Daniel Liebau, zakladateľ spoločnosti Lightbulb Capital – Interview Series

Nedávno ste napísali výskumnú prácu s názvom „Kryptomeny & Počiatočné ponuky mincí: Sú to podvody? – Empirická štúdia„. Tento dokument namieta proti konvenčnej múdrosti, že väčšina ICO spustených v roku 2016 boli podvody a že v skutočnosti išlo väčšinou o legitímne iniciatívy. Veríte tomu, že by to platilo pre obdobie ICO 2017/2018?

Ahoj Antoine, ďakujem, že si ma dnes mal. To je radosť.

Pokiaľ ide o „príspevok ICO Scam“, ktorý som napísal spolu s mojím spoluautorom profesorom Dr. Patrickom Schueffelom, rád by som premýšľal takmer ako začiatočník konverzácie. Existuje veľa príležitostí na prehĺbenie nášho chápania témy. Spustenie procesu výskumu v rokoch 2017 a 2018 je jedným z odporúčaní, ktoré sme pridali ku koncu príspevku. Rokujem s rôznymi univerzitami, tiež s významnou ázijskou právnickou fakultou, aby som to vykonal.

Potom chceme pokračovať v rozvoji „Indexu pravdepodobnosti kryptomeny“, ktorý by tradičným firmám poskytujúcim finančné služby mohol poskytnúť nástroj na hodnotenie projektov. Mohlo by to byť užitočné pre správcov, správcov aktív a banky a ich klientov. V tejto fáze môžem povedať, že 2,2%, povedzme z 5 000 ICO, je stále 110 projektov … počet dosť vysoký na to, aby vytvoril nástroje a procesy na ochranu investorov pred podvodníkmi.

Aký je váš názor na IEO? Je to zlepšenie oproti ICO?

Ďakujem za túto skvelú otázku. Projekty úžitkových tokov v súčasnosti väčšinou neposkytujú služby svojim zainteresovaným stranám. Preto neexistuje skutočný dopyt po tokenoch. Máme špekulantov obchodujúcich proti špekulantom. Myslím si, že musíme starostlivo sledovať, čo robia výmeny. Niektorí z nich prijali opatrenia na implementáciu kontrolných mechanizmov, najmä pokiaľ ide o správu ich zoznamov. To je pravdepodobne pozitívne a zvyšuje to ich vyspelosť. Zároveň som skeptický, keď vidím, že oddelenia výpisov majú aj ciele predaja. Ešte znepokojujúcejšie je, že v niektorých prípadoch sa IEO musia spárovať s natívnym výmenným tokenom.

Pýtam sa sám seba, či to umelo poháňa dopyt po výmennom tokene? Zaujímalo by ma tiež, ako burzy riadia konflikty záujmov. Ako môžu napríklad burzy mať fondy rizikového kapitálu, ktoré investujú do projektov, ktoré nakoniec uvedú ich trh? Opäť verím, že v priebehu času uvidíme úspech oveľa vyspelejších operácií. Na tradičných trhoch nemôže byť ktokoľvek generálnym riaditeľom burzy, a to z dobrého dôvodu. Teším sa, že obchodné platformy budú veci, ako je dohľad nad obchodom a riadenie, posúvať o úroveň vyššie od miesta, kde sme teraz, aby sme dodávali dôveru investorov.

Spoločnosť Lightbulb Capital uzavrela partnerstvo so spoločnosťou SMU (Singapore Management University), aby ponúkla úvodný kurz o digitálnych aktívach a kryptomenách. Čo si myslíte, aké sú najväčšie príležitosti na absolvovanie tohto kurzu pre študentov?

Ďakujeme, že ste to priniesli. V prvom rade verím v zážitkové učenie, aby účastníci mohli očakávať veľa práce a malú jednosmernú prednášku. Rád by som pozval aj popredných hostí v odbore. Tri hlavné body:

1) Úžitkové tokeny (v ideálnom prípade) nevydáva spoločnosť, ale komunita alebo nadácia.

2) Študenti sa naučia základy blockchainovej technológie, hašovania, konsenzuálny algoritmus, súkromný / verejný kľúč a trilema (škála, bezpečnosť, decentralizácia) a mnoho ďalších.

3) Naším cieľom je dodať určitú dôveru, aby účastníci pochopili riziká a príležitosti v tejto rozvíjajúcej sa oblasti – kritické myslenie je nevyhnutné.


Kurz tiež rozširujeme z 1 na 2 dni, pretože jednoducho nebol dostatok času na vybudovanie silných základov.

Angažujete sa vo svete akademickej obce, a to vo výučbe aj výskume. Veríte tomu, že väčšina škôl adekvátne pripravuje ďalšiu generáciu na súčasný pokrok vo fintech? Ak nie, čo by sa malo robiť inak?

