Sprievodca decentralizovanými výmenami: Porovnanie populárnych DEX

Táto príručka k decentralizovaným burzám vysvetľuje, čo sú to decentralizované burzy, a ponúka porovnanie populárnych DEX na dnešnom trhu s kryptomenami..

Drvivá väčšina bánk s kryptomenami je odteraz stále veľmi centralizovaná. Objednávky, vklady, výbery a transakcie sú smerované do centralizovaného alebo uzavretého systému. Veľké burzy ako Binance alebo Okex ukladajú / smerujú všetky objednávky na svojich vlastných serveroch – a preto sú známe ako centralizované burzy. Mnoho analytikov kryptomeny sa však domnieva, že DEX (decentralizované burzy) budú vedúcou formou burzy s kryptomenami, keď sú ich technológie a možnosti na rovnakej úrovni ako ich centralizované náprotivky. Príťažlivosť kryptomien je koniec koncov prísľubom „decentralizácie“. Preto mať dobrý DEX s dobrou likviditou je dôležité pre budúcnosť kryptomien.

Čo je to decentralizovaná burza (DEX)?

Decentralizovaná burza je obchodná platforma s otvoreným zdrojovým kódom, ktorá funguje na blockchaine, kde tok údajov nekontroluje žiadna entita. Je to priamy protiklad centralizovaných búrz s kryptomenami, ako sú Coinbase, Kraken alebo Binance, ktoré sú kontrolované spoločnosťami a spravované centralizovanými servermi. DEX sa nespoliehajú na to, že finančné prostriedky zákazníkov budú mať na starosti akýkoľvek subjekt. Všetky obchodné transakcie sa údajne vyskytujú priamo medzi používateľmi v sieti Peer-to-Peer (P2P) prostredníctvom automatizovaného „nedôveryhodného“ systému. DEX eliminuje nasledujúce riziká zjavné pri centralizovaných burzách:

 • Výpadok servera
 • Vysoká možnosť manipulácie s trhom
 • Strata klientskych prostriedkov
 • Hackovanie
 • Konkurz výmeny

Mnoho z nich v kryptomene zažilo vyššie uvedené problémy pri jednaní s centralizovanými burzami. DEX sú koncipované na zmiernenie týchto problémov a dúfajme, že poskytnú životaschopnú alternatívu k centralizovaným výmenám. Stručne zhrnuté rozdiely:

decentralizovaná burza, decentralizované burzy, populárne dexs, DEX, DEX

Najbežnejšie DEX sa zvyčajne spoliehajú na jednu blockchainovú platformu. Napríklad môžete obchodovať tokeny ERC-20 (tokeny postavené na blockchaine Ethereum) proti éteru (ETH) na DEX, ktoré sú postavené na blockchaine Ethereum, ale nebudete ich môcť obchodovať proti tokenom NEP-5 (tokeny postavené na NEO blockchaine). Existujú riešenia tohto problému, t.j. vytvorením tokenov proxy (digitálne aktívum, ktoré predstavuje konkrétnu kryptomenu na rôznych platformách blockchainu) alebo vytvorením decentralizovaného systému s viacerými podpismi pre úschovu. Vyvíjajú sa aj ďalšie riešenia naprieč reťazcami.

(Viac informácií: Analýza rizika kryptomeny: existujúce mince vs ICO)

Výhody DEX

DEX má niekoľko výhod:

decentralizovaná burza, decentralizované burzy, populárne dexs, DEX, DEX

Nedôvera: Najväčšou výhodou systému DEX oproti centralizovanej výmene je jeho „dôveryhodná“ povaha. V centralizovanom systéme je pre plne funkčný systém vyžadovaná dôvera. S centralizovaným systémom je spojených niekoľko rizík, ktoré môžu ohroziť celý systém. Pokiaľ ide o DEX, nevyžaduje sa od vás, aby ste spoločnosti, ktorá stojí za DEX, alebo používateľom platformy „dôverujú“, pretože všetky transakcie prebiehajú v transparentnom a automatizovanom systéme..

Nízke poplatky: Poplatky za obchodovanie na DEX sú výrazne nižšie v porovnaní s centralizovanými burzami; niektoré DEX sú dokonca zadarmo. Jediné poplatky, ktoré používatelia znášajú, sú náklady na zasielanie transakcií cez blockchain (napr. Poplatky za plyn v ethereum blockchaine). Je však potrebné uviesť, že sú chvíle, keď je sieť preťažená a poplatky sú dočasne nafúknuté.

