Čo je Cardano (ADA)? – Sprievodca všetkým, čo potrebujete vedieť

Čo je Cardano?

Cardano (ADA) je jedným z najuznávanejších blockchainov a krypto projektov vo vesmíre. Spoločnosť Cardano, ktorú založil Charles Hoskinson, možno považovať za inteligentnú kontraktnú platformu, ktorá ponúka škálovateľnú a bezpečnú architektúru pre vývojárov a používateľov.. 

Podľa oficiálna stránka z Input Output Hong Kong (IOHK), vývojárskej spoločnosti pracujúcej na Cardane, je projekt blockchainovou platformou s pokročilejšími funkciami ako ktorýkoľvek iný protokol na trhu. Tím Cardano pracoval na vytvorení systému PoS, ktorý by umožnil digitálnej mene a sieti stať sa jedným z najrýchlejších a najškálovateľnejších blockchainových projektov na trhu. 

Za zmienku stojí, že Cardano má odlišný prístup v porovnaní s inými krypto projektmi vo vesmíre, pretože bol vyvinutý s ohľadom na filozofiu a recenzovaný akademický výskum. 

Cardano sa považuje za kryptomenu tretej generácie, ktorá sa zameriava na riešenie a riešenie problémov so škálovateľnosťou, interoperabilitou a bezpečnosťou. 

Charles Hoskinson

Charles Hoskinson je spoluzakladateľom nielen spoločnosti Cardano, ale aj spoločnosti Ethereum (ETH) a generálneho riaditeľa spoločnosti IOHK. Pán Hoskinson bol pracujúci v priestore na dlhšiu dobu. Napríklad začal investovaním do niekoľkých krypto startupov, ktoré v rokoch 2013 a 2014 iba rástli. 

Na Cardane pracuje od spustenia projektu v septembri 2017, keď býčí trh vo vesmíre pomohol bitcoinu dosiahnuť nové historické maximá. Hoskinson napísal Cardano pomocou programovacieho jazyka Haskell, ktorý sa používa vo finančných inštitúciách a obrannom softvéri. 

Hoskinson je veľmi uznávanou osobnosťou na trhu s kryptomenami, ktorý pracuje v rôznych projektoch, hovoril na podujatiach a pomáhal Cardanu a Ethereu expandovať na trhu. 

Ako funguje Cardano?

Cardano je založené na troch rôznych organizáciách, ktoré mu pomáhajú pri vývoji a napredovaní: Cardano Foundation, IOHK a Emurgo. Tieto tri spoločnosti sú známe ako základné piliere celého projektu Cardano.

Cardano Foundation pracuje na štandardizácii, ochrane a propagácii projektu Cardano ako celku. Pracovali v rôznych krajinách, aby mohli podporovať používanie siete Cardano.

IOHK pracuje ako výskumná a vývojová spoločnosť zameraná na budovanie prístupných finančných služieb pre jednotlivcov a spoločnosti. Spoločnosť bude v tejto chvíli spolupracovať s Cardanom do roku 2020 a budú sa musieť rozhodnúť, či v práci budú pokračovať alebo nie. 

Emurgo pracuje v inej oblasti s cieľom vylepšiť Cardano. Spoločnosť v skutočnosti funguje ako obchodná a riziková časť celého projektu. Spoločnosť so sídlom v Japonsku a Singapure má veľmi úzke kontakty s IOHK, pretože spolupracujú ako ekosystém na podpore prijatia blockchainu Cardano po celom svete.. 

Prečo je Cardano považované za kryptomenu tretej generácie?


Cardano funguje iným spôsobom ako iné digitálne aktíva a ponúka riešenia mnohých výziev, ktorým iné digitálne aktíva v súčasnosti čelia. To je dôvod, prečo sa Cardano považuje za kryptomenu tretej generácie. V tejto časti článku vysvetlíme rozdiel medzi digitálnymi aktívami prvej, druhej a tretej generácie.

Bitcoin

Cardano sa považuje za projekt kryptomeny tretej generácie. Súvisí to s tým, ako sa v priebehu času vyvíjali blockchainové siete. Bitcoin (BTC), prvá virtuálna mena na trhu, bola vytvorená ako spôsob rozposielania peňazí do celého sveta bez toho, aby ste sa museli pri potvrdení a spracovaní transakcie spoliehať na centralizovaný orgán.. 

