Čo je technológia Distributed Ledger Technology (DLT)?

Distributed Ledger Technology (DLT) je jedným z najrýchlejšie rastúcich technologických odvetví na svete. Aj keď väčšina ľudí považuje pojmy blockchain a DLT za zameniteľné, nie je to tak. V skutočnosti sú blockchainy iba jednou malou časťou sektoru DLT. Dôležité je, že distribuovaná účtovná kniha je databáza, ktorá existuje duplicitne vo viacerých bodoch siete.

Ako naznačuje názov, hlavnou charakteristikou týchto sietí je ich decentralizácia. Následne všetky DLT obsahujú technologickú infraštruktúru a súvisiace protokoly potrebné na prevádzku distribuovanej siete. Medzi tieto procesy patrí schopnosť zhromažďovať, overovať a pristupovať k nemenným údajom vo viacerých uzloch tej istej siete.

Ako funguje technológia Distributed Ledger

DLT môžu fungovať mnohými rôznymi spôsobmi. Všetky DLT sa však pri potvrdení stavu siete spoliehajú na určitú formu konsenzu. Mechanizmus konsenzu je protokol, ktorý umožňuje účastníkom siete overiť stav siete. Z hľadiska technológie blockchain distribuovanej knihy sú najbežnejšími formami mechanizmov konsenzu systémy Proof-of-Work (PoW) a Proof-of-Stake (POS)..

Oba tieto mechanizmy plnia rovnakú úlohu, aj keď rôznymi spôsobmi. V systéme PoW sieťové uzly súťažia o riešenie zložitej matematickej rovnice. Prvý uzol, ktorý dokončí rovnicu, dostane do blockchainu ďalší blok. Tento proces je veľmi bezpečný, vyžaduje však intenzívne elektrické využitie. Tieto vysoké energetické nároky viedli vývojárov k hľadaniu životaschopných alternatív.

Bitcoin Whitepaper

Bitcoin Whitepaper – technológia distribuovanej účtovnej knihy

V systéme PoS počítače stále súťažia o pridanie ďalšieho bloku, ale iným spôsobom. Používatelia overujú bloky pomocou vkladacieho mechanizmu. Vkladanie je akt, ktorý spočíva v umiestnení vašich mincí do synchronizovanej sieťovej peňaženky. Uzly s najväčším počtom mincí a najdlhšími časmi vkladu sa s väčšou pravdepodobnosťou pridajú k ďalšiemu bloku transakcií a získajú odmenu.

Výhody technológie Distributed Ledger

Výhody DLT sú príliš obrovské na to, aby sme ich ignorovali. Siete DLT poskytujú transparentnú a bezpečnú metódu pre podniky a jednotlivcov na uskutočňovanie skutočného obchodovania typu peer-to-peer. Tieto systémy poskytujú efektívnu správu dynamických údajov na úrovniach, ktoré boli len pár rokov predtým nepredstaviteľné.

Trustless Nature

DLT sú obrovským vylepšením centralizovaných systémov z mnohých dôvodov. Po prvé, tieto siete poskytujú nezmeniteľnosť a transparentnosť záznamu všetkých transakcií. Vo verejnom DLT môže ísť do siete ktokoľvek a overiť, aké transakcie sa uskutočnili. Táto otvorenosť poskytuje používateľom väčšiu dôveru.

Bezpečná alternatíva

Decentralizácia je základom celého konceptu DLT. Tieto siete sú bezpečnejšie, pretože odstraňujú akýkoľvek centralizovaný vektor útoku. V sieti DLT sa riziko presúva z jedného centralizovaného cieľa na tisíce menších vektorov. Pretože tieto menšie uzly nedisponujú veľkým množstvom cenných aktív, ako je napríklad ústredný riadiaci orgán, je menej pravdepodobné, že by zažili závažný útok.


DLT navyše využívajú špičkové technické zabezpečenie, aby zabezpečili, že ich sieť zostane čistá. Uzly, ktoré vstupujú do škodlivých alebo nepravdivých údajov, sú okamžite vylúčené zo siete. Táto stratégia pomáha zefektívniť celý proces konsenzu.

