Pohár napoly plný alebo napoly prázdny?

Prehľad

Technicky riadený odskok BTC posunul ceny vedúcej kryptomeny späť na 7200 úrovní. Aj keď sa obchodníci môžu čudovať, kam až môžu býci zájsť, pre medvede bolo v krátkodobom horizonte dostatok priestoru. Keď sa však trhy priblížia k sviatočnému obdobiu, môžu prísť na scénu sezónne faktory.

Návrat býkov

Ceny bitcoinu sa vo štvrtok ráno v Ázii prudko otočili, a to z pod 6500 cez noc na takmer 7500 úrovní, predtým sa usadili v oblasti 7200. Zatiaľ čo býci BTC môžu ešte dlho povzbudzovať kvôli náležitému odrazu, cenová akcia mohla byť spôsobená hlavne technickými faktormi.

Bitcoinové futures na CME začiatkom tohto týždňa vytvorili medzeru. Nachádzal sa medzi 7120 až 7240. Futures na bitcoiny CME majú tendenciu zapĺňať medzery, ktoré produkovalo, a podobných prípadov sme už videli veľa. Napríklad futures vytvorili v novembri tri 3-hodinové medzery, ako žlté kruhy uvedené na obrázku 1, a všetky tieto medzery boli nakoniec vyplnené. Okrem prepredaného stavu sa domnievame, že hlavným faktorom odrazu bol technický faktor.

Obrázok 1: Trojhodinový graf futures na bitcoiny CME

Zdroj: Tradingview

Pohár napoly plný alebo napoly prázdny?

Napriek rozhodujúcemu obratu v sentimentu na trhu je v tejto chvíli stále predčasné volať po cenách bitcoinu, najmä z krátkodobého hľadiska.

K 19. decembru má index OKEx BTCUSD maximum 7775,7 a minimum 6433,09, čo znamená, že doterajší rozsah dosiahol 1342,61 a toto číslo je stále pod priemerom 2772,326. Od konca takzvaného obdobia „kryptomeny zima“ sa mesačný rozsah indexu pohybuje okolo 3000. Aktuálny rozsah 1342,61 naznačuje, že index OKEx BTCUSD má pred rokom potenciálne ešte priestor na manévrovanie smerom hore alebo dole a otazka je ktorym smerom?

Môžete si prečítať viac o tom, ako využiť čísla mesačného rozsahu tu.

Obrázok 2: Denný graf indexu OKEx BTCUSD

Zdroj: OKEx; Tradingview

Tabuľka 1: Mesačné rozsahy indexu OKEx BTCUSD

Zdroj: OKEx

Zmiešané údaje

Z hľadiska údajov sme tu videli zmiešanú tašku. Obrázok 3 ukazuje, že miera neustáleho financovania OKEx BTC zostala v negatívnej oblasti. Aj keď chápeme, že miera negatívneho financovania znamená, že šortky pri dlhodobom obchodovaní dlho platia, mohlo by to tiež znamenať, že cena by mohla mať vyššiu tendenciu.

Navyše sme si všimli, že Crypto Fear & Chamtivosť Index zostal na relatívne nízkej úrovni po tom, čo došlo k odrazu. Strach & Index chamtivosti klesol v stredu na 15 a po celonočnom odraze zostal na 21. Aj keď 21 nemusí byť najnižšia, index naďalej zostáva vo fáze „extrémneho strachu“. Čítanie naznačuje, že investori by sa mohli príliš obávať kryptotrhu a často sa to považovalo za známku prichádzajúcej býčej tendencie.

Obrázok 3: OKEx BTC Perp. Miera financovania swapov

Zdroj: Skew; OKEx

Obrázok 4: Krypto strach & Index chamtivosti

Zdroj: alternative.me

Pomer dlhých a krátkych bitov OKEx BTC tu môže byť ďalším kúskom skladačky. Ratio ustúpilo z 1,22 na 1,03 po jednodňovom cenovom odraze, čo naznačuje, že potenciálne zisky šortiek sa znížili. Nižší pomer sa často považuje za znak krátkodobého odrazu ceny.

Obrázok 5: Dlhý / krátky pomer OKEx BTC

Zdroj: OKEx

Na druhej strane sme videli, že niektorí inštitucionálni investori možno začali uzatvárať svoje knihy, keď sa blíži obdobie dovoleniek. Údaje od spoločnosti Skew ukazujú pokles otvoreného záujmu o bitcoinové futures CME aj Bakkt po tom, ako sa ceny BTC odrazili na 7200 úrovniach.

Obrázok 6: CME Bitcoin Futures Total OI

Zdroj: Skew

Obrázok 7: Bakkt Bitcoin Futures Total OI

Zdroj: Skew

Je logické, že správcovia peňazí uzatvárali knihy na konci roka v očakávaní dokončenia svojich portfólií. Nižší otvorený úrok by mohol v krátkodobom horizonte znamenať menšie cenové výkyvy a mohol by tiež naznačovať zvýšenú pravdepodobnosť stagnácie cien na súčasnej úrovni.

Záver

Trh po odskoku zostáva vysoko likvidný aj napriek pomalšiemu trhu ako obvykle z dôvodu dovolenkového faktora. Preto by mal byť obzvlášť dôležitý nadchádzajúci vývoj, ako sú zmeny v metrikách a trendoch.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map