Zabezpečiť: Ďalšou veľkou výhodou systému DEX je skutočnosť, že uzly (počítače pripojené k sieti blockchain) sú distribuované globálne, čím sa znižujú riziká výpadkov servera a možnosť hackerstva. Ale samozrejme, DEX musí byť predovšetkým populárny, aby sa dosiahla efektívna úroveň decentralizácie; Čím viac uzlov bude, tým bude sieť decentralizovanejšia a prospešnejšia.

Ochrana osobných údajov: DEX poskytuje funkcie ochrany osobných údajov, ktoré sa v centralizovanej výmene vyskytujú čoraz zriedkavejšie. Na rozdiel od centralizovaných búrz, ktoré si vyžadujú ťažkopádne postupy KYC, obchodovanie s DEX nevyžaduje, aby ste poskytovali svoje osobné údaje alebo informácie. Ochrana súkromia a anonymity neznamená, že ste zločincom; znamená to len to, že uplatňujete svoje prirodzené práva na úplnú kontrolu nad svojím súkromím.

Odolné voči vláde: Žiadna vláda nemôže zavrieť alebo uložiť akékoľvek nariadenia voči DEX, pretože nie sú právnickými osobami pôsobiacimi v konkrétnej jurisdikcii. DEX sú kódy otvoreného zdroja fungujúce v decentralizovanej sieti, takže je pre každú vládu mimoriadne ťažké pokúsiť sa ich ovládnuť.

(Prečítajte si tiež: Sprievodca pre začiatočníkov v oblasti rypto: 5 vecí, ktoré by mali začiatočníci v oblasti kryptomeny vedieť)

Nevýhody DEX

Aj keď DEX znejú úžasne, musíme si byť vedomí niektorých problémov a výziev, ktoré je potrebné vyriešiť skôr, ako DEX nakoniec nahradia centralizované výmeny.

decentralizovaná burza, decentralizované burzy, populárne dexs, DEX, DEX

Slabá používateľská skúsenosť: Najväčším problémom systému DEX je skutočnosť, že väčšina z nich nie je dostatočne užívateľsky príjemná. Väčšina nových obchodníkov s kryptomenami považuje použitie DEX za ťažké a zložité, namiesto toho radšej používa centralizované burzy, v ktorých je oveľa jednoduchšie sa orientovať. Pre spoločnosť DEX je ťažké získať širšie uplatnenie, keď väčšina z nich nie je veľmi priateľská k novým obchodníkom. Okrem toho je potrebné pred obchodovaním na DEXoch porozumieť niektorým predchádzajúcim veciam, napríklad prevádzka vlastnej osobnej peňaženky s kryptomenami, ktorá je pre bežného človeka už zložitá..

Pomalé: Ďalšou dôležitou nevýhodou DEX je, že dokáže spracovávať transakcie relatívne pomalšie ako centralizované burzy. Veľké centralizované burzy ako Binance môžu vykonávať obchody oveľa rýchlejšie, pretože využívajú centralizované servery. DEX vyžaduje vzájomnú synchronizáciu tisícov rôznych počítačov, čo ich znevýhodňuje z hľadiska rýchlosti, pretože centralizované servery môžu rýchlejšie spracovávať a vykonávať objednávky. Je všeobecne známe, že blockchainy sú pri spracovávaní transakcií oveľa neefektívnejšie kvôli problémom so škálovateľnosťou.

Nedostatok likvidity: Likvidita je pre DEXs veľkým problémom. Pre efektívne a efektívne fungovanie akejkoľvek burzy alebo trhu je nevyhnutný vysoký stupeň likvidity. DEX bohužiaľ priťahuje oveľa nižšiu likviditu v porovnaní s centralizovanými burzami, pretože pre mnohých je obchodovanie s DEX zložité. Vysoká likvidita by priniesla iba väčšie využitie platformy.

Systém obchodovania bez marže: Marginové obchodovanie si získalo obľubu u obchodníkov špekulovať a zaistiť svoje investície. Momentálne toto zariadenie ponúkajú iba centralizované burzy – napríklad Bitfinex, Kraken, Poloniex atď.

