Čo sú to inverzné ETF?

Čo sú inverzné ETF?

Inverzné ETF sú fondy obchodované na burze určené na vrátenie inverznej hodnoty denného výnosu pre index. Inými slovami, ak index stratí hodnotu, fond získa hodnotu – a naopak, ak index získa hodnotu, fond stratí hodnotu.

Inverzné ETF, známe tiež ako krátke ETF alebo medvedie ETF, sú navrhnuté tak, aby zachytávali skôr inverzné denné výnosy než dlhodobé dlhodobé výnosy. Môžu byť použité na zaistenie portfólia na krátke časové obdobie alebo na špekulácie o poklese cien.

ETF vs ETN

Fondy obchodované na burze (ETF) a zmenky obchodované na burze (ETN) sú veľmi podobné produkty. Často sa používajú zameniteľné a slúžia rovnakej funkcii. Existuje však dôležitý rozdiel. Niektoré z inverzných produktov, s ktorými sa vo veľkej miere obchoduje, sú skutočne ETN, takže stojí za to pochopiť rozdiel.

ETF je trust, ktorý vlastní portfólio aktív. ETF sú určené na sledovanie indexu, ale ich hodnota je v skutočnosti určená hodnotou aktív v držbe trustu. To znamená, že môže existovať malý rozdiel medzi výkonnosťou fondu a indexom, ktorý sleduje, známy ako chyba pri sledovaní.

Naopak ETN je v skutočnosti typom nezabezpečeného dlhového zabezpečenia. Má dátum splatnosti, kedy emitent vyplatí držiteľovi počiatočný kapitál plus alebo mínus návratnosť indexu. ETN nepredstavuje vlastníctvo žiadneho majetku. Namiesto toho je produkt krytý emitentom.

ETN sú vhodné pre situácie, keď je ťažké vytvoriť alebo vytvoriť tradičné portfólio aktív. Na druhej strane predstavujú pre produkt riziko protistrany.

Pákové inverzné ETF

Mnohé z najobchodovanejších inverzných ETF poskytujú okrem inverzných výnosov aj páku. Inými slovami, trojnásobný inverzný ETF by zvýšil hodnotu o 3 percentá, ak by index klesol o 1%.

Toto je užitočný atribút, pretože znižuje ďalší kapitál potrebný na zabezpečenie portfólia. Povedzme, že máte dlhé pozície v hodnote 100 000 dolárov. Na zabezpečenie tohto portfólia kúpou fondu bez pôžičky by ste potrebovali ďalších 100 000 dolárov. Ak namiesto toho kúpite inverzný ETF s pákovým efektom 3X, bude vám stačiť iba 33 000 dolárov.

Tu sme sa podrobnejšie venovali využívaniu ETF.

Alternatívne spôsoby skrátenia trhu

Či už chcete zaistiť portfólio dlhých pozícií, alebo chcete špekulovať nad poklesom indexu, inverzné ETF sú jednou z najjednoduchších metód, ktoré má priemerný investor k dispozícii. Existuje však niekoľko ďalších prístupov, o ktorých stojí za to vedieť.

Krátky predaj akcií znamená požičanie akcií od iného investora (za ktoré sa platí poplatok) a následný predaj týchto akcií. Keď sú akcie spätne odkúpené, vrátia sa veriteľovi. Akcie na krátky predaj si vyžadujú špeciálny typ obchodného účtu.

Môžete tiež krátko predať deriváty, ako sú futures kontrakty alebo CFD (rozdielové kontrakty). Je to priamočiarejšie, pretože nejde o žiadne pôžičky – budete však potrebovať derivátový obchodný účet.

Nakoniec si môžete kúpiť put opcie na aktívum, ktoré chcete zaistiť. Put opcia vám dáva právo predať dané aktívum za konkrétnu cenu. Ak cena aktíva klesne, môžete ho buď predať za vyššiu cenu, alebo jednoducho predať opciu, ktorá získala na hodnote. Obchodovanie s opciami tiež vyžaduje derivátový obchodný účet.

