Čo je FinTech?

FinTech alebo finančná technológia je jedným z pilierov nášho moderného finančného systému. FinTech si môžete predstaviť ako akýkoľvek softvér a algoritmus určený na zlepšenie finančných služieb. Vo väčšine prípadov tieto protokoly zahŕňajú automatizáciu a ďalšie zjednodušujúce technológie. Dôležité je, že vývoj v oblasti FinTech zvyčajne predstavuje posun od tradičných systémov k inkluzívnejším alebo účinnejším alternatívam.

FinTech je dnes na čele našej modernej ekonomiky. Nedávna štúdia v skutočnosti odhalila, že tretina všetkých spotrebiteľov využívala vo svojom každodennom živote určitú formu technológie FinTech. Je pozoruhodné, že toto číslo sa bude v nasledujúcich mesiacoch zvyšovať, pretože bude pokračovať digitalizácia ekonomiky.

Systémy typu back-end vo finančných inštitúciách

FinTech bol pôvodne určený výlučne na použitie v systémoch typu back-end zavedených finančných inštitúcií. V tom čase sa o tejto technológii primárne uvažovalo ako o nástroji pre spoločnosti hľadajúce efektívnejšie finančné operácie. Netrvalo však dlho a tieto inovácie sa dostali k majiteľom malých firiem. Spotrebitelia boli nakoniec oboznámení s týmto stúpajúcim vývojom.

Za posledné desaťročie došlo v odvetví FinTech k posunu k inkluzívnejším službám zameraným na spotrebiteľa. Tieto služby pokrývali škálu finančného sektora vrátane retailového bankovníctva, získavania finančných prostriedkov, vzdelávania a správy investícií. V dnešnej dobe je takmer nemožné nepoužívať pri svojich obchodných transakciách nejakú formu FinTech.

História FinTech

Vo svojej najjednoduchšej podobe predstavuje FinTech inovatívne riešenia, ktoré umožňujú podnikom a spotrebiteľom komunikovať spôsobom, ktorý bol predtým nepredstaviteľný. FinTech ako taký ďaleko predchádza internet a dokonca aj počítače o stovky rokov. Inovácie ako napr dvojité účtovníctvo sú dokonalým príkladom skorého vývoja FinTech, ktorý navždy zmenil finančný sektor.

Luca Pacioli - vynálezca metódy uchovávania dvojitých kníh - včasné FinTech

Luca Pacioli – vynálezca metódy uchovávania dvojitých kníh – včasné FinTech

Internetová doba

Zavedenie internetu posunulo vývoj FinTech na ďalšiu úroveň. Vynálezy, ako sú digitálne peniaze, využili súčasnú technológiu na zavedenie vyššej úrovne interoperability a finančného prístupu na trhy. FinTech je dnes všade, kam sa pozriete. V dôsledku toho tento pojem zahŕňa širokú škálu osobných a komerčných financií.

Príklady FinTech

FinTech možno dnes vidieť v takmer každej finančnej transakcii. Vo väčšine prípadov sa používa na uľahčenie najrôznejších finančných aktivít bez pomoci. Konkrétne úlohy ako prevody peňazí, žiadosti o pôžičky a rozhrania na správu investícií odstraňujú potrebu osobnej interakcie so zamestnancami banky. Banka a klient tak šetria peniaze a čas.

Ďalším dokonalým príkladom FinTech na dnešnom trhu sú systémy preplácania šekov pre smartfóny. Mnoho bánk umožňuje svojim klientom šeky v hotovosti jednoduchým odfotením šeku. Finančná inštitúcia vo väčšine prípadov poskytne určitú formu aplikácie na zjednodušenie procesu. Vzhľadom na to, že veľa ľudí nebýva blízko svojej banky, umožňuje táto stratégia viac ľudí využívať bankové služby.

Digitálne aktíva (kryptomeny)

Napriek svojej relatívne malej veľkosti v porovnaní s tradičnými trhmi je pojem FinTech často spájaný s digitálnymi aktívami, ako sú bitcoiny. Pre toto združenie existuje dobrý dôvod. Príchod kryptomien priniesol novú éru vývoja FinTech. Po prvýkrát v histórii bola verejnosti k dispozícii spoľahlivá forma decentralizovanej meny. Okrem toho základná technológia kryptomien známa ako blockchain umožňuje nové a zaujímavé funkcie v tomto sektore

Kryptomeny zamerané na banku

Krátko po zavedení kryptomien sa trh začal posúvať od protibankového sentimentu k inštitucionálne priateľskému prístupu. V tejto dobe začala na trhu vznikať najrôznejšia kryptomena zameraná na banku. Kryptomeny ako Ripple sa snažia poskytnúť bankám prístup k technológii blockchain bez potreby investícií do výskumu a infraštruktúry na podporu upgradu.

