Thajská vláda použije pri emisii dlhopisov blockchain

Ďalší malý, ale významný vývoj v oblasti digitálnej sekuritizácie sa odohráva v Thajsku, kde je kancelária pre správu verejného dlhu (PDMO) pripravená vydávať vládne sporiace dlhopisy, ktoré sa budú distribuovať pomocou blockchainu.

Toto je počiatočný pokus uskutočnený spoločnosťou PDMO, ktorá je súčasťou ministerstva financií krajiny, s cieľom využiť technológiu blockchain pri vydávaní a distribúcii štátnych dlhopisov pre verejnosť.

Podľa miestnych správ úrad vydáva dlhopisy v celkovej hodnote okolo 6,5 milióna dolárov (200 miliónov bahtov). Jedna konkrétna vlastnosť technológie blockchain je už jasne viditeľná, pretože dlhopisy sa predávajú za nominálnu hodnotu 1 baht – čo je vôbec najnižšia suma za štátne dlhopisy, ktoré sa zvyčajne oceňujú 1 000 bahtmi.

Prečo je tokenizácia dlhopisov dôležitá

Trh s dlhopismi je jednou z najstarších a najspoľahlivejších tried aktív, poskytuje kľúčové financovanie vládam, korporáciám a investorom. Napriek popularite trhu s inštitucionálnymi aj retailovými investormi bola digitalizácia neuveriteľne pomalá.

Vydávanie dlhopisov je zvyčajne dlhý proces, ktorý zahŕňa viacerých sprostredkovateľov, s ktorými sú spojené vysoké náklady a riziko ľudskej chyby. Toto sú bežné bolestivé body na trhu finančných cenných papierov, ktoré dúfajú technologické inovácie vyriešiť. 

Tu vstupuje do hry tokenizácia dlhopisov s cieľom znížiť rôzne náklady spojené s emisiou dlhopisov. Aplikácia technológie blockchain môže byť prospešná pre trh dlhopisov ako celok zlepšením viditeľnosti údajov, znížením rizika protistrany a zlepšením prevádzkovej efektívnosti.

Pri nákupe a predaji dlhopisov môžu kupujúci prostredníctvom kontroly na blockchaine okamžite overiť, že predajcovia dlhopisy vlastnia. To tiež okamžite vylučuje potrebu sprostredkovateľov, pretože dlhopisy žijú na dôveryhodnej a nemennej hlavnej knihe.

Blockchain tiež uľahčuje proces emisie dlhopisov tak, že do kódu sú zakomponované podmienky vrátane výšky istiny, kupónového kurzu a dátumu splatnosti. Vďaka tomu môže byť proces platby automatizovaný: emitenti môžu distribuovať platby úrokov priamo na adresu peňaženky majiteľa dlhopisu. 

Vďaka novej technológii majú emitenti cenných papierov možnosť predstavovať finančné aktíva tak podrobne, ako je to potrebné. Pretože overenia, transakcie a vyrovnania prebiehajú na hlavnej knihe blockchainu, v porovnaní s tradičnými metódami sekuritizácie a distribúcie aktív nie sú potrebné žiadne ďalšie ťažkosti alebo papierovanie..

To je obrovská výhoda, ktorú technológia poskytuje a generálna riaditeľka PDMO Patricia Mongkhonvanit si uvedomuje, že to tiež každému otvorí nové príležitosti na nákup štátnych dlhopisov:

“To by malo umožniť väčšiemu počtu ľudí na miestnej úrovni nakupovať vládne sporiace dlhopisy,”

Thajsko tlačí vpred s digitálnou sekuritizáciou

Vládne sporiteľné dlhopisy bude možné kúpiť prostredníctvom blockchainovej platformy Krung Thai Bank (KTB), ktorá je stopercentne vlastnená štátom a distribúcia sa uskutoční prostredníctvom elektronickej peňaženky. Aj keď ide o úplne nový spôsob vydávania štátnych dlhopisov, nie je to pre mnohých neznámy zážitok.

Ak je najmenší oddiel dlhopisov 1 baht, minimálny limit na získanie je stanovený na 100 dlhopisov na kupujúceho, pričom investícia je obmedzená na 500 000 bahtov – podľa PDMO.

Počiatočné zavedenie sa uskutoční prostredníctvom digitálnych kanálov, PDMO však tiež plánuje rozšíriť distribučné kanály sporiacich dlhopisov na bankové pobočky, bankomaty a mobilné bankovníctvo.

Vláda vopred umožnila ľuďom prihlásiť sa na odber prostredníctvom elektronickej peňaženky založenej na blockchaine, aby bolo možné odhadnúť verejný záujem a rozšíriť túto správu. Ponuka dlhopisov na sporenie vo výške 200 miliónov bahtov je úvodným testom a tí, ktorí majú záujem o účasť, musia mať účty v KTB a podať žiadosť prostredníctvom elektronickej peňaženky banky.

Thajské PDMO nedávno uzavrelo predaj sporiacich dlhopisov v hodnote 50 miliárd bahtov, čo bolo súčasťou vládneho plánu za bilión bahtov na zmiernenie hospodárskych škôd po pandémii COVID-19..

Rastúci záujem thajskej vlády usilovať sa o efektívnejšie spôsoby vydávania dlhopisov je ďalším potvrdením toho, že úloha blockchainovej technológie pre sekuritizáciu digitálnych aktív sa rozširuje. Ak by sa malo považovať vydanie emisie na blockchaine za úspešné, existuje šanca vidieť, že sa takto distribuuje viac štátnych dlhopisov.

Thajsko bolo tiež jednou z krajín, ktoré túžia pokročiť v experimentovaní s blockchainmi pre finančnú sekuritizáciu. Napríklad v roku 2019 Thajské združenie dlhopisových trhov oznámilo, že prijme blockchain na registráciu dlhopisov. Miestna Toyota Leasing v krajine vydala blockchainový dlhopis. Okrem toho má burza v pláne aj spustenie platformy digitálnych aktív založenej na blockchaine.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map