Čo sú „digitálne meny centrálnej banky“ (CBDC)?

Pojem „digitálne meny centrálnych bánk“ (CBDC) označuje kryptomeny emitované centrálnymi bankami. Tieto virtuálne verzie ich fiat náprotivkov využívajú technológiu blockchain na zabezpečenie vyššej efektívnosti, kontroly a bezpečnosti emitentom svetových mien. V dôsledku toho plánuje viac krajín ako kedykoľvek predtým zaviesť na svoje trhy určitú formu CBDC v nasledujúcich rokoch.

CBDC sú finančné nástroje založené na blockchaine, ktoré preklenujú priepasť medzi tradičnými kryptomenami ako je bitcoin a vašou každodennou fiat menou. Dôležité je, že existuje veľa analytikov, ktorí sa domnievajú, že CBDC sú kritickým krokom na ceste k úplnému prijatiu kryptomeny. Tieto hybridné fondy ako také poskytujú dôveru ľuďom zaujímajúcim sa o adopciu kryptomeny, ale majú obavy z nedostatku bezpečnostných opatrení na trhu..

Dôležité je, že v súčasnosti existuje veľa bánk, ktoré v súčasnosti budujú systémy držania a obchodovania s kryptomenami, ako sú CBDC. Ako viac bánk skúma možnosti integrácie CBDC, existuje silný tlak na rozvoj infraštruktúry kryptomien. Jedného dňa môžu tieto systémy pracovať s kryptami, ktoré nebankovky vydávajú. Práve tieto systémy môžu jedného dňa umožniť hladkú integráciu všetkých kryptomien do ekonomiky.

Čo robí CBDC?

Digitálne meny centrálnej banky zdieľajú niektoré dôležité aspekty s tradičnými kryptomenami, ako sú bitcoin a ethereum. Na jednej strane využívajú technológiu blockchain na uľahčenie rýchlych transakcií a sledovanie aktivity na trhu. CBDC teda fungujú veľmi podobne ako vaše bežné kryptomeny.

CBDC Pyramid cez Biz

CBDC Pyramid cez Biz

CBDC poskytujú bankám väčšiu transparentnosť. Táto väčšia jasnosť poskytuje bankárom viac bezpečnostných a monitorovacích schopností. Peer-to-peer povaha blockchainovej technológie navyše výrazne znižuje poplatky a časy transakcií. Medzi CBDC a kryptomenami vznikajú rozdiely, keď diskutujeme o funkciách, ako je schopnosť zrušiť, odstrániť, upraviť alebo zabrániť určitým transakciám..

Kľúčové komponenty CBDC

Každý prebiehajúci projekt CBDC teraz zdieľa so svojimi partnermi niektoré spoločné aspekty. Pre jedného sú tieto digitálne meny vždy vydávané centralizovanou organizáciou. Ich transakcie ako také nie sú nemenné a môžu byť vymazané, zmenené alebo vrátené v závislosti od požiadaviek centrálnej banky. Všetky CBDC, ktoré majú v dohľadnej dobe vstúpiť na trh, majú navyše dopĺňať určitú formu fiat meny.

Dôležité je, že CBDC sú myslené ako prostriedok na zlepšenie tradičnej fiat meny. Poskytujú plynulejšiu používateľskú skúsenosť bez toho, aby to malo negatívny dopad na ich fiat náprotivky. Táto stratégia je v príkrom rozpore s mnohými decentralizovanými menami, ktoré sa snažia zvrhnúť súčasnú fiat hegemóniu.

Sledovateľnosť

CBDC poskytujú centrálnym bankám a regulačným orgánom možnosť sledovať a sledovať každú transakciu v reálnom čase. Je dôležité, že centrálni bankári sú presvedčení, že táto technológia by mohla pomôcť eliminovať pranie špinavých peňazí. Pretože CBDC poskytujú centrálnym bankárom možnosť schváliť alebo odmietnuť akúkoľvek transakciu, mohlo by sa ukázať, že je ich použitie pri nelegálnych nákupoch mimoriadne ťažké.

Úspora nákladov


Väčšina ľudí nikdy nemyslí na obrovské množstvo finančných prostriedkov, ktoré sú potrebné na vytvorenie ďalších papierových peňazí. Nie je prekvapením, že tlačenie peňazí je drahé. V skutočnosti v roku 2019 ministerstvo financií USA vynaložilo na tlač viac ako miliardu dolárov. Napriek zavedeniu väčšieho množstva papierovej meny na trh navyše transakcie s papierovou menou naďalej globálne klesajú. To následne poskytuje centrálnym bankárom o to viac, prečo obmedziť tlač.