Mnoho bánk si uvedomilo rastový potenciál blockchainovej technológie a preto sa rozhodlo skonštruovať svoje vlastné blockchainy. Táto technológia Distributed Ledger Technology (DLT) umožnila tradičným finančným inštitúciám získať výhody blockchainovej technológie bez toho, aby sa vzdala akejkoľvek svojej kontroly nad monetárnym systémom. Táto nová forma digitálnej meny je známa ako digitálne meny centrálnej banky.

CBDC sa od tradičných kryptomien líšia v mnohých ohľadoch. V skutočnosti majú spoločné viac so svojimi fiat partnermi ako so svojimi krypto príbuznými. Jedným z hlavných rozdielov je, že CBDC sú centralizované meny. Ich vydávanie riadi skôr centrálna organizácia než matematická rovnica ako napríklad s bitcoinmi.

Digitálne cenné papiere (bezpečnostné tokeny)

Rovnakým spôsobom začali vývojári vytvárať kryptomeny, ktoré sa riadili globálnymi prísnymi zásadami pre cenné papiere. Tieto nové formy vyhovujúcej kryptomeny sú známe ako digitálne cenné papiere a predtým boli známe ako bezpečnostné tokeny. Digitálne cenné papiere zohrávajú na trhu rozhodujúcu úlohu, pretože umožňujú firmám využívať blockchainové crowdfundingové stratégie bez rizika prevádzkovania neregulovaného predaja cenných papierov..

Analýza trhu so zabezpečovacími tokenmi prostredníctvom skupiny bezpečnostných tokenov

Analýza trhu so zabezpečovacími tokenmi prostredníctvom skupiny bezpečnostných tokenov

FinTech budúcnosť

Pretože sa rýchlosť prenosu dát neustále zvyšuje a penetrácia internetu zasahuje globálne nové výšky, je pripravená pôda pre revolúciu FinTech. Už teraz vynálezy ako Bitcoin poskytujú trhu inkluzívnejší prístup. Je tiež dôležité zdôrazniť, že kryptomeny priniesli vývoj nových hybridných finančných nástrojov, ako sú bitcoinové ETF (elektronicky obchodované fondy)..

Bitcoinový ETF

Bitcoinový ETF kombinuje dva najzaujímavejšie typy FinTech na dnešnom trhu – kryptomeny a ETF. ETF je finančný nástroj viazaný na hodnotu aktíva alebo skupiny aktív. Týmto spôsobom sú veľmi podobné podielovým fondom. Hlavný rozdiel medzi týmito dvoma fondmi spočíva v tom, že s ETF sa obchoduje každý deň.

Dôležité je, že ETF využívajú investori na účasť na neregulovaných trhoch prostredníctvom regulovaného trhu ETF. Napríklad veľká finančná firma by mohla obchodovať s bitcoinovými ETF a získať prístup k potenciálu ziskovosti kryptotrhov bez toho, aby musela prejsť stále sa rozvíjajúcou registráciou a právnym rámcom pre kryptomeny. Týmto spôsobom bitcoinový ETF preklenuje priepasť medzi krypto sektorom a tradičnými investičnými spoločnosťami.

FinTech – rušivá sila

Jednou z hlavných charakteristík začínajúcich spoločností FinTech na dnešnom trhu je ich prístup k sektoru. Firmy FinTech musia čeliť súčasnému stavu. Musia uviesť na trh nové a zaujímavé koncepty a napadnúť súčasné obchodné systémy.

Na splnenie týchto úloh musia dnešné spoločnosti FinTech zostať efektívnejšie, inkluzívnejšie a flexibilnejšie ako ich veľké náprotivky. Našťastie digitalizácia trhu a ďalšie rozširovanie inteligentných zariadení pripravuje pôdu pre prevzatie spoločnosti FinTech v nasledujúcich rokoch.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map