Digitálne meny centrálnej banky (CBDC) – aktualizácia vývoja

Pretože svet sa stále viac stáva digitálnym, vidíme, že rôzne vlády po celom svete tvrdo pracujú na vývoji digitálnych mien. Tieto digitálne náprotivky k mene FIAT každého národa, ktoré sa často označujú ako „digitálne meny centrálnych bánk“ alebo „CBDC“, majú rôzne výhody.

Dnes sa pozrieme na zopár nedávnych pokrokov, ktoré krajiny dosiahli v rozvoji CBDC.

Bahamy

Sand Sand Dollar je názov druhu ježka, ktorý sa ľahko vyskytuje v teplých vodách blízko rovníka. Tieto stvorenia dostávajú svoje meno podľa vzhľadu, ktorý pripomína mincu z piesku. Preto je vhodné, aby Bahamy razili svoje nadchádzajúce CBDC ako „Sand Dollar“.

Projekt pieskového dolára je často zatienený pokrokom dosiahnutým v oblasti digitálneho jüanu – ten je koniec koncov produktom druhej najväčšej ekonomiky na svete. V skutočnosti bol pieskový dolár jedným z prvých vydaných CBDC. Aj keď sa úradníci Bahamskej centrálnej banky používajú iba v medziach jej hraníc, nedávno tak urobili uvedené že sa čoskoro bude môcť používať na celom svete.

Aj keď Čína môže verejným procesom so svojimi CBDC zatieniť pokrok na Bahamách, verí sa, že pieskový dolár sa nakoniec stane prvým, ktorý bude oficiálne uvedený na svetové trhy..

Kanada

Kanada do dnešného dňa zaujala k CBDC opatrnejší prístup ako väčšina. Zatiaľ čo iné národy už považovali CBDC za cestu vpred, Kanada sa rozhodla počkať, kým tieto projekty budú fungovať.

„Bank of Canada je zapojená do rozsiahleho výskumného programu na analýzu rizík a príležitostí tohto nového vývoja. Kľúčovou súčasťou tohto programu je monitorovací rámec pre peniaze a platby a pohotovostné plánovanie digitálnej meny centrálnej banky (CBDC). Toto je program veľkého spoločenského významu a bude si od nás vyžadovať prielom. “

Aj keď Bank of Canada naznačila, že bude pripravená na CBDC, až nadíde čas, zdá sa, že zintenzívňuje výskum ich využívania. Toto sa nedávno ukázalo ako pracovné ponuky boli zverejnené a hľadali ekonóma dobre známeho v blockchaine, ktorý by bol na čele jeho výskumu.

Čína

Čína je bezpochyby jedným z lídrov vo vývoji CBDC, ak nie TEDOM. Čínsky CBDC s názvom digitálny jüan už vstúpil do fázy verejného testovania.

Tento test spôsobil, že Čínska ľudová banka distribuovala v polovici októbra 10 miliónov digitálnych jüanov (1,5 milióna USD) obyvateľom mesta Shenzhen formou lotérie. V tomto teste boli tisíce miestnych obchodníkov vybavené schopnosťou prijať novo distribuovaný digitálny jüan. Skoro správy naznačujú zmiešanú reakciu, keď sa opýtaní používatelia odvolávajú na nedostatok pohodlia, motivácie a zlé načasovanie ako problém okolo digitálneho jüanu.

Aj keď to môže byť jednoducho testovacia fáza a nie oficiálne spustenie, jasne to ukazuje, že Čína je v čele vývoja CBDC.

Rusko

Nie všetky národy vytvárajú digitálne meny centrálnych bánk z núdze, ale z nevyhnutnosti. Jedným z obáv spojených s CBDC je potenciálna schopnosť pomôcť národom obísť uložené finančné sankcie. Tomuto strachu práve viac dôvery dalo samotné Rusko, akým je aj Ruská banka hlásené výslovne uviesť tento potenciál ako dôvod pre vývoj digitálneho rubľa.

Aj keď Rusko neprijalo konečné rozhodnutie o tom, či vydá CBDC alebo nie, zdá sa, že tomu tak bude čoraz viac. V súčasnej podobe sa očakáva, že ruský CBDC bude štruktúrovaný ako v podstate vládou podporovaný stablecoin, pričom každý digitálny rubeľ bude krytý tradičnými rubľmi.

Zbalenie CBDC

Ak bola za posledných pár mesiacov objasnená jedna vec, je to, že CBDC už nie sú možné, teraz ich aktívne rozvíjajú vlády po celom svete. V priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov pravdepodobne uvidíme niekoľko z týchto mien v „obehu“. Vo výsledku je potrebné pripraviť sa na najväčšiu ekonomiku sveta (USA), pretože tieto CBDC majú potenciál na zníženie zvyšku spoliehania sa sveta na americký dolár – postoj nedávno zdieľané Deutsche Bank.

„Prijatie CBDC v kľúčových bilaterálnych obchodných vzťahoch by mohlo narušiť prvenstvo dolára na globálnom finančnom trhu.“

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map