(Pozri tiež: Sprievodca identifikáciou podvodných mincí)

Analýza 7 hlavných DEX

Pozrime sa na 7 populárnych decentralizovaných búrz a porovnajme ich atribúty na základe viacerých funkcií:

decentralizovaná burza, decentralizované burzy, populárne dexs, DEX, DEX

1. IDEX

decentralizovaná burza, decentralizované burzy, populárne dexs, DEX, DEX

IDEX je decentralizovaná burza na obchodovanie s éterom na obchodovanie s tokenmi Ether (ETH) a ERC-20. IDEX je populárny DEX pre novoobchodované tokeny ICO, s ktorými sa má obchodovať skôr, ako sa dostanú na centralizovanú burzu. IDEX je relatívne rýchly a v porovnaní s inými DEX sa považuje za užívateľsky prívetivejší. Rovnako ako Etheredelta, IDEX využíva inteligentné kontrakty pre používateľov na správu ich vlastných súkromných kľúčov pri obchodovaní v zabezpečenej sieti P2P..

Jedinečnou vlastnosťou IDEXu je, že používatelia budú odhlasovať svoje transakcie pomocou kľúčov, zatiaľ čo IDEX bude transakciu vysielať do blockchainu Ethereum (IDEX bude tiež uzlom Ethereum). To zaisťuje účinnosť centralizovanej výmeny bez toho, aby bola ohrozená bezpečnosť a kontrola používateľa.

Hardvérové ​​peňaženky (Nano Ledger) a softvérové ​​peňaženky (Metamask, MEW) možno ľahko integrovať do systému IDEX. V skutočnosti si môžete na IDEXe vytvoriť svoju vlastnú peňaženku založenú na ETH. IDEX má svoje vlastné natívne tokeny s názvom AURA, ktoré využívajú model Proof-of-Stake, ktorý umožňuje stávkujúcim získať podiel poplatkov generovaných IDEX a budúcimi produktmi Aurora. Za spoločnosťou IDEX stojí Aurora.

Tu je súhrn atribútov IDEX:

decentralizovaná burza, decentralizované burzy, populárne dexs, DEX, DEX

(Prečítajte si viac: Bitcoin vs Alt Coins sa vracia: Porovnanie ziskov medzi bitcoinmi & Altcoiny Investovanie)

2. VidličkaDelta

decentralizovaná burza, decentralizované burzy, populárne dexs, DEX, DEX

EtherDelta bola kedysi najpopulárnejšou decentralizovanou burzou, ale stratila popularitu po tom, čo bola predaná novým majiteľom, ktorí zaviedli sporné zásady a rozhodnutia. ForkDelta sa potom zrodila z vidlice EtherDelta. Aj keď je objem obchodovania obmedzený, stále zostáva jedným z prechodov na DEX pre obchodovanie s tokenmi ERC-20. Aj keď IDEX používa model hybridnej decentralizácie, ktorý vyžaduje, aby jeho uzly vysielali transakcie, Forkdelta je plne decentralizovaná, pretože všetky transakcie prechádzajú blockchainom. Na ručné schválenie odoslania zoznamu tokenov nie je potrebné, aby projekty dostali súhlas od správcov. So všetkými tokenmi ERC-20 je možné obchodovať automaticky, ak existujú kupujúci a predávajúci.

Používateľské rozhranie pre ForkDelta môže byť pre priemerných používateľov zložité a zastrašujúce. Pokiaľ ide o integráciu peňaženky, Metamask a MEW sú najjednoduchšou peňaženkou integrovanou do ForkDelta. Pokiaľ ide o integráciu s inými peňaženkami, napríklad s hardvérovými peňaženkami, nie je to tak užívateľsky príjemné ako iné DEX.

Tu je súhrn atribútov ForkDelta:

decentralizovaná burza, decentralizované burzy, populárne dexs, DEX, DEX

3. Vlny DEX

decentralizovaná burza, decentralizované burzy, populárne dexs, DEX, DEX

Waves DEX je rozšírením ekosystému Waves, ktorý sa vyznačuje vlastným blockchainom a natívnou mincou s názvom WAVES. Považuje sa za „najrýchlejší DEX“, pretože je postavený na platforme Waves, ktorá je schopná spracovať viac ako 440 transakcií za sekundu (TPS). Tieto možnosti sú trpasličími ako napríklad blockchain Ethereum (7 TPS) a dokonca aj blockchain Bitcoinu (15 TPS). Waves DEX využíva hybridnú decentralizovanú štruktúru, pretože využíva centralizovanú službu porovnávania objednávok.

