Čo je Lightning Network a ako funguje?

Lightning Network je protokol druhej vrstvy, ktorý umožňuje takmer okamžité, vysokoobjemové bitcoinové transakcie. Tento decentralizovaný systém využíva off-chain osobné platobné kanály na elimináciu preťaženia a poskytuje používateľom možnosť vykonávať dôveryhodné platby medzi dvoma stranami. Mnohí považujú tento protokol za najlepšiu šancu Bitcoinu na potlačenie problémov so škálovateľnosťou vpred.

Aké problémy sa pokúša vyriešiť blesková sieť??

Sieť Lightning bola vyvinutá na potlačenie problémy so škálovateľnosťou ktoré naďalej trápia blockchain bitcoinu. Tieto problémy sa začali dostávať do popredia v roku 2015. Až v roku 2017, počas roku vypuknutia kryptomeny, však obavy z preťaženia bitcoinmi dosiahli závratnú úroveň.

Preťaženie siete

V decentralizovanej sieti môže preťaženie viesť k vážnym problémom. V prípade bitcoinu to znamenalo, že dokončenie transakcie môže trvať niekoľko dní. Toto oneskorenie bolo pre používateľov veľkým problémom, pretože bitcoiny sú notoricky volatilné. Kombinácia volatility siete a oneskorených transakcií bola pre používateľov príliš veľká na prijatie.

Poplatky za bitcoinové transakcie v rokoch 2017 - 2018

Poplatky za transakcie s bitcoinmi v rokoch 2017-2018

Najmä obchodníci zistili, že neexistuje spôsob, ako prijať bitcoin bez toho, aby na seba nevzali obrovské riziko. Predstavte si, že predáte produkt svojmu klientovi, a v čase, keď ste dostali platbu, ste stratili 20% hodnoty. Tento scenár sa počas tohto obdobia preťaženia odohrával nespočetnekrát. Bitcoin v podstate zlyhal pri prvom pokuse fungovať ako každodenný hotovostný systém pre priemerného človeka.

Poplatky

Spolu s oneskoreniami prišli aj zvýšené sieťové poplatky. V bitcoinovej sieti platíte poplatok, aby ste nalákali baníkov, aby zahrnuli vašu transakciu do ich blokového schválenia. V čase preťaženia trhu musia používatelia tieto poplatky zvýšiť, aby mohli svoje transakcie presadiť v rozumnom čase. To bohužiaľ viedlo k transakciám, ktoré mali poplatky vyššie ako odoslaná suma. Tiež to viedlo k neschváleným transakciám s nižšími poplatkami, ktoré čakali niekoľko dní pred prijatím potvrdenia.

Výhody bleskovej siete

Sieť Lightning eliminuje všetky tieto obavy prostredníctvom siete okamžitých veľkoobjemových mikroplatieb bez správcov, ktorá žije na vrchole bitcoinového blockchainu. Tento mimoreťazcový protokol umožňuje „bleskurýchle“ platby, ktoré stoja iba zlomok ich reťazových náprotivkov. Tu sú niektoré z najväčších výhod, ktoré trh získa zo siete Lightning Network.

Škálovateľnosť

Hlavnou výhodou Lightning Network je jeho škálovateľnosť. Pretože sieť existuje na vrchole blockchainu bitcoinu, nie je viazaná technickými obmedzeniami, ktoré bránia výkonu bitcoinu. Vďaka tomu je Lightning Network mimoriadne rozšíriteľný. V súčasnej dobe môže platforma umožniť milióny transakcií za sekundu pomocou siete peer to peer na vrchole bitcoinového blockchainu.

Mikroplatby

Ďalšou obrovskou výhodou Lightning Network je, že umožňuje mikroplatby. Tieto malé platby sú ideálne z rôznych dôvodov. Sú ideálne pre každodenné transakcie, od ktorých sú zákazníci závislí. Predstavte si napríklad, že si kúpite za 50 dolárov balíček žuvačiek za bitcoin. Ak by ste sa pokúsili o tento nákup na hlavnej sieti, vaše poplatky by boli vyššie ako vaša transakcia.

