FCA zakázala vo Veľkej Británii deriváty a poznámky obchodované na burze na základe kryptomeny

The Úrad pre finančné konanie (FCA) má teraz prepustený dlho očakávaný verdikt o stave finančných produktov na báze kryptomeny vo Veľkej Británii.

Od 6. januára 2021 bude zakázané ponúkať krypto deriváty a zmenky obchodované na burze (ETN) retailovým investorom vo Veľkej Británii.

Krypto deriváty a ETN

Derivát je finančný produkt, ktorý „odvodzuje“ svoju hodnotu od iného aktíva – napríklad kryptomien. Najbežnejším príkladom je rastúca popularita bitcoinových futures.

Aj keď podkladovým aktívom nemusí byť cenný papier, deriváty sa považujú za regulované a regulované ako cenné papiere. Týmto sa dostávajú do kompetencie regulačných orgánov, ako je Úrad pre finančné konanie (FCA)..

ETN je na druhej strane nezabezpečený dlhový cenný papier vydaný bankou. Tieto finančné nástroje sú zostavené tak, aby poskytovali investorom expozíciu voči určitým aktívam prostredníctvom sledovania „referenčných indexov“.

Prečo sú zakázané?

Za rozhodnutím FCA zakázať takéto výrobky nie je jediný dôvod. FCA tvrdí, že investori nie sú schopní „spoľahlivo vyhodnotiť hodnotu a riziká derivátov a vymeniť si obchodované bankovky, ktoré odkazujú na určité kryptomeny.“ Uvádza nasledujúce príklady, prečo sa domnieva, že je to tak.

  • Povaha podkladových aktív, ktoré nemajú inherentnú hodnotu, a tak sa líšia od iných aktív, ktoré majú fyzické použitie, sľubujú budúce peňažné toky alebo sú legálne akceptované ako peniaze.
  • Prítomnosť zneužívania trhu a finančnej kriminality (vrátane kybernetických krádeží z platforiem kryptomeny) na trhoch s kryptomenami
  • Extrémna volatilita cien kryptomien
  • Nedostatočné pochopenie kryptoaktív maloobchodnými spotrebiteľmi a nedostatok jasnej investičnej potreby investičných produktov, ktoré by ich odkazovali.

Žiadna inherentná hodnota

Ak sa zákaz krypto-derivátov javí ako tvrdý, potom je postoj FCA k vnútornej hodnote kryptoasetov rovnako; “… myslíme si, že neregulované kryptomeny nemajú svoju inherentnú hodnotu.” Líšia sa od iných aktív, ktoré majú fyzické použitie, sľubujú budúce peňažné toky alebo sú legálne akceptované ako peniaze. “

Populárna burza kryptomien, Kraken, nedávno vydal správu o skutočnej hodnote bitcoinu. Pozreli sme sa na túto správu a zdôraznili sme niektoré kľúčové spôsoby, prečo bitcoin skutočne poskytuje silnú, aj keď jedinečnú hodnotu.

Je to ozvena?

Je zaujímavé, že veľká časť racionality, ktorá stojí za týmto rozhodnutím FCA, pripomína sentiment zdieľaný Komisiou pre cenné papiere.

Bitka o bitcoinové ETF sa v Spojených štátoch vedie už roky a SEC každý pokus zastaví. Dôvody každého odmietnutia, podobne ako v prípade FCA, zvyčajne pozostávajú z nasledujúcich bodov.

  • Nezrelosť trhu
  • Prchavosť
  • Nedostatočné metódy oceňovania
  • Väzobné riziko

Aj keď SEC pravidelne vypína ETF, regulačné orgány v Spojených štátoch majú zjavne otvorenejší prístup k schvaľovaniu určitých krypto-derivátov. Toto bolo preukázané prostredníctvom rôznych ponúk futures kontraktov na bitcoin a ethereum. Produkty ako tento nájdeme prostredníctvom rôznych spoločností, ako napr,

Rozmýšľam nad tým

Je potrebné poznamenať, že to nebolo unáhlené rozhodnutie FCA. Proces, ktorý viedol k tomuto záveru, prebiehal v priebehu roka, keď regulačný orgán zvažoval riziká a prínosy.

Prvotný návrh tohto zákazu bol predložený v júli 2019. Odvtedy FCA otvorila návrh pre verejnosť na pripomienkové obdobie, čo malo za následok stovky podaní. Je zrejmé, že nebolo dosť presvedčivých argumentov na to, aby sa dalo spochybniť pôvodné rozhodnutie FCA.

Exodus?

Aj keď sa toto rozhodnutie prijalo pod zámienkou ochrany investorov, už tu bolo veľa protestov, ktoré rozhodnutie vypovedali.

Don Guo, Generálny riaditeľ spoločnosti Broctagon FinTech Group, hovoril o rozhodnutí a o tom, čo to znamená pre investorov so sídlom v Spojenom kráľovstve vpred. Konštatuje,

„FCA priniesla významnú ranu slobode investorov vo Veľkej Británii. Zákazom obchodovania s krypto derivátmi môžeme očakávať, že obchodný priestor Spojeného kráľovstva sa presunie inam. Dopyt po týchto cenných papieroch naďalej rastie a objemy krypto derivátov toto leto dosiahli nové maximá. Pre Veľkú Britániu je to stratená príležitosť … Určite si myslíme, že by mali existovať opatrenia na ochranu spotrebiteľov, ale tento krok neberie do úvahy rastúci dopyt maloobchodných spotrebiteľov po účasti v priestore kryptomeny. “

Úrad pre finančné konanie (FCA)

FCA je regulátor finančných služieb so sídlom vo Veľkej Británii. Od svojho založenia v roku 2013 FCA pracovala na vývoji a presadzovaní predpisov, ktoré zabezpečujú spravodlivé a transparentné kapitálové trhy.

Výkonný riaditeľ, Nikhil Rathi, v súčasnosti dohliada na operácie v FCA.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map