Kompletný sprievodca pre EOS pre začiatočníkov

Úvod

Na trhu existuje veľa rôznych blockchainových platforiem, jednou z nich je EOS. V tomto článku vysvetlíme, čo je EOS a ako sa tento projekt snaží spôsobiť revolúciu v koncepcii riadenia blockchainových sietí v blockchainovom priestore..

EOS je platforma, ktorá využíva technológiu distribuovanej účtovnej knihy na hosťovanie decentralizovaných aplikácií (Dapps)

EOS je duchovným dieťaťom Dana Larimera, ktorý je tiež spoluzakladateľom spoločností Steemit a Bitshares. Dan požiadal o pomoc block.one, súkromnú firmu nachádzajúcu sa na Kajmanských ostrovoch, ktorá vyvinula blockchainovú platformu.

BitShares aj Steemit sa stali populárnymi blockchainovými sieťami na trhu, ale EOS sa dokázal dlhodobo dostať a zostať medzi top 10 najväčšími kryptomenami. Sieť bola schopná dosiahnuť túto pozíciu tým, že ponúkla spoločnostiam, investorom a jednotlivcom možnosť nasadiť dApps na vrchole blockchainu EOS.

Začiatok EOS

EOS bol prvýkrát uvedený na platformu Ethereum ako token ERC-20. Platforma však nebola ideálna kvôli svojim rýchlostným obmedzeniam. Spoločnosť EOS potom uskutočnila jednoročné ICO, od júna 2017 do júna 2018, a zvýšil viac ako 4 miliardy dolárov.

Tím stojaci za blockchainom EOS tvrdí, že platforma pohodlne zvládne milión transakcií za sekundu. Táto rýchlosť je nadzvuková v porovnaní s 25 transakciami spoločnosti Ethereum za sekundu.

EOS si kladie za cieľ konkurovať iným blockchainovým projektom, medzi inými Raiden a Lightning Network. Obe platformy, ktoré boli vyvinuté ako bočné reťaze.

Cieľom je byť schopný škálovať, zostať decentralizovaný a mať iný prístup k riadeniu blockchainovej siete. V porovnaní s bitcoinmi (BTC) a ethereum je EOS oveľa efektívnejší v spôsobe spracovania transakcií napriek tomu, že je centralizovanejší ako tieto dve siete.

Rozdiel medzi EOS a EOS.IO

Celkový ekosystém EOS má dva vzájomne prepojené komponenty, EOS a EOS.IO, ktoré sa spoločne odlišujú od ostatných blockchainových projektov..

Napríklad, myslite na EOS.IO ako operačný systém počítača a EOS ako aplikácia na ňom bežiaca. EOS.IO definuje, ako bude všetko, čo je na ňom postavené, vzájomne pôsobiť navzájom aj s vonkajším svetom.

Tento prístup umožňuje zmenu mierky modelu EOS dApps, či už horizontálne alebo vertikálne. Natívna minca spoločnosti EOS sa nazýva EOS coin.

EOS.IO je schopný pracovať na maximum, bez toho, aby to malo nepriaznivý vplyv na jeho výkon. To je možné použitím asynchrónnej komunikácie a kritérií paralelného vykonania. Jednotlivé procesy navyše prebiehajú osobitne.

Konsenzusový algoritmus a jeho funkčnosť

Platforma EOS využíva a Konsenzus dôkazu účasti algoritmus a pridáva oprávnenia zamerané na jednotlivé role. Tento prístup umožňuje vrátenie, opravu chýb a ďalšie rozhodnutia v čo najrýchlejšom možnom čase. Pridávanie a potvrdzovanie nových blokov vykonávajú producenti blokov. Títo jednotlivci získavajú tokeny EOS za každý pridaný blok.

EOS.IO už medzi ostatnými nástrojmi, ktoré sa zameriavajú na uľahčenie vývoja dApps na platforme EOS, definovala databázové schémy, webovú súpravu nástrojov..

Platforma EOS funguje ako jednotné kontaktné miesto pre decentralizované aplikácie poskytujúce hosting serverov, autentifikáciu a cloudové služby. Tieto funkcie umožňujú ukladanie údajov z hlavného reťazca do lokálneho počítača.

Na rozdiel od iných blockchainových platforiem nemá platforma EOS fixné transakčné poplatky. Namiesto toho aplikácia vytvorená na platforme definuje, ako sa jej používatelia starajú o transakčné poplatky.

Platforma EOS už má viac ako 100 decentralizovaných aplikácií, pričom popredné aplikácie interagujú so šiestimi tisíckami používateľov denne.