Generálna riaditeľka spoločnosti Lightning Labs Elizabeth Stark

Generálna riaditeľka spoločnosti Lightning Labs Elizabeth Stark

Podľa rovnakých myšlienkových smerov umožňujú mikrotransakcie novú oblasť interakcie medzi blockchainom a bežnými obchodnými systémami. Jednou z oblastí, v ktorej mikrotransakcie svietia, je hranie hier. Používatelia teraz môžu zarábať skutočné bitcoiny za účasť na herných platformách Lightning Network. Táto technológia naďalej zaznamenáva záujmy všetkých, od výrobcov automobilov až po POS systémy, ktoré sa v budúcnosti snažia integrovať mikrotransakčné schopnosti do svojich sietí..

Funkčnosť

Lightning Network tiež poskytuje používateľom bitcoinov viac funkcií. Vďaka svojej štruktúre druhej vrstvy môže Lightning Network poskytnúť bitcoinovému ekosystému ďalšie funkcie. Používatelia môžu využívať funkcie, ako je inteligentné programovanie zmlúv, a priame výmeny reťazcov mincí prostredníctvom výmen ponoriek. Najlepšie zo všetkého je, že vývojári pokračujú v rozširovaní schopností bitcoinu prostredníctvom tohto protokolu.

Ako funguje blesková sieť

Koncept Lightning Network je jednoduchý. Sieť funguje ako druhá vrstva na blockchaine bitcoinu, ktorá umožňuje nezávislé spracovanie transakcií bez nutnosti zaznamenávať každú akciu na blockchaine zakaždým. Sieť zaznamenáva transakcie až po uzavretí platobného kanála.

Platobné kanály

Platobný kanál je priame, obojsmerné platobné spojenie medzi dvoma uzlami v sieti. Po otvorení platobného kanála medzi uzlami siete je možné odosielať a prijímať neobmedzené platby bez obáv z preťaženia alebo poplatkov. Až keď sa kanál zavrie, tieto platby sa zaregistrujú v blockchaine.

Uzol blesku

V jadre funkcií Lightning Networks sú Lightning Nodes. Uzly sú kritické, pretože nastavujú platobné kanály Lightning. Tieto kanály potom môžu ostatní používatelia použiť na spracovanie platieb v sieti Lightning Network. Prevádzkovatelia uzlov za svoje problémy dostávajú odmeny prostredníctvom transakčných poplatkov. Najlepšie zo všetkého je, že operátori uzlov si môžu pri nastavovaní kanála zvoliť svoje vlastné požiadavky na poplatok za transakciu.

História bleskovej siete

Koncept Lightning Network prvýkrát vyšiel na svetlo sveta vo februári 2015. V tejto dobe, Joseph Poon a Thaddeus Dryja, vývojári stratégie odhalili, ako by tento koncept mohol poskytnúť úľavu Bitcoinu bez zmeny základných protokolov siete. Koncept sa stretol s veľkým záujmom a do januára 2016 publikovali vedci a biely papier pre Lightning Network. Sieť bola odvtedy vyvíjaná.

Dokument o bleskovej sieti

Dokument o bleskovej sieti

V marci 2018 Lightning Labs, jeden z hlavných vývojových tímov stojacich za Lightning Network, oficiálne uviedol na trh beta verziu. Po tomto spustení nasledovali krátko potom projekty ACINQ a Elements Projects. Spoločnosť ACINQ pokračovala v uvádzaní prvej mobilnej peňaženky ľahkého klienta Lighting Network. Spoločnosť Elements Projects zaujala úplne iným prístupom, než aby sa sústredila na vytváranie podnikových bočných reťazcov, ktoré by fungovali v rámci ekosystému LN..

Blesková pochodeň

V januári 2019 začala komunita Lightning Network iniciatívu na demonštráciu schopností systému mikroplatieb. Lightning Torch bola digitálna platba, ktorá sa prenášala globálne od používateľa k používateľovi, pričom každý používateľ pred odoslaním pridal ďalších 00 000 satoshi. Pochodeň začala dlhoročným bitcoinistom Hodlnautom a potom pokračovala v prechode z kryptohviezdy na kryptohviezdu.

