Čo sú Dapps (decentralizované aplikácie)?

Decentralizované aplikácie (Dapps) naďalej pozoruhodným spôsobom menia svet okolo nás. Tieto programy novej doby poskytujú používateľom viac funkcií a zabezpečenia ako kedykoľvek predtým. Tieto aplikácie sa navyše vyznačujú robustným dizajnom, ktorý je určený na využitie decentralizovanej povahy technológie blockchain. Preto tieto programy bežia na blockchainovej alebo P2P sieti počítačov namiesto na jednom počítači.

Dappy sú decentralizované

Keď uvažujete o tradičnom softvérovom programe, ako je MSWord, je dôležité si uvedomiť, že protokol sa nachádza v jednom počítačovom systéme. Aj keď používate online verziu, skutočný softvér prevádzkuje centrálna organizácia, v tomto prípade spoločnosť Microsoft. Microsoft má teda úplnú kontrolu nad aplikáciou a jej používaním.

Táto kontrola poskytuje skupine úplné oprávnenie nad aplikáciou. Dôležité je, že centralizované aplikácie, ako napríklad Facebook, vyžadujú tento štýl štruktúrovania, aby správne fungovali. Organizácia hrá v týchto softvérových systémoch kľúčovú úlohu. Ak by bol z nejakého dôvodu napadnutý, poškodený alebo odstránený, systém by nefungoval.

Preto sú Dapps decentralizované.

Dapp charakteristiky

Zatiaľ čo Dapps môže mať všetky tvary a veľkosti, všetky zdieľajú niektoré spoločné faktory. Po prvé, všetky Dappy sú decentralizované. Decentralizácia znamená, že všetky operácie aplikácie musia byť uložené na verejnom blockchaine. Ďalej Dapps motivuje používateľov k účasti na ich sieti. Vo väčšine prípadov tieto stimuly zahŕňajú platbu prostredníctvom nejakej formy kryptomeny. Je veľmi bežné, že aplikácia na uľahčenie tohto procesu vytvorí natívny token obslužného programu.

Dapps vytvára nové obchodné príležitosti

Dapps vytvára nové obchodné príležitosti

Najdôležitejšie je, že Dapps využíva určitú formu konsenzuálneho mechanizmu na zabezpečenie platnosti siete. V mechanizme konsenzu pôsobia účastníci siete ako overovatelia. Sú tiež známi ako uzly alebo baníci, pretože za svoje úsilie dostávajú odmenu, napríklad za ťažbu zlata. Uzly sú tým, kto overuje nové transakcie. Jedným z uzlov je nakoniec aj to, kto pridá ďalší „blok“ do „reťazca“ transakcií. V ideálnom prípade bude Dapp obsahovať aj protokol typu open-source.

Siete Dapps a P2P

Všetky Dappy fungujú buď v sieti P2P, alebo v sieti blockchain. Sieť P2P je sieť, ktorá umožňuje používateľom priamo si vymieňať údaje a služby. V prípade webových stránok si môžete myslieť streamovať webové stránky, ako je Popcorn Time. Keď používatelia vstúpia do siete Popcorn Time P2P Tor, získajú prístup k mnohým ďalším používateľom, ktorí ponúkajú súbory na stiahnutie. Používateľ si potom zvolí, od ktorého používateľa má údaje sťahovať, a medzi obidvomi stranami je nadviazané priame spojenie.

Blockchain P2P

V sieti blockchain nie je centrálny bod kontroly. Neexistuje spoločnosť, ktorá by zaisťovala správny chod blockchainu. Namiesto toho každý počítač v sieti na zabezpečení siete spolupracuje. Vo väčšine prípadov je softvér otvorený zdrojový kód. Softvér otvoreného zdroja je vo všeobecnosti bezpečnejší, pretože umožňuje komunite otestovať svoje schopnosti. Týmto spôsobom technológia blockchain vytvára pre účastníkov skutočne decentralizovaný zážitok.


