Ako fungujú „inteligentné zmluvy“?

Inteligentné zmluvy umožňujú automatizáciu určitých aspektov funkčnosti platformy. Tieto digitálne dohody vykonajú vopred určené akcie po prijatí digitálneho aktíva alebo kryptomeny. Dnes sa inteligentné zmluvy používajú všade v priestore blockchainu, ale nie vždy to tak bolo. Poďme na chvíľu preskúmať, ako tieto užitočné protokoly prvýkrát vznikli a ako fungujú bez potreby zásahu tretích strán..

Pôvodný koncept inteligentnej zmluvy predchádza kryptomenám štrnásť rokov. Je iróniou, že muž, ktorému sa pripisuje vývoj inteligentných zmlúv, nie je nič iné ako známy bitcoinista Nick Szabo. Mnoho ľudí verí, že Nick je v skutočnosti Satoshi Nakamoto kvôli jeho predchádzajúcim dielam.

Nick famózne teoretizoval o bitoch uchovávajúcich hodnotu využívajúcich systém proof-of-work päť rokov pred existenciou bitcoinu. Vždy bol priekopníkom v kryprostore. V roku 1994 Nick zverejnil svoj inteligentný zmluvný kód pre verejnosť. Tiež vytvoril frázu „smart contract“.

Nick Szabo cez TMNews

Nick Szabo cez TMNews

Prečo sú potrebné „inteligentné zmluvy“?

Každá inteligentná zmluva obsahuje štyri základné princípy. Najskôr potrebujete predmet zmluvy. Predmetom je to, čo vašej zmluve umožňuje prístup k tovaru alebo službám, ktoré zmluva riadi. Po druhé, potrebujete digitálne podpisy (súkromné ​​kľúče) od všetkých zúčastnených na zmluve. Tieto podpisy sú iniciátorom zmluvy. Ďalej prichádza špecifikácia zmluvných podmienok. V tejto časti nájdete presný sled operácií, ktoré sa začnú pri vykonávaní zmluvy. Nakoniec potrebujete decentralizovanú platformu. Sieť blockchain udržuje inteligentný kontrakt uložený nadbytočne a v bezpečí pred zmenami.

Inteligentné komponenty zmluvy

  1. Predmet zmluvy
  2. Digitálne podpisy
  3. Zmluvné podmienky
  4. Decentralizovaná platforma

Ako sa používajú „inteligentné zmluvy“?

Využitia inteligentných zmlúv je nekonečné množstvo. Inteligentné zmluvy vám pomôžu pri výmene digitálnych a skutočných aktív. Inteligentné zmluvy žijú na blockchaine a nemožno ich meniť. Vďaka zvýšenému zabezpečeniu sú tieto digitálne dohody ideálne pre mnoho obchodných scenárov.

Inteligentné zmluvy v ICO

Initial Coin Offerings (ICOs) využívajú inteligentné zmluvné protokoly počas svojich akcií crowdfundingu. Inteligentné zmluvy automaticky sledujú, vypočítavajú, prideľujú a rozdeľujú finančné prostriedky odoslané medzi spoločnosťou a investorom. Inteligentné programovanie kontraktov umožňuje automatizáciu celého procesu.

Táto automatizácia umožňuje spoločnostiam prijímať financovanie od širšieho publika. Pracovné zaťaženie spoločnosti sa nezvyšuje, ale rozširuje sa expozícia spoločnosti v oblasti získavania finančných prostriedkov. All-inclusive charakter tejto stratégie pomohol tlačiť ICO na rekordné čísla v tomto roku. Jeden správa ukazuje, že objem ICO sa už vlani do mája zdvojnásobil.

Tradičné firmy pozerajú smerom k inteligentným zmluvám

Ako pokračuje integrácia blockchainu, tradičné firmy naďalej vstupujú do inteligentnej kontraktnej arény. Dnes existujú platformy, ktoré využívajú inteligentné zmluvy takmer na všetko, vrátane nehnuteľností, investícií, licenčných poplatkov, volieb, logistiky a oveľa viac.

„Inteligentné zmluvy“ využívajúce technológiu Ethereum

Kryptomena, Ethereum, je známa predovšetkým vďaka zavedeniu konceptu inteligentnej zmluvy do kryprostoru. Protokol Ethereum ERC-20 využíva inteligentné kontrakty na automatizáciu vytvárania a distribúcie tokenov. ERC-20 je zďaleka najbežnejšie používaný protokol vydávania tokenov na trhu.

Inteligentné kódovanie kontraktu pre Ethereum cez Ethereum.org

Inteligentné kódovanie kontraktu pre Ethereum cez Ethereum.org

Vitalik Buterin, vývojár spoločnosti Ethereum, popisuje inteligentné zmluvy ako program, ktorý „automaticky overí podmienku a určí, či má byť dielo odovzdané jednej osobe alebo späť osobe, ktorá ho odoslala, alebo nejakej kombinácii.„Ethereum využíva protokol druhej vrstvy na dosiahnutie schopností inteligentných kontraktov bez vytvárania ďalších preťažení blockchainu.

Inteligentný vývoj zmlúv

Odkedy Ethereum zvýšilo povedomie o inteligentných zmluvách, do kryprostoru vstúpili zložitejšie a pokročilejšie modely inteligentných kontraktov. Platformy ako napr EOS, Steller, a NEO využívať menej zbytočné mechanizmy konsenzu v porovnaní so systémom Proof-of-Work zavedeným v systéme Ethereum.

Inteligentné zmluvy odstraňujú sprostredkovateľa z mnohých najpoužívanejších podnikových systémov súčasnosti. Dôveryhodná povaha týchto protokolov umožňuje podnikom a investorom schopnosť zvyšovať efektívnosť a bezpečnosť súčasne. S pribúdajúcimi platformami na trh by ste mali očakávať ďalšiu integráciu tejto technológie do tradičných podnikových systémov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map