Vždy je tu príležitosť zlepšovať sa. Myslím si, že jedna vec, na ktorej univerzity všeobecne nie sú také silné, je rýchlosť. SMU, kde sme pred viac ako tromi rokmi založili prvú triedu FinTech, je súčasťou malej skupiny inštitúcií, ktoré predstavujú výnimky. Škola manažmentu v Rotterdame na Erazmovej univerzite je najnovšie veľmi silná v oblasti výskumu podnikovej administratívy Správa zo Šanghaja potvrdzuje. Proces výskumu je vo všeobecnosti príliš pomalý na naše exponenciálne sa zrýchľujúce časy.

Vrátim sa k výučbe: Myslím si, že niektoré témy sa dajú veľmi dobre naučiť pomocou digitálnych médií. Ak sa chcete dozvedieť napríklad niečo o dátovej vede, preskúmajte ponuku novo uvedeného produktu Inštitút FDP. Mehrzad a tím poskytujú fantastickú platformu, kde sa dozviete viac o tom, ako používať dátovú vedu vo financiách. Niektoré témy je možné vyučovať iba v učebni, väčšinou také, ktoré si vyžadujú tímovú prácu. Take Service Design Thinking. Na dodávkach takýchto praktických programov s radosťou spolupracujeme s korporáciami a univerzitami. Vždy sa treba sústrediť na kroky, ktoré zabezpečia, aby ľudia mohli okamžite použiť to, čo sa naučili, vo svojom vlastnom pracovnom prostredí. Niektoré univerzity sa bohužiaľ stále zameriavajú na učenie sa faktov tak, že je ťažké ich skúšať počas skúšok. Mám pocit, že je to asi zastarané.

Lightbulb Capital ponúka angažmán v oblasti umelej inteligencie a vy ste osobne dobre prečítaní. Predvídate budúcnosť, v ktorej bude mať AI väčší vplyv na fintech?

Na objasnenie: Som študent AI v najlepšom prípade začiatočník. Bude to trvať ešte niekoľko rokov, kým budem mať skutočné a dôkladné znalosti o tomto obrovskom odbore, ktorý presahuje rámec strojového učenia. Samotné strojové učenie sa stalo takým obrovským rozsahom. Z toho, čo teraz môžem povedať, má AI už podstatný vplyv na svet financií. Tento vplyv existuje väčšinou kvôli ľahkému prístupu k obrovskému množstvu údajov a exponenciálne rastúcemu výpočtovému výkonu. Napríklad sa pozrite na to, čo robí Marcos Lopez de Prado z True Positive Technologies a Cornell University. Vysvetľuje, že iba štatistika čistej vanilky ju na finančných trhoch neznižuje. Ak máte záujem, pozrite si tento najnovší príspevok: https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=3365282. Jednou z tém, o ktorej v nasledujúcich 12 mesiacoch budeme veľa počuť, je etické využitie umelej inteligencie vo financiách, najmä na finančných trhoch. Etika je niečo, nad čím musia regulačné orgány, ľudia na úrovni CxO a ďalší účastníci trhu, ako aj koncoví zákazníci, hlboko myslieť. Napínavé časy a teším sa, že prispejem do diskusie.

Bezpečnostné tokeny sú v súčasnosti populárne pri tokenizácii rizikových fondov a nehnuteľností. Aké sú niektoré prípady použitia, ktoré osobne vidíte?

Bezpečnostné tokeny – skutočne fascinujúca téma. Momentálne pracujem na výskumnom projekte, ktorý by túto oblasť viac preskúmal. Je počiatočný čas, ale niekoľko jedál so sebou. Jedna z popredných databáz digitálnych aktív zostavená Medzinárodnou asociáciou tokenových štandardov (ITSA), ktorej sme hrdým pridruženým zakladajúcim členom, obsahuje celkovo 600 tokenov. Iba 30 z nich je klasifikovaných ako investičný alebo bezpečnostný token. Po druhé, chápem, že vďaka čiastočnému vlastníctvu sú teraz prístupnejšie aktíva, ktoré boli kedysi ťažko prístupné, napríklad výtvarné umenie. Zároveň so známym obmedzením pre akreditovaných investorov, ktorí rozumejú oceňovaniu, si skutočne musíme položiť otázku, kto zabezpečí túto likviditu? Kto kúpi tieto žetóny? Kým na elektronických burzách neuvidím likvidné trhy STO, odvážim sa veriť, že na trhu môže byť nesprávne očakávanie. Uvedené neznamená, že si nemyslím, že ide o veľmi inšpiratívny priestor s veľkým potenciálom v budúcnosti. Tiež by som rád videl príležitosti v tradičných, kótovaných akciách. Okamžité vyrovnanie by mohlo uvoľniť veľké množstvo kapitálu, ktorý je práve teraz „zaseknutý“. Vytvorenie diverzifikovaných portfólií bez ohľadu na to, aká malá je výška vašej investície, by mohlo byť veľkým krokom z hľadiska finančného začlenenia.

