Zlato proti striebru – kľúčové rozdiely pre investorov

Ako investor si možno myslíte, že teraz je ideálny čas na začatie obchodovania s drahými kovmi. Ceny zlata aj striebra v súčasných neistých ekonomických podmienkach stúpajú vysoko. Otázkou potom bude, ktorý z nich je najlepšie kúpiť a aké sú skutočné rozdiely medzi týmito dvoma drahými kovmi.

Tu sa bližšie pozrieme na niekoľko kľúčových rozdielov medzi týmito dvoma, s osobitným zameraním na to, ako vás môžu ovplyvniť z obchodného a investičného hľadiska..

Dostupnosť striebra

Prirodzene, je to jedna z prvých vecí, ktoré si všimnete, keď sa pozriete na strieborné spotové ceny. Je to o dosť lacnejšie ako zlato. Táto nižšia cena však v skutočnosti prináša mnoho rovnakých výhod, ktoré nájdete pri nákupe zlata alebo iných drahých kovov.

Rovnako ako zlato funguje striebro ako zásoba hodnoty a zabezpečenie proti mnohým ekonomickým neistotám, ktoré môžu nastať. Popri tejto vnútornej hodnote je to tiež hmotné aktívum v tom, že ho môžete vidieť a dotknúť sa ho na rozdiel od iných foriem investícií. Striebro je tiež veľmi súkromným a bezpečným fyzickým majetkom na udržanie.

Z týchto dôvodov vám potom môže investícia do striebra priniesť niekoľko rovnakých kľúčových výhod, ale s oveľa nižšou a dostupnejšou cenou. Táto cenová dostupnosť je tiež jedným z hlavných dôvodov, prečo dopyt po striebre medzi prvými investormi do drahých kovov zostáva veľmi vysoký.

Úložný priestor požadovaný pre striebro

Ako sme práve spomenuli, investícia do striebra so sebou prináša veľkú cenovú dostupnosť z dôvodu nižšej ceny. V súčasnosti si môžete kúpiť striebro za cenu približne 24 dolárov za uncu v porovnaní s 1 900 dolármi za rovnakú uncu zlata.

To sa nemusí javiť ako problém, ale zohľadnenie skutočnosti, že striebro má tiež oveľa nižšiu hustotu ako zlato, a môžete vidieť, že pri ukladaní vášho drahého kovu existujú určité problémy s praktickosťou. Zjednodušene povedané, budete potrebovať oveľa viac priestoru, aby ste mohli uložiť svoj držiak striebra ako zlata. Toto úložisko je už kľúčovým problémom pri nákupe fyzického zlata, ale zvyšuje sa oveľa viac striebrom.

Záverom, pokiaľ ide o skladovanie striebra oproti skladovaniu zlata, je to, že striebro vás bude stáť viac úložného priestoru kvôli veľkému priestoru, ktorý zaberá. Striebro musí byť tiež skladované na suchom mieste, aby nedošlo k zhoršeniu kvality. To je jednoducho starosť, ktorú so zlatom nemáte.

Cenová volatilita striebra a zlata

Pokiaľ ide o množstvo, ročná ponuka striebra je oveľa väčšia ako ročná ponuka zlata. Môže to tiež prispieť k neskorším rozdielom, ale pokiaľ ide o volatilitu, musíme sa pozrieť na hodnotu trhu so striebrom v porovnaní so zlatom vzhľadom na súčasné ceny.

Pri pripočítaní tejto hodnoty je hodnota ponuky zlata na trh viac ako 12-krát vyššia ako celková hodnota dodaná na trh so striebrom. Ako to ovplyvňuje volatilitu striebra?

Pri menšej hodnote ponuky môžu byť striebro viac ovplyvnené zmenami na trhu. Toto je možné porovnať s akciovým trhom všeobecne s príkladom spoločnosti s veľmi vysokou trhovou kapitalizáciou a spoločnosťou s nižšou trhovou kapitalizáciou. Na to, aby sa ceny pohybovali na nižšej hodnote, je potrebných menej obchodných krokov.

Na tento bod volatility sa dá z oboch hľadísk pozerať ako na obchodníka. Pravdepodobne to znamená, že v zlý deň, keď trhy klesnú, môže striebro klesnúť viac ako zlato, hoci to tiež znamená, že keď ceny stúpnu, môže striebro stúpať úmerne viac z rovnakých dôvodov.

Striebro sa viac používa v priemysle

Oveľa vyššie percento dodávok striebra sa používa v priemysle. Má široké použitie v mnohých odvetviach. Striebro je vďaka svojej vodivosti široko používané v elektronike. Používa sa tiež v mnohých lekárskych aplikáciách, v batériách, v obnoviteľných zdrojoch energie a v ďalších oblastiach. Zlato sa na druhej strane v priemysle nevyužíva zďaleka toľko. Čo nám to hovorí o týchto drahých kovoch?

Na jednej strane to ukazuje, že striebro je oveľa viac vystavené všeobecnému ekonomickému prostrediu, pretože veľká časť dopytu pochádza z priemyslu. Tieto odvetvia môžu byť tvrdo zasiahnuté akýmkoľvek poklesom. Možno si myslíte, že takáto udalosť môže viesť k poklesu cien striebra. Nie vždy to tak však je.

Striebro aj zlato majú spoločné to, že sa používajú ako hlavný uchovávač hodnoty. Obaja sú veľmi populárnymi investíciami do bezpečných prístavov v čase hospodárskych problémov. Ako už bolo preukázané v minulosti a práve teraz, drahé kovy ako zlato a striebro môžu v časoch hospodárskej neistoty stúpať najviac, pretože viac investorov kupuje obidva prostriedky na ochranu svojho kapitálu.

Skladuje sa oveľa viac zlata

Vláda a ďalšie významné inštitúcie majú často veľké zásoby mnohých drahých kovov. V jednom okamihu bolo striebro dominantným kovom, ktorý si držali v zálohe mnohí z celého sveta. Dnes to však určite neplatí. V súčasnosti je na celom svete zásobami zlata oveľa viac zlata ako zlata.

Má to niekoľko dôvodov, v neposlednom rade to, že striebro sa už väčšinou nepoužíva na výrobu mincí. Vytvára sa situácia, v ktorej by v prípade veľkého náhleho dopytu po striebre z akejkoľvek priemyselnej potreby alebo hospodárskej situácie mohli ceny drahých kovov veľmi rýchlo vyskočiť.

Na druhej strane, milióny uncí zlata si vlády v celom svete uchovávajú v rezerve. Tento podiel sa medziročne iba zvyšuje. Záverom je, že ak dôjde k prerušeniu ponuky alebo k bezprecedentnému dopytu po striebre, môže tento dopyt rýchlo prevážiť nad ponukou aspoň v krátkodobom horizonte, čo by viedlo k rastu cien drahých kovov už náchylných na mierne vyššiu volatilitu..

Nákup zlata alebo striebra

Týmto dvom spoločnostiam odporúčame nakupovať zlato alebo striebro:

  1. Zlatý maklér
  2. Bullion Vault
Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map