Čo sú to kryptomeny?

Ako informovaný investor musíte pochopiť, čo sú kryptomeny a ako globálne naďalej menia finančný sektor. Kryptomeny sú vo svojej podstate internetovým decentralizovaným prostriedkom výmeny. Tieto jedinečné finančné nástroje sa niektorými kľúčovými spôsobmi líšia od tradičných fiat mien.

Na rozdiel od povedzme amerického dolára nie sú emisia a transakcie kryptomeny kontrolované centrálnou organizáciou. Namiesto toho všetky počítače známe ako blockchain spolupracujú na zabezpečení a prevádzke siete. Vďaka tomu je sieť blockchainu oveľa bezpečnejšia ako tradičné systémy, pretože neexistuje žiadny centralizovaný vektor útoku.

Čo je dôležité, technológia blockchain poskytuje bezpečnejšie a efektívnejšie trhové skúsenosti. Je to nemenné aj nezmeniteľné. Tieto atribúty ho robia ideálnym pre transakcie typu peer-to-peer.

Týmto spôsobom kryptomeny poskytli svetu jednu z prvých úspešných alternatív vládami podporovaných mien. V prípade kryptomien, ako napríklad bitcoin, umožňuje kombinácia súkromného a verejného kľúča kryptografické transakcie p2P prostredníctvom distribuovanej hlavnej knihy..

Dejiny kryptomien

História kryptomien sa začína v roku 1998. V tom čase si internet získaval obľubu. Bolo by to však ešte takmer takmer pol desaťročia, kým sa vysokorýchlostná rýchlosť stala populárnou. Je zaujímavé, že je zaznamenané, že počítačový inžinier menom Wei Dai prvýkrát predstavil koncept kryptomien prostredníctvom svojej B-peniaze koncepcia. V dokumente navrhol digitálnu formu peňazí, ktorá na vytvorenie anonymného hotovostného systému využívala protokol ochrany osobných údajov.

Nick Szabo cez Twitter - Čo sú to kryptomeny

Nick Szabo cez Twitter – Čo sú to kryptomeny

Neskôr v tomto roku ďalší, dnes už dobre známy programátor s menom Nick Szabo predstavil koncept BitGold. Szabo cítil, že decentralizácia musí byť jadrom každej digitálnej meny, aby sa zabránilo centralizovanej manipulácii. Je smutné, že ani jeden z projektov sa nedostal na trh. Inšpirovali však neslávne známeho tvorcu bitcoinu – Satoshi Nakamota.

Problémy s dvojnásobnými výdavkami

Jednou z hlavných prekážok rozvoja spoľahlivej formy digitálnych peňazí bol problém dvojitého míňania. Dvojité výdavky sú, keď hacker použije rovnakú digitálnu menu viackrát. Je to obrovský problém, ktorý narazil na najpokročilejšie počítačové mysle tej doby.

Na vytvorenie spoľahlivej digitálnej meny by niekto musel prísť na to, ako vytvoriť digitálne aktívum, ktoré by bolo akosi použiteľné iba raz. Ďalej bolo potrebné, aby nebolo možné duplikovať alebo napodobniť, aby to slúžilo svojmu účelu. Otázka dvojitého čerpania sa netýka tradičného finančného systému, pretože banky využívajú systémy overovania tretích strán. Ďalej prevádzkujú centralizovaný systém, ktorý umožňuje úpravy, vrátenie peňazí a opravy.

Hashcash

V roku 2002 začal slávny programátor bitcoinov Adam Back odhaľovať časti záhady o dvojitých výdavkoch. Navrhol určitú formu systému, ktorý zabezpečí, že každá sieť sa zúčastní, bude hrať svoju úlohu. Spoločnosť Back konkrétne navrhla, aby Hashcash využíval decentralizovaný systém, ktorý od používateľov vyžaduje, aby na spracovanie transakcie vyplnili zložitú matematickú rovnicu..

Dôležité je, že táto stratégia obmedzila škodlivé úmysly, pretože vyžadovala od hackera, aby využil obrovské množstvo výpočtovej sily na získanie vstupu do siete. Táto nová forma konsenzu v sieti sa stala známa ako algoritmus Proof-of-Work (PoW). PoW algoritmy sa dnes nachádzajú vo všetkých druhoch kryptomien.

Čo sú to kryptomeny?

