Sprievodca porozumením kĺzavých priemerov v technickej analýze

Investori sa zvyčajne pri hodnotení bezpečnosti a jej vnútornej hodnoty (a analýze jej budúceho potenciálu) spoliehajú na základnú analýzu, zatiaľ čo obchodníci využívajú technická analýza maximalizovať priame výnosy. Štúdie technickej analýzy mapujú vzory a ukazovatele na zisťovanie obchodných príležitostí a potenciálnych výnosov. Medzi najbežnejšie nástroje tejto disciplíny patria kĺzavé priemery, MACD, index relatívnej sily, Bollingerove pásma a ďalšie.

Byť na zložitom trhu s kryptomenami si vyžaduje kombináciu technických výpočtových a finančných znalostí, takže učenie sa o obchodných technikách je nevyhnutnosťou.

Kvôli jedinečným osobnostiam ľudí obchodujú rôznymi spôsobmi – niektorí uprednostňujú agresívnejší a riskantnejší prístup, iní volia uvoľnenejšie, pomalšie a bezpečnejšie štýly. Existujú rôzne štýly obchodovania, ktoré sa trochu prekrývajú; však tieto najobľúbenejšie sú štyri štýly pozičné obchodovanie, swingové obchodovanie, denné obchodovanie a obchodovanie s pokožkou hlavy.

Pokiaľ ide o užitočné obchodné nástroje technickej analýzy, jedným z najstarších a najpopulárnejších je kĺzavý priemer. Je to indikátor, ktorý analyzuje minulé a posledné údaje (najmä cenu) súčtom a spriemerovaním za rôzne časové obdobia. Zobrazuje priemerné hodnoty a nazýva sa „pohyblivý“, pretože sa opakovane prepočítava, keď sú k dispozícii nové údaje. Pri postupe klesá najstaršia hodnota a pridáva sa najnovšia hodnota. Toto popisuje proces nazývaný „vyhladzovanie“, pomocou ktorého obmedzuje účinok dočasných výkyvov údajov, splošťuje ich na riadok, zreteľnejšie ukazuje trend a zdôrazňuje hodnoty nad a pod.

Kĺzavé priemery sú trendové alebo zaostávajúce ukazovatele, ktoré popisujú udalosti, ktoré sa už vyskytli. Používajú sa tiež ako základ pre ďalšie ukazovatele, ako napríklad Moving Average Convergence Divergence (MACD), Bollinger Bands, Percentage Price Oscillator a ďalšie. Využitie kĺzavých priemerov zahŕňa potvrdenie trendu, určenie jeho smeru alebo možných zvratov, ako aj identifikácia plochého trhu.

Primárnym parametrom použitým na výpočet kĺzavého priemeru je obdobie alebo počet období. Kĺzavé priemery sú založené predovšetkým na konečných cenách.

Druhy kĺzavých priemerov

Jednoduchý kĺzavý priemer je najzákladnejšia a pravdepodobne najbežnejšia forma kĺzavých priemerov. Definuje sa ako nevážený priemer (súčet hodnôt vydelený počtom hodnôt) údajov za pevné množstvo časových období. Keď nová hodnota vstúpi do množiny v novom období, najstaršia vypadne, a preto je potrebný nový výpočet.

Exponenciálny kĺzavý priemer

Používa komplikovanejší výpočet ako jednoduchý kĺzavý priemer, pretože kladie väčšiu váhu na posledné údaje v množine hodnôt a počíta priemer zo všetkých historických analyzovaných údajov bez odstránenia skorších údajov, keď bude k dispozícii najnovší údaj. Váha pre každú predchádzajúcu hodnotu klesá exponenciálne (krok nie je konštantné číslo).

Vážený kĺzavý priemer

Je to ukazovateľ, ktorý opäť zdôrazňuje novšie cenové položky, aby sa zabezpečilo, že majú výraznejší vplyv na výsledok ako staršie položky. Hmotnosť každého záznamu klesá v aritmetickom postupe, čo znamená, že rozdiel medzi dátovými bodmi je pevný a 1 je najčastejšie používané číslo.

Tipy na interpretáciu kĺzavých priemerov

– Zvážte dĺžku období, ktoré používate. Na výpočet kĺzavého priemeru by ste mali mať určitý počet zatváracích cien. To môže byť problém pre úplne nové diela.

– Kĺzavé priemery zaostávajú, ukazovatele sledujúce trend, čo znamená, že sú vždy o krok pozadu. Zabezpečujú síce, že ste v súlade so súčasným trendom, ale stále existuje riziko oneskorených signálov. Čím dlhší je kĺzavý priemer, tým väčšie je oneskorenie.


– Kĺzavé priemery je možné vypočítať nielen pomocou konečných cien, ale aj pomocou mesačných cien, týždenných cien, otváracích cien alebo dokonca vnútrodenných cien.

– Majte na pamäti, že čím vyššia je volatilita cien, tým vyššia je pravdepodobnosť falošných signálov. Aj keď sú kĺzavé priemery skvelé na identifikáciu hlavných trendov, je možné získať niekoľko falošných signálov alebo stratiť pozíciu skôr, ako k tomu dôjde. Kĺzavé priemery sú pre ostatné nástroje nevyhnutné. Pre ďalšie potvrdenie vždy kombinujte nástroje.

Chcete sa dozvedieť viac stratégií v technickej analýze? Tu si môžete prečítať nášho sprievodcu obchodovaním s vráteniami pomocou RSI.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map