Príklady inverzných ETF

Vesmíru inverzných ETF dominuje hŕstka emitentov, pričom väčšinu fondov kótovaných v USA majú na starosti ProShares a Direxion..

Najväčším inverzným fondom je ProShares Short S&P 500 ETF (SH). Tento produkt je navrhnutý tak, aby vracal inverzný denný výnos pre S&Index P500 a má pomer výdavkov 0,89%.

Investori, ktorí chcú skrátiť index akcií s nízkou kapitalizáciou, si môžu kúpiť fond ProShares Short Russell 2000 (RWM). Tento fond je štruktúrovaný tak, aby vracal inverzné denné výnosy zo známeho indexu Russell 2000 s nízkym kapitálom.

ProShares UltraPro Short ETF (SQQQ) je užitočný produkt na skratovanie Nasdaq 100 s trojnásobnou pákou. Podobným fondom s väčším zameraním je MicroSectors FANG + Index 3X Inverse Leveraged ETN (FNGD), ktorého cieľom je návratnosť trojnásobku inverzného výnosu indexu 10 veľkých, široko obchodovaných technologických akcií. Index obsahuje populárne akcie FANG, Facebook, Apple, Netflix a Google.

Inverzné ETF sú k dispozícii aj pre ďalšie odvetvia a priemyselné odvetvia. Napríklad fond ProShares UltraShort Real Estate Fund (SRS) je založený na indexe nehnuteľností Dow Jones U.S. Real Estate Index a využíva dvojnásobnú páku.

Investori do dlhopisov, ktorí chcú zaistiť expozíciu alebo špekulovať o raste sadzieb, si môžu kúpiť ETF Ultrashort Barclays 20+ Year Treasury (TBT). Tento fond sa zameriava na dlhopisy s dlhšou splatnosťou a má 2-násobné využitie.

Podobné ETF možno použiť na zaistenie cien komodít, ako je ropa, plyn, striebro a zlato. Fond ProShares UltraShort Bloomberg Crude Oil (SCO) je najpopulárnejším fondom v tejto kategórii. Má 2X pákový efekt a pomer výdavkov je 0,95%.

Trochu odlišným typom inverzného ETF je AdvisorShares Ranger Equity Bear ETF (HDGE). Tento fond je aktívne riadený pomocou kvantitatívnych obchodných stratégií – jeho cena je však 3,12% ročne.

Výhody inverzných ETF

  • Inverzné ETF sú veľmi užitočné na znižovanie rizika pred dôležitými ekonomickými zverejneniami a oznámeniami.
  • Inverzné ETF možno tiež použiť na zisk z poklesov na väčšine likvidných trhov a indexov.
  • ETF sú najjednoduchší spôsob otvorenia krátkej pozície, pretože si nemusíte požičiavať akcie alebo si otvárať derivátový obchodný účet.

Nevýhody inverzných ETF

  • Inverzné ETF môžu vaše portfólio vystaviť mnohým rovnakým rizikám ako ETF využívajúce pákový efekt. Negatívne výnosy sa môžu veľmi rýchlo skombinovať a narušiť NAV ETF v tomto procese.
  • Pozície je potrebné starostlivo riadiť a pozície v noci by mali byť obmedzené. Ak dôjde k obratu po uzavretí trhu, svoju pozíciu nebudete môcť uzavrieť, kým sa trh neotvorí nasledujúci deň.
  • Inverzné ETF majú výrazne vyššie poplatky za správu ako bežné ETF.

Záver

Rovnako ako ETF využívajúce pákový efekt, aj inverzné ETF sú užitočné na krátkodobé špekulácie a zaistenie. Mali by sme k nim však tiež pristupovať opatrne, pretože sú sofistikovanejšie ako bežné ETF a prinášajú nové riziká do procesu investovania.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map