Algoritmus Proof-of-Work (PoW), ktorý používajú bitcoiny a ďalšie kryptomeny ako Litecoin (LTC), je oveľa neefektívnejší ako konsenzuálne algoritmy Proof-of-Stake (PoS). Prostredníctvom PoW musia ťažiari potvrdzovať transakcie pomocou výpočtového výkonu. Mnoho blockchainových sietí ako Bitcoin alebo Litecoin vyžaduje na vykonávanie týchto činností špecializovaných baníkov. 

EOS používa algoritmus Delegated Proof-of-Stake (DPoS), inú verziu PoS, ktorá sa zameriava na riešenie niektorých problémov, ktorým v súčasnosti Ethereum čelí. DPoS je implementácia technológie, ktorá umožňuje hlasovacie a volebné procesy v konkrétnej decentralizovanej blockchainovej sieti. 

DPoS vyvinul Dan Larimer s cieľom ponúknuť lepšiu efektivitu jeho blockchainovému projektu BitShares, ktorý sa teraz uplatňuje na EOS a Steem. Aktívni používatelia v sieti DPoS hlasujú za „svedkov“ a „delegátov“ umiestnením svojich tokenov na meno svojho kandidáta.

Spoločnosť EOS spolupracuje s producentmi blokov a používatelia môžu hlasovať za týchto producentov blokov, ktorí budú pracovať na tejto sieti. Títo producenti blokov majú zodpovednosť za vytváranie a validáciu blokov v sieti a za svoju snahu získavajú odmeny. 

Týmto spôsobom môžu títo delegáti riadiť systém. Aj keď nemusia overovať transakcie, dozerajú na transakčné poplatky, veľkosť blokov, výplaty svedkov a ďalšie. Okrem toho je voľba blokových výrobcov nepretržitým procesom, ktorý uskutočňujú jednotlivci v sieti. 

Systém DPoS umožňuje veľkému počtu jednotlivcov – skutočne môžu hlasovať všetci držitelia EOS – vybrať kandidátov, ktorí budú ďalšími producentmi blokov. Tento systém DPoS je veľmi pozitívny pre menších používateľov, ktorí sa nemôžu zúčastniť na iných blockchainoch PoS alebo PoW z dôvodu, že nevlastnia potrebné financovanie na účasť. 

Existuje teda veľa výhod systémov DPoS. Pretože na prevádzku siete nevyžadujú veľké množstvo výpočtového výkonu, sú oveľa škálovateľnejšie ako iné blockchainy. Navyše tieto systémy DPoS majú tendenciu byť rýchlejšie ako tradičné konsenzuálne algoritmy PoS a PoW. 

Systémy DPoS navyše umožňujú menším používateľom mať možnosť podieľať sa na rozhodovaní celej siete prostredníctvom zástupcov. 

Aj keď majú používatelia EOS možnosť zapojiť sa do siete, neznamená to, že by to robili. Ak je v sieti niekoľko používateľov, ktorí sa jej nezúčastňujú, jej výhody sa zriedia, čo umožňuje malým frakciám so špecifickým záujmom prevziať sieť s ich aktívnou účasťou.. 

Nakoniec existuje niekoľko odborníkov, ktorí sa domnievajú, že systémy DPoS sú centralizovanejšie, pretože moc je nakoniec zastúpená iba u niekoľkých svedkov. A nakoniec, používatelia s malým počtom mincí by neboli motivovaní k účasti, ak by považovali svoj hlas za nie dôležitý.

Kryptomena EOS

Sieť EOS využíva digitálne aktívum EOS, ktoré jednotlivcom a spoločnostiam umožňuje využívať rôzne funkcie blockchainu. Držitelia systému EOS sú tiež vlastníkmi častí siete. To znamená, že ak existuje používateľ, ktorý vlastní 1% dodávok systému EOS, vlastnil by tiež 1% požadovaného výpočtového výkonu na spracovanie transakcií.. 

Zároveň môžu byť mince EOS použité v rôznych dApps, ktoré boli nasadené nad sieťou EOS. 

Spoločnosť EOS mala na trhu s kryptomenami veľmi nerovnú cestu ako digitálne aktívum. Virtuálna mena dosiahla historické maximum 29. apríla 2018. Digitálne aktívum v tom čase prekonalo 22 dolárov a potom na konci roka 2018 kleslo na 1,57 USD. Zvýšenie ceny 29. apríla súviselo s oficiálnym uvedením modelu EOS na trh mainnet. Medzitým dno, ktoré zaznamenalo digitálne aktívum, bolo spôsobené medvedím trhom, ktorý ovplyvnil väčšinu digitálnych mien vo vesmíre. 

V zmysle BTC. digitálna mena tiež dosiahla najvyššiu cenu 29. apríla, keď sa obchodovala blízko 0,0023 BTC za mincu. Po barovom trhu v roku 2018 a dobrom začiatku bitcoinu v roku 2019 bol najnižší bod z hľadiska BTC 9. augusta, keď cena digitálnej meny klesla na 0,003311 BTC za mincu. 

