Čo robí zlato tak cenným?

Ceny zlata sa počas celého tohto roka pohybovali na historicky najvyšších úrovniach a okolo nich. Ak sa pozriete na grafy, cena zlata tiež v priebehu rokov výrazne vzrástla až k bodu, keď sa teraz obchoduje na hranici 2 000 dolárov za uncu. To je takmer dvojnásobok toho, s čím sa obchodovalo len pred piatimi rokmi. Ak vezmeme do úvahy tento cenový nárast, môžete sa začať pýtať, čo vlastne vedie cenu zlata k tomu, aby sa stalo takou cennou komoditou.

Pozrime sa bližšie na hlavné faktory, ktoré ovplyvňujú ceny zlata, a na to, ako sa dlhodobo darí zlatu v porovnaní s niektorými inými investíciami.

Faktory, ktoré zvyšujú ceny zlata

Rovnako ako na akomkoľvek inom trhu existuje veľa vecí, ktoré môžu ovplyvniť cenu zlata. Môžu mať zásadný a psychologický charakter, napriek tomu však pohybujú na trhu. Tu je podrobný pohľad na hlavné faktory, ktoré sa pri hre hrajú.

Mena sily

Pokiaľ ide o vplyv sily meny na ceny zlata, je potrebné konkrétnejšie uznať vplyv sily amerického dolára na ceny zlata. Cena zlata je globálne vyjadrená v USD, takže akýkoľvek pohyb smerom k oslabeniu dolára zvýši cenu zlata v porovnaní s ostatnými menami.

Americký dolár a cena zlata majú inverzný vzťah. To znamená, že keď dolár slabne, cena zlata stúpa a naopak. S týmto bodom súvisí aj to, že keď je dolár slabší, zvyšuje množstvo zlata, ktoré je možné kúpiť v inej mene. To má tendenciu zvyšovať dopyt, a preto rastie aj cena. Tento bod je zrejmý v roku 2020, keď vidíme rastúce ceny zlata uprostred klesajúceho amerického dolára.

Fiškálna politika

Vládna fiškálna politika môže byť veľkým determinantom hodnoty zlata a určite sa bude usilovať o jeho dosiahnutie v oboch smeroch. Hlavným nástrojom menovej politiky, ktorá tu funguje, sú úrokové sadzby.

Trvale nízka úroková miera v zásade vedie k tomu, že výnosy z tradičných foriem investícií klesnú pod určitú prijateľnú úroveň pre investorov. S nižšími potenciálnymi výnosmi v jednej oblasti sú investori tlačení do iných oblastí, aby dosiahli vyššiu návratnosť. Trhy so zlatom sú často miestom, kam sa v týchto situáciách hrnú investori. Podobne, ak sa naznačuje zvyšovanie úrokových sadzieb, cena zlata má tendenciu trpieť, keď sa investori presunú na trhy, ktoré viac korelujú so záujmom..

Inflácia alebo hyperinflácia

Ceny zlata, ktoré sa zvyčajne považujú za „zaistenie proti inflácii“, a ktoré o nich hovoria, majú tendenciu rásť spolu s infláciou v ekonomike. Je to často spôsobené skutočnosťou, že zvyšujúca sa inflácia je signálom alebo ekonomickým rastom a je často sprevádzaná zvyšovaním ponuky peňazí.

Akékoľvek zvýšenie ponuky peňazí v podstate oslabuje hodnotu papierovej meny, čo zvyšuje náklad na vlastníctvo bezpečných komodít, ako je zlato. Tento faktor je pretkaný aj inými bodmi fiškálnej politiky, pretože zvyšujúca sa inflácia môže byť tiež zvyčajne vedľajším produktom nízkych úrokových sadzieb a sprevádzať pokles hodnoty amerického dolára..

Hyperinflácia je pojem, ktorý popisuje nadprodukciu tlače meny, ktorá vedie k nadmernému a nekontrolovanému všeobecnému zvyšovaniu cien v ekonomike..

Ponuka a dopyt

Vzhľadom na skutočnosť, že množstvo držaného (už vyťaženého) zlata výrazne prevyšuje novú ponuku v danom okamihu, faktor ponuky a dopytu sa často prehliada a mnohí poukazujú na to, že zlato nie je ovplyvnené rovnakým spôsobom ako iné trhy v v tomto ohľade. To je do istej miery pravda, globálny dopyt však môže mať stále vplyv na cenu.

Zlato je samozrejme veľkou črtou klenotníckeho priemyslu a rovnako je veľmi žiadané v elektronickom priemysle. Nárast dopytu z týchto oblastí spôsobí zvýšenie cien zlata minimálne o určité množstvo a naopak.

Ekonomická výkonnosť

Celkové ekonomické prostredie na celom svete môže mať významný vplyv na ceny zlata. Tento faktor skutočne obsahuje mnoho prvkov všetkých vyššie spomenutých faktorov. Zlato je predovšetkým asi najväčšou výhodou na svete. To znamená, že v čase ekonomickej neistoty sa ľudia výrazne posúvajú k nákupu zlata.

Prirodzene, toto vytvára nával dopytu, ktorý môže viesť k prudkému nárastu ceny. Toto je prvoradý faktor, ktorý viedol k zvýšeniu cien zlata v roku 2020, pretože mnoho investorov čelí hospodárskej neistote v budúcnosti.

Riziká nákupu zlata

Rovnako ako pri investovaní na akomkoľvek trhu, vždy je potrebné vziať do úvahy určité riziká. Rovnaké faktory, ktoré pôsobia na zvýšenie cien zlata, sa môžu zvrátiť a majú rovnaký dopad na pokles.

Ak sa však pozrieme späť na roky, výnosy zlata boli mimoriadne konzistentné. Komodita má za sebou dobré aj zlé roky, aj keď má tendenciu poskytovať stabilnú mieru návratnosti, ktorá za posledné roky určite predčila väčšinu hlavných trhov. Z dlhodobejšieho hľadiska by však akcie, ak hľadáte kumulatívny rast, ďaleko predbehli zisky zlata.

Existuje mnoho spôsobov, ako sa môžete zapojiť do nákupu zlata, čo môže tiež ďalej zaistiť vaše riziká. Investície do akcií súvisiacich so zlatom, ako napríklad ETF, budú pracovať na tom, aby sa vaše priame vystavenie cenám zlata spravovalo lepšie, ako keby ste nakupovali zlaté tehličky alebo mince. Sú tiež likvidnejšie a dajú sa ľahko rýchlo predať, ak cena zlata začne klesať.

Záverečné myšlienky

Celkovo je zlato jediným aktívom, ktoré, zdá sa, opakovane zaujíma investorov. Drží určitú mystiku vo svojej hodnote a v tom, ako sa to určuje. Ak si budete vedomí toho, čo skutočne vedie ceny zlata, môže vás pripraviť na vzdelané investičné rozhodnutie, pokiaľ ide o pridanie zlata do vášho portfólia..

Ak máte záujem, dozviete sa viac o investovaní do zlata alebo vám odporúčame tieto dve spoločnosti nakupovať zlato:

  1. Zlatý maklér
  2. Bullion Vault
Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map