Rýchlosť vydania

Spolu s obrovskými úsporami, ktoré centrálna banka získava elimináciou tlačiarenských fondov, sa vlády môžu tešiť na rýchlejšie nasadzovanie mien prostredníctvom CBDC. Mnoho centrálnych bankárov verí, že schopnosť riadiť peňažnú ponuku podľa ľubovôle je v časoch hospodárskej neistoty rozhodujúca. Napríklad CBDC mohlo byť pre USA múdrou alternatívou, pretože začalo vydávať bilióny dolárov na ekonomickú pomoc počas najnovšieho balíka opatrení na zmiernenie koronavírusu. Je zaujímavé, že táto myšlienka bola zavedená v predbežnom koronavíruse pomoc návrh zákona, ale z finálneho jazyka to vypadlo kvôli technologickým problémom a nedostatku infraštruktúry.

Viac flexibility

Banky získavajú na trhu obrovskú flexibilitu prostredníctvom CBDC. Banky môžu vydávať, ničiť, prevádzať a držať všetky meny v hlavnej knihe. Týmto spôsobom môžu centrálne banky lepšie zavádzať svoje finančné stratégie v reálnom čase. Tieto meny umožňujú bankám efektívnejšie vykonávať stratégie, ako je kvantitatívne uvoľňovanie.

Problémy s CBDC, ktoré sa majú riešiť

Čím viac bánk prejaví záujem o vydanie CBDC, ďalšie otázky vyvstávajú od regulačných orgánov, zákonodarcov a používateľov. Jedným z hlavných problémov, ktorým tieto nové finančné produkty čelia, je ich nehmotná povaha. Ľudia sú spokojní s výrobkom, ktorý môžu držať a cítiť. S CBDC nemôžete robiť ani jednu z týchto vecí. CBDC by preto vyžadovali od občanov, aby vykonali zásadné úpravy vpred. Tu sú najväčšie problémy, ktorým v súčasnosti čelí hlavné prijatie CBDC.

Unáhlené prijatie

Jedným z hlavných problémov, ktorým CBDC čelia, je obava, že k ich prijatiu môže dôjsť príliš rýchlo. Tieto jedinečné finančné nástroje si vyžadujú, aby sa infraštruktúra a právne predpisy stali legitímnou možnosťou pre súčasný stav. Ak dôjde k situácii, že ľudia rýchlo opustia model fiat meny, môžu sa pri vývoji digitálnej meny vytvoriť medzery, ktoré vyplnia prázdnotu..

Bankový systém

Súčasné fungovanie bankového systému spočíva v interakcii menších bánk s klientmi a následných interakcií centrálnych bánk s týmito bankami. Vydanie CBDC by túto stratégiu podporilo. CBDC by umožnilo zákazníkom bánk otvárať si účty priamo v centrálnej banke. Analytici v skutočnosti predpovedajú takýto manéver, ktorý by si vyžadoval milióny nových účtov priamo hostených centrálnymi bankami.

Otázky centrálnej banky

Ďalším veľkým znepokojením nad každou aktualizáciou CBDC je jej vplyv na súčasnú bankovú štruktúru. V súčasnosti vám miestna banka účtuje poplatky za správu a ochranu vašej bankovej infraštruktúry. Ak by zákazníci mali spolupracovať priamo s centrálnymi bankami, bolo by potrebné implementovať novú stratégiu poplatkov na celom trhu.

Posilnite krypto

Jedným z hlavných obáv CBDC je ich blockchainová povaha. Mnoho centrálnych bankárov verí, že emisie CBDC by mohli mať negatívny vplyv na spôsob, akým ľudia vidia banky. Niektorí bankári si myslia, že by to majiteľom účtov vyslalo nesprávnu správu, pretože by to legitimizovalo decentralizované kryptomeny ako bitcoin. Tieto digitálne aktíva sú určené skôr na nahradenie systému centrálneho bankovníctva ako na doplnenie jeho schopností.

Medzinárodné transakcie

Na rozdiel od tradičných kryptomien majú CBDC otázky týkajúce sa ich použitia ako cezhraničných platobných mechanizmov. V súčasnosti pre tieto fondy založené na blockchaine neexistuje štandardný alebo výmenný kurz. Centrálne banky ako také nie sú isté, ako by sa na CBDC uplatňovali medzinárodné konverzné kurzy.

CBDC globálne

Ak vezmeme do úvahy obrovské výhody spojené s prijatím CBDC, niet divu, že vo viacerých krajinách v súčasnosti prebieha určitá forma výskumu CBDC. A 2018 Štúdia odhalila, že asi 70% centrálnych bánk má podiely na týchto centralizovaných kryptomenách. Dnes tieto programy vedú v oblasti výskumu a vývoja v oblasti CBDC.

V roku 2019 rozhovor, Prezident filadelfského Fedu Patrick Harker hovoril o nevyhnutnosti kryptomien vydávaných centrálnymi bankami. Vysvetlil, že výhody, ktoré technológia prináša tomuto sektoru, sú príliš veľké na to, aby ich bolo možné ignorovať. Dnes jeho výroky znejú pravdivejšie ako kedykoľvek predtým. V prácach sú uvedené niektoré medzinárodné programy CBDC:

Čína

Čínski úradníci sú v súčasnosti zapojení do doteraz najväčšieho a pravdepodobne najdôležitejšieho projektu CBDC. Tento rok začala Čína testovať svoju vlastnú sieť CBDC s názvom Digital Currency Electronic Payment (DCEP). Tu krajina plánuje otestovať „digitálny jüan“ na najväčšej populácii a najrýchlejšie rastúcej ekonomike na svete.

Dôležité je, že čínski úradníci sa rozhodli stať sa prvou hybnou silou CBDC potom, čo sa objavili obavy po možnosti spustenia Váh na Facebooku. V minulosti boli čínski úradníci voči používateľom kryptomeny krutí. V roku 2017 krajina uzavrela burzy a obchodovanie s kryptami bolo nezákonné. Od tej doby regulačné orgány naďalej skúmali spôsoby, ako využiť technológiu blockchain bez toho, aby sa vzdali akejkoľvek kontroly nad ľuďmi.

Uruguaj

Ďalšia skorá štúdia CBDC pochádzala z juhoamerickej krajiny Uruguaj. Už v roku 2017 začali uruguajskí úradníci pilotný program na testovanie „e-pesa“. Dôležité je, že program sa v roku 2018 úspešne uzavrel. Najmä MMF chválený Uraguayova stratégia je perspektívna do tej doby.

Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty

V roku 2019 sa jedna z najbohatších krajín Blízkeho východu spojila s cieľom vyvinúť CBDC s názvom „Aber.„Projekt sa stretol s nadšením, pretože obe krajiny majú v regióne značný vplyv. Aber dnes pokračuje v testovaní a do konca roku 2020 by sa mohol dočkať verejnej emisie.

Spúšťací príspevok ABER

Spúšťací príspevok ABER

Turecko

Je zaujímavé, že Turecko sa obrátilo na CBDC z iného dôvodu. Regulačné orgány krajiny veria, že CBDC by mohli pomôcť jej centrálnej banke lepšie kontrolovať infláciu. „Digitálne váhy“ poskytnú Turecku viac možností a flexibility pri riešení týchto problémov.

Rusko

Ruská centrálna banka začala s vývojom kryptomeny po svojom poverení prezidentom Vladimirom Putinom v októbri 2017. Podrobnosti kryptomeny ukazujú, že CBDC nebude ťažiteľné, ale jeho transakcie sú šifrované. V tom čase mnohí videli toto rozhodnutie ako prostriedok, ako sa Rusko vyhnúť mnohým zo sankcií uvalených USA, ktorým v súčasnosti krajina čelí.

CBDC – budúcnosť je tu

Digitálne meny centrálnych bánk (CBDC) pokračujú v titulkoch po celom svete. S pribúdajúcim vývojom CBDC sa zvyšujú aj prípady jeho použitia. Každý týždeň viac centrálnych bánk pozerá na tieto technologicky lepšie meny ako na spôsob zlepšenia svojich súčasných obchodných systémov. V súčasnej podobe čelia všetky banky, ktoré sa nepodieľajú na vývoji CBDC, krutej realite, pretože trh pokračuje vo všetkých aspektoch digitalizácie.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map