Čo je to litecoin (LTC)

Kryptomeny sú každým dňom čoraz populárnejšie. Jednou z prvých vytvorených kryptomien bol litecoin, a preto patrí medzi najobľúbenejšie coiny. O tejto kryptomene ste s najväčšou pravdepodobnosťou už počuli a keďže ste tu, pravdepodobne sa pýtate, čo je to litecoin. Tu sa dozviete:

Čo je to litecoin?

Litecoin (LTC) je jedným z najuznávanejších blockchainov a digitálnych aktív na trhu s kryptomenami. Virtuálnu menu vytvoril Charlie Lee ešte v roku 2011 a považuje sa za striebro za zlato bitcoinu.

Jednou z organizácií, ktorá stojí za litecoinom, je Nadácia Litecon. Podľa nej je Litecoin digitálnym aktívom, ktoré je postavené na predpoklade rýchleho času potvrdenia a nízkych transakčných poplatkov. Preto sa Litecoin používa na platby za tovar a služby.

Litecoin je tiež jednou z najstarších virtuálnych mien vo vesmíre a pred rokmi bol jedným z hlavných bitcoinových konkurentov. Litecoin je v súčasnosti piatou najväčšou kryptomenou z hľadiska trhovej kapitalizácie po bitcoinoch (BTC), ethereách (ETH), XRP a bitcoinových hotovostiach (BCH).

Charlie Lee – tvorca LTC

Charlie Lee je zakladateľ Litecoinu. Získal bakalársky a magisterský titul v odbore počítačových vied a promoval v roku 2000. Po ukončení štúdia na MIT pracoval pre rôzne fintech spoločnosti, vrátane spoločností Google a Guidewire Software.

Pán Lee sa o bitcoinoch začal dozvedať z článku na Silk Road v roku 2011, ako uviedol ešte v júli 2018 na Twitteri. V tom čase pracoval v spoločnosti Google na rôznych projektoch vrátane YouTube Mobile alebo Chrome OS.

Lee začal ťažiť bitcoiny, rovnako ako mnoho ďalších počítačových vedcov, ktorí sa zaujímali o bitcoiny a celý blockchainový priestor. Preto sa rozhodol vytvoriť svoje vlastné digitálne aktívum podľa vzoru bitcoinu.

Ako funguje litecoin?

Po pokuse o vytvorenie vlastného digitálneho aktíva s názvom Fairbix vydal Lee Litecoin. Fairbix nebol schopný uspieť, litecoin však priťahoval pozornosť mnohých jednotlivcov po celom svete. Aj keď bola virtuálna mena veľmi podobná bitcoinu, oproti posledným mala znateľné rozdiely.

Litecoin bol zverejnený ako klient s otvoreným zdrojovým kódom na GitHub 7. októbra 2011. O niekoľko dní neskôr bol Litecoin uvedený do života.

V porovnaní s bitcoinmi má Litecoin celkovú zásobu 84 miliónov, ťažobný algoritmus s názvom Scrypt a 2,5 minútové bloky. Bitcoin má namiesto toho celkovú zásobu 21 miliónov, ťažobný algoritmus s názvom SHA-256 a čas blokovania 10 minút.

Sieť Litecoin upravuje svoju obtiažnosť každých 2016 blokov alebo tri a pol dňa. To znamená, že ťažiari majú tendenciu mať svoje ťažkosti spojené s litecoinmi rýchlejšie upravované v porovnaní s bitcoinmi, kde sa ťažkosti upravujú každé 2 týždne.

Aj keď bitcoiny a litecoiny fungujú podobným spôsobom, litecoiny zaostávajú za polovicami. Bitcoin v budúcom roku zažije svoje tretie polovicu a Litecoin nedávno zažil zníženie svojho druhého bloku odmeny. Bitcoiny aj litecoiny každé štyri roky pociťujú zníženie odmien, ktoré dostávajú ťažiari, čo je jeden z najdôležitejších atribútov niektorých kryptomien, konkrétne mien Proof-of-Work (PoW). Nová emisia coinov je znížená o 50% po 840 000 blokoch pre Litecoin a 210 000 blokoch pre Bitcoin.

Pri nižšej emisii a zvýšenom dopyte po digitálnej mene sa očakáva, že cena virtuálnej meny bude rásť rýchlejšie, ak na trhu dôjde k dopytovému šoku. Od baníkov uvoľnených na trh pre väčší počet investorov bude k dispozícii menej LTC.

Litecoin tiež implementoval atómové swapy, ktoré umožňujú jednotlivcom uskutočňovať krížovú výmenu mincí bez toho, aby boli závislí od tretej strany. Implementáciou hašovaných zmlúv o časovom blokovaní je možné posielať platby po vopred dohodnutom termíne.