Konkurencia – porovnanie medzi Ethereum, EOS a Tron

Spoločnosť EOS je v súčasnosti blízkym konkurentom spoločnosti Ethereum (ETH) a tiež spoločnosti Tron (TRX). Tieto dve siete ponúkajú podobné vlastnosti ako EOS, napríklad možnosť hostiť decentralizované aplikácie. 

Pokiaľ ide o aktivitu dApp, spoločnosť Everstake vydala a správa v ktorom informovali o dennom využívaní dAps pre každú z týchto sietí. 

Podľa tejto správy spoločnosť EOS zaregistrovaný 65 000 aktívnych používateľov denne (DAU), nasleduje Ethereum s 19 000 DAU a Tron s 15 000 DAU. To ukazuje, že vývojári dApp prijali pokusy o vybudovanie na vrchole siete schopnej vytvárať rýchle a bezpečné decentralizované aplikácie. 

Správa zverejnená na konci júna ukazuje, že EOS má okolo 500 rôznych dApps, z ktorých je 200 aktívnych. Ethereum má 2 500 dApps s 300 aktívnymi decentralizovanými aplikáciami. Nakoniec má Tron 450 dApps a 170 aktívnych. 

Je zrejmé, že komunita Ethereum má veľké množstvo spolupracovníkov a vývojárov, ktorí pracujú na rozšírení použiteľnosti a funkcií sietí. Medzitým boli spoločnosti EOS a Tron prepustené po ethereu a snažia sa budovať svoje komunity. Napriek tomu stojí za zmienku, že obe tieto siete už zhromaždili pozornosť mnohých jednotlivcov a vývojárov z rôznych krajín. 

Správa znie takto:

„Potreba priemyslu mať ultrarýchly, veľmi výkonný a schopný blockchain naliehala na vývoj nových platforiem, ktoré sa navzájom zlepšujú ohromujúcim tempom.“

Nakoniec tieto tri siete majú konsenzuálne algoritmy na spustenie svojich blockchainov. Zatiaľ čo Ethereum pracuje s pomalým Proof-of-Work, Tron používa aj DPoS veľmi podobný EOS, ktorý má 27 super zástupcov (SR). 

Zatiaľ čo Ethereum je druhé najväčšie digitálne aktívum na trhu s trhovou kapitalizáciou 22,77 miliárd dolárov, Tron je v súčasnosti 13. najväčšou blockchainovou sieťou s 1,37 miliardami dolárov, podľa údajov poskytnutých CoinMarketCap.

Komunita EOS

EOS má za sebou veľmi aktívnu komunitu, ktorá svojho času zvýšila cenu na 21 dolárov. To bola najvyššia cena od začiatku projektu. V súčasnosti sa EOS obchoduje za 4,45 USD, čo odráža aktuálny stav medvedieho trhu.

Mince EOS môžu byť uložené v mobilných, počítačových a webových peňaženkách. EOS je možné zakúpiť na popredných burzách s kryptomenami ako Huobi, Bitfinex, Binance a ďalších. Vo väčšine týchto búrz je EOS spárovaný s USDT, ETH alebo BTC.

Na záver možno povedať, že vzhľadom na schopnosť škálovať a uspokojovať rôzne potreby decentralizovaných aplikácií bez kompromisov v rýchlosti sa platforma EOS v blízkej budúcnosti musí stať silou združovania. Jeho jedinečný prístup k riešeniu sporov na platforme je tiež ďalším plusom pre blockchain EOS.

Záver

Pretože trh s kryptomenami neustále rastie a vyvíja sa, existujú rôzne projekty, ktoré používateľom ponúkajú nové riešenia a ktoré sa snažia vyrovnať s výzvami, ktorým čelia staršie siete. Aj keď nejaký čas musí trvať, kým si spoločnosti, používatelia a firmy osvoja EOS, sieť už dokázala, že má potenciál spôsobiť revolúciu v mnohých odvetviach. 

Uč sa viac

Ak sa chcete dozvedieť viac informácií o spoločnosti EOS, prečítajte si našu najnovšiu správu s nadpisom jej transakcie za sekundu. Najlepšie miesto na kúpu modelu EOS je spoločnosť Binance. Kroky, ako to urobiť, nájdete v našom úplnom sprievodcovi. Na záver, ak vás zaujíma cena EOS, prečítajte si tento článok o predikcii cien EOS.

Basil má tri roky externých skúseností s písaním o rušivých technológiách. Zameriava sa na najnovšie správy a vzdelávacie kúsky; pomáha šíriť evanjelium o Blockchaine. Dúfa, že jedného dňa bude mať vlastnú blockchainovú spoločnosť; pomáha svetu prostredníctvom jeho inovatívnej technológie účtovných kníh.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map