Jedinečnou vlastnosťou programu Waves DEX je, že podporuje obchodovanie s mincami mimo svojho blockchainu (napríklad BTC) & ETH), na rozdiel od predchádzajúcich DEXov, podporuje iba mince vytvorené na ich vlastnom natívnom blockchaine. Ďalšou jedinečnou vlastnosťou je, že transakcie na platforme Waves Dex – rovnako ako v prípade blockchainu Waves – sú oveľa rýchlejšie ako iné verejné blockchainy alebo DEX. Ak to nestačí, môžete obchodovať s prostriedkom kryptomeny postaveným v sieti tak, aby predstavoval inú kryptomenu (BTC, ETH, LTC, Zcash, Dash, BCH a Monero) alebo dokonca fiat.

Waves DEX tiež obsahujú mobilnú aplikáciu a zabudované peňaženky (pretože DEX je založený na jeho natívnom blockchaine), aby uľahčili pohodlie používateľov. Waves DEX je jedným z tých DEX, ktoré majú veľké množstvo funkcií a funkcií a budú si na nich dávať pozor. Tu je súhrn atribútov Waves DEX:

decentralizovaná burza, decentralizované burzy, populárne dexs, DEX, DEX

(Pozri tiež: Sprievodca začiatočníkmi v oblasti kryptomien: 5 vecí, ktoré by mali nováčikovia v kryptomene vedieť)

4. OpenLedger

decentralizovaná burza, decentralizované burzy, populárne dexs, DEX, DEX

OpenLedger je decentralizovaná obchodná platforma postavená na grafénovej technológii Bitshares, ktorá je schopná dosiahnuť teoretickú rýchlosť až 100 000 TPS. To umožňuje DEX spoločnosti OpenLedger škálovať s väčším počtom transakcií. OpenLedger tiež obsahuje niekoľko natívnych stablecoinov na platforme nazývaných bitUSD a bitCNY.

Jedinečnou vlastnosťou OpenLedgeru je, že DEX umožňuje obchodovanie s kryptomenovými aj fiatovými fondmi. Open Ledger obsahuje zabudovanú peňaženku v ich DEX, ktorá uľahčuje používateľom pohodlie.

Pokiaľ ide o integráciu peňaženky s externými peňaženkami, OpenLedger v tom dosahuje nízke skóre, pretože používatelia nemôžu synchronizovať svoje softvérové ​​peňaženky (napríklad Metamask) s OpenLedger. Používatelia si musia vytvoriť účet prostredníctvom OpenLedgeru a zvoliť si jednu z dvoch možností: súborom bin alebo normálnym menom / heslom účtu. Proces je však rýchly a nie sú potrebné žiadne postupy KYC.

Tu je súhrn atribútov Open Ledger:

decentralizovaná burza, decentralizované burzy, populárne dexs, DEX, DEX

5. CryptoBridge

decentralizovaná burza, decentralizované burzy, populárne dexs, DEX, DEX

CryptoBridge je decentralizovaná burza postavená tiež na sieti Bitshares a využíva technológiu Graphene, ktorá umožňuje vysokú priepustnosť transakcií a škálovateľnosť. Na rozdiel od OpenLedger, ktorý beží na hybridnom decentralizačnom modeli, CryptoBridge beží na federatívnom distribuovanom systéme brán, ktorý beží na mechanizme konsenzu Delegated-Proof-of-Stake. Systém je poháňaný natívnou mincou CryptoBridge nazvanou BridgeCoin (BCO), ktorá motivuje účastníci vložiť svoje mince do podielu na ziskoch generovaných prostredníctvom DEX.

Jedinečným aspektom CryptoBridge je, že pracuje pomocou knihy objednávok založenej na blockchaine. To znamená, že všetky formy transakcií – vklad, výbery, párovanie objednávok – sú uložené v blockchaine. To zaisťuje, že CryptoBridge bude využívať všetky výhody skutočne decentralizovaného systému. CryptoBridge navyše ponúka jednu z najkomplexnejších možností obchodovania s kryptomenami zo všetkých DEX s viac ako 166 obchodnými pármi.

Z hľadiska integrácie peňaženiek je to podobné ako s OpenLedger, kde sa používateľom odporúča vytvárať si vlastné peňaženky prostredníctvom platformy CryptoBridge. Nie je možné synchronizovať softvérové ​​peňaženky ako Metamask alebo MEW s DEX.