Zníženie nákladov

Vďaka nedôveryhodnej povahe DLT sú tieto servery atraktívnou alternatívou pre firmy, ktoré hľadajú bezpečné sieťové riešenie. DLT, ako sú siete Blockchain, eliminujú potrebu overovacích systémov tretích strán. Pretože každý z týchto systémov zvyšuje každú transakciu s ďalšími nákladmi a časom, ich eliminácia významne zvyšuje efektivitu. Spoločnosti chápu vzájomnú povahu týchto sietí a ich prevádzka je tak cenovo dostupnejšia ako centralizovaný systém.

Rozdiely medzi Blockchainom a DLT

Zdá sa, že termíny blockchain a DLT boli nedávno zmätené. Pochopenie rozdielov medzi týmito výrazmi je dôležitým krokom k získaniu informovanejšieho investora. Predstavte si blockchain ako iba malú časť sektoru distribuovaných účtovných kníh. Dôležité je, že nie všetky DLT sú blockchainy. DLT v skutočnosti existujú už celé storočia, dávno predtým, ako vôbec existoval prvý počítač.

Blockchain vs Distributed Ledger Technology - Cryptodigest

Blockchain vs Distributed Ledger Technology – Cryptodigest

Navyše nie všetky blockchainy sú decentralizované, ale sú to DLT. Centralizované blockchainy využívajú sieť uzlov, ale pri konečnom overení transakcie sa spoliehajú na centrálny orgán. Tieto systémy sú populárnejšie v rámci tradičných finančných systémov, pretože umožňujú centralizovanej strane v prípade potreby meniť a opravovať transakcie. Stojí za váš čas, aby ste si preštudovali presné rozdiely. Týmto spôsobom môžu podnikatelia a vedúci pracovníci určiť, ktoré riešenie najlepšie vyhovuje ich stratégii.

História DLT

DLT majú dlhú a pozoruhodnú históriu. Zatiaľ čo najbežnejšou formou DLT, o ktorej sa dnes hovorí, je blockchain, tieto systémy sa používajú už celé storočia. Je nevyhnutné si uvedomiť, že technológia blockchain sa zlepšila na DLT, pretože to bol prvý systém na riešenie problému dvojitých výdavkov.

Elektronické meny, ktoré sa spoliehajú na DLT, boli v podstate už pred bitcoinom. Nikto však nenakonfiguroval, ako odstrániť schopnosť hanebných hercov dvojnásobne míňať digitálnu menu. Až potom Satoshi Nakamoto predstavil informačnú knihu spoločnosti Bitcoin, že tieto problémy sa konečne skončili a digitálne meny sa rozbehli.

Niektoré z najskorších foriem DLT sa začali v staroveku. Historici uviedli, že v starovekom Ríme existovala distribuovaná účtovná kniha, ktorá umožňovala jeho občanom nakupovať v ktorejkoľvek oblasti ríše. Táto účtovná kniha pomohla podnietiť hospodársku činnosť v celej ríši a pomohla Rímu dosiahnuť jeho historický status.

Digitálne DLT

Digitálne verzie DLT sa začali objavovať už v roku 1991. V tejto dobe sa objavil prvý koncept DLT, ako je známy dnes. Prvý DLT bol iba konceptom, o ktorom písali v práci dvaja výskumníci Stuart Haber a W. Scott Stornetta. Vo svojom príspevku s názvomAko časovo označiť digitálny dokument dvoma diskutovanými postupmi certifikácie vytvárania a úprav digitálnych dokumentov”Začali sa formovať základy digitálneho DLT.

2002

V roku 2002 David Mazières a Dennis Shasha nadviazali na tento koncept svojou prácou. Títo dvaja inovatívni vývojári predstavili koncept „Budovanie bezpečných súborových systémov z byzantského úložného viacužívateľského sieťového súborového systému s názvom SUNDR (zabezpečené nedôveryhodné úložisko údajov) “. Tento dokument ako prvý diskutoval o možnosti použitia blokov na organizáciu transakcií.

