Oliver Siah, generálny riaditeľ spoločnosti Fraxtor Capital – Interview Series

Máte zaujímavý a rozmanitý životný príbeh, ktorý ste strávili 17 rokov v štátnej službe ako dôstojník letectva Singapurskej republiky a pilot. Ako ste prešli z takejto kariéry k založeniu svojej prvej spoločnosti pre investovanie do nehnuteľností Hanson Court Pte Ltd?

Vyrastali mi dve vášne. Jedným bol letectvo a druhým Real Estate Investment. Ako 19-ročný som nastúpil ako pilot do letectva a bolo mi ponúknuté vládne štipendium na ďalšie štúdium v ​​Austrálii. V 21 rokoch som kúpil svoju prvú komerčnú nehnuteľnosť, ktorou bola maloobchodná jednotka v nákupnom centre v Singapure. V čase, keď som doštudoval 23 rokov, som predal maloobchodnú jednotku asi za dvojnásobok kúpnej ceny, čo mi prinieslo viac ako 10-násobnú návratnosť vlastného imania. To ma tak zaujalo, že som sa nemohol dočkať, kedy si kúpim svoju ďalšiu nehnuteľnosť, tentokrát bytovú jednotku v Singapure. Túto jednotku som predal o šesť rokov neskôr tiež za viac ako dvojnásobok kúpnej ceny.

Vedel som, že na niečom idem. Po dokončení pilotného výcviku vo vzdušných silách v roku 2009 (počas finančnej krízy) som teda založil svoje rodinné investičné vozidlo Hanson Court Pte Ltd (pomenované podľa prvého majetku, ktorý sme získali). Pokračovali sme v kúpe desiatich komerčných a priemyselných jednotiek v Singapure so stratégiou zvýšiť hodnotu aktív prostredníctvom vylepšenia aktív. Vďaka tomu sa nám podarilo podstatne zvýšiť príjem z prenájmu a jednotky sme predali o päť rokov neskôr, čím sme dosiahli viac ako 40% IRR (p.a.).

Po 17 rokoch služby, v roku 2018, som opustil letectvo, aby som sa mohol sústrediť na svoj startup Fraxtor.

Aby ste sa lepšie oboznámili s našimi čitateľmi, mohli by ste sa s nami podeliť o to, čo robí Hanson Court Pte Ltd?

Spoločnosť Hanson Court Pte Ltd bola založená ako spoločnosť pre investovanie do nehnuteľností v Singapure. Počas finančnej krízy v 8. septembri sme získali mnoho komerčných a priemyselných aktív za nižšie ocenenie a držali sme ich až do zotavenia trhu, čo nám prinieslo viac ako 40% IRR. V tejto chvíli sme stále investovaní do obchodných jednotiek v Singapure a tiež sme sa odvážili do zahraničia vyvíjať nehnuteľnosti do Číny.

Bolo niečo, čo ste videli alebo zažili pri prevádzkovaní Hanson Court, čo vás inšpirovalo k založeniu spoločnosti Fraxtor, ktorá sa špecializuje na ponúkanie tokenizovaných a crowdfundingových nehnuteľností?

Vďaka svojim skúsenostiam s investovaním do nehnuteľností som si uvedomil, že niektoré bolestivé body je možné vyriešiť pomocou tokenizácie. Po prvé, na nákup nehnuteľnosti boli potrebné veľké kapitálové výdavky, čo investorom sťažuje diverzifikáciu ich portfólia. Po druhé, bola to nedostatok likvidity investície, čo ju robí neprístupnou pre ľudí, ktorí chcú investovať v krátkodobom horizonte. Po tretie, získaval prístup na globálny trh s nehnuteľnosťami. Know-how potrebný na vykonávanie náležitej starostlivosti o nehnuteľnosť a dokonca aj na štruktúrovanie investície sťažuje jednotlivcom investovanie v zámorí.

S platformou ako Fraxtor, môžeme investorom umožniť, aby s nami spoluinvestovali už od 10 000 dolárov a užívali si bezproblémové investovanie.

Mohli by ste vysvetliť, ako Fraxtor získava, do ktorého majetku má investovať?

V súčasnosti sa zameriavame na oportunistické projekty a projekty s pridanou hodnotou na vyspelých trhoch, ako sú Austrália, Japonsko, Singapur a Európa (vrátane Veľkej Británie). Toto sú trhy, kde je aj náš tím skúsenejší.

Najprv sa pozrieme na dva kľúčové faktory: polohu a potenciál. Miesto nemôžeme zmeniť. Preto je nevyhnutné vyberať projekty na základe prístupnosti a vhodnosti umiestnenia aktíva. Potenciál je to, čo môžeme odomknúť v nehnuteľnosti prostredníctvom iniciatív na prestavbu alebo vylepšenie majetku. Cítime, že by nám to umožnilo zvýšiť hodnotu nehnuteľnosti.

Ďalej sa pozrieme na finančné štruktúrovanie aktíva. Pozeráme sa na najlepší spôsob, ako štruktúrovať kapitálový zásobník investície, aby sa maximalizovala návratnosť pre investora. V súčasnej situácii na trhu sa pozeráme na 10 +% IRR pre projekty s pridanou hodnotou a 15 +% IRR pre oportunistické projekty..

Projekty, ktoré spĺňajú naše kritériá, by boli predložené na výber nášmu investičnému výboru.

Ako dlho sa nehnuteľnosti uchovávajú? Je cieľom prenajať ich alebo ich premeniť na kapitálové zisky?

Trvanie obdobia držby závisí od typu majetku a stratégie, ktorú prijmeme. Pri našich rozvojových projektoch sa zameriavame na čo najskorší predaj majetku, aby sme našim investorom dosiahli návratnosť. Pravdepodobne by to trvalo 1,5 až 3 roky. Pre naše investičné projekty je cieľom zvýšiť hodnotu aktív prostredníctvom iniciatív na zvýšenie ich hodnoty, zvýšiť čistý prevádzkový príjem a následne ich predať za účelom kapitálových výnosov. Trvalo by to 3 až 5 rokov.

Vydávajú sa investorom mesačné alebo štvrťročné aktualizácie? K akému typu informácií majú prístup?

Investori sú aktualizovaní vždy, keď sú k dispozícii aktualizácie majetku. Investori majú prístup k informačnému memorandu o nehnuteľnosti, ako aj k štúdii finančnej uskutočniteľnosti, ktorú sme pre projekt vypracovali..

Kde je Fraxtor regulovaný a aké licencie má?

Fraxtor je v súčasnosti vyňatý z licencií v Singapure, pretože obchodujeme iba s akreditovanými investormi.

Mohli by ste nám povedať niečo o súčasných investíciách, ktoré ponúkate, napríklad umiestnenie a typ nehnuteľnosti?

Náš súčasný projekt je prestavba rezidenčného pozemku v Singapure. Nehnuteľnosť sa nachádza v Adelphi Park Estate pozdĺž ulice Upper Thomson Road. Máme v pláne zbúrať existujúci majetok a na pozemku postaviť dva dvojdomy.

Je ešte niečo, o čo by ste sa chceli podeliť s našimi čitateľmi?

Fraxtor čoskoro rozšíri naše pôsobenie v Austrálii a práve získavame austrálsku licenciu pre finančné služby.

Ak sa chcete dozvedieť viac, navštívte Fraxtor Capital.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map