V roku 2008 predstavil Satoshi Nakamoto svetu svoju prvú kryptomenu – bitcoin. Bitcoin bol hlavným míľnikom z mnohých dôvodov. Označil prvý úspešný decentralizovaný hotovostný systém, ktorý fungoval s využitím „systému, ktorý nie je založený na dôveryhodnosti“.

Namiesto centralizovanej siete sa bitcoin spolieha na medzinárodnú sieť validátorov transakcií, ktorá sa nazýva „uzly“ alebo „ťažiari“. Hlavným účelom uzla je zabezpečiť sieť prostredníctvom validácie „blokov“ transakcií. V prípade bitcoinu sa tieto bloky objavujú každých desať minút a obsahujú 1 MB dát.

Bitcoin Whitepaper

Bitcoin Whitepaper

Dôležité je, že všetky uzly overujú transakcie, ale iba jeden môže pridať blok do reťazca transakcií, ktoré tvoria „blockchain“. Za pomoc pri inšpirácii Satoshi kývol na projekt HashCash od Adama Back’s. Keď hovoril o svojej predchádzajúcej práci vo svojej komunikácii uviedol  „Budeme musieť použiť systém kontroly práce podobný systému Adam Back’s Hashcash.“

Riešenie dvojnásobných výdavkov

Satoshi dokázal vyriešiť problém dvojitých výdavkov zavedením časovej pečiatky do konsenzuálneho algoritmu. Konsenzusový algoritmus je kryptografická funkcia používaná na zabezpečenie siete. V prípade bitcoinu je tento algoritmus známy ako SHA-256. V prvých dňoch PoW používal HashCash algoritmus SHA-1 PoW.

Kriticky každý blok v blockchaine obsahuje časti hash z predchádzajúceho bloku. Každý blok obsahuje aj časovú pečiatku. Týmto spôsobom je blockchain v skutočnosti iba jedna dlhá matematická rovnica. Táto stratégia následne spôsobuje, že hackovanie blockchainových sietí je neuveriteľne ťažké.

Pre jedného by ste potrebovali prepočítať celý blockchain od začiatku, čo by vyžadovalo kopu výpočtovej sily. Ďalej by ste museli hacknúť viac ako 51% blockchainu, aby ste sa uistili, že váš nový blockchain je schválený validátormi. V prípade bitcoinu sa to rovná hacknutiu viac ako 150 000 počítačov súčasne. V dôsledku toho by hacknutie siete stálo viac ako hodnota všetkých bitcoinov.

Ťažba bitcoinov

Prvý uzol, ktorý dokončí algoritmus SHA-256, dostane do transakčného reťazca ďalší blok a dostane odmenu za ich ťažobné úsilie. Túto odmenu považujte za náhradu za výpočet a elektrické príspevky vložené do siete. Pôvodne bola táto odmena 50 bitcoinov. Samozrejme, vtedy mal bitcoin hodnotu iba halierov. Dnes je bloková odmena 6,25 coinov za blok. Pri dnešnej cene to je bitcoin v hodnote niečo okolo 60 000 dolárov.

Inteligentne sa odmeny baníkov automaticky znižujú o 50% každých 210 000 blokov. V priemere k tomuto zníženiu na polovicu dôjde približne každé 4 roky. Prvá polovica sa stala 28. novembra 2012. Druhá polovica sa uskutočnila 9. júla 2016. Napokon, posledná polovica, ktorá nastane, nastala tento rok 11. mája 2020.

Maximálny počet bitcoinov

Odmeny za ťažbu slúžia aj ďalšiemu účelu v rámci ekosystému bitcoinu. Je zásadné, že je to jediný raz, čo sa do blockchainu zavedie nový bitcoin. Týmto spôsobom bitcoin poskytuje predvídateľnú peňažnú zásobu, s ktorou nemožno manipulovať, napríklad s menami centrálnych bánk.

Navyše, keďže bitcoin je konečný a jeho vydanie je naplánované iba na 21 miliónov, v priebehu času sa teší čoraz väčšiemu nedostatku. V súčasnosti je už vyťažených 87,68% bitcoinu. To dnes predstavuje 18 413 369 BTC. Asi milión z týchto mincí sa nachádzal v peňaženke Satoshi Nakamota. Tieto mince sa nehýbali, odkedy ich Nakamoto prvýkrát vyťažil počas prvých dní vydania mince.

Významné dátumy bitcoinu

31. október 2008 je dátum, kedy sa Satoshi Nakamoto rozhodol navždy zmeniť svet. Je to v tento deň, kedy prvýkrát zverejnil Bitcoin Whitepaper. V príspevku podáva pohľad na svoju koncepciu a na to, ako vyriešil problém s dvojitými výdavkami.