2005

V roku 2005 Nick Szabo slávne navrhla jednu z najskorších foriem digitálnej hotovosti – bitové zlato. Jeho návrh bol v tom čase revolučný. Predstavila nikdy predtým nevidené koncepty, ako sú klientske logické funkcie a funkcia Proof-of-Work. Mnohé z týchto konceptov sa dostali do základného kódovania bitcoinu.

Nick Szabo - bitcoin

Nick Szabo – bitcoin

Je zaujímavé, že veľa ľudí kvôli týmto podobnostiam verilo, že Nick Szabo je skutočný Satoshi Nakamoto. Szabo smutne poprel, že by mal niečo spoločné s vytvorením bitcoinu verejne. Aj napriek jeho odmietnutiu stále existuje veľká časť kryptokomunity, ktorá stále trvá na tom, že zohral priamu úlohu pri vytváraní prvej kryptomeny na svete.

2009 bitcoin

Bitcoin zmenil všetko. Zavedenie blockchainových sietí do sektoru DLT bolo obrovským pokrokom. Znamenalo to prvýkrát v histórii, že mohla fungovať spoľahlivá a overiteľná digitálna mena.

Je pozoruhodné, že zrod bitcoinu predstavuje globálny nárast vývoja DLT. Poskytlo katapult pre pokrok v tomto sektore. Dnes tento vývoj vedie k novým a vzrušujúcim inováciám DLT.

Distribuovaná technológia účtovných kníh – dnes

V roku 2015 blockchainová platforma Iota Zaviedli sme DLT, ktorá by mohla využívať internet vecí (IoT) na účely validácie. IoT sa skladá z každého inteligentného zariadenia na svete. V tomto novom type DLT by protokol známy ako Tangle umožnil miliardám inteligentných zariadení na celom svete overiť sieťové podmienky. Tento vývoj v podstate vytvoril najväčší existujúci DLT.

R3 Corda

K ďalšiemu významnému vývoju technológie DLT došlo zavedením technológie Corda DLT spoločnosti R3. Dôležité je, že Corda nie je blockchain. Nový systém R3 využíva zásuvní notári dosiahnuť konsenzus. Je zaujímavé, že jedna sieť Corda môže obsahovať viac notárov, ktorí poskytujú svoje záruky pomocou rôznych algoritmov. Týmto spôsobom Corda nehovorí o nijakom konkrétnom konsenzuálnom algoritme.

Riziká technológie distribuovanej knihy

Keď sa DLT na trhu stáva čoraz častejšou, je dôležité si uvedomiť, že tak ako všetky technológie, aj tu treba pamätať na určité riziká. DLT sú vynikajúce pri prenose a overovaní údajov. Nie je však zaručené, že tieto údaje vstúpili do systému správne. Jedným z najväčších problémov, ktorým čelia tieto nemenné účtovné knihy, sú nezrovnalosti v zadávaní údajov.

Pri vykonávaní svojich úloh sa DLT v zásade spoliehajú na presné údaje. Ak zamestnanec zadá niektorú časť týchto údajov nesprávne, vytvorí to efekt zvlnenia, ktorý môže kaskádovať po sieti. Tieto obavy znamenajú, že každá firma s povoleným DLT musí byť opatrná, aby zabezpečila, že všetky zadávané údaje budú bezchybné. Na splnenie tejto úlohy by firmy mali postupovať s náležitou starostlivosťou pri každom zadaní obsahu do DLT.

DLT – lepšia alternatíva

Je ľahké pochopiť, prečo sa toľko firiem naďalej pozerá na DLT ako na spôsob, ako zjednodušiť obchodné funkcie. Ako taký môžete očakávať, že DLT sa stanú základnou súčasťou mnohých obchodných systémov vpred. Zatiaľ majú tieto jedinečné siete nekonečný potenciál zmeniť spôsob, akým svet podniká.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map