Francúzska centrálna banka dokončila emisiu zabezpečenia digitálnymi eurami

V Európe, najmä vo Francúzsku, sa dosiahol hlavný míľnik smerom k zavedeniu digitálnej meny centrálnej banky (CBDC)..

Prijatie digitálnej meny na globálnej alebo dokonca na národnej úrovni sa vždy považovalo za pipedream. Avšak aj po prepustení najväčšej digitálnej meny na svete – bitcoinu – národné štáty a centrálne banky začali venovať väčšiu pozornosť a pracovať na digitálnej verzii svojej vlastnej meny.

Aj keď niekoľko krajín dosiahlo určitý pokrok, je známe, že Čína je v najpokročilejšej fáze zavedenia vlastného CBDC. Správa o úspešnom teste digitálneho eura zároveň prichádza od francúzskej centrálnej banky.

Banque de France predstavuje pokrok v oblasti CBDC

Banque de France odhalený že na vyrovnanie emisie digitálnych cenných papierov použila blockchain vyvinutý jeho vlastným tímom pomocou end-to-end blockchainovej infraštruktúry.

Tento prvý úspešný test sa uskutočnil v spolupráci s jednou z najväčších francúzskych bánk – Société Générale. V prípade emisie krytých dlhopisov celková hodnota dosahuje hranicu 40 miliónov EUR (~ 44 miliónov USD).

Toto sa stáva významným míľnikom pri vydávaní digitálneho zabezpečenia, pretože transakcia bola okamžite vyrovnaná metódou dodania proti platbe (DvP) priamo voči digitálnym eurám..

Société Générale pochválila výsledky testu a je veľmi optimistická, pokiaľ ide o výhody, ktoré môžu priniesť digitálne meny, a hovorí: „Pripravuje pôdu pre automatizáciu a skrátenie platobných procesov so zjednodušenou trhovou infraštruktúrou a zvýšenou bezpečnosťou.“

Podľa správ sa digitálna mena centrálnej banky používa skôr na medzibankové zúčtovanie ako na spotrebiteľské platby. S pozitívnym výsledkom tohto počiatočného testu sa Société Générale vyzýva, aby v nasledujúcich týždňoch podstúpila prísnejšie testovanie:

„Tento experiment sa uskutočňoval end-to-end pomocou blockchainových infraštruktúr … Ukazuje to, že je možné digitálne vysporiadať finančné cenné papiere a doručiť ich v digitálnej mene centrálnej banky (CBDC) pre medzibankové vyrovnania,“ uviedla Societe Generale.

Stáva sa to tiež obrovským míľnikom pre Banque de France. Ambícia centrálnej banky testovať digitálnu menu bola vyslovená koncom minulého roka v decembri 2019, a to na základe politickej vôle prevziať vodcovskú úlohu v Európskej únii..

Úsilie Francúzska o digitálne vyplácanie dividend v eurách

Rozvojová činnosť a povzbudzujúce výsledky testov okolo digitálneho eura pochádzajúceho z Banque de France upevňujú miesto v krajine na čele digitálnych finančných cenných papierov.

Banque de France uviedla, že bude v nasledujúcich týždňoch pokračovať v ďalších testoch s inými finančnými inštitúciami v rámci pokračujúceho skúmania digitálneho eura.

„Výsledky týchto experimentov budú dôležitým prvkom príspevku Banque de France k globálnejšej úvahe Eurosystému o záujme [CBDC],“ uviedla centrálna banka.

Nie je to tak dávno, čo centrálna banka spustila digitálny program Euro. V apríli centrálna banka uviedla, že si kladie za cieľ odhaliť výhody digitálnych mien pri zúčtovaní a vyrovnaní tokenizovaných finančných aktív.

Centrálna banka zdieľala, že od spustenia programu existuje veľa aplikácií a záujmu o otestovanie digitálnej meny centrálnej banky, čo zdôrazňuje vedúcu úlohu, ktorú krajina má v inovácii platobných technológií..

Táto aktuálna iterácia digitálnej meny centrálnej banky je určená na to, aby ju mohli používať finančné inštitúcie, a nie na retailové platby. V čase spustenia programu centrálna banka uviedla, že neusiluje o výmenu mincí a bankoviek.

Podľa guvernéra centrálnej banky by spotrebiteľská stránka musela byť doplnená inou digitálnou menou, ktorá sa zameriava na použiteľnosť a nemusí byť podložená technológiou blockchain..

Závod o prvú digitálnu menu centrálnej banky

Francúzsko nie je jedinou krajinou, ktorá začala testovať digitálne meny centrálnych bánk. Minulý mesiac Čína konečne potvrdila, že začala testovať svoj digitálny jüan v štyroch mestách. Podľa Čínskej ľudovej banky začala skúmať CBDC až v roku 2014 a základný dizajn dokončila v januári.

Ak boli vlády neústupné v otázke prijatia digitálnej meny, teraz sa zdá, že centrálne banky sa predháňajú v tom, kto bude prvý na trhu. To tiež nie je prekvapujúce, pretože úspešná digitálna mena vydaná hlavnou centrálnou bankou by sa mohla použiť ako medzinárodná mena – čo by potenciálne oslabilo úlohu existujúcich mien, napríklad amerického dolára..

Menoví experti vyjadrili svoje myšlienky, že digitálne aktívum používané v globálnom meradle by mohlo významne znížiť vplyv amerického dolára na globálny obchod a oslabiť jeho pozíciu ako svetovej rezervnej meny.

Či už to bude pochádzať z digitálnej meny vybudovanej centrálnou bankou, alebo z neutrálneho digitálneho aktíva, ako je bitcoin, je jasné, že svet finančných cenných papierov má prejsť seizmickou zmenou.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map