Real-World Assets as Collateral for DeFi, Make possible possible with MakerDAO

Priestor pre kryptomenu vyšiel z túžby dosiahnuť lepší finančný systém a infraštruktúru, ktorá je prístupná pre kohokoľvek a kdekoľvek..

Krypto odvetvie významne dozrelo od roku 2010, keď bitcoiny odštartovali novú vlnu, ktorá dnes priniesla úplne nové odvetvie. Kryptokomunita neustále napredovala a postupne sa budovali nové nástroje a schopnosti.

Napriek tomu tieto schopnosti, ktoré sľubujú rýchlejšie časy vysporiadania, nedôveryhodnú globálnu dostupnosť a podrobnú kontrolu aktív, zostali väčšinou v kryptomene uzavreté.

Spojenie skutočných a kryptoaktív

Ambíciou je teraz prekonať priepasť medzi aktívami v reálnom svete a kryptomenami. Konkrétne v priestore DeFi, ktorého cieľom je poskytnúť infraštruktúru financovania bez hraníc, sa podnikajú prvé kroky s cieľom priniesť aktíva z reálneho sveta ako kolaterál pri vydávaní pôžičiek..

Komunita spoločnosti MakerDAO, ktorá stojí za stablecoinom DAI, ktorý je pravdepodobne jedným z najpopulárnejších projektov DeFi, potvrdila hlasovanie o tom, či umožní zahrnutie aktív v reálnom svete ako možnosti kolaterálu..

Nasleduje úsilie vedené startupom Centrifuge, ktorý vyvinul protokol, ktorý používateľom umožňuje zmeniť skutočné aktíva na cenné papiere, za ktoré je možné vydávať tokeny ERC20. Toto umožňuje sekuritizáciu aktív v reálnom svete, pretože tieto tokeny sú úročené a budú vydané ako NFT (nefungovateľné tokeny)..

Aplikácie DeFi postavené väčšinou na vrchole blockchainu Etherea sľubujú, že viac ľudí bude mať prístup k pôžičkám, pôžičkám a ďalším službám, pretože eliminujú potrebu obchodovania cez finančnú inštitúciu.. 

V prípade MakerDAO umožňuje systém zostavený pomocou nástrojov Maker (MKR) a DAI používateľom vklad kolaterálu denominovaného v kryptomene na čerpanie pôžičiek denominovaných v stabilnom americkom dolári DAI. 

Zatiaľ čo nedávno priestor DeFi oslávil obrovský míľnik s 1 miliardou dolárov uzamknutou v rôznych aplikáciách plošne, účasť na DeFi je dnes obmedzená, pretože vyžaduje, aby používatelia mali čisto krypto-natívne aktíva.

Centrifuge sa snaží zapojiť do odvetvia DeFi aktíva z reálneho sveta. Spoločnosť Centrifuge to sleduje pomocou svojho Ethereum Dapp s názvom Tinlake. Aplikácia umožňuje sekuritizáciu aktív v reálnom svete a má ich na blockchaine zastúpené ako tokeny, ktoré sa zase dajú použiť na získanie prístupu k službám DeFi..

Čo je to tokenizácia majetku?

Tokenizácia majetku predstavuje akt premeny vlastníctva majetku v reálnom svete na digitálny token. To sa dá urobiť rôznymi spôsobmi, ale všetko vedie k legálne potvrdenému mostu medzi fyzickým majetkom a jeho reprezentatívnym tokenom.

Listiny, tituly a certifikáty sú všetko tradičné verzie tokenu. Listina domu predstavuje vlastníctvo tohto domu. Token odkazuje na digitálne natívne dielo, ktoré predstavuje samotné dielo v reálnom svete.

 Prvé dva typy aktív, ktoré sú k dispozícii na tokenizáciu, sú licenčné poplatky za streamovanie hudby, ktoré umožňujú faktúry za prepravu PaperChain a ConsolFreight..

Vďaka pozitívnemu hlasu komunity MakerDAO môže teraz ktokoľvek – či už sú to jednotlivci alebo spoločnosti – využiť budúce peňažné toky z autorských honorárov alebo faktúr za prepravu ako zábezpeku napríklad na čerpanie pôžičiek..

Lucas Vogelsang z Centrifuge poznamenáva, že toto partnerstvo by mohlo byť prvou aplikáciou DeFi na svete na obchodný problém v reálnom svete. Riešenie predovšetkým pomáha zabezpečiť rýchlu likviditu pre umelcov a firmy v dodávateľskom reťazci bez toho, aby ste sa museli trápiť s tradičnými spôsobmi financovania.. 

Rune Christensen z MakerDAO zdieľala tiež veľmi optimistickú víziu, pretože tieto dva návrhy predstavujú prvý krok k rozšíreniu oblasti použitia DeFi:

„Mali by sa považovať za prvé dva [RWA] v najväčšom portfóliu aktív, aké sa kedy postavilo. Je to iba prvý krok. Spolu s nimi budú existovať tisíce a tisíce aktív. “

Pokiaľ ide o sekuritizáciu aktív v reálnom svete a zavádzanie nových rizík do priestoru DeFi, stále existujú problémy a obmedzenia.

Napríklad proces tokenizácie spoločnosti Centrifuge prostredníctvom jej aplikácie stále spadá pod zákon o cenných papieroch. Keďže Paperchain aj ConsolFreight sídlia v USA, k týmto aktívam budú mať prístup iba akreditovaní investori.

Ďalším kompromisom, ktorý bol urobený s cieľom preniesť do DeFi aktíva zo skutočného sveta, je centrifúga, ktorá z právneho hľadiska zriadila špeciálny účelový nástroj (SPV), ktorý bude mať aktíva spojené. Veritelia by sa v prípade zlyhania museli pri presadzovaní svojich práv na kolaterál spoliehať na právny systém, a nie na automatizovanú inteligentnú zmluvu, ktorá tak môže urobiť s aktívami v reťazci..

Aj keď je to nevyhnutné na získanie nároku na tokenizované reálne aktíva, predstavuje to jediný bod zlyhania. Ale toto je kompromis, ktorý je podľa Lucas Vogelsanga z Centrifuge nevyhnutný na to, aby sa do reťazca dostali aktíva zo skutočného sveta..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map