O dva roky neskôr urobil bitcoin zásadný skok do ekonomiky po tom, čo došlo k prvému nákupu v reálnom svete. 2. mája 2010 uskutočnil raný bitcoinista pod menom Laszlo Hanyecz prvú bitcoinovú transakciu v reálnom svete. Objednal si dve pizze v miestnom obchode na Jacksonville na Floride. Cena, ktorú zaplatil za tie vynikajúce koláče a kúsok histórie bitcoinu, bola 10 000 bitcoinov. Na dnešnom trhu je to okolo 90 000 dolárov.

Kryptoburzy

Do marca 2010 vstúpila na trh prvá kryptoburza. Teraz už neexistujúca platforma sa volala bitcoinmarket.com. Používateľom umožňoval nakupovať, predávať a obchodovať s bitcoinmi. Ten istý rok, dnes neslávne známy Mt. Gox kryptoburza posunula obchodovanie na ďalšiu úroveň.

Investor Mt. Gox po zmiznutí 650 000 BTC

Investor Mt. Gox po zmiznutí 650 000 BTC

Alt-coiny vstúpia na trh

Nikto nemôže s istotou povedať, či Satoshi Nakamoto predpovedal zrod kryptotrhu, ale netrvalo dlho po jeho vynáleze, že nástup kryptomien viedol k rozvoju ďalších populárnych kryptomien. Spočiatku tieto kryptomeny pripomínali bitcoin s niekoľkými drobnými vylepšeniami, napríklad s väčšími veľkosťami blokov.

Perfektným príkladom týchto raných kryptomien je litecoin. Podľa tvorcu Litecoinu Charlie Lee vyvinul token, ktorý slúži ako striebro k zlatu bitcoinu. Litecoin ako taký má rovnaké kryptografické funkcie ako bitcoin, aj keď s malými zmenami.

Do roku 2013 sa v tomto sektore obchodovalo s desiatimi hlavnými kryptomenami. Práve tu uvidíte, že sa na trhu začínajú objavovať kryptomeny s ďalšími funkciami a alternatívnymi účelmi. Napríklad zavedenie Etherea prinieslo inteligentné kontrakty do popredia kryptopriestoru.

Inteligentné zmluvy

Inteligentné kontrakty obsahujú predprogramované protokoly, ktoré sa vykonávajú po prijatí určeného množstva kryptomeny. Tieto automatizované protokoly poskytovali používateľom kryptomeny rozšírené možnosti. Ethereum ako také zaviedlo nový vek funkčnosti v krypto sfére. Inteligentné zmluvy sú dnes jadrom kryptomeny.

Ďalším príkladom meniacej sa krajiny sektoru kryptomien je Ripple. Táto raná kryptomena vstúpila na trh s veľmi jedinečnou stratégiou. Na rozdiel od bitcoinu, ktorý mnohí vidia ako prostriedok nahradenia súčasného finančného systému, má XRP poskytnúť bankám prístup k blockchainovej technológii a všetkým jej výhodám.

Najvyššia úroveň všetkých čias

V decembri 2017 dosiahol bitcoin historické maximum okolo 20 000 dolárov. Práve tu dosiahli obavy z rozšíriteľnosti horúčkovité stúpanie. Obrovský prílev používateľov bitcoinu nechal mnohých v krypto sektore konštatovať, že bitcoin nebol schopný naplniť svoj hlavný účel ako „systém elektronickej hotovosti typu peer-to-peer“. Tieto obavy nakoniec viedli k rôznym hard forkom a rozvoju Lightning Network.

Vznikajú nové kryptomeny

Dôležité je, že hard fork nastane, keď sa nová kryptomena spustí z blockchainu inej kryptomeny. Nová kryptomena zdieľa všetky predchádzajúce transakcie pôvodného blockchainu kryptomien, ale všetky budúce transakcie sa umiestňujú do novej hlavnej knihy. V dôsledku toho baníci starého blockchainu nie sú schopní ťažiť novú menu bez aktualizácie svojich uzlov.

Hard Forks

Hard Forks sú na trhu často kontroverzné. Napríklad bitcoinová hotovosť vznikla v dôsledku rozdelenia bitcoinovej komunity v súvislosti so zvýšením veľkosti bloku z 1 MB na 2 MB. Aj po tvrdom sledovaní napätie v komunite stále zostávalo vysoké, pretože mnohí verili, že tím z Bitcoin Cash chce bitcoin uniesť. Podporovatelia Bitcoin Cash naopak tvrdili, že bitcoin v súčasnom stave zlyháva, aby slúžil svojmu primárnemu účelu.

