrobkoch doji svietniky, je dĺžka tieňa dobrým signálom hybnosti za zvratom.

Vzory viacerých období

Hore vyššie sme analyzovali svietniky založené na jednom svietniku pre jednu reláciu. Vo väčšine prípadov však analýza sviečok zahrnuje čítanie viacerých svietnikov, aby sa zistil vzor. Ďalej si rozoberieme niektoré z najbežnejších (a najužitočnejších) vzorcov viacerých období, vrátane vzorov s dvomi, tromi a piatimi obdobiami..

Poznámka: Je dôležité poznamenať, že mnohé z týchto dvojperiodických vzorov nemusia navzájom priamo susediť. Môžu sa vyskytnúť v dvoch nasledujúcich obchodných reláciách. Alebo sa môžu vyskytnúť v tesnej blízkosti jedného druhého.

Bearish Engulfing

Medvedí vzrastajúci vzorec je dvojperiódový vzorec, ktorý signalizuje medvedí zvrat pri pohľade na stúpajúci trend. Vzor začína krátkym zeleným telom, za ktorým nasleduje dlhší svietnik s červeným telom. Nazýva sa to „pohlcujúci“ vzor, ​​pretože telo druhého svietnika úplne pohlcuje prvý svietnik (aj keď tiene nemusia nevyhnutne pohlcovať).

Bullish Engulfing

Býčí pohltenie signalizuje vzostupný vzorec vzostupného trendu. Je to dvojbodový svietnik s prvým krátkym červeným telom a druhým zeleným svietnikom, ktorý pohlcuje prvý.

Celkovo sú pohlcujúce sa vzorce jedným z najsilnejších ukazovateľov, ktorých sa chystáme obrátiť. Naznačujú nielen posun v pohybe trhov, ale naznačujú aj výraznú zmenu hybnosti.

Bullish Harami

Je zaujímavé, že Harami je japonské slovo pre „tehotnú“. Má to zmysel, keď sa pozriete na dvojdobový svietnik. Býčí harami sa formuje v zostupnom trende, keď za dlhým červeným svietnikom nasleduje malý zelený svietnik. Celý rozsah obchodovania s druhým svietnikom musí byť v tele bývalého svietnika (odtiaľ názov „tehotná“).

Medvedia Harami

Medvedí harami sa skladá z veľkého zeleného svietnika, ktorý úplne zakrýva celý červený svietnik.

Haramiho vzory zvyčajne naznačujú, že po silnom trende dôjde k spomaleniu tempa. Harami sa považuje za obrátenú, iba ak sa nasledujúci svietnik priaznivo uzavrie, čo znamená, že má rovnakú farbu ako druhý svietnik..

Harami kríž

Kríž harami je dvojdobový vzor podobný harami, až na to, že druhý svietnik je doji (krížový obraz, o ktorom sme hovorili vyššie), pričom doji je úplne pohltený telom prvého svietnika. Kríž harami naznačuje namiesto úplného obratu slabnúcu dynamiku alebo nerozhodnosť na trhu. Aby tento vzor naznačoval zvrat, musí byť tretí svietnik nasledujúci za doji v zhode.

Ak sa kríž harami vytvorí v stúpajúcom trende, potom sa musí svietnik po doji uzavrieť pod obchodným rozsahom doji červenou farbou. Ak sa hore uzavrie na zeleno, mohlo by to znamenať, že kríž harami bol iba krátkou konsolidáciou predtým, ako trend pokračuje.

Ak sa krížik harami vytvorí v zostupnom trende, potom sa musí svietnik, ktorý nasleduje po doji, uzavrieť nad obchodným rozsahom doji zelenou farbou, aby naznačoval býčí obrat.

Pinzeta Top

Ak sa najmenej dva svietniky nachádzajú rovnomerne, bez ohľadu na ich dno, sa vytvorí dvojperiodický horný vzor sviečky. Ak sa pinzeta vytvorí počas uptrendu, považuje sa to za vzor potenciálneho obrátenia. Svietnik nám hovorí, že horná hraničná cena bola opakovane odmietnutá na rovnakej úrovni, čo naznačuje silnú odolnosť na tejto úrovni. Pretože okolo týchto sedení sa stále viac sviečok formuje, poskytuje to viac dôkazov o odolnosti na tejto úrovni. Zvrat je potvrdený medvedím zatváraním červenej farby pod stredom prvého svietnika vo vzore.

Pinzeta dole

Dno pinzety je obrátenou stranou k vrchole pinzety: dná svietnikov sú rovnomerné, vrchné časti však nie. Dno pinzety predstavuje potenciálny vzor obrátenia v zostupnom trende. Ak má viac svietnikov rovnomerné dno, naznačuje to, že trh opakovane odmietal rovnaké minimum, čo naznačuje silnú podporu na tejto úrovni. Býčí obrat je dokončený, keď za vzorom nasleduje vyššia blízkosť.

Pri vzoroch obrátenia horných a dolných častí pinzety sa na overenie vzoru používajú iba vrchné a spodné časti tiel svietnikov. Tiene sa nezohľadňujú.

Temná oblačnosť

Tmavá oblačnosť je dvojperiodický vzostupný vzorec vzostupného trendu. Aby sa vytvoril tento vzor, ​​za býčim svietnikom s dlhým telom nasleduje medvedí svietnik, ktorý sa uzatvára pod stredom tela prvého svietnika. Prvý svietnik sa musí tiež zatvárať v blízkosti minima relácie bez oveľa slabšieho tieňa.

Piercing Line

Piercingová čiara je dvojdobý vzostupný vzorec vzostupného trendu. Je to opak vzoru tmavej oblačnosti. Aby sa vytvorila piercingová čiara, musí za medvedím svietnikom s dlhým telom nasledovať býčí svietnik, ktorý sa uzatvára nad stredom tela prvého svietnika. Tmavá oblačnosť a vzory prenikavých línií sú podobné medvedím a vzostupným pohlcujúcim vzorom, aj keď hybnosť za zvratom je menej významná.

Zornička

Ranná hviezda je prvý vzor troch období na našom zozname. je to vzostupný vzor obrátenia, ktorý je podobný piercingovej línii, ale so stredným svietnikom s krátkym telom. Vzor rannej hviezdy sa vytvorí, keď máme dlhé červené telo, po ktorom nasleduje červené alebo zelené telo bez ťažkostí a potom tretí svietnik, ktorý sa uzatvára nad stredom prvého svietnika.

Večerná hviezda

Večerná hviezda je inverznou stránkou vzoru rannej hviezdy. Je to medvedí vzor obrátenia, ktorý sa vyznačuje tromi obdobiami a ktorý sa rovnako ako ranná hviezda vyznačuje prítomnosťou stredného svietnika, ktorý má krátke telo. Večera sa tvorí s dlhým zeleným telom, po ktorom nasleduje krátke zelené alebo červené telo a tretí svietnik v červenej farbe, ktorý sa uzatvára pod stredom prvého svietnika. Večerný hviezdny svietnik naznačuje medvedí zvrat.

Ranná hviezda Doji

Ranný vzor doji hviezdy je podobný dvom „hviezdnym“ vzorom vyššie, ale kde je prostredný svietnik doji. Signály doji naznačujú, že medzi obchodníkmi vládla nerozhodnosť predtým, ako sa trh nakoniec rozhodol pre býčie obrátenie. Aby vznikla ranná hviezda doji, musí sa tretí svietnik zatvárať nad stredom prvého.

Večerná hviezda Doji

Vzor večerného svietnika doji ukazuje na medvedí zvrat. Medvedí zvrat je dokončený, keď sa tretí svietnik uzavrie pod stredom prvého spolu s doji v strede.

Traja bieli vojaci

Traja bieli vojaci sú trojdobým vzostupným obratom, ktorý naznačujú tri dlhé zelené svietniky po období klesajúcich cien. Aby sa vytvoril vzor troch bielych vojakov, musí sa každý svietnik vo vzore zatvárať blízko vrcholu relácie, iba s krátkym alebo oholeným horným tieňom. Každý svietnik vo vzore musí byť tiež väčší alebo aspoň rovnako veľký ako prvý svietnik.

Tri čierne vrany

Vzor troch sviečok čiernej vrany je trojperiodický reverzný vzor v uptrende. Vzor obsahuje tri dlhé červené svietniky, pričom každý svietnik sa zatvára blízko dolnej časti relácie, s malým spodným tieňom. Druhý a tretí svietnik musia byť rovnakej veľkosti alebo väčšie ako prvý svietnik.

Rastúce tri metódy

Vychádzajúc z troch metód je vzorec piatich období, ktorý naznačuje býčie pokračovanie. Vzor je tvorený dlhým zeleným svietnikom, po ktorom nasledujú tri malé červené svietniky obsiahnuté v tele prvého. Vzor je úplný, keď po týchto štyroch obdobiach nasleduje posledný dlhý zelený svietnik. Tento model ukazuje, že predajcovia sa snažili tento trend potlačiť a zvrátiť, hoci prevládajúca hybnosť nestačila na dokončenie zvratu. Aby sa vzor potvrdil, musí sa piaty svietnik zatvárať vyššie ako prvý, čo potvrdzuje, že pokus o reverzáciu nebol úspešný.

Padajúce tri metódy

Vzorec klesajúcich troch metód je inverznou hodnotou vzoru rastúcich troch metód vyššie. Je to medvedí pokračovací model piatich období, ktorý naznačuje, že existuje určitý nákupný tlak, hoci to nestačilo na zvrátenie prevládajúceho tlaku nadol. Vzor sa vytvorí, keď za dlhým červeným svietnikom nasledujú tri malé zelené svietniky obsiahnuté v tele prvého a ďalšieho dlhého červeného svietnika. Piaty svietnik sa musí uzavrieť pod telom prvého, aby sa potvrdilo pokračovanie klesajúceho trendu.

Ako rýchlo prečítať ľubovoľný graf sviečok: 3 otázky, na ktoré sa musíte opýtať

Iste, môžete si zapamätať všetky vyššie uvedené vzory svietnikov – a nie je na tom nič zlé. Ale je toho veľa na zapamätanie.

Máme lepšiu predstavu. Mnoho analyzátorov sviečok môžete analyzovať jednoduchým zodpovedaním troch jednoduchých otázok:

Aký bol predchádzajúci trend? Toto vám povie, či existuje trend, ktorý je možné zvrátiť, alebo ak sa trhy kolíšu bez jasného smeru (čo sťažuje presnú analýzu)..

Kde sa posledná relácia blížila k rozsahu jej obchodovania? Blízka blízko vysokej je býčie, zatiaľ čo blízko nízka je medvedí. Dlhšie tiene naznačujú výrazné odmietnutie ceny.

Aké veľké bolo telo svietnika v porovnaní s priľahlými svietnikmi? Svietniky s väčšími telami ako okolité svietniky nám hovoria, že v danom období bola relatívne väčšia hybnosť, čo naznačuje veľký posun od otvoreného k zatvorenému. Svietnik s malým telom po silnom trende medzitým naznačuje, že na trhu upadala hybnosť, oddych alebo nerozhodnosť.

Odpovede na tieto tri otázky nám môžu dať silné signály o tom, čo budú trhy robiť ďalej. V klesajúcom trende naznačuje telesná blízkosť hornej časti rozsahu relácie veľkú pravdepodobnosť býčieho obratu. V stúpajúcom trende znamená dlhodobé uzavretie blízko minima relácie medvedí posun na trhu.

Nevýhody analýzy sviečok

Svietniky obsahujú veľa informácií do jednoduchého symbolu. Nie sú však dokonalí.

