Spoločnosť KuCoin trpí krádežou 150 miliónov dolárov a stáva sa poslednou v rade porušenia

26. septembra 2020 populárna burza kryptomien KuCoin bol hacknutý. Vďaka odcudzeniu zhruba 150 miliónov dolárov USD predstavuje jednu z najväčších krádeží kryptomeny k dnešnému dňu.

V čase od tejto udalosti boli kryptotrhy relatívne nefázové. To si kladie otázku, „či sú výmenné hacky tak bežné, že ich výskyt už nemá vplyv na účastníkov trhu“?

Aj keď to znie ako priťahovaná myšlienka, zdôrazňuje to potrebu zmeny prístupu poskytovateľov služieb a klientov. Je potrebné, aby výmeny zintenzívnili úsilie v oblasti bezpečnosti, aby sa nestali tvárou nekompetentnosti. Pri zverovaní finančných prostriedkov poskytovateľom služieb je potrebné, aby investori zvýšili náležitú starostlivosť.

S týmto vedomím sa dnes pozrieme na niektoré z najvýznamnejších hackerov v celkovej hodnote najmenej 40 miliónov dolárov, ku ktorým došlo za posledných pár rokov.

Pozoruhodné krádeže

KuCoin – september 2020

V čase písania tohto článku je Kucoin najnovšou hacknutou burzou. Zlodej, ktorý sa konal 26. septembra 2020, získal prístup a zlikvidoval rôzne ‘hot-peňaženky„Vlastnená a prevádzkovaná spoločnosťou KuCoin. Medzi dotknuté aktíva patrili BTC, ETH, LTC, XRP, BSV, XLM, TRX, USDT a rôzne tokeny založené na ERC-20..

Našťastie si spoločnosť KuCoin už niekoľko rokov zachováva silnú poistnú zmluvu. To znamená, že v tomto prípade sa očakáva ochrana finančných prostriedkov používateľa.

Celkove stratené: >150 000 000 USD

AltsBit – február 2020

Aj keď niektoré burzy dokázali po hacknutí odolávať búrke, AltsBit také šťastie nemal. Tento hack, ku ktorému došlo len pár mesiacov po spustení výmeny, videl, ako zlodeji brali rôzne aktíva vrátane – BTC, ETH, KMD, VRSC, ARRR. V tomto prípade udalosť videla zodpovednosť za hackerskú skupinu LulzSev.

Celkove stratené: >70 000 000 USD

QuadrigaCX – december 2019

Po zdĺhavom vyšetrovaní Ontario Securities Commission (OSC) stanovené v júli 2020 že generálny riaditeľ a zakladateľ Gerald Cotten bol priamo zodpovedný za stratu majetku v dôsledku dlhoročných podvodov a zneužitia finančných prostriedkov klientov; OSC nazval Quadrigu „ponziho schémou“ kvôli Cottenovmu použitiu klientskych prostriedkov na pokrytie jeho nelegálnych obchodných strát. Keď sa Quadriga pôvodne zrútila, špekulovalo sa, že sa prostriedky jednoducho stratili alebo že sú na neprístupných krypto účtoch, žiaľ, ukázalo sa, že to tak nebolo. Audítor Ernst a Young dokázali získať späť 45 miliónov dolárov, čo malo za následok celkovú stratu 169 miliónov dolárov. Straty, bohužiaľ, pre jej klientov neboli poistené poistkami.

Celkove stratené: >215 000 000 USD

UpBit – november 2019

Väčšina hackerov, ktoré sa môžu vyskytnúť, sa realizuje prostredníctvom neoprávneného prístupu k „hot-walletom“ využívaným burzami. Táto inštancia bola niečím jedinečná, pretože krádež krádeže hackerov ukradla UpBits ‘chladiarenský sklad“. Jediným ovplyvneným majetkom pri tejto krádeži bol ETH. Straty klientov kryla samotná výmena.

Celkove stratené: >50 000 000 USD

Binance – máj 2019

Binance je jednou z najväčších kryptoburz na svete, mnohí nečakali, že dôjde k tejto krádeži. Skutočnosť, že sa tak stalo, zdôrazňuje riziko ponechania majetku v kontrole nad ostatnými. Ak je jedna z najväčších búrz zraniteľná, je zraniteľná každá burza. V tomto prípade spoločnosť Binance zabezpečila, že výmena pokryje všetky straty.

Celkove stratené: >40 000 000 USD

Coincheck – január 2018

Nikto nechce byť spájaný s jednou z najväčších krádeží všetkých čias. Bohužiaľ pre Coincheck, jej rozhodnutie uložiť značné množstvo finančných prostriedkov používateľov do hot-walletov vyústilo do krádeže rekordov. V tomto prípade bolo jediným ovplyvneným aktívom NEM. Pre NEM je smutné, že udalosti vyústili do významných kolaterálnych škôd, ktoré stroskotali na ich cene – napriek tomu, že neboli vinou.

Celkove stratené: >530 000 000 USD

Zaif – september 2018

Rok 2018 bol pre japonské burzy drsným rokom, tento konkrétny hacker nasledoval po spomínanom incidente týkajúceho sa Coinchecku. Tu boli ovplyvnenými aktívami BTC, BCH a MONA. Podobne ako väčšina hackerov, aj zlodeji boli schopní ukradnúť aktíva prostredníctvom neoprávneného prístupu k horúcim peňaženkám búrz. Zatiaľ čo k hackingu došlo v roku 2018, v poslednej dobe si začal získavať viac pozornosti, pretože Zaif sa rozhodol žalovať Binance. Tvrdí, že Binance pomáhal pri praní odcudzených finančných prostriedkov prostredníctvom nedostatočnej politiky KYC / AML.

Celkove stratené: >60 000 000 USD

Mt. Gox – február 2014

Aj keď túto krádež odvtedy Coincheck porazil ako najväčšiu svojho druhu, Mt. Gox je nepochybne najznámejším hackerom tohto druhu. Napriek udalosti, ktorá sa stala v roku 2014, sa následky pretrvávajú dodnes. Jediným ovplyvneným aktívom boli bitcoiny, pričom bolo odcudzených celkovo 850 000 BTC.

Celkove stratené: >450 000 000 USD

Bezpečnosť predovšetkým

Je smutné, že to nie je ani zďaleka komplexný zoznam výmenných hackov. Aj keď sa zdá, že existuje spoločná téma využívania hot-wallet, nejde v žiadnom prípade o jedinú cestu rizika. Ku krádežiam došlo aj v dôsledku vnútorných pracovných miest, prístupu do studenej peňaženky a ďalších.

Ak bola jedna vec krