Investovanie do paládia – všetko, čo potrebujete vedieť

Prečo investovať do paládia?

Investovanie do drahých kovov by vám bolo odpustené, ak ste sa veľmi sústredili na populárne mená v tomto sektore. Obchodovanie so zlatom a striebrom očividne priťahuje oveľa viac pozornosti v tejto oblasti, hlavne kvôli všeobecnej úrovni povedomia, ktoré má väčšina ľudí o týchto veľmi bežných trhových voľbách. Existujú však aj ďalšie drahé kovy, do ktorých sa určite oplatí investovať. Jedným z nich, na ktorý maloobchodníci často zabúdajú, je paládium. Napriek tomu, že tento drahý kov v posledných rokoch výrazne rástol a od roku 2008 zaznamenal zisky viac ako 1 000%, často ho nechávajú bokom investori zameraní na trhy so zlatom a striebrom s vyšším objemom.

Tu vám ukážeme, o čom je trh s paládiom, ako sa môžete dostať k obchodovaniu s týmto vzácnym kovom a prečo môže byť skvelým doplnkom vášho portfólia..

Základné informácie – Čo vedie k zvyšovaniu cien paládia?

V súčasnosti sa paládium obchoduje vyššie ako zlato, pričom obe sa pohybujú na rekordne vysokých úrovniach. Toto posvietilo na oboch ako nikdy predtým. Aké sú hlavné faktory, ktoré spôsobili, že ceny paládia ich dostali na vyššiu úroveň ako nad zlato? Tu je potrebné zvážiť niekoľko hlavných:

Dopyt v automobilovom priemysle – Toto je zďaleka vplyv číslo jedna na ceny paládia na celom svete. Automobilový priemysel predstavuje asi tri štvrtiny globálneho dopytu po paládiu. Je to tak kvôli skutočnosti, že paládium je kľúčovým prvkom pri výrobe katalyzátorov. To, najmä dopyt po vozidlách na veľkých trhoch, ako sú USA a Čína, majú obrovský vplyv na cenu paládia.

Geopolitické obavy – Tento faktor môže pôsobiť na mnohých frontoch pre paládium a je to niečo, čo by ste mali pred investovaním preskúmať. Väčšina svetových dodávok paládia pochádza z Ruska a Južnej Afriky. To predstavuje asi 80% z celkovej ponuky na celom svete. Z uvedeného vyplýva, že akékoľvek prerušenie tejto dodávky alebo procesu, či už vo forme sankcií, s ktorými sa Rusko niekedy vyrovnáva, alebo problémov s dodávkou energie, môže spôsobiť kolísanie cien.

Striedanie – Nahradenie paládia za iné kovy v automobilovom priemysle podlieha čoraz väčšej kontrole. Je to zväčša z dôvodu vysokej ceny paládia a tiež skutočnosti, že je možné použiť množstvo náhrad vrátane platiny. Z tohto dôvodu však platina nie je priamou náhradou, ktorá sa dá ľahko použiť, takže výrobcovia automobilov sú stále do značnej miery odkázaní na paládium..

Sila amerického dolára – Forexový trh v amerických dolároch prežíva v súčasnosti ťažké obdobie. Tento oslabujúci dolár môže mať určite vplyv na ceny paládia, rovnako ako na iné drahé kovy, aj keď jeho dôvody môžu byť odlišné. Paládium sa zvyčajne nakupuje od dodávateľov v amerických dolároch. Akýkoľvek pohyb dolára nadol môže pôsobiť ako odradzujúci dodávateľ. To môže znížiť ponuku drahých kovov, čo zase môže viesť k pohybu cien smerom nahor.

Spôsoby investovania do paládia

Teraz, keď poznáte niekoľko kľúčových faktorov, ktoré stoja za cenou paládia, vám dáva dobrú pozíciu na zapojenie sa do nákupu a obchodovania na trhu. Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete takto obchodovať so zlatom alebo striebrom. Hlavné body, ktoré sa tu budú líšiť, sú likvidita a to, ako úzko je investícia viazaná na cenu paládia.

Najpriamejšou cestou, ako sa zapojiť do obchodovania s paládiom, je nákup paládiových prútov priamo z pokladne mäty alebo iného dôveryhodného zdroja dodávok. Tento fyzický nákup kovu má zvyčajne formu mincí, zberateľských mincí alebo prútov z kovu, ktoré je možné zakúpiť v rôznych hmotnostiach. Prirodzene, je to absolútne spojené s trhovými cenami paládia, aj keď by ste mali mať na pamäti, že predajca zvyčajne pridáva malú prémiu, a môže to byť podstatne ťažšia investícia do paládia, ak sa cena rýchlo zmení.

Akcie paládia sú ďalším populárnym spôsobom, ako sa zapojiť do obchodovania na trhu. To znamená nákup akcií v spoločnostiach spojených s paládiom prostredníctvom vášho makléra. Spravidla sú veľmi úzko spojené s dopytom a cenou po paládiu, musíte však tiež byť opatrní, aby ste pochopili kľúčové metriky výkonu jednotlivých spoločností. Ak hľadáte trh s ešte väčším objemom, môžete zvoliť obchodovanie s opciami s paládiom alebo s futures kontraktmi. Môžu to byť vyššie riziká, ale určite sú najlikvidnejšie z hľadiska vašej schopnosti rýchlo obchodovať s paládiom.

Nakoniec, ak hľadáte veľmi vyvážený spôsob investovania do paládia, ETF môžu byť pre vás dobrou voľbou. V zásade existujú koše akcií, do ktorých môžete investovať za jednu kolektívnu cenu. Investícia do tematického ETF súvisiaceho s paládiom vám poskytne dobrú expozíciu voči mnohým hlavným hráčom v tomto sektore a mala by tiež do istej miery zaistiť vaše riziko, ak ceny klesnú. Aj tieto ETF môžu často vyplácať zdravé dividendy.

Kto by mal investovať do paládia?

Aj keď je paládium v ​​súčasnosti za vyššiu cenu ako zlato, stále ide o investíciu, ktorú môže uskutočniť akýkoľvek typ obchodníka. Rovnako ako ďalšie investície do drahých kovov, aj tu môžete využiť na rozšírenie svojej portfólia. Stáva sa tiež veľmi prístupným pre všetkých maloobchodníkov vďaka ponuke od mnohých najlepších online sprostredkovateľov.

Vaše investície do paládia skutočne závisia od vášho rizikového profilu. To určí, ktorá metóda investovania paládia môže byť pre vás najvhodnejšia. Ak ste ochotní podstúpiť väčšie riziko a odoláte určitej volatilite, môžete zvážiť opcie alebo futures, zatiaľ čo konzervatívnejším prístupom by bola investícia do ETF alebo určitých indexových fondov. S rastom dopytu a ceny je však zrejmé, že čoraz viac obchodníkov si uvedomuje potenciál obchodovania s paládiom rovnako ako iné drahé kovy.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map