Svietniky napríklad neopisujú chronologickú postupnosť cenových akcií počas relácie. Vieme, kde sa relácia otvorila a uzavrela a aké boli vysoké a nízke ceny za túto reláciu. Nevieme však, či sa relácia počas dňa prepadávala na otvorenom priestranstve, raketovo vzrástla alebo sa prevrátila. Čiarový graf nám umožňuje vidieť, ako sa konkrétna relácia odohrávala od začiatku po koniec.

Samozrejme, môžete upraviť časový rámec vášho grafu, aby ste získali presnejšiu predstavu o tom, ako si trhy viedli v konkrétnom časovom období.

Aplikácia analýzy vzorov sviečok na skutočné trhy

Vzory svietnikov nám niekedy rozprávajú príbeh trhu, ale nie vždy. Poďme sa pozrieť na trh v reálnom svete, aby sme zistili, či môžeme na identifikáciu niektorých trendov použiť svietniky.

Toto je graf BTC / USD:

Graf ukazuje, že index relatívnej sily (RSI) sa počas druhého novembrového týždňa prestáva rozpadávať tesne nad 40. Do jedného týždňa prejde do stavu prekúpenosti, potom mesiac stabilne rastie.

RSI zostáva prekúpený niekoľko týždňov, čo naznačuje, že medvedí zvrat sa blíži. Avšak, neexistujú náznaky o zrušení napriek skutočnosti, že tlak na predaj prakticky neexistuje.

V druhom decembrovom týždni cena stúpne na nové maximum, aj keď sa RSI rozbieha na nižšie maximum. Ďalej vidíme potvrdenie tlaku na predaj, keď sa vytvorí vzor večerného svietnika.

Ak sa pozriete pozorne, medzi hviezdou a posledným svietnikom vo vzore je hviezda doji. Pre určité vzory nemusí byť nevyhnutne potrebné, aby svietniky susedili navzájom. Doji je neutrálny a naznačuje, že trhy boli nerozhodné. Počas týchto scenárov môžeme zlúčiť dva svietniky, hviezdu a doji, a výsledkom bude stále hviezda.

Posledný svietnik v grafe sa výrazne zatvára pod stredom tela prvého svietnika. Keď vezmeme do úvahy tento signál v spojení s medvedími divergenciami RSI, naznačuje to silnú medvediu hybnosť pripravovanú na trh.

Obchodník vykonávajúci analýzu sviečok tu teda môže zaujať krátku pozíciu a zastaviť sa na poslednej maximálnej hodnote. Nevieme, či hlava a plecia (H&S) vzor sa tu dokončí. Napriek niekoľkým krátkym zhromaždeniam sa však RSI naďalej medvedie rozchádza. Všetky znamenia smerujú k medvedej zákrute, takže zostaňte na svojej krátkej pozícii.

Kým dorazí druhý januárový týždeň, H&Vytvoril sa horný vzor S.. Nárast objemu preruší výstrih vzoru, čo ďalej potvrdzuje pozíciu obchodníka. Zarážku je možné posunúť na posledný výkyv vysoko v rámci vzoru, aby sa pokryli zisky obchodníka.

6 najlepších spôsobov obchodovania s bitcoinmi: užitočné typy stratégií obchodovania s krypto

Povedali sme vám o rôznych vzoroch a stratégiách, ktoré máte k dispozícii, ale existuje veľa rôznych spôsobov, ako tieto obchodné stratégie vykonať:

Micro Trading alebo Scalping

Táto obchodná stratégia zahŕňa použitie malých pohybov cien na hromadenie ziskov počas celého dňa. Skalper zvyčajne používa 5 alebo 15 minútový graf, potom identifikuje miestny rozsah a obchoduje na základe vzorov sviečok. S informovanou analýzou sviečok a trochou šťastia môže byť talentovaný skalper schopný zarobiť zisk. Mikroobchodovanie alebo škálovanie je napriek tomu veľmi riskantné a jediný zlý obchod môže vrátiť zisk za celý deň.