Dapps vs. bežné aplikácie

Aby sme silu Dapps uviedli na pravú mieru, predstavme si, že ste práve umiestnili príspevok pre svoju novú politickú knihu na Facebook. Keď sa však o pár hodín vrátite späť na štatistiku svojho príspevku, zistíte, že príspevok bol odstránený, pretože obsah vašej knihy porušil nové zmluvné podmienky Facebooku..

Facebook je vo svojej centralizovanej sieti subjektom, ktorý sieť kontroluje. Inými slovami, sú kráľom poskytovaného obsahu. Ak sa domnievajú, že to, čo hovoríte, nezapadá do ich rozprávania, majú plné právo vás vyhodiť z platformy. Rovnakým spôsobom môžete niekoho požiadať, aby opustil váš domov, ak nesúhlasíte s jeho správaním.

Dapps funguje oveľa inak. Ak je Facebook ako váš domov, predstavte si Dapps ako verejný park. Neexistuje žiadny ústredný riadiaci orgán, ktorý by vám povedal, že váš post musí byť uvedený. V skutočnosti vďaka nezmeniteľnej povahe blockchainovej technológie nebude váš príspevok o vašej knihe nikdy spadnúť.

Dapps súčasné aplikácie

Prvý Dapp, ktorý vstúpil na trh s úspechom, bol bitcoin. Bitcoin ako taký je sebestačná verejná kniha. Je to nemenné a decentralizované. Ešte dôležitejšia je skutočnosť, že bitcoiny vstúpili na trh ako priama reakcia na centralizáciu, ktorá sa vyskytla v tradičnom finančnom sektore.

Ethereum zmenilo hru

Ak bitcoin zapálil sviečku Dapp, Ethereum do nej prilial plyn. Ethereum’s biely papier uvádza, že táto kryptomena je „protokolom na vytváranie decentralizovaných aplikácií“. Každý aspekt siete Ethereum sa zameriava na skrátenie času vývoja, zlepšenie zabezpečenia a zabezpečenie škálovateľnosti.

Ethereum Whitepaper

Ethereum Whitepaper

Ethereum navždy zmenilo hru Dapp. Táto jedinečná platforma predstavila nový programovací jazyk špeciálne na zjednodušenie programovania Dapp. Ďalej môžu vývojári Ethereum využiť Turing-Complete Ethereum Virtual Machine (EVM) na vytváranie inteligentných zmlúv za pár minút.

Odvážny nový prehliadač

Dnes na trhu dominuje Ethereum Dapps. Aplikácie ako Statočný Nový prehliadač využíva tokeny vyhovujúce ERC-20 na dosiahnutie úžasných vecí. V prípade prehliadača novej generácie Statočný, používatelia dostávajú za svoju účasť tokeny BAT. Odvážni používatelia skutočne dostávajú platby za svoje údaje. Okrem toho získavajú oveľa väčšiu kontrolu nad svojimi informáciami. Používatelia sa môžu rozhodnúť, kto, kedy a čo bude zdieľať. Týmto spôsobom Dapp Brave prináša revolúciu v tom, čo znamená surfovať na sieti.

STORJ

Ďalším dokonalým príkladom pridaných funkcií, ktoré platforma Dapps prináša na trh, je platforma STORJ umožňuje používateľom prenajať si nevyužitý počítačový priestor. Aplikácia pomáha používateľom a tým, ktorí hľadajú viac úložného priestoru, stretnúť sa a vymeniť si služby. Nakoniec jedna strana získa možnosti ukladania do počítača za zlomok bežných trhových nákladov, zatiaľ čo druhá strana zarobí kryptomenu za poskytnutie priestoru.

Zhrnutie – potenciál Dapps

Budúci potenciál spoločnosti Dapps je nepopierateľný. Každý týždeň sa na trhu objavujú nové a zaujímavé projekty. Preto by ste mali očakávať, že sa tieto protokoly budú v budúcich rokoch naďalej zobrazovať v každom obchodnom sektore.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map