Čo je obchodovanie s CFD?

Obchodovanie s CFD sa stáva čoraz populárnejším medzi obchodníkmi a je široko ponúkaným typom obchodovania medzi všetkými najlepšími online sprostredkovateľmi. Čo je to vlastne obchodovanie s CFD?

Čo je to CFD?

CFD je skratka pre Contract for Difference. Toto je konkrétny typ derivátu ponúkaný maklérmi, pri ktorom obchodujete s rozdielom v cene aktíva medzi otvorením obchodu a zatvorením obchodu, hoci v skutočnosti nekupujete podkladové aktívum..

Jednou z veľkých atrakcií tohto typu pri investovaní je flexibilita, ktorú umožňuje. Pri tradičnom obchodovaní ste viazaní na nákup aktíva v zásade preto, aby sa pohyboval jedným smerom nahor. Pri obchodovaní s CFD sú však vaše možnosti oveľa otvorenejšie. Pri kúpe zmluvy môžete špekulovať o pohyboch nahor alebo nadol. Tu sa pozrieme podrobnejšie na to, ako funguje obchodovanie CFD, a na nástroje, ktoré máte pri obchodovaní k dispozícii.

Obchodovanie s CFD bude dlhé alebo krátke

Táto schopnosť ísť dlho alebo krátko je kľúčovou výhodou, ktorú má obchodovanie s CFD k dispozícii, ktorá nie je k dispozícii v tradičnejšom zmysle obchodovania bez použitia opcií, prípadne investovania do komplexného ETF alebo iného typu fondu.

Ak pôjdete dlho na CFD, znamená to, že ste presvedčení, že majetok, do ktorého investujete, stúpne na cene. Preto by ste pre dané dielo zadali „nákupnú“ objednávku.

Na druhej strane, nedostatok CFD znamená, že veríte, že aktíva, do ktorej investujete, budú mať klesajúcu cenu. V takom prípade by ste zadali „predajnú“ objednávku pre dané dielo.

V obidvoch prípadoch sa vaše zisky z obchodovania s CFD budú počítať až po uzavretí pozície. V tomto okamihu uzávierky vytvoríte zisk alebo stratu z rozdielu v cene.

Príklad

Uvidíte, že cena spoločnosti Tesla je momentálne 440 dolárov za akciu a veríte, že sa hodnota zvýši. V takom prípade, ak chcete dosiahnuť zisk, „kúpite“ spoločnosť Tesla. Ak sa cena pri zatváraní zvýšila, budete mať zisk. Ak klesla, robíte stratu.

Podobne, ak vidíte, že euro je momentálne v hodnote 1,17 USD voči USD, a myslíte si, že to pôjde dole, otvoríte pomocou CFD pozíciu „predaj“. Ak cena Euro potom klesne pod 1,17 USD, dosiahnete zisk. Ak však cena stúpne, stratíte.

Ako vidíte, dlhodobý predaj znamená efektívne stávky na to, že cena vybraného majetku sa zvýši, zatiaľ čo krátkodobý pokles predpovedá, že cena majetku klesne. Z tohto príkladu tiež môžete vidieť, že od popredných sprostredkovateľov CFD, s ktorými môžete obchodovať, je zvyčajne k dispozícii množstvo aktív. Patrí sem zvyčajne veľa forexových párov, akcií, komodít, dlhopisov a dokonca aj kryptomien.

Využitie páky pri obchodovaní s CFD

Okrem flexibility, ktorú si môžete vychutnať pri obchodovaní s CFD, môžete tiež profitovať z obchodovania na pákový efekt. Celé obchodovanie s CFD sa deje na pákový efekt. To znamená, že vopred musíte zaplatiť iba malú časť nákladov na zmluvu.

Páka zvyšuje vašu obchodnú silu v tom, že môžete otvárať veľké pozície s menším objemom kapitálu. Napríklad, ak váš sprostredkovateľ povolí pákový efekt 30: 1 (maximálna suma povolená v súlade s predpismi CySEC v Európe, môžete otvoriť obchod v hodnote 30 000 dolárov s hotovostným zostatkom 1 000 dolárov..