Denné obchodovanie

Denní obchodníci identifikujte potenciálny rozsah obchodného dňa pomocou rôznych ukazovateľov a potom využite cenové výkyvy. Denný obchodník zvyčajne používa hodinový graf na nastavenie vstupných a výstupných pozícií. Denní obchodníci môžu na informovanie svojich obchodov používať vzory svietnikov, ukazovatele hybnosti a ukazovatele volatility.

Swingové obchodovanie

Swingové obchodovanie je krátkodobá až strednodobá obchodná stratégia, pri ktorej obchody trvajú kdekoľvek od niekoľkých dní do niekoľkých týždňov. Swingoví obchodníci identifikujú miestnu úroveň podpory a odolnosti v rámci krátkodobého obchodného rozsahu, zvyčajne počas konsolidačného obdobia. Potom uskutočňujú obchody na základe maximálnych a minimálnych hodnôt v tomto rozmedzí a ich analýzy.

Pozičné obchodovanie

Pozičné obchodovanie je typ obchodnej činnosti, pri ktorej držíte (alebo hodl) pozíciu počas stanoveného časového obdobia. Vôbec neobchodujete, ale namiesto toho investujete do aktíva na základe vašej analýzy. Analýza obchodníka s pozíciou môže zahŕňať základnú analýzu a týždenné alebo mesačné prezeranie grafov s cieľom dlhodobého zisku.

Margin Trading

Obchodovanie s maržami je populárne medzi dennými obchodníkmi a obchodníkmi s hojdačkami. Maržoví obchodníci využívajú pákový efekt požičaný od burzy alebo sprostredkovateľa na zvýšenie hodnoty svojich obchodov kdekoľvek z 2x na 100x. V podstate stavíte na to, že cena stúpne (dlho) alebo klesne (krátka) v určitom časovom období. Toto je jediný typ obchodovania na tomto zozname, kde je možné stratiť viac peňazí, ako ste investovali, čo robí obchodovanie s maržami riskantnými. Zisky sa samozrejme znásobujú aj pomerom finančnej páky. Je to vysoko rizikový typ obchodovania s vysokou odmenou.

Algoritmické obchodovanie

Algoritmické obchodovanie alebo automatizované obchodovanie zahŕňa použitie softvérových programov – napríklad obchodných robotov – na vykonávanie obchodov na základe vopred určených kritérií. Obchodné algoritmy si môžete kúpiť na trhu. Alebo si môžete vytvoriť svoj vlastný algoritmus založený na obchodných signáloch, ktorý pomocou vecí ako objem, rozsah, kĺzavé priemery a hybnosť vybaví vášho robota čo najlepšími obchodmi..

Top Ten Technical Trading Tips

Obchodovanie s kryptomenou je jednoduché. V skutočnosti však môže byť zisk z obchodovania s kryptomenou ťažký. Tu je našich desať obľúbených tipov pre nových aj pokročilých obchodníkov:

Venujte viac času štúdiu grafov: Väčšina obchodníkov – najmä začiatočníkov – netrávi dostatok času štúdiom grafov. Ak chcete zdokonaliť svoje schopnosti analyzovať trhy, musíte sa stať kompetentným čitateľom grafov.

Využite výhody obchodovania s papierom: Najväčšie dnešné burzy ponúkajú obchodovanie s papierom, ktoré vám umožní hrať sa s falošnými peniazmi skôr, ako začnete obchodovať so skutočnými vecami. Implementujte niektoré zo svojich stratégií a analýz, aby ste zistili, aké sú vaše výkony.

Dôverujte trendu: Po prečítaní vyššie uvedených tipov na technickú analýzu môžete predpokladať, že väčšina signálov naznačuje zvrat v trende. Trendy sú však trendy z nejakého dôvodu a nikdy by ste nemali staviť proti trendu na trendovom trhu, pokiaľ neuvidíte viacnásobné potvrdenia o zvrate..

