Erich Spangenberg, generálny riaditeľ spoločnosti IPwe – Interview Series

Erich Spangenberg je generálny riaditeľ a zakladateľ spoločnosti IPwe, spoločnosti využívajúcej blockchain a umelú inteligenciu na vytvorenie triedy patentových aktív. Bol tiež zakladateľom spoločnosti nXn Partners, spoločnosti zameranej na prediktívnu analýzu. Bol zakladateľom a generálnym riaditeľom spoločnosti IPNav, spoločnosti, ktorá bola jedným z priekopníkov v oblasti monetizácie patentov.

AT: Môžete uviesť stručný prehľad toho, ako plánuje IPwe revolúciu na trhu patentov?

EP: IPwe využíva technológiu – najmä AI a blockchain, skúsenosti a zmeny v postojoch trhu na vytvorenie triedy patentových aktív. Miliardy sa vynakladajú na reguláciu, získavanie a udržiavanie patentov a návratnosť majiteľov a spoločnosti je nízka. Pomôžeme to napraviť. AI a blockchain robia veci oveľa ľahšie pochopiteľnými a oveľa transparentnejšími. Nehmotný majetok – a patenty sú jedným z kľúčových nehmotných aktív pre mnoho spoločností – sú príliš dôležité na to, aby ste ich ignorovali a nechali ich pod správou ľudí, ktorí nie sú správcami majetku..

AT: Používate verejný alebo súkromný blockchain?

EP: Globálny patentový register IPwe – prvý register svetových patentov – a naša transakčná platforma je postavená na Hyperledger Fabric. Po vyhodnotení ďalších riešení sme dospeli k záveru, že nášmu trhu sa najlepšie darí prostredníctvom súkromného blockchainu – nemáme do činenia so zastupiteľnou komoditou, kde záležitosti, s ktorými obchodujete, nie sú nijako dôležité. Budeme budovať verejné komponenty ako súčasť nášho produktového plánu – trh však bude trvať, kým tieto riešenia prijme.

AT: Ako budete vzdelávať spoločnosti v registrácii patentov na blockchain?

EP: Máme šťastie, že náš manažérsky tím je vo vesmíre dobre známy a má rozsiahle kontakty s kľúčovými hráčmi v priemysle a neziskových a vládnych sektoroch. Využitím týchto spojení sa dostávame k veľkému množstvu majiteľov patentov na svete. V roku 2019 uvidíte spoločnosť IPwe agresívnejšie inzerovať a zvyšovať jej profil.

AT: Jedným z vašich cieľov je umožniť ľahký prístup k akýmkoľvek patentom z ktorejkoľvek kancelárie na svete. Aký stimul budú mať tieto úrady na použitie blockchainu?

EP: Mnoho z 200 svetových patentových úradov už chápe dôležitosť blockchainu a jeho schopnosti zvyšovať transparentnosť a zlepšovať napríklad spôsob zaznamenávania titulu. Najpokrokovejšie úrady s nami už vedú rozhovory a s nimi budeme verejne ohlasovať iniciatívy v roku 2019. Týmto patentovým úradom nič nepredávame – nehľadáme príjmy z patentových úradov. To, čo ponúkame, je spôsob, ako tieto úrady môžu lepšie plniť svoje verejné poslanie. Zúčastnia sa všetci? Nie, pretože existujú úrady, ktoré majú zvedavé presvedčenie, že ich poslaním je robiť niečo iné ako slúžiť inovátorom a spoločnosti – želáme im, aby sa im darilo a veríme, že čoskoro uznajú, že môžu hrať dôležitú úlohu pri zlepšovaní patentového systému.

AT: Blockchain IPwe je prepojený s vašou platformou pre patentovú analýzu, Zuse. Môžete vysvetliť, ako je Zuse schopný odhadnúť hodnotu patentu a jeho platnosť?

EP: Zuse je vyvíjaný 10 let a je jediným analytickým systémem, o ktorom vieme, ktorý si môže nárokovať, že je ústredným a priamo zapojeným do viac ako 3 miliárd dolárov identifikovaných licenčných a finančných transakcií a získavania kapitálu viac ako 1,4 miliardy dolárov súčasť stratégie zneplatňovania patentov. Zuse používali odborníci v posledných patentových prípadoch v USA. „Ako“ je pomerne zložité a na našich webových stránkach sú k dispozícii správy pre tých, ktorí sa chcú prehĺbiť, ale systém veľmi napodobňuje metodiku, ktorú odborníci používajú na hodnotenie platnosti. Naše úsilie v oblasti oceňovania napreduje a v decembri ohlásime iniciatívu v rámci spoločného úsilia s kľúčovými účastníkmi z odvetvia, účtovníctva a akademických pracovníkov, ktorá posunie oceňovanie patentov na novú úroveň.