Obchodovanie s pákovým efektom môže byť skvelé pre to, že vám ako obchodníkovi s CFD poskytne podstatne väčšiu kúpnu silu, mali by ste si však tiež uvedomiť, že aj keď sú potenciálne odmeny zväčšené, zvyšujú sa aj riziká. Straty sa môžu rýchlejšie zvýšiť, čím vyššiu páku použijete, takže by ste sa mali vždy ubezpečiť, že máte dostatok finančných prostriedkov a využívate solídnu stratégiu riadenia rizík..

Čo je to marža a zaistenie?

Pákové obchodovanie s CFD možno tiež označiť ako obchodovanie s maržou. Marža má dve rôzne formy. Po prvé, toto je množstvo peňazí, ktoré musíte pôvodne vložiť, aby ste otvorili obchod využívajúci pákový efekt. To by mohlo byť medzi 2% a 50% veľkosti obchodu v závislosti od pákového pomeru. Potom bude možno potrebné vložiť ďalšiu maržu, ak bude obchod smerovať proti vám. V takom prípade môžete od brokera dostať výzvu na dodatočné vyrovnanie. Ak si chcete nechať pozíciu otvorenú, žiada vás, aby ste vložili viac finančných prostriedkov.

Obchodovanie s CFD môže byť tiež skvelým spôsobom, ako sa zaistiť proti akýmkoľvek iným podielom, ktoré máte vo svojom portfóliu. Obchodníci budú týmto spôsobom často používať CFD, pretože je rýchle a ľahké vyčerpať konkrétne aktíva. Napríklad ak máte vo svojom portfóliu akcií akcie spoločnosti Apple, ale obávate sa, že môžu začať prichádzať o peniaze, môžete to kompenzovať otvorením CFD, ktoré skratuje spoločnosť Apple.

Proces obchodovania s CFD

S jasným porozumením pozadia budete pripravení obchodovať s CFD. Tu je niekoľko vecí, ktoré je potrebné vziať do úvahy, a krokov, ktoré je potrebné absolvovať pri uskutočňovaní obchodu.

Jedna z prvých vecí, ktoré si bežne všimnete, je, že často existuje nákupná a predajná cena. Predajná cena bude vždy o niečo nižšia ako súčasná trhová cena a nákupná cena o niečo vyššia. Tento cenový rozdiel predstavuje rozpätie sprostredkovateľa, malý zisk, ktorý dosahujú pri vašich obchodoch, a ktorý je zvyčajne udržiavaný čo najkonkurenčnejší.

Ďalším bodom, ktorý je potrebné poznamenať, je, že obchodovanie s CFD sa deje v lotoch. Pred otvorením svojej pozície si musíte byť vedomí veľkosti dávky. Môžu sa líšiť v závislosti od aktíva, aj keď obchodovanie s CFD na akcie je zvyčajne 1 akcia na lot.

Pokiaľ ide o to, ako dlho musíte udržiavať obchod otvorený, je to tiež úplne na vás, či obchodujete s CFD, hoci by ste si mali u svojho brokera dvakrát overiť prípadné jednodňové poplatky, ktoré sa účtujú, ak si ponecháte pozíciu otvorenú cez noc.

Kde obchodovať s CFD

Existuje veľa miest na obchodovanie s CFD online. V súčasnosti odporúčame nasledujúce:

Etoro – Multiregulovaný sprostredkovateľ, ktorému dôverujú milióny používateľov. Ak sa chcete dozvedieť viac, prečítajte si našu recenziu Etoro.

Pozor: Pamätajte, že všetko obchodovanie zahŕňa riziko. 67% účtov retailových investorov prichádza o peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom. Mali by ste zvážiť, či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty peňazí. Tento obsah slúži iba na vzdelávacie účely a nejde o investičné poradenstvo.

AvaTrade – Poskytujú CFD obchodovanie s kryptomenami, akciami, indexmi, komoditami, dlhopismi a ETF. Prečítajte si našu recenziu AvaTrade.

XM – Ponúkajú na obchodovanie viac ako 1200 aktív, z toho viac ako 1100, ktoré možno obchodovať ako CFD. Prečítajte si našu recenziu XM.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map