Stop-Loss príkazy sú úžasné: Dokonca aj najskúsenejší obchodníci môžu sledovať likvidáciu svojich pozícií, keď trhy naberajú neočakávaný obrat. Keď sa trhy neočakávane otočia, vašimi najlepšími priateľmi sú objednávky na stratu. Pomocou príkazov na zastavenie straty môžete chrániť zisky, ktoré ste dosiahli.

Vyhnite sa pasci šťastia pre začiatočníkov: Mnoho nováčikovských technických obchodníkov má šťastie pre začiatočníkov, potom predpokladajú, že sú najväčšími technickými obchodníkmi na svete. Skúsení technickí obchodníci sú zatiaľ dosť inteligentní na to, aby nikdy neboli spokojní. Počas obchodovania sa vyhýbajte príliš vysokej alebo príliš nízkej hodnote bez ohľadu na výsledok.

Chamtivosť zabíja: Tento hrot nadväzuje na hrot vyššie. Mnoho schopných obchodníkov si nedokáže udržať zisky len kvôli chamtivosti. Prečo teraz predávať, keď môžem predať budúci mesiac a zarobiť dvakrát toľko? To znie dobre – až kým trhy neklesnú a nevymažú všetky vaše zisky. Stanovte si svoje ciele, držte sa ich, vezmite si zisky a počkajte si na ďalšiu príležitosť.

Nemusíte robiť každý obchod: Niekedy sa obchod jednoducho necíti dobre. Možno vám vaša analýza nedáva jasný signál. V niektorých prípadoch sa možno budete chcieť vyhnúť obchodovaniu. Buďte trpezliví a vedzte, na ktorom kopci zomrieť.

Diverzifikácia pomocou altcoinov nie je skutočne diverzifikovaná: Niektorí kryptofanatici odporúčajú diverzifikovať vaše portfólio nákupom altcoinov. Bohužiaľ, bitcoin je stále kráľom kryptotrhov a väčšina altcoinov ho nasleduje iba za sebou. V mnohých prípadoch sa altcoiny pohybujú v úzkych s bitcoinom. Nikdy nezablokujte všetky svoje prostriedky do kryptomeny.

Neregulované trhy sú nebezpečné: Kryptotrhy sú stále do značnej miery neregulované a nekontrolované. Napriek tomu, čo hovoria nadšenci kryptomeny, je veľké množstvo kryptomeny spojené s nelegálnou činnosťou. Obchodovanie s kryptami je riskantné zo všetkých možných dôvodov.

Váš zisk by mohol zmiznúť s jedinou zlou alebo hacknutou burzou: Môžete byť najlepším technickým obchodníkom na svete. Možno ste strojnásobili svoju investíciu za jediný deň obchodovania. Tieto zisky bohužiaľ nič neznamenajú, ak svoje súkromné ​​kľúče necháte nezabezpečené. Uistite sa, že máte pod kontrolou svoje súkromné ​​kľúče, a nikdy nenechávajte na burze viac, ako si môžete dovoliť stratiť.

Analýza obchodovania s bitcoinovými grafmi: záverečné slovo

Na záver, od našich priekopníkov v oblasti obchodovania (ktorí pomohli vytvoriť túto používateľskú príručku) po všetkých našich úprimných kolegov, dúfame, že táto premiéra obchodného sprievodcu bitcoinmi zmení kariéru. Áno, vedomosti sú silou, ale podniknutie rozsiahlych krokov v súvislosti s tým, čo ste absorbovali vyššie, je jedným z najlepších liekov na stratu strachu (neistota a pochybnosti), pretože dodržiavanie nových hraníc a atmosféry, ako je trh s kryptomenami, môže zmeniť hru pre tých, ktorí uplatňovať a implementovať správne načrtnuté stratégie a tipy.

Každý obchodník s bitcoinmi alebo investori do digitálnych aktív, ktorí sa dostali až sem do našej kontroly analýzy kryptografických grafov, sa musia naučiť viac metód, ktoré optimalizujú vaše výsledky fungovania obchodovania s bitcoinmi a analýzy kryptomeny..

Šťastné obchodovanie!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map