Tu je súhrn atribútov CryptoBridge:

decentralizovaná burza, decentralizované burzy, populárne dexs, DEX, DEX

6. Switcheo

decentralizovaná burza, decentralizované burzy, populárne dexs, DEX, DEX

Switcheo je možno podobné ako IDEX, ale je postavené na blockchaine NEO. Hlavným cieľom Switcheo je uľahčiť výmenu tokenov založených na neo (NEP-5). Pretože NEO blockchain je schopný rýchlosťou až 1 000 TPS, Switcheo využíva túto schopnosť na zabezpečenie efektívneho a vysoko výkonného obchodného prostredia. Spoločnosť Switcheo využíva inteligentné zmluvy na uľahčenie vykonávania obchodov v sieti peer-to-peer (P2P).

Konečným cieľom Switcheo je byť schopný podporovať schopnosti viacerých reťazcov s inými populárnymi reťazcami, ako sú Qtum (QRC20), ETH (ERC20) a dokonca aj Stellar. Na Switcheo nájdete skoro každý token NEP-5. Switcheo je go-to DEX na obchodovanie NEO alebo GAS so všetkými druhmi NEP-5 tokenov

Pokiaľ ide o integráciu peňaženky, je relatívne ľahké synchronizovať jednu NEO peňaženku so Switcheo.

Tu je súhrn atribútov Switcheo:

decentralizovaná burza, decentralizované burzy, populárne dexs, DEX, DEX

7. Stellar DEX (StellarTerm)

decentralizovaná burza, decentralizované burzy, populárne dexs, DEX, DEX

Stellar DEX je open-source DEX postavený na vrchole Stellar blockchainu. StellarTerm umožňuje komukoľvek vydávať a presúvať aktíva v držbe používateľských účtov pomocou zabudovanej peňaženky, ktorá je integrovaná spolu s DEX.

Jedinečnou vlastnosťou Stellar’s ​​DEX je, že podporuje možnosti krížových platieb ako pre kryptomenu, tak pre fiat páry. To používateľom ponúka flexibilný prístup k ľahkej výmene mien v globálnom meradle.

Pokiaľ ide o integráciu peňaženky, používatelia môžu vytvoriť natívnu peňaženku iba prostredníctvom platformy Stellar alebo pomocou hardvérovej peňaženky (Ledger Nano)..

Tu je súhrn atribútov StellarTerm:

decentralizovaná burza, decentralizované burzy, populárne dexs, DEX, DEX

(Mohlo by vás zaujímať: Sprievodca začiatočníkmi pre investovanie do ICO: Ako sa zúčastniť na ICO)

Prínosné zdroje, ktoré vám pomôžu začať

Ak začínate svoju cestu do zložitého sveta kryptomien, tu je zoznam užitočných zdrojov a príručiek, ktoré vás dostanú na vašu cestu:

decentralizovaná burza, decentralizované burzy, populárne dexs, DEX, DEX

Obchodovanie& Výmena

 • Sprievodca kryptovaním 101: Výber najlepšej kryptoburzy
 • Sprievodca po výmene bittrexov: Ako obchodovať na bittrexe
 • Sprievodca výmenou Binance: Ako otvoriť účet Binance a čo by ste mali vedieť
 • Sprievodca po výmene Etherdelta: Ako obchodovať na Etherdelte
 • Sprievodca základmi obchodovania s kryptomenami: Úvod do technickej analýzy kryptomeny
 • Obchodovanie s kryptomenami: Pochopenie párov obchodovania s kryptomenami & Ako to funguje
 • Sprievodca obchodovaním s kryptami: 4 bežné úskalia, ktoré zažije každý obchodník s kryptoobchodmi

Peňaženky

 • Sprievodca kryptomenovými peňaženkami: Prečo potrebujete peňaženky?
 • Sprievodca kryptomenovými peňaženkami: otvorenie bitcoinovej peňaženky
 • Sprievodca po kryptomenových peňaženkách: Otvorenie MyEtherWallet (MEW)

Prečítajte si tiež: Sprievodca kryptomenovým obchodovaním: 4 bežné úskalia, ktoré každý obchodník s kryptomenami zažije, a Sprievodca základmi obchodovania s kryptomenami: Úvod do technickej analýzy kryptomeny.

Zaregistrujte sa teraz do nášho webinára o kryptomene zadarmo, aby ste sa dozvedeli všetko, čo potrebujete vedieť o investovaní do kryptomien.

Získajte naše exkluzívna elektronická kniha ktorá vás prevedie postupným procesom, ako začať zarábať peniaze prostredníctvom investícií do kryptomeny!

Môžete sa tiež pripojiť k našej skupine na Facebooku na adrese Master The Crypto: Advanced Cryptocurrency Knowledge klásť otázky týkajúce sa kryptomien!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map