Alternatívy k PoW algoritmu

Keď sa objavilo viac kryptomien, začali sa objavovať aj alternatívne spôsoby zabezpečenia blockchainov. Je pozoruhodné, že konsenzusný systém Bitcoin PoW využíva neuveriteľné množstvo výpočtovej sily počítača. Celá sieť preto potrebuje na svoje fungovanie obrovské množstvo elektriny. V minulosti, štúdie preukázali, že bitcoin využíva viac energie ako niektoré krajiny.

Proof-of-Stake via Ledger

Proof-of-Stake via Ledger

Táto spotreba energie viedla k vývoju ďalších, menej energeticky náročných možností, ako napríklad konsenzuálny mechanizmus Proof-of-Stake (PoS). V systéme PoS dostávajú používatelia odmeny za to, že udržia určité množstvo svojej kryptomeny v sieťovej peňaženke. Tieto „vsadené“ mince pomáhajú overiť stav siete. Dôležité je, že čím viac mincí vložíte, tým viac transakcií overíte.

Táto stratégia funguje dobre, pretože by od každého hackera vyžadovalo, aby do siete vložil veľké množstvo kryptomeny. Ako také by prišli o všetky svoje financie, ak by potom zaútočili na blockchain zodpovedný za zabezpečenie ich vsadených tokenov. Najmä Ethereum plány podľa vývojárov prejsť na systém konsenzu PoS do konca roku 2021.

Lightning Network

The Lightning Network sa ukázala ako ďalšia možnosť pre tých, ktorí sa snažia zmierniť preťaženie blockchainu bitcoinmi. Sieť Lightning využíva súkromné ​​platobné kanály, ktoré sú umiestnené mimo reťazca. Týmto spôsobom môžu používatelia vykonávať neobmedzené transakcie bez toho, aby zablokovali sieť bitcoinu. Až po uzavretí súkromného platobného kanála sa transakcie pridajú do blockchainu. Lightning Network navyše predstavila množstvo nových funkcií pre prvé krypto na svete.

Kryptomeny pokračujú v revolúcii v koncepcii peňazí. Môžete očakávať, že sa tieto jedinečné finančné nástroje dostanú do centra pozornosti v nasledujúcich rokoch, pretože sa zdá, že mnohé z najsilnejších fiat mien sveta sú matematicky nezdravé. Svet nateraz stále vedie debaty o tom, ako zaobchádzať s týmito menami nového veku, a to vďaka novým nariadeniam, ktoré vznikajú každý mesiac.

Nakúpte kryptomeny

Čo sú to kryptomeny? Čo sú to kryptomeny? Čo sú to kryptomeny?
★★★★★ ★★★★★ Binance Recenzie

Hodnotenia webu Securities.io určuje náš redakčný tím. Vzorec na hodnotenie maklérov digitálnych aktív (kryptomena) zohľadňuje desiatky faktorov, vrátane poplatkov a minimálnych poplatkov za účet, obchodných platforiem, podpory zákazníkov, regulačných orgánov a investičných možností..

★★★★★ ★★★★★ Kraken recenzia

Hodnotenia webu Securities.io určuje náš redakčný tím. Vzorec na hodnotenie maklérov digitálnych aktív (kryptomena) zohľadňuje desiatky faktorov, vrátane poplatkov a minimálnych poplatkov za účet, obchodných platforiem, podpory zákazníkov, regulačných orgánov a investičných možností..

★★★★★ ★★★★★ Recenzia Poloniex

Hodnotenia webu Securities.io určuje náš redakčný tím. Vzorec na hodnotenie maklérov digitálnych aktív (kryptomena) zohľadňuje desiatky faktorov, vrátane poplatkov a minimálnych poplatkov za účet, obchodných platforiem, podpory zákazníkov, regulačných orgánov a investičných možností..

Najlepšie pre

Pokročilí obchodníci

Najlepšie pre

Obchodníci z USA

Najlepšie pre

Jednoduchosť použitia

Poplatky za obchodovanie

0,10%

Poplatky za obchodovanie

0,16%

Poplatky za obchodovanie

0,125%

Propagácie

10% Cashback

Zľavový kód: EE59L0QP

Propagácie

Žiadne

Propagácie

Žiadne

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map