Justin Sun – Stvoriteľ spoločnosti Tron

Jednou z najvýznamnejších, ak nie mierne kontroverzných postáv v oblasti kryptomeny je Justin Sun – zakladateľ a CEO spoločnosti TRON – decentralizovaná platforma pre digitálny obsah a zábavu založená na blockchaine..

Ak sa chcete dozvedieť viac o jej CEO, pokračujte v čítaní našej ďalšej série Crypto Influencer.

Kto je Justin Sun.?

Justin Sun je čínsky technologický podnikateľ, ktorý v roku 2017 založil platformu kryptomeny TRON. Prehlasuje sa za chránenca Jacka Ma – výkonného riaditeľa konglomerátu Alibaba..

Získal titul bakalár histórie v odbore pekingská univerzita a magister umenia vo východnej Ázii na univerzite v Pensylvánii. Prečo sa nazýva chránencom Jacka Ma? To preto, lebo bol ručne vyberané tým druhým študovať na Podnikateľskej univerzite Jacka Ma Hupana. Bol jediným mileniálom v prvej várke absolventov univerzity.

Predtým, ako založil svoju platformu pre kryptomeny, mal predtým skúsenosti s technologickou spoločnosťou. Už založil čínsku aplikáciu na hlasové vysielanie s názvom Peiwo. Pôsobil ako hlavný predstaviteľ a poradca v spoločnosti Zvlnenie laboratórií.

V roku 2017 sa objavil v Zoznam Forbes 30 do 30 Ázie pre spotrebiteľskú technológiu. Začiatkom roku 2018 urobil vlny v blockchaine aj v širšom technologickom priestore, keď získal spoločnosť BitTorrent Inc. v obchode v hodnote 140 miliónov dolárov.

Tímy TRON a BitTorrent teraz spoločne pracujú na projekte Atlas – iniciatíve zameranej na spojenie týchto dvoch ekosystémov. Jednou z potenciálnych aplikácií na integráciu týchto systémov je, že používatelia by mohli byť motivovaní k tomu, aby nasadili torrenty. Mohli dostať TRX alebo iné tokeny založené na blockchaine výmenou za svoje očkovacie služby.

TRON

TRON (TRX), tiež známy ako Tronix, je súčasťou decentralizovaného zábavného ekosystému. Založila ju v septembri 2017 Nadácia TRON, ktorej šéfuje Justin Sun. Dalo by sa povedať, že tento projekt ovplyvnila jeho absolventská práca s názvom „Zrod decentralizovaného internetu“.

Vytvoril tím zložený z technologických správcov a nadšencov blockchainu, ktorých predtým zamestnávali technologickí giganti ako Google, Microsoft, Alibaba, Tencent a Baidu. V súčasnosti je 400-členný tím rozmiestnený v Pekingu, Soule, Tokiu a San Franciscu.

Aj keď jej pôvodným zámerom mala byť blockchainová zábavná sieť, rivalita s Vitalikom Buterinom spôsobila, že medzi ich ciele patrilo aj predbehnutie trhového kapitalizácie spoločnosti Ethereum. Silná pozícia spoločnosti TRX v priestore kryptomeny sa upevnila vďaka aktívnej marketingovej stratégii a výsadkovým programom. V skutočnosti bol token TRX pôvodne distribuovaný prostredníctvom airdrops pre držiteľov ETH.

Spoločnosť a jej token boli prvýkrát uvedené na CoinMarketCap 13. septembra 2017 v hodnote 0,002 USD. Väčšina aktivít spoločnosti TRON, ak má sídlo v Ázii. Najvyšší objem obchodov je možné zaznamenať na burzách Upbit, Bithumb, Binance a OKEx.

The Nadácia Tron je singapurská nezisková organizácia, ktorá „sa hlavne zaoberá prevádzkovaním siete TRON v súlade s princípmi otvorenosti, spravodlivosti a transparentnosti“. Ďalšími kľúčovými postavami siete sú Lucien Chen (CTO), Keelson Yang (technický riaditeľ) a Xie Xiaodong (vývojár)..