Symbolické gesto zaznamenalo veľkú popularitu, keď sa zúčastnilo viac obrovských mien. CEO spoločnosti Twitter Jack Dorsey, generálna riaditeľka spoločnosti Lightning Labs Elizabeth Stark a Binance Generálny riaditeľ Changpeng Zhao bol len niekoľko významných držiteľov pochodní. Na konci kampane bola 13. apríla 2019 zaslaná posledná platba bleskovej pochodne ako dar 4 290 000 satoshi neziskovke, ktorá propaguje meno Bitcoin Venezuela. Táto skupina pomáha propagovať používanie bitcoinov v Latinskej Amerike.

Uzol blesku Casa

Približne v tomto období sa na trhu začali objavovať možnosti hardvéru, napríklad Casa Node. Casa Node je samostatný hardvérový uzol Lightning Network, ktorý zjednodušuje celý proces nastavenia. Cieľom projektu bolo odstrániť technické bariéry a umožniť komukoľvek získať odmenu z prevádzky LN-uzla. Dnes je projekt na svojej druhej verzii Casa Node. Je pozoruhodné, že táto verzia je na objednávku kvôli dopytu po produkte.

Bleskové hranie

Približne v tomto období začali vznikať hry založené na Lightning Network. Platformy ako napr Lightnight umožniť používateľom zarobiť za svoje akcie skutočné bitcoiny. V strieľačke z pohľadu prvej osoby Lightnite používatelia vkladajú bitcoiny do hry a víťaz ich kryptomenu zbavuje svojich zabitých nepriateľov. Tento titul je jedným z mnohých dostupných na herných platformách Lighting Network, ako sú Satoshi hry.

Lightnight

Lightnight FPS

Ako používať bleskovú sieť

Dnes je používanie siete Lighting Network oveľa jednoduchšie ako v minulosti. Existuje veľké množstvo peňaženiek kompatibilných s Lightning Network, ktoré vám umožňujú ľahko spravovať a prevádzať bitcoiny na Lightning Bitcoin a späť. Tieto služby poskytujú peňaženky ako Zap, Electrum, LND Thin Wallet, Shango, Spark a éclair..

Najlepšie zo všetkého je, že tieto peňaženky eliminujú technické prekážky spojené s priamym otvorením platobného kanála a jeho financovaním. Používatelia môžu bez problémov uskutočňovať platby Lightning Network pomocou týchto možností mobilnej peňaženky bez toho, aby niekedy museli investovať veľa času do úplného porozumenia protokolu.

Spustite uzol blesku

Pre tých z vás, ktorí by sa chceli zapojiť do Lightning Network priamym spôsobom, sa odporúča stať sa operátorom uzlov. Tento proces je jednoduchý, ale mierne sa líši v závislosti od verzie verzie Lightning Network, ktorú používate. U všetkých verzií budete musieť najskôr Stiahnuť ▼ klienta a vytvorte bitcoinovú adresu pre peňaženku uzla. Potom budete musieť dofinancovať svoju peňaženku. Tieto prostriedky budú slúžiť na financovanie vášho kanála. Dôležité je, že tieto prostriedky budú predstavovať maximálnu povolenú sumu transakcie aj prostredníctvom vášho kanála.

Teraz, keď ste načítaní, môžete sa pripojiť k ľubovoľnému uzlu Lightning podľa vášho výberu a vytvoriť kanál. Teraz si môžu používatelia vybrať váš kanál na základe jeho technických a finančných špecifikácií. Zakaždým, keď niekto pošle transakcie cez váš kanál, dostanete poplatok za transakciu.

Sieť bleskov – jeden z najsľubnejších vývojov v tomto sektore

Po viac ako dvoch rokoch testovania verzie Beta Lightning Network naďalej zaznamenáva pridané funkcie. Dnes je tento živý decentralizovaný ekosystém mnohými považovaný za najlepšiu nádej Bitcoinu na naplnenie svojho osudu ako systém elektronickej hotovosti typu peer-to-peer. Z týchto dôvodov má Lightning Network v priemysle kritické postavenie.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map