Bitcoin sa však dá takmer použiť iba na odosielanie a prijímanie platieb. Napriek tomu, že blockchain bitcoinu je možné použiť aj na realizáciu niektorých inteligentných kontraktov, všeobecne si to vyžaduje použitie vedľajších reťazcov. 

Bitcoin v súčasnosti spracováva 7 transakcií za sekundu. Je veľmi dôležité pamätať na toto digitálne aktívum. O tom si povieme neskôr v článku. 

Ethereum

Z tohto dôvodu sa objavilo Ethereum (ETH), ktoré sa snaží vyriešiť mnoho z týchto problémov, s ktorými si bitcoin nedokázal poradiť. Vitalik Buterin spoluzakladal Ethereum nielen s Charlesom Hoskinsonom, ale aj s ďalšími dôležitými a uznávanými osobnosťami vesmíru, vrátane Josepha Lubina. Ethereum nebol len jednoduchý platobný systém, ale aj platforma, v ktorej mohli spoločnosti a jednotlivci nasadiť inteligentné zmluvy. 

Aj keď boli projekty kryptomeny druhej generácie, ako napríklad Ethereum, veľmi užitočné pri poskytovaní riešení jednotlivcom a firmám, mali aj tak nejaké problémy. Napríklad Ethereum bolo úplne preťažené na konci roku 2017, keď sa CryptoKitties obchodovali prostredníctvom blockchainu Ethereum. 

Ethereum spracováva medzi 15 a 20 transakciami za sekundu, čo zďaleka nie je ideálne pre platformu inteligentných kontraktov, ako je táto. 

Cardano

Cardano chce vyriešiť problémy, ktoré ovplyvňujú Ethereum a tieto druhy sietí, zlepšením škálovateľnosti, interoperability a udržateľnosti. Prostredníctvom inžinierstva aplikovaného vývojármi a vedeckej filozofie, ktorú majú, je projekt budovaný tak, aby dosahoval kód vysokej záruky. 

Jedna dôležitá vec, ktorú treba spomenúť, je, že Ethereum zažilo pred pár rokmi tvrdé videnie, v ktorom sa sieť rozdelila medzi Ethereum a Ethereum Classic (ETC). 

Hoskinson a tím stojaci za Cardanom sa chcú vyhnúť týmto problémom. Preto venujú osobitnú pozornosť kódu kvality, aby sa vyhli rozdeleniu od hlavnej siete Cardano. 

Oficiálna stránka spoločnosti Cardano vysvetľuje, že prijali zbierku princípov návrhu, inžinierstva a najlepších postupov, ktoré umožnili spoločnosti Cardano stať sa sieťou, v ktorej je dnes. Medzi niektoré z týchto princípov patrí rozdelenie účtovníctva a výpočtu do rôznych vrstiev, vývoj decentralizovaného mechanizmu financovania budúcej práce, proces učenia sa od takmer 1 000 altcoinov prijatím zmyselných prvkov a skúmanie sociálnych prvkov obchodu, medzi mnohými ďalšími. 

Stránka Cardano znie takto:

“Z tohto neštruktúrovaného súboru myšlienok začali riaditelia, ktorí pracujú na Cardane, skúmať literatúru o kryptomenách a budovať súbor abstrakcií.” Výstupom tohto výskumu je rozsiahla knižnica článkov IOHK, množstvo výsledkov prieskumov, ako napríklad tento nedávny prehľad skriptovacieho jazyka, ako aj Ontology of Smart Contracts a projekt Scorex. “

Prečo je dôležité správne škálovať a ako by Cardano mohlo pomôcť?

Hoskinson sa domnieva, že škálovanie nie je len transakciami za sekundu, ktoré prežíva sieť blockchain. Domnieva sa, že je dôležité, aby Cardano zohľadnilo aj sieťové a dátové škálovanie. 

Cardano pracuje s Ouroboros, konsenzuálnym algoritmom Proof-of-Stake (PoS), ktorý je oveľa rýchlejší ako tradičný konsenzusný algoritmus Proof-of-Work (PoW), na ktorom je založený bitcoin. Využívajú ho aj litecoiny (LTC), ethereum a ďalšie kryptomeny ako Bitcoin SV (BSV) alebo Bitcoin Cash (BCH). 

