Akciové ETF (fond obchodovaný na burze) – Čo by mali investori vedieť

Čo sú to akciové ETF?

V roku 2019 prekročila celková hodnota amerických ETF kótovaných na hranici 4 biliónov dolárov. Približne 75% týchto fondov má akcie. Ďalej, 10 najväčších ETF na trhu v USA sú akciové ETF. Po celom svete je situácia podobná, pričom odvetviu dominujú kapitálové ETF.

Čo teda vlastne sú akciové ETF a aké sú výhody a nevýhody investovania do nich?

Fondy obchodované na burze sú fondy, ktoré združujú kapitál a kapitál sa potom investuje do replikácie indexu. V prípade akciových ETF bude fond navrhnutý na sledovanie hodnoty existujúceho akciového indexu alebo indexu špeciálne vytvoreného pre fond. Tak či onak, v prípade akciového ETF bude fond vlastniť iba akcie kótovaných spoločností.

Typy akciových ETF

Zatiaľ čo väčšina fondov obchodovaných na burze spadá do kategórie akciových ETF, existuje veľa veľmi odlišných druhov akciových ETF.

ETF nadpisu

Mnoho z najväčších ETF sleduje známe akciové indexy. Tieto indexy sa často používajú ako referenčné hodnoty pre výkonnosť širokého akciového trhu, a preto má zmysel, aby ich ETF sledovali. Medzi príklady patrí SPDR S&Indexový fond P 500 (SPY) a QQQ Trust (QQQQ), ktorý sleduje index Nasdaq 100.

ETF s trhovou kapitalizáciou

Niektoré akciové ETF sledujú spoločnosti podľa ich trhovej hodnoty. Hlavné indexové fondy zvyčajne sledujú najväčšie spoločnosti, existujú však niektoré fondy, ktoré zoznam zúžia ďalej na tie najväčšie spoločnosti. IShares Global 100 ETF sleduje S&P Global 100 Index, ktorý zahŕňa 100 najhodnotnejších spoločností na svete.

Existuje tiež veľa fondov, ktoré investujú do akcií so strednou kapitalizáciou, akciami s malou kapitalizáciou a mikrokapitalizáciou. IShares Micro-Cap ETF (IWC) vlastní viac ako 1300 spoločností, ale všetky s hodnotou pod 300 miliónov dolárov.

Sektorové ETF

Niektoré akciové ETF sledujú sektorové indexy. Najlepším príkladom je séria ETF SPDR Select, ktorá obsahuje 10 fondov, ktoré investujú do 10 sektorov, ktoré tvoria trh. Niektoré z týchto fondov, ako napríklad Financial Select Sector SPDR (XLF), sa stali referenčnými hodnotami pre každodennú výkonnosť svojich príslušných sektorov..

Priemyselné ETF


Na investovanie do ešte viac zameraných košov s akciami sú k dispozícii ETF, ktoré investujú do priemyselných indexov. Napríklad v rámci technologického odvetvia existujú rôzne priemyselné odvetvia, ako napríklad cloud computing, softvér, hardvér a kybernetická bezpečnosť. Global X Cloud Computing ETF (CLOU) sleduje index Indxx Global Cloud Computing Index 37 spoločností z celého sveta, ktoré sa podieľajú na cloud computingu.

Investičné štýly ETF

Dôležitou súčasťou akciového vesmíru ETF sú fondy, ktoré sa riadia špecifickými investičnými štýlmi. Stále sa jedná o pasívne riadené fondy, ale sledované indexy filtrujú akcie, ktoré majú určité vlastnosti súvisiace s rastom, hodnotou, dynamikou alebo inými faktormi.

Príkladom je iShares MSCI EAFE Growth ETF, ktorý sleduje index rastových akcií rozvinutého trhu z Európy, Austrálie a Ázie. Sklad sa vyberie pre index pomocou zmesi rastových metrík.

Inteligentné verzie beta a faktora ETF

O niečo zložitejšie sú ETF, ktoré používajú kombináciu faktorov na výber a váženie podielov. Indexy sú zvyčajne založené na empirickom výskume a ich cieľom je zlepšiť výkonnosť indexov vážených trhovým stropom. Cieľom nie je len dosiahnuť vyššiu návratnosť, ale zohľadniť riziká a volatilitu. To sa dá dosiahnuť vylúčením akcií s vysokým dlhom, klesajúcimi maržami alebo veľmi vysokými hodnotami.

ETF s rovnakou hmotnosťou

Ďalším prístupom k riadeniu rizika je fond s rovnakou váhou. V takom prípade sa existujúci index zmení, aby sa všetky akcie vážili rovnako. Tento prístup odstraňuje riziko, keď dôjde k nadhodnoteniu najcennejších spoločností v indexe.

Invesco S&P 500 ETF s rovnakou hmotnosťou (RSP) zahŕňa všetky zásoby na S.&Index P500, pričom každá akcia tvorí 0,2% fondu. Tieto prostriedky si vyžadujú pravidelné vyváženie.

Príjmové alebo dividendové fondy

Niektorí investori sa viac zaoberajú príjmom, ktorý generujú ich investície, ako rastom kapitálu. Veľké množstvo ETF uspokojuje týchto investorov s ETF s dividendami a príjmami. Fondy sledujú indexy akcií s vysokými, udržateľnými alebo rastúcimi dividendovými výnosmi. Tieto fondy zvyčajne investujú aj do trustov na investovanie do nehnuteľností (REIT) a do preferenčných akcií.

Medzinárodné a regionálne ETF

ETF sú užitočným nástrojom na diverzifikáciu portfólia s expozíciou na zámorské trhy. Tieto fondy zvyčajne obsahujú veľké množstvo akcií z konkrétnych regiónov alebo etáp ekonomického rozvoja. Najširší z týchto fondov zahŕňajú akcie zo všetkých najväčších 30 ekonomík sveta. Iní rozlišujú medzi rozvinutými a rozvojovými ekonomikami alebo vrátane určitých regiónov.

Najväčším medzinárodným ETF je Vanguard FTSE Developed Markets ETF (VEA), ktorý obsahuje takmer 4 000 rôznych akcií z rozvinutých krajín..

Aktívne ETF

Najnovším segmentom akciového vesmíru ETF sú aktívne spravované ETF. Tieto fondy sú spravované ako väčšina podielových fondov správcom fondu a tímom analytikov. Ich cieľom je vytvoriť portfólio, ktoré prekoná referenčný index aktívnym výberom akcií, do ktorých investujete.

Výhody a nevýhody akciových ETF

Výhody ETF:

  • Akciové ETF sú efektívnym spôsobom, ako vlastniť diverzifikované alebo zamerané portfólio akcií.
  • Poplatky za správu ETF sú oveľa nižšie ako za ostatné investičné produkty,
  • Akciové ETF možno použiť na vytvorenie portfólia s veľmi konkrétnymi cieľmi.

Nevýhody ETF:

  • Cieľom ETF je sledovať výkonnosť indexu, čo z definície znamená, že index nikdy neprekoná.
  • Aj keď sú poplatky za správu nízke, pri nákupe a predaji ETF musíte platiť províziu.
  • ETF, ktoré investujú do veľmi úzkych trhových medzier, sú často nelikvidné a majú vysoké pomery výdavkov.

Odporúčaný sprostredkovateľ ETF

Akciové ETF (fond obchodovaný na burze) - Čo by mali investori vedieť

Záver

Pre mnohých investorov sú akcie najdôležitejšou triedou aktív. Našťastie existuje veľké množstvo akciových ETF, ktoré sa dajú použiť na vytvorenie akciového portfólia alebo ako jadro širšieho portfólia investícií..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map