Mikko Ohtamaa, CTO v TokenMarket – séria rozhovorov

Mikko je spoluzakladateľom a technickým riaditeľom spoločnosti TokenMarket Ltd, jednej z popredných platforiem na predaj a blockchain crowdfunding tokenov na Gibraltári. Mikko radil desiatkam blockchainových startupov. Je tiež bývalým spoluzakladateľom a technickým riaditeľom spoločnosti LocalBitcoins, kryptoburzy peer-to-peer. Mikko je držiteľom MSc. v priemyselnom inžinierstve a manažmente na univerzite v Oulu. Mikko sa aktívne angažuje v komunitách otvorených zdrojov a vystupuje na konferenciách. Je spoluzakladateľom Pycon Finland, programátorskej konferencie Python. Mikko je tiež členom Plone Foundation, najstaršej neziskovej nadácie s otvoreným zdrojovým kódom.

AT: V krypto priestore ste od roku 2011. Mohli by ste sa s nami podeliť o to, ako ste sa prvýkrát zapojili do kryptomeny a blockchainu?

Mikko: Už v dobe vývoja mobilného softvéru som bol požiadaný, aby som v roku 2011 vyvinul prvú a pôvodnú mobilnú peňaženku s bitcoinmi, kompenzovanú bitcoinom v hodnote 10 000 dolárov. Odmietol som to, pretože som si myslel, že v tom okamihu môjho života bude stačiť fiat. S odstupom času by prijatie tejto ponuky mohlo byť posledným projektom, ktorý som potreboval urobiť. Neskôr som sa zapojil do budovania LocalBitcoinov a odtiaľ som prešiel k založeniu TokenMarket.

AT: Ste uvedení ako jeden z pôvodných spoluzakladateľov spoločnosti TokenMarket. Čo vás inšpirovalo pri spustení tohto trhu?

Mikko: Pôvodným cieľom TokenMarketu bola tokenizácia akcií spoločnosti. V roku 2016 to však bolo príliš skoro. Pojem „token“, ktorý bol práve vynájdený, mnohí označovali tokeny ako „farebné mince“, ktoré sa pozerajú na nové digitálne aktíva ako na bitcoiny s rôznymi „príchuťami“ a „farbami predstavujúcimi rôzne atribúty tokenov a účely“..

Koncom roku 2016 sme videli boom ICO prichádzajúci o niečo skôr ako ostatní, keď sa začali rozširovať spoločnosti FirstBlood, Gnosis a ďalšie ICO založené na ethereu. Katalyzátorom bolo, že technológia Ethereum dozrela natoľko, že bolo reálne s ňou spúšťať vlastné tokeny. A ó, chlapče, spustilo sa veľa žetónov.

TokenMarket mal prvú tokenizačnú platformu na svete a zrazu nastal prudký nárast v dopyte zákazníkov. 

AT: Keď sme sa inšpirovali TokenMarketom na prechod z ICO na STO?

Mikko: Tu by som nepoužil slovný pivot. Bezpečnostné tokeny sú prirodzeným kontinuom pre neregulované ponuky tokenov. Pre samotných investorov je vždy lepšie získať niečo so silnejšími právami investorov. Ponuka cenných papierov dáva investorom práva, ktoré tokeny úžitkových nástrojov nikdy legálne nemohli, napríklad prijímanie dividend, výnosov a hlasovacích práv v spoločnosti, od ktorej ste kúpili cenný papier. Pre investorov je príjem pasívneho príjmu s bezpečnostnými tokenmi oveľa ľahší než prechod k značne nestabilnému a nestabilnému tokenu úžitkovosti ťahaného hore a dole cenou bitcoinu..

Od roku 2016 globálnemu publiku trvalo nejaký čas, kým sa dozvedel o výhodách tokenizácie vrátane finančných regulátorov. Teraz vidíme záujem regulátorov z celého sveta o to, ako aplikovať technológiu DLT a blockchain na regulované trhy s cennými papiermi. 

AT: TokenMarket nedávno oznámil partnerstvo so spoločnosťou Loopring, ktorá je protokol pre decentralizované výmeny tokenov. Mohli by ste nám povedať viac o tom a o tom, čo by sme od tohto partnerstva mali očakávať?

Mikko: Loopring je jedným z popredných priemyselných projektov vyvíjajúcich škálovateľnosť druhej vrstvy pre decentralizované burzy. Na rozšírenie vlastného DEX použijeme technológiu Loopring..

