Investovanie do platiny – všetko, čo potrebujete vedieť

Prečo investovať do platiny?

Ak uvažujete o investovaní do drahých kovov, je veľmi pravdepodobné, že ste sa už pozreli na investovanie do zlata a do striebra. Jedná sa o dva najznámejšie a najpopulárnejšie z hľadiska objemu investorov, ktorí s nimi obchodujú. Existujú aj iné.

Jedným z týchto „iných“ drahých kovov, ktorý sa často prehliada, je platina. Tento drahý kov v skutočnosti často prichádza s najvyššou cenovkou zo všetkých troch spomenutých. Je to spôsobené tým, že je vzácnejšie ako zlato a ťažšie sa získava.

Ako priemyselný kov na požiadanie je ďalšou vynikajúcou voľbou, ktorú môžete zvážiť pri rozširovaní svojho portfólia investícií do drahých kovov. Tu sa bližšie pozrieme na to, čo posúva cenu platiny a ako sa môžete zapojiť do akcie.

Čo ovplyvňuje platinové ceny?

Podobne ako striebro a iné drahé kovy, ktoré sa často považujú za „priemyselné kovy“, je platina otvorená mnohým rovnakým faktorom, ktoré môžu viesť k výkyvom cien. Aj keď je to drahý kov veľmi vysokej hodnoty a môže pôsobiť ako uchovávač hodnoty podobným spôsobom ako zlato, je oveľa viac vystavený zákonom ponuky a dopytu, pretože obvykle platia..

Automatický dopyt: Platina zažíva obrovský dopyt z automobilového priemyslu. Je to tak kvôli skutočnosti, že platina je kľúčovým prvkom v katalyzátoroch, ktoré sa používajú na znižovanie emisií z vozidiel po celom svete. To znamená, že cena platiny sa môže do značnej miery pohybovať súčasne s dopytom automobilového priemyslu po nových vozidlách.

Sila meny: Tento bod sa týka najmä kurzu USD voči juhoafrickému randu a ruskému rubľu. Je to tak preto, lebo veľká väčšina platiny na svete pochádza z týchto dvoch krajín a je platená v amerických dolároch. Slabší dolár preto zvyčajne odstraňuje určité podnety z ťažby platiny. To môže znížiť ponuku a v tomto procese viesť k vyšším cenám.

Politická stabilita: Ako už bolo spomenuté vyššie, prevažná väčšina, viac ako 75% dodávok platiny na svete, sa ťaží v Južnej Afrike a Rusku. To znamená, že politická situácia v oboch národoch a ich vzájomné vzťahy, najmä však s USA a Čínou ako dvoma najväčšími kupcami na svete, majú zásadný význam. Akýkoľvek druh geopolitických problémov, ciel alebo obchodných obmedzení môže mať veľký vplyv na cenu platiny.

Investovanie do platiny

Po zoznámení sa s kľúčovými faktormi, ktoré posúvajú číselný údaj hodnoty na trhoch s platinou, je v prípade záujmu o investíciu niekoľko relatívne ľahkých spôsobov, ako to urobiť:

Fyzická platina: Platina vo forme mincí a prútov je určite najpriamejší spôsob, ako sa zapojiť do trhu. Podobne ako v prípade iných možností, je rozhodne ťažšie kúpiť platinu so zníženým počtom renomovaných dodávateľov v súlade so vzácnosťou samotného kovu..

Spoločnosť, ktorú odporúčame kúpiť priamo Platinum, je Bullion Vault.

Platinové zásoby: Toto je populárna investičná cesta, kde opäť existuje niekoľko, ale určite nie nadbytok platinových akcií, do ktorých môžete investovať na akciovom trhu prostredníctvom svojho makléra. Spravidla sa jedná o najväčšie ťažobné a výrobné operácie platiny v Južnej Afrike a Severnej Amerike. Niektoré z týchto ťažobných spoločností však môžu byť zapojené aj do iných kovov, ktoré by vás mohli stať zraniteľnými, aj keď ceny platiny rastú..

Platinové ETF: Platinové ETF, rovnako ako v iných oblastiach trhu, poskytujú priemyslu širšiu expozíciu. To znamená, že platinový ETF môže byť investíciou do ťažobných a výrobných spoločností na výrobu platiny, ako aj do iných oblastí. Toto je najjednoduchší spôsob, ako môžete investovať do Platiny, a hoci je každý ETF iný, vaše riziká sú v určitom zmysle zaistené pomocou ETF. Sú tiež likvidné, pokiaľ ide o vstup alebo opustenie vašej pozície, ak cena pôjde proti vám. Mnoho významných sprostredkovateľov sa postará o výber platinových ETF.

Mohli by ste sa tiež zapojiť do obchodovania s platinovými futures a opciami, ktoré sú veľmi populárne, pokiaľ ide o obchodovanie s komoditami, ale ako novší investor sa vyššie uvedené menej volatilné metódy odporúčajú pre vaše prvé podniky v oblasti obchodovania s drahými kovmi..

Platinové riziká

Rovnako ako v prípade iných foriem investícií, aj tu existuje inherentné riziko poklesu na trhu. Za týmto účelom by ste sa mali chrániť solídnou stratégiou riadenia rizík.

Niet pochýb o tom, že ceny platiny sú podstatne volatilnejšie ako zlato alebo dokonca striebro. To môže znamenať, že nie sú vhodné pre každého investora. Z dlhodobejšieho hľadiska však stále vykazovali silné výnosy.

V kratších časových obdobiach 3 – 5 rokov sa ceny platiny môžu veľmi hojdať a v súčasnosti sú za cenu, ktorá nie je príliš ďaleko od 10-ročného minima. Je to spôsobené mnohými faktormi, v neposlednom rade poklesom dopytu po vozidlách v dôsledku pandémie COVID-19 v roku 2020. Mnohí to môžu považovať za vhodný čas na získanie hodnoty z platinového trhu, pretože si uvedomujú, že zatiaľ bol dočasne vytlačený zlatom z hľadiska hodnoty, keď trh dosahuje najvyššie hodnoty všetkých čias.

Záverečné myšlienky

Zatiaľ čo trhy so zlatom a striebrom určite prichádzajú na popredné priečky v oblasti obchodovania s drahými kovmi, treba pripomenúť, že aj keď existuje ešte niekoľko ďalších spôsobov, ako to dosiahnuť, je stále dosť ľahké dosiahnuť investíciu do platiny..

Skombinujte to so súčasným poklesom na trhu platiny, kde neobvykle leží pod cenou zlata, a môžete mať ideálnu príležitosť pridať do svojho portfólia novú rozmanitosť..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map