PoW je vysoko neúčinný z dôvodu množstva energie spotrebovanej baníkmi. Vzhľadom na to, že nie je ľahké získať ASIC baníkov a špecializované vybavenie na ťažbu týchto digitálnych aktív, je ťažké dosiahnuť decentralizáciu. Existuje niekoľko veľkých ťažiarov, ktorí sú vlastníkmi veľkej časti hashovej sily celej bitcoinovej siete. 

V bitcoinovej sieti existuje päť rôznych ťažobných združení, ktoré tvoria 10 percent celej hashovacej rýchlosti bitcoinovej siete. To jednoznačne nie je pozitívne pre najstaršiu a najpopulárnejšiu kryptomenu. 

S algoritmami PoS fungujú veci inak. Namiesto baníkov v sieti nie sú validátory, ktoré budú vkladať nejaké mince (v tomto prípade mince ADA) a staviť na ďalší blok, ktorý bude sieťou overený. Ak sa blok pripojí, stávkujúci dostanú odmenu za vykonanú prácu. 

Hlavný rozdiel oproti Bitcoin’s PoW je ten, že konsenzuálne algoritmy PoS nepotrebujú na overenie transakcií minúť veľké množstvo energie a vstupné bariéry sú nižšie (nie je potrebný žiadny ASIC alebo špecializované ťažobné zariadenie). 

Ouroboros

Teraz, keď vieme, ako fungujú systémy PoS, bude Ouroboros kontrolovať distribúciu tokenov v ekosystéme rozdeľujúcich svet na rôzne epochy, ktoré sa potom rozdelia na sloty. Každá z týchto epoch má veľmi krátku životnosť, ktorá sa rovná 20 sekundám. 

Môže to znieť trochu technicky, ale je veľmi ľahké to pochopiť. Vyššie uvedené sloty potom budú mať vodcu, ktorý je vybraný náhodne. Títo vodcovia potom vyberú nové bloky, ktoré sa pridajú do siete, podobne ako to robia ťažiari v systémoch PoW.. 

Vedúci automatov by mali mať aspoň 2% podiel v Cardane. Zainteresované strany majú možnosť zvoliť si vodcov pre nasledujúcu epochu. 

Na zabezpečenie lepších riešení škálovania Cardano pracuje s technológiou nazývanou RINA alebo rekurzívna medzisieťová architektúra. Hlavným cieľom je vytvorenie heterogénnej siete poskytujúcej súkromie, transparentnosť a tiež škálovateľnosť. 

Tím Ouroboros vyvíja tím stojaci za Cardanom, aby ho čo najskôr uviedol na trh. Toto je jedna z najočakávanejších funkcií, na ktorú investori a používatelia Cardano čakajú. 

Zlepšenie škálovateľnosti a interoperability

Keď sa krypto siete rozširujú po celom svete, musia sa vyrovnať s problémami so škálovaním, ktoré nemusí byť také ľahké vyriešiť. Existujú tri rôzne spôsoby, ktoré Cardano zohľadňuje s cieľom pomôcť sieťovému rozsahu: Prerezávanie, predplatné a kompresia. 

Okrem toho vývojári uvažujú o rozdelení blockchainu a znížení množstva dát, ktoré je potrebné na ukladanie. Očakáva sa, že sa tak zníži počet údajov, s ktorými musia používatelia pracovať. 

Interoperabilita je pre Cardano tiež veľmi dôležitá vec. Momentálne vo vesmíre fungujú rôzne kryptomeny. Všetky majú svoje vlastnosti a fungujú rôznymi spôsobmi. Je však veľmi ťažké spojiť a súčasne používať tieto virtuálne meny. Ich siete sa nedajú ľahko prepojiť. 

Burzy kryptomeny umožňujú používateľom vymieňať si digitálne aktíva a spájať krypto svet s tradičným finančným prostredím. Cieľom spoločnosti Cardano je teda ponúknuť ľahší spôsob prepojenia týchto kryptomien medzi sebou a celým blockchainovým ekosystémom, aby sme mali bližší kontakt so starým finančným svetom.. 

Spôsob, ako to dosiahnuť, je prostredníctvom vedľajších reťazcov. V mnohých krypto sieťach je veľa vedľajších reťazcov, ktoré ponúkajú rôzne riešenia digitálnych aktív. Prostredníctvom týchto bočných reťazcov by boli siete vzájomne prepojené a boli by komunikované, čo by umožnilo rýchlejšiu cestu k odlišným funkciám z rôznych sietí.. 