Medzi Litecoinom a Decredom (DCR) a Vertcoinom (VTC) sa uskutočnilo niekoľko atómových swapov..

Algoritmus dokladu o práci na litecoinoch

Pomocou PoW algoritmu, ktorý Litecoin má, je možné udržiavať sieť decentralizovanú a tiež bežať s potvrdzovaním transakcií. Baníci využívajú výpočtovú silu, ktorú majú na riešenie kryptografických hlavolamov. Akonáhle miner nájde blok a všetky spracované transakcie, dostane tento miner odmenu v LTC, ktorá je v súčasnosti 12,5 LTC za blok.

Bitcoinoví ťažiari si musia kúpiť špecializované stroje s názvom ASIC, ak chcú ťažiť najobľúbenejšie digitálne aktíva. Rovnako potrebujete špecializované vybavenie na efektívnu ťažbu litecoinov a udržanie konkurencieschopnosti v ťažobnom priemysle.

Ako už bolo spomenuté, Litecoin používa algoritmus Scrypt v porovnaní s bitcoinmi, ktoré používajú SHA 256. Cieľom algoritmu Scrypt je zaistiť, aby každý mohol ťažiť Litecoin namiesto iba niekoľkých jedincov s ťažiarmi ASIC. Aj keď bolo možné litecoiny ťažiť pomocou CPU a GPU, v dnešnej dobe je to veľmi neefektívne a na trhu dominujú Scrypt ASIC..

V čase písania tohto článku sa hash rate Litecoinu podstatne zvýšil od začiatku roku 2019. Na konci roku 2018 dosiahol hash rate 146 TH / s. Pred niekoľkými dňami mala sieť hash rýchlosť 523 TH / s, čo od decembra predstavuje nárast o 258%.

Transakčné rýchlosti a poplatky

Litecoin má rýchlejšie transakčné rýchlosti ako bitcoin a funguje za lacnejšie poplatky. Časy blokovania litecoinu sa zvyknú pohybovať na hranici 2,5 minúty, ktorá kolíše v úzkom rozmedzí od 2,2 do 2,75 minúty. To je veľmi užitočné pre mnohých obchodníkov a tých, ktorí akceptujú litecoin, ktorí dostanú digitálne aktívum s dvoma potvrdeniami za pouhých 5 minút.

To je výhoda v porovnaní s bitcoinom, ktorý vyžaduje desať minút, aby bolo možné prijať jediné potvrdenie. Poplatky zaplatené používateľmi sú navyše oveľa lacnejšie ako v bitcoinovej sieti. Priemerný poplatok za transakciu LTC je v súčasnosti 0,059 USD, zatiaľ čo bitcoin má priemerný transakčný poplatok 1,54 USD.

Litecoin je tiež jednou z digitálnych mien s najväčšou likviditou na trhu. Je možné ho kúpiť alebo predať na rôznych burzách po celom svete rýchlym a bezpečným spôsobom.

Aby bolo možné zvýšiť počet transakcií, ktoré dokáže sieť spracovať, predstavil Litecoin Segregated Witness (SegWit), ktorý umožňuje menšiu veľkosť transakcií, čo vedie k väčšiemu priestoru na blok.

Aj keď digitálna mena ponúka rýchle a lacné transakcie, vývojári Charlie Lee a Litecoin museli pracovať, aby sa vyhli záplavovým útokom. Tieto útoky súvisia so škodlivou entitou, ktorá spracúva niekoľko transakcií na preťaženie siete. To zvyšuje poplatky a tiež spomaľuje celú sieť.

Dôverné transakcie

Dôverné transakcie sú jednou z najočakávanejších funkcií siete Litecoin. V súčasnosti digitálne aktíva ako Bitcoin, Ethereum a Bitcoin Cash registrujú všetky transakcie spracované na ich príslušných blockchainoch. Je to niečo, čo neumožňuje používateľom zostať v súkromí pri každom uskutočnení prevodu.

Je skutočne možné zistiť, na ktorú adresu boli odoslané finančné prostriedky, čo bola uskutočnená suma, zaplatené poplatky a kto transakciu prijal. Spoločnosti zodpovedné za analýzu údajov blockchainu môžu prepojiť adresy IP, e-maily a ďalšie na konkrétne adresy.

Preto Charlie Lee na twitteri napísal, že zastupiteľnosť je jediným majetkom zdravých peňazí, ktorý v súčasnosti bitcoinom a litecoinom chýba. Preto sa rozhodol zamerať sa na to, aby litecoiny boli viac zastupiteľné pridaním Dôverných transakcií.