Máte sídlo v Singapure, ktorý je vplyvným centrom pre kryptomeny. Myslíte si, že Singapur sa ujme vedenia pred Švajčiarskom alebo Maltou? Uvažujem o prijatí kryptomeny a o tom, že by tam sídlili firmy?

Je pre mňa ťažké predvídať, kto bude viesť. Na Malte som urobil iba minimálny výskum. Poradím každému, kto žiada o dôkladné premyslenie, a potom si vyberie vyspelú jurisdikciu. Vo Švajčiarsku emitenti vedú registre akcií. Takže môžu sedieť na blockchaine. To je kľúčové pre rýchly vývoj ekosystému bezpečnostných tokenov. V iných krajinách sú akciové registre spravované vládnou agentúrou. Švajčiarsko je tiež domovom mnohých vzrušujúcich spoločností ako Sygnum, Daura, MME a Metaco.

Na druhej strane je Singapur s MAS nepochybne jedným z najviac, ak nie najviac, výhľadových regulátorov finančných služieb na svete. Je vzrušujúce sledovať, ako kombinujú spoľahlivé riadenie rizík a ochranu investorov s inováciami ako málokto na svete. Okrem toho sú to ďalšie singapurské vládne agentúry, ako napríklad IRAS, daňový úrad, ktorý vedie aj pri zdaňovaní úžitkových tokov. Možno by som bol zaujatý, ale Singapur je už teraz v dominantnom postavení. Čo ma na Hongkongu vzrušuje, sú podnikatelia zameraní na výkon, ako napríklad HEX Trust vo väzbe.

Čo vás v tomto priemysle najviac nadchlo?

Fascinuje ma skutočnosť, že všetko sa hýbe tak svižne. Som od prírody zvedavý človek, takže nekonečné aktualizácie a vývoj na celom svete považujem za vynikajúce. Ak by som mal pomenovať jednu konkrétnu oblasť, potom to, že vidím, ako stále viac iniciatív pracuje na tom, „ako dostať gumu na cesty“. Prijatie a výkon sa dostávajú do centra pozornosti a nerealistické témy „rýchleho zbohatnutia“ sa vytratia. Myslím si, že je to pozitívne. Nemecká vláda včera ohlásila ako krajinu blockchainovú stratégiu. V Holandsku podporujem Projekt 2tokens ktorá sa na adopciu pozerá prostredníctvom finančnej šošovky. V Singapure sa teším na pomoc Blockchain Enterprises & Združenie škálovateľných technológií. Je počiatočný čas, ale uvažujeme o tom, ako umožniť ľuďom využívať výhody blockchainu naplno.

Je ešte niečo, o čo by ste sa chceli podeliť?

Ďakujem za túto príležitosť. Áno, chcem povzbudiť všetkých, aby si prečítali viac akademického výskumu, ktorý doplní vzácne perly múdrosti na médiu. Tu sú tri relatívne nové časopisy, ktoré si môžete pozrieť:

British Blockchain Association Journal

denník Frontiers Financial Blockchain Journal

Stanford Journal of Blockchain Law & Politika

Vášniví jedinci, ktorí sa usilujú o výskum založený na dôkazoch, pripravujú tieto pripravované publikácie.

Na záver ďakujem, že ste ma mali, Antoine a dúfam, že môžeme zostať v kontakte a znova sa porozprávať.

BIO: Daniel (Dan) je zakladateľom Singapuru Žiarovka Capital. Spoločnosť bola založená v roku 2014 v Hongkongu, aby pomohla realizovať potenciál inovácií a nových technológií pri transformácii finančných služieb. Dnes je spoločnosť butikom podnikového financovania so zameraním na FinTech a blockchain.

Dan je menovaný za pridruženú fakultu Singapore Management University pre inovácie v oblasti financií, FinTech, Blockchain a digitálne aktíva. Je tiež hosťujúcim profesorom na IE Business School v jej najlepšie hodnotenom magisterskom programe v odbore financie. Je tiež redaktorom recenzie v akademickom časopise Frontiers Financial Blockchain a pracuje na výskumných projektoch. Okrem toho je častým rečníkom na seminároch o blockchaine a inováciách vo finančných službách. Pred založením spoločnosti bol Dan prevádzkovým riaditeľom (COO) a výkonným riaditeľom spoločnosti HSBC Securities (Singapore) Pte Limited. Predtým bol tiež IT vedúcim investičnej banky HSBC v Singapure a Japonsku. Dan má viac ako 19 rokov skúseností v oblasti investičného bankovníctva v spoločnosti UBS v Nemecku a Veľkej Británii, spoločnosti Barclays Capital v Singapure a Tokiu, ako aj v spoločnosti Close Brothers vo Frankfurte nad Mohanom..

Je tiež Ph.D. Kandidát na finančné oddelenie Rotterdamskej školy manažmentu na Erazmovej univerzite, kde skúma blockchain a AI a má vplyv na financie. Predtým absolvoval magisterský titul v odbore inovácie na Singapurskej univerzite riadenia a titul Master in Finance na obchodnej škole IE v španielskom Madride..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map