Ako možno viete, v súčasnosti majú decentralizované burzy problémy so škálovateľnosťou a nemôžu zodpovedať objemom výmenných gigantov, ako sú napríklad vaše Bitmexe a Binance‘S. Ale z iných aspektov sú decentralizované výmeny bezpečnejšie a spravodlivejšie. Burzy bitcoinov sa hacknú každé dva týždne. Niektoré burzy sú obvinené z toho, že obchodujú s internými informáciami a proti svojim vlastným používateľom. Regulačné orgány majú radi decentralizované aspekty, pretože zaručujú, že všetci investori a obchodníci majú rovnaký prístup k údajom po obchodovaní, takže nemôžu existovať nezrovnalosti v účtovníctve a obchodovaní s niečím, čo je iba vymyslené.. 

Dobrou správou je, že bezpečnostné tokeny budú mať nízku likviditu, ako napríklad bitcoiny v roku 2012, keď sa začnú zavádzať na obchodovanie. Ale pre budúcu burzovú technológiu ju chceme postaviť lepšie a nepriestrelnejšie, ako má dnes tradičné aj kryptoobchodovanie. Vidíme akademický výskum a teóriu, ktorá nám umožňuje sa tam dostať, teraz je to už len inžinierstvo, ktoré v priebehu nasledujúcich rokov tento sľub splní.

AT: Môžete nám povedať, aké sú požiadavky na zaradenie do zoznamu pre spoločnosti, ktoré chcú crowdfundovať prostredníctvom platformy TokenMarket?

Mikko: Existuje veľa crowdfundingových platforiem, ktoré fungujú na téze „obstarávať všetko“, TokenMarket sa zameriava na konkrétne odvetvie. Hľadáme predovšetkým spoločnosti s globálnym rastom v odvetviach ako fintech, hry a softvérové ​​služby, pretože to je to, čo hľadalo naše publikum investorov za posledné dva roky. 

Hľadáme hlavne spoločnosti, ktoré majú blízko alebo už majú nejaké významné príjmy generované s hlavným komerčným zameraním na podniky B2C. 

AT: TokenMarket momentálne zvyšuje svoju vlastnú STO. Ste zatiaľ spokojní s pokrokom tohto zvyšovania?

Mikko: Toto je pilotný pokus v rámci britského regulátora, FCA, sandbox. Musíme im preukázať, že skupinové financovanie s tokenizovaným kapitálom funguje: platby prichádzajú, ľudia dostanú svoje tokeny a sú riadne zaregistrovaní v obchodnom dome ako akcionári.. 

Neočakávame obrovský príjem peňazí na náš pilotný projekt z dôvodu testovacích obmedzení britského testu FCA Sandbox. Čaká na regulačné schválenie a budeme môcť získať až 8 mil. EUR od samostatne akreditovaných investorov pre všetky naše STO bez obmedzenia stropu súkromného financovania. 

AT: Existujú nejaké STO, ktoré začínajú na TokenMarket, z ktorých ste boli osobne nadšení?

Mikko: Áno existujú! Ale s rizikom verejného schválenia alebo vyžiadania investície do cenných papierov si pozrite náš zoznam projektov tu.

AT: Kde vidíte trh o 10 rokov?

Mikko: Zmena a transformácia sa netýka iba technológie alebo blockchainu. Prebieha proces, ako sa správajú noví investori a mileniáli. Od poslednej finančnej bubliny stále prebieha proces znižovania regulácie zoznamov MSP, najmä v Európe. Potom dôjde k zmene globalizácie, pretože budúce svetové ekonomiky môžu pochádzať z krajín ako Brazília, Indonézia a Nigéria.

Budúce investície budú viac „orientované na trh“ a menej na vzťahy a modely zamerané na sieť. Chystáme sa nahradiť Silicon Valley a ich siete rizikového kapitálu webovou stránkou, ako to urobil Amazon pre maloobchod. Ironické, je to?

AT: Existuje ešte niečo, o čo by ste sa chceli podeliť o TokenMarket?

Mikko: Ak ste vyspelá spoločnosť hľadajúca financovanie, kontaktujte nás. Ak ste fond, rodinný úrad alebo podobný podnik, ktorý hľadá alternatívne investície, kontaktujte nás. Je nám jedno, z ktorej časti sveta pochádzate. Chceme vytvoriť rovnaké podmienky pre príležitosti a investorov po celom svete.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map