AT: Jedným zo zamýšľaných cieľov IPwe sú lacnejšie patentové transakcie. Ako pomôže blockchain s týmito úsporami nákladov?

EP: Už sme oznámili naše ceny za tradičné transakcie – 10% z kúpnej ceny alebo ceny licencie – čo je porovnanie so súčasnými trhovými sadzbami vo výške 25% – a ceny za ďalšie služby, ktoré vlastníci platia za také veci, ako je ročný poplatok za údržbu, ktorý presahuje 50. % nižšie ako v súčasnosti platia vlastníci patentov. Na zníženie transakčných nákladov používame rôzne technológie – vrátane inteligentných kontraktov postavených na Hyperledger -. Pretože tento koláč zväčšujeme, pre právnikov, sprostredkovateľov a ďalších poskytovateľov patentových služieb stále zostáva kritická úloha, s ktorou chceme pracovať na zlepšení systému a zvýšení objemu transakcií. Kľúčovým cieľom IPwe je dramaticky znížiť náklady na vlastníctvo patentov.

AT: IPwe nesledoval ICO – spokojný s týmto rozhodnutím?

EP: ICO nebolo pre IPwe životaschopnou voľbou. Na konci dňa sme riešením na trhu B2B. Dnes väčšina veľkých spoločností jednoducho nemôže prekonať regulačné problémy vyvolané tradičnými ICO. To sa zmení – ale bude to chvíľu trvať. Tiež veríme, že nútiť zákazníkov, aby s vami obchodovali iba prostredníctvom tokenu na jeden účel, nie je uskutočniteľný spôsob, ako obchodovať alebo budovať platformu..

AT: A čo ponuky bezpečnostných tokenov – hrajú úlohu v budúcnosti IPwe alebo na trhu patentov?

EP: STO sú z nášho pohľadu niečo úplne iné ako ICO. Sme veľkými fanúšikmi STO, ktoré sú v súlade s predpismi, a použijeme štruktúry STO pre IPwe aj pre naše riešenia financovania patentov. Jedná sa o obrovský pokrok v patentovom priestore, ktorý sa prejaví čoskoro, keď ohlásime naše prvé dve financovanie STO budúci mesiac.

AT: Neznie to tak, že by sa spoločnosť IPwe snažila eliminovať sprostredkovateľov, ktorí existujú na súčasnom trhu patentov – prečo?

EP: Patenty sú v skutočnosti komplexné aktíva a určití sprostredkovatelia budú hrať v budúcnosti rozhodujúcu úlohu a predpokladáme, že niektorí zmenia svoje obchodné modely alebo zmiznú. Mnoho ľudí si vyberá právnikov ako sprostredkovateľov, ktorí nehodnotia, a hoci to v niektorých kontextoch môže platiť, v patentovom priestore to neplatí. Myslíme si, že ich úloha sa môže zmeniť, pretože sa začnú zameriavať na služby s vyššou hodnotou, ale veríme, že na novom trhu zohrávajú dôležitú úlohu, ktorú IPwe pomáha vytvárať. Sprostredkovatelia patentov, ktorí účtujú napríklad neprimerané sadzby, nerobia nič iné, ako uskutočňujú ročné platby patentovým úradom – myslíme si, že ich dni využívania týchto typov neefektívnosti sú obmedzené.

Myslíme si, že niektoré zneužitia a negatíva v systéme – napríklad trollovia patentov, efektívni porušovatelia právnych predpisov a patenty nižšej kvality – budú riešené a odstránené rovnakými zmenami. Sprostredkovatelia, ktorí využívajú AI a transakčné efektívnosti, ktoré je možné dosiahnuť prostredníctvom blockchainu a zameriavajú sa na služby vysokej hodnoty, budú s rozširovaním trhu na tom ešte lepšie. Leňochy a luddity zmiznú.

AT: Ak o pár rokov opäť navštívime IPwe, o čom budeme hovoriť, pokiaľ ide o patenty a trh patentov?

EP: Najväčšími zmenami, ktoré AI a blockchain prinesú, je to, že noví manažéri pravdepodobne prevezmú triedu patentových aktív a keďže kapitál bude s patentmi pohodlnejší, dramaticky sa zvýši financovanie založené na patentoch a veľkí i malí vlastníci patentov budú pravidelne využívať patenty na prístup ku kapitálu. Nehmotný majetok – ktorý zahŕňa patenty – je väčšinou súvah väčšiny spoločností. Dnes sú tieto aktíva z veľkej časti spravované inými oddeleniami ako financiami a nie sú dobre pochopené typmi financií. Toto sa zmení a bude to zmena k lepšiemu.

AT: Ďakujem za rozhovor. Každý, kto sa chce dozvedieť viac, môže navštíviť IPwe alebo si môžete prečítať náš článok o profile IPwe.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map