Za týmto účelom bude sieť zažívať soft-fork. Okrem toho tiež skúmajú možnosti nepriestrelnosti MimbleWimble s rozširovacími blokmi, čo je podobný koncept ako bočné reťazce. Aj keď neexistuje konkrétny dátum spustenia, zámerom je urobiť to niekedy v roku 2019, ako vysvetlil pán Lee.

Vďaka tejto implementácii bude Litecoin schopný chrániť súkromie týchto transakčných fondov a chrániť ich údaje vrátane transakčných fondov. Aj keď je to pre celú sieť veľmi pozitívne, stojí za zmienku, že dôjde k významnému zvýšeniu transakčných nákladov.

Ako nakupovať a kde ukladať litecoiny?

Digitálnu menu je možné získať na mnohých burzách kryptomien po celom svete. Pretože Litecoin nie je malá virtuálna mena a na trhu pôsobí veľmi dlho, je možné ho kúpiť na veľkom množstve krypto platforiem.

Medzi najlepšie miesta na nákup litecoinov patria okrem iného Binance, Coinbase, Bibox, Huobi Global a KuCoin. Pre začiatočníkov sa všeobecne bežne vie, kde kúpiť LTC. Preto sme napísali sprievodcu pre ľudí a investorov, ktorí majú záujem o kúpu litecoinu.

Prostredníctvom Binance je možné nakupovať LTC za bitcoiny (BTC), ethereum (ETH), Paxos Standard (PAX), TrueUSD (TUSD), USD mince (USDC) a Tether (USDT). Litecoin predstavuje v Binance 2,5% z celkového objemu obchodov.

Používatelia, ktorí chcú držať LTC, môžu tak urobiť pomocou peňaženky na kryptomeny, ktorá podporuje litecoin. Aj keď burzy poskytujú používateľom peňaženky, súkromné ​​kľúče spravuje burza, čo znamená, že ak dôjde k ich hacknutiu alebo výmena prestane fungovať, finančné prostriedky budú preč..

Cena a hodnota litecoinu

Litecoin je jednou z najvýkonnejších digitálnych mien na trhu. Preto sa hodnota litecoinu zvyčajne pohybovala medzi prvými desiatimi od jeho uvedenia na trh. Za posledné mesiace sa litecoiny obchodovali medzi 8. a 4. pozíciou.

Najvyššia cena, ktorú Litecoin dosiahol, bola späť 12. decembra 2017, keď digitálna mena prekonala 420 dolárov za mincu. V tom čase bol celý trh s kryptomenami nadšený, čo bola najvyššia cena, akú digitálna mena mohla mať.

Potom sa hodnota litecoinu dostala na medvedí trh, ktorý trval do decembra 2018. 14. decembra 2018 sa litecoin obchodoval blízko 22 $, čo je najnižší bod za viac ako celý rok. Od tohto okamihu hodnota litecoinu vzrástla na 140 dolárov a v súčasnosti sa obchoduje okolo 50 dolárov za LTC.

Cena litecoinu

Pokiaľ ide o BTC, Litecoin tiež prudko stúpol nad 0,025 BTC a klesol pod 0,00023 BTC za LTC. Teraz sa s litecoinom obchoduje okolo 0,007705 BTC. Po väčšinu svojej histórie sa s litecoinmi obchodovalo nad touto úrovňou. Podľa CoinMarketCap má momentálne litecoin trhovú kapitalizáciu 5,87 miliárd dolárov.

Ak sa chcete dozvedieť viac o cene Litecoinu, môžete si prečítať našu predpoveď ceny Litecoinu.

Záver

Litecoin je jednou z najuznávanejších a najstarších digitálnych mien vo vesmíre. Ukázalo sa, že je možné byť odolný v priebehu rokov a ako je možné sledovať bitcoin a navrhnúť niekoľko vylepšení. Táto digitálna mena implementuje mnoho aktualizácií, ktoré neskôr bitcoin použil, vrátane Segregovaný svedok, a v budúcnosti, Dôverné transakcie alebo Atómové výmeny.

Litecoin sa nedávno znížil na polovicu a mnoho odborníkov sa domnieva, že na trhu s kryptomenami sa v blízkej budúcnosti bude konať býčí beh. Litecoin Foundation spolupracuje s mnohými subjektmi a organizáciami aj naďalej na propagovaní Litecoinu a na rozširovaní adopcie.

Je zrejmé, že litecoin patril medzi najväčšie digitálne aktíva a očakáva sa, že týmto spôsobom zostane aj v nasledujúcich rokoch. čo je litecoin čo je litecoin

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map