Korene a nezávislosť

TRON začal svoj život na Ethereum blockchain. Hlavná sieť Tron však bola spustená 31. mája tohto roku a migrácia tokenov Tron z ERC20 na Main Net TRX sa uskutočnila medzi 21. a 25. júnom.

Sieť TRON sľubovala rýchle transakčné rýchlosti. Okrem údajnej rýchlosti novej základne spoločnosť TRON tvrdí, že nová platforma vývojárom výrazne uľahčí vytváranie decentralizovaných aplikácií, pretože sú vytvárané pomocou Javy. Na druhej strane, Ethereum používa viac špecializovaný programovací jazyk Solidity.

Justin tiež vidí, že s migráciou spoločnosti TRON prichádza nový, rovnostárskejší svet kryptomien. Hovorí, že v iných menách, ako sú bitcoiny a ethereum, majú „moc baníci, zakladatelia a vývojové tímy“. Spoločnosť TRON sa od týchto platforiem odlišuje tým, že plánuje udeliť držiteľom tokenových práv správu.

“Revolúcia sa začne Tronom, keď sa staneme novým decentralizovaným protokolom s demokratickým, samosprávnym spoločenstvom, slobodnými voľbami a všeobecnou legitimitou,” uviedol.

Polemiky

Nie je žiadnym tajomstvom, že Justina Suna trápi niekoľko kontroverzií odvtedy, čo sa dostal do centra pozornosti.

Plagiát

Najvýznamnejšie z nich sú obvinenia z plagiátorstva. Pri spustení systému TRON bolo v zbrani niekoľko hlasov v kryptomene. Je to tak preto, lebo sa zdá, že sa jedná o Sprievodcu platformou pre kryptomeny plagiát ďalších dvoch projektov – FileCoin a IFPS.

Údajne boli časti textu skopírované doslovne. Juan Benet, ktorý bol spoluautorom pôvodných prác, poslal tweet, ktorým overil plagiát. Nezostalo to iba pri textových častiach. Kód bol údajne tiež odcudzený.

Justin Sun neskôr poslal a pípanie to vysvetľuje, že pôvodný príspevok bol napísaný v čínštine. Zavinil dobrovoľných prekladateľov, ktorí nezabudli uviesť dôležité podrobnosti a odkazy.

Stret s éterom

Justin Sun a Vitalik Buterin majú navzájom hovädzie mäso. Toto je skutočnosť. Ľudia stratili počet prípadov, kedy obchodovali s injekciami alebo si na Twitteri zastrelili. Majú len dlhú históriu sporov.

Najnovšie jibe prichádza po tom, čo Chine Center for Information and Industry Development (CCID) zverejnilo rebríčky kryptomien, ktoré ukazujú, že TRON predbehol Ethereum na 2. mieste.

Na strane Vitalika Buterina tvrdí, že by prijal ďalšiu kryptomenu, ktorá predbehne Ethereum. Ak je však spomínanou kryptomenou TRON, nebol by taký ladný, pokiaľ ide o jeho nádej pre ľudstvo ubúda.

Všetko sa to začalo tým, že Justin poslal tweet, v ktorom naznačil, ako má TRON lepšie vlastnosti ako Ethereum. Vitalik sa samozrejme urazil, vyhodil späť a ako guľky použil predchádzajúce obvinenia z plagiátorstva.

Nastal dokonca okamih, keď Justin Sun spomenul zrútenie platformy Ethereum a to, ako by TRON „vybudoval fond na záchranu vývojárov ETH a EOS“. Je zrejmé, že to nedopadlo dobre.

Je zrejmé, že obaja presadzujú masové prijatie kryptomeny, avšak ich prístup môže byť na opačných koncoch spektra, a preto sa tak veľmi stretávajú. Možno by sa len navzájom trollovali. Nikdy sa to nedozvieme. Ak si však chcete pozrieť ich históriu obchodovanie s ostňami na twitteri, buď našim hosťom.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map