Aby bolo možné kryptomenu prepojiť s bankami a inými finančnými inštitúciami, musí sa sústrediť na metadáta, atribúciu a dodržiavanie predpisov. Všetky tieto veci sú veľmi dôležité, ak chce byť celý trh interoperabilný s tradičnými finančnými inštitúciami. Metadáta týmto spoločnostiam a organizáciám pomáhajú v tom, ako sa údaje prenášajú medzi stranami, ako zefektívniť organizáciu elektronických údajov a mnoho ďalších vecí. 

Pre svet kryptomien je to niečo veľmi nebezpečné. Prečo? Kvôli blockchainovej technológii. Aj keď je technológia distribuovanej knihy (DLT) užitočná pre mnoho rôznych vecí, môže byť tiež škodlivá, ak sa používa nesprávne. Ak musia byť súkromné ​​informácie uložené v nemennej blockchainovej sieti, k týmto údajom by mohli mať prístup iné strany, čo nie je dobré pre ochranu osobných údajov. 

Cardano chce tento problém vyriešiť analýzou metadát a výberom konkrétnych informácií, ktoré sa majú zdieľať v blockchaine. To by poskytlo lepšie informácie tradičnému finančnému odvetviu a chránilo by to aj súkromie používateľov. 

Pretože banky potrebujú mená tých, ktorí sa zaoberajú digitálnymi aktívami a spracovávajú finančné transakcie, vývojári spoločnosti Cardano pracujú na tom, aby používateľom poskytli možnosť rozhodnúť sa, ako budú zdieľať svoje údaje.. 

Dôležité informácie, ktoré je potrebné zohľadniť, sú Know Your Customer (KYC), Anti Laundering (AML) a Anti Terrorist Financing (ATF). Finančné inštitúcie požadujú tieto informácie, aby pochopili, ako používatelia pracujú s transakciami. Využitím metadát a poskytnutím jednotlivcom slobody rozhodovať, čo s ich údajmi, si môžu používatelia byť istí, že budú môcť rýchlejšie komunikovať s bankami a inými inštitúciami.. 

Rozvoj a zdokonaľovanie siete Cardano

Aj keď Cardano naďalej rastie, je dôležité mať udržateľný obchodný model, ktorý umožní, aby boli všetky tieto projekty skôr či neskôr uvedené na trh. Charles Hoskinson a tí, ktorí sa podieľali na projekte Cardano, sa rozhodli, že nebudú robiť Initial Coin Offering (ICO), keď bol spustený. 

Preto sa Cardano rozhodlo vytvoriť pokladnicu, ktorá je financovaná z malej časti blokovej odmeny. Ak existuje spoločnosť, ktorá chce zmeniť niektoré veci na ekosystéme, môže požiadať o finančnú dotáciu. Zainteresované strany v sieti Cardano by neskôr rozhodli, či bude grant udelený alebo nie. 

Ako sa bude sieť zväčšovať, vývojári budú môcť využívať ďalšie prostriedky. Poplatky v sieti sa počítajú podľa tejto rovnice:

Poplatok za prevod = a + b * veľkosť transakcie. 

Písmeno „a“ sa rovná 0,155381 ADA, „b“ je ďalšia konštanta rovnajúca sa 0,000043946 ADA / bajt a veľkosť transakcie by sa mala na koniec pridať v bajtoch. 

Predikcia cien ADA

ADA je v súčasnosti jednou z top kryptomien na trhu. Virtuálna mena má trhovú kapitalizáciu 1,47 miliárd dolárov a cenu za mincu 0,056 dolárov, čo z nej robí 12. najväčšiu digitálnu menu.. 

Na UseTheBitcoin sme napísali článok o predikcii cien ADA. Mnoho odborníkov sa domnieva, že dlhodobý, strednodobý a krátkodobý je pre ADA býčí. Musíme však vziať do úvahy všeobecnú výkonnosť trhu, napríklad ak existuje trh s medveďmi alebo býkmi. 

Súťažiaci

Cardano (ADA) sa považuje za jedinečné v spôsobe, akým bolo digitálne aktívum vytvorené, spustené a ako je v súčasnosti spravované. Kryptomena Váh, na ktorej Facebook pracuje, by však mohla mať dopad na krajiny, v ktorých ADA momentálne pôsobí. Cieľom Váh je pomôcť používateľom, najmä tým v rozvojových ekonomikách, pri spracovávaní transakcií a pri prístupe k finančným službám. 

Charles Hoskinson počas rozhovoru s finančnými magnátmi spomenul, že pracujú na platobnej sieti pre šesť miliónov ľudí v etiópskej Addis Abebe.. 

Pokiaľ ide o možnosť konkurencie Facebooku s Cardanom, uviedol:

“Žijem tento trh.” A môžem vám povedať, že vláda USA, podľa definície najsilnejšej entity na svete, považuje za ťažké uskutočniť platby do Etiópie. Ak majú ťažkosti, ako to urobí súkromná spoločnosť. “

Ako nakupovať a kde uložiť ADA?

Na trhu existuje veľa búrz s kryptomenami, ktoré umožňujú investorom a používateľom nakupovať ADA. Pre začiatočníkov je všeobecne ťažké správne vedieť, kde kúpiť kryptomenu ADA. Preto sme napísali sprievodcu pre ľudí a investorov, ktorí majú záujem o kúpu Cardana. 

Jednou z búrz, ktorá umožňuje používateľom získať toto digitálne aktívum, je Binance, jedna z najpopulárnejších krypto platforiem na svete. Binance je tiež jednou z búrz s najväčším objemom obchodov na trhu. 

Je možné kúpiť ADA v rôznych menách vrátane Binance Coin (BNB), Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Paxos Standard (PAX), TrueUSD (TUSD), USD Coin (USDC) a Tether (USDT). 

Existujú aj ďalšie kryptomenové burzy, ktoré by používateľom umožňovali nakupovať ADA aj prostredníctvom rôznych párov. 

Investori, ktorí chcú držať spoločnosť ADA, môžu tak urobiť odoslaním prostriedkov do peňaženky s kryptomenami, ktorá podporuje toto digitálne aktívum. Výmeny nie sú pre jednotlivcov dobré na ukladanie virtuálnych mien, pretože môžu byť napadnuté hackermi a ovplyvnené útokmi. 

Správne ukladanie digitálnych aktív, vrátane Cardano (ADA), je veľmi dôležité. Preto sme vytvorili zoznam najlepších peňaženiek Cardano na trhu. Investori ich môžu skontrolovať a pochopiť, ktorá z nich lepšie vyhovuje ich potrebám. 

Najnovší vývoj

Podľa nadácie Cardano Foundation práve spustili webovú stránku Shelley testnet. Toto je jeden z najdôležitejších vývojových trendov týkajúcich sa siete Cardano, ktorá má pomôcť kryptomene ešte viac expandovať. 

Projekt navyše predstavil nový plán, v ktorom vysvetlí, ako sa budú pohybovať od Byrona a Shelleyho. To by umožnilo sieťam stať sa sieťou riadenou komunitou, o ktorej uvažoval Charles Hoskinson. 

Oficiálny plán mesta Cardano, ktorý požadovala komunita, znie takto:

„Cardano je priekopnícka blockchainová sieť proof-of-stake, ktorá sa vyvinula do vývojovej platformy decentralizovanej aplikácie (dApp) s finančnou knihou pre viac aktív a overiteľnými inteligentnými zmluvami.“

Cardano chce byť stokrát decentralizovanejší ako bitcoin a o to sa momentálne snaží Charles Hoskinson a vývojové tímy Cardano. 

Weiss Ratings nakoniec považuje Cardano za efektívnu a ziskovú blockchainovú platformu. V nedávnom tweete, ktorý napísala nezávislá ratingová agentúra, je Cardano jedným z najlepších projektov vo vesmíre a tiež jedným z najlacnejších kryptomien.. 

# Cardano je jedným z najlepších projektov vo vesmíre a tiež jedným z najlacnejších kryptomien. #ADA # krypto # kryptomena #altcoiny #bitcoin # BTC

– Weiss Crypto Ratings (@WeissCrypto) 20. mája 2019

Záver

Cardano je jedným z najsľubnejších a najplánovanejších projektov kryptomeny na trhu s kryptomenami. Sieť vyvíjajú odborníci v rôznych oblastiach, ktoré sa zameriavajú na poskytovanie najlepších služieb a produktov, ktoré sú schopné poskytnúť. 

Digitálne aktívum ADA je podľa CoinMarketCap jedným z najpopulárnejších na trhu a tiež jedným z najcennejších. Roky 2019 a 2020 sú veľmi dôležitými rokmi pre celý kryptotrh a Cardano bude určite jedným z najrevolučnejších projektov. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map