Rob Viglione, generálny riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti Horizen – Interview Series

Rob Viglione je vedúcim tímu a spoluzakladateľom spoločnosti Horizen, blockchainová platforma, ktorej cieľom je umožniť aplikačne bohatý a inkluzívny ekosystém prostredníctvom svojich špičkových riešení bočného reťazca. Robove skúsenosti s prácou na satelitnom radare, kozmických dopravných prostriedkoch a spravodajských informáciách o bojovej podpore, formálne vyštudovaným fyzikom, matematikom a vojenským dôstojníkom, informovali o jeho chápaní toho, ako by technológia blockchain mohla zmeniť trajektóriu globálnych spoločností.

Blockchainu ste sa venovali od začiatku. Ako ste sa pôvodne s touto technológiou zoznámili??

Slashdot uverejnil článok, ktorý v roku 2011 vyzdvihol paritu bitcoinových dolárov, a ktorý ma zaujal. Ako niekto, koho čoraz viac znepokojovali nerovnováhy v globálnom finančnom systéme, sa bitcoin javil ako dokonalý experiment pri vytváraní peňazí na voľnom trhu pre digitálny vek..

Kedy ste si prvýkrát uvedomili, že chcete prispieť k blockchainu a kryptomene?

Rovnako ako mnoho ďalších, ktorí boli v prvých dňoch zamilovaní do bitcoinu, aj keď som sa začal potápať a dávať peniaze tam, kde boli moje ideologické ústa, nemohol som si pomôcť a chcel som byť aktívnou súčasťou finančnej revolúcie. Bolo to príliš vzrušujúce, aby sme pasívne sledovali postrannú čiaru! Prvá vec, na ktorú som vtedy mohol myslieť, bolo ponúkať doučovanie fyziky alebo matematiky pre bitcoiny, ale napodiv na to nebol veľký trh! Nakoniec som sa aktívne zapojil do organizovania vzdelávacích stretnutí v Afganistane, keď som tam bol nasadený. Táto prvotná skúsenosť formovala moje názory na to, kde môže mať krypto najväčší okrajový vplyv na blahobyt, hlavne v menej stabilných a politicky nestabilnejších častiach sveta.

Angažovali ste sa už v mnohých raných projektoch, ako sú Bitshares, BlockPay, Zclassic, Seasteading a Bitgate. Aké boli niektoré kľúčové ponaučenia, ktoré ste sa naučili pre to, čo bude alebo nebude fungovať na trhu?

Bolo treba sa toľko poučiť! Tou najväčšou je hodnota odolnosti a budovanie silného tímu, ktorý dokáže pracovať cez šialenú volatilitu, ktorá je kryptomena. Toto odvetvie prechádza extrémnou nestálosťou a príliš častými cyklami hype, ktoré môžu ľahko odvrátiť pozornosť od základných misií a položiť pevné základy. Výzvou je naďalej sa sústrediť na dlhodobé hľadisko, pričom do periodických mánií začleňovať skromné, ale cenné signály zo záplavy hluku, ale hlavne zostať nažive dostatočne dlho na to, aby priniesol skutočnú hodnotu!

Aká bola vaša inšpirácia pri spustení Horizen?

Pôvodne som Horizon spoluzakladal ako záujmový projekt pri koncipovaní dizertačnej práce, nikdy to nemalo explodovať tak, ako to bolo. Do bitcoinového ekosystému sme chceli prispieť dvoma spôsobmi a spustenie vlastného experimentu sa javilo ako najlepší prístup k tomu, aby sme veci zvládli rýchlo. Prvá časť mala priniesť udržateľnú ekonomiku do kryptomeny, pričom hlavnou myšlienkou bolo, že existuje veľa rôznych druhov zainteresovaných strán, ktoré prispievajú k úspechu decentralizovaného ekosystému a udržateľnosť znamená, že každému je potrebné kompenzovať na margo. Druhou veľkou myšlienkou, a tou, ktorú si ľudia spájajú hlavne s Horizenom, je zmena súkromia. Teraz žijeme vo svete, v ktorom majú dáta exponenciálne rastúcu hodnotu a ľudia sa prebúdzajú k realite, že sa nechtiac prihlásili k faustovskej dohode s veľkou technológiou, aby sa vzdali akejkoľvek podoby súkromia a práv na svoje vlastné údaje výmenou pre využitie platformy. Náš pohľad je zrejmý: nie je dôvod si myslieť, že sa tieto veci navzájom vylučujú, a existuje trh s triliónmi dolárov na budovanie technologických ekosystémov, kde ľudia kontrolujú svoje údaje a zachovávajú svoje súkromie.

Mohli by ste nám povedať, čo je Horizen a prečo je to dôležité?

Horizen je najväčšia svetová sieť interoperabilných blockchainov zameraných na súkromie používateľov a aplikácií, ktoré sa zväčšujú. Ekosystém je nastavený tak, aby narušil obchodné modely veľkých technologických platforiem tým, že používatelia budú mať kontrolu nad svojimi údajmi, môžu si zvoliť úplné súkromie a priamo sa podieľať na úplne decentralizovanej infraštruktúre siete. To záleží viac ako kedykoľvek predtým vo svete, ktorý sa prebúdza k realite, že dáta majú skutočnú a exponenciálne rastúcu hodnotu a súkromie bolo neprijateľne porušené na všetkých úrovniach nášho digitálneho života..

V júli 2020 bola uvedená na trh beta verzia Zendoo, decentralizovaného a prispôsobiteľného riešenia bočného reťazca. Pre čitateľov, ktorí nie sú oboznámení s tým, čo je vedľajší reťazec, môžete ho definovať netechnicky?

Bočný reťazec je paralelný blockchain, ktorý je interoperabilný s iným reťazcom. Zendoo je protokol interoperability blockchainu spoločnosti Horizen a umožňuje vývojárom spúšťať vlastné plne prispôsobiteľné blockchainy, ktoré sú interoperabilné so sieťou Horizen, získavajú úspory z rozsahu, ktorý si sieť poskytuje vďaka svojej veľkej infraštruktúre, a dodáva sa so sofistikovaným kryptografickým súborom nástrojov pre používateľov a aplikácie súkromia. To, čo robí Zendoo špeciálnym, je to, že je to prvý úplne decentralizovaný protokol bočného reťazca v blockchainovom priemysle.

Ako porovnáva bočný reťazec Zendoo s tým, čo je momentálne na trhu a ako umožňuje podnikom a vývojárom cenovo dostupné vytváranie súkromných alebo verejných blockchainov?


Zendoo je prvý úplne decentralizovaný postranný reťazcový protokol v blockchainovom priemysle, čo znamená, že nevyžaduje, aby dôveryhodné strany overovali transakcie medzi reťazcami, a teda má mierku zabezpečenia. Ďalším dôležitým rozdielom od predchádzajúcich systémov sidechain je, že Zendoo je asymetrický protokol v tom, že hlavný blockchain Horizen nemusí vedieť nič o žiadnom bočnom reťazci, ale vedľajšie reťazce musia pozorne sledovať hlavný blockchain. Týmto spôsobom majú vývojári úplnú slobodu prispôsobovať svoje blockchainy bez toho, aby vyžadovali akékoľvek zmeny v hlavnom reťazci Horizen, čo by sa stalo obmedzujúcim prekážkou v raste povolení.

Mohli by ste nám povedať niečo o ZEN a aké výhody poskytuje držiteľom??

ZEN je transakčná mena a úžitková minca pre sieť Horizen. Aspekt mince je rovnako ako bitcoin v tom, že existuje obmedzená ponuka, ktorá bude niekedy uvoľnená, emisie sú úplne decentralizované, kde je potrebné pracovať na ich získaní, a so spoločnosťou Zendoo má ZEN tiež využitie ako druh transakčného „plynu“ pre aplikačná platforma. Existuje jedinečná ponuka hodnoty v tom, že držitelia ZEN získavajú obmedzenie ponuky bitcoinu s dopytom po utilitách podobným ethereu.

Je ešte niečo, o čo by ste sa chceli s Horizenom podeliť?? 

V oblasti technológií rastie povedomie o tom, že ekosystémy si vyžadujú komunitu nad zákazníkmi, a presne tak myslíme na našich používateľov od prvého dňa. Horizen je komunitný startup, ktorý využíva technológiu blockchain na splnenie svojho poslania a na narušenie odvetvia, ktoré potrebuje narušenie v hodnote niekoľkých biliónov dolárov. Naše poňatie komunity začína od základných nehmotných vecí, ako je rešpekt, začlenenie a transparentnosť, ktoré doteraz položili základy tak silnej, súdržnej a pozitívnej komunity, ktorá exploduje.

Ďakujeme za skvelý rozhovor, mali by ho navštíviť čitatelia, ktorí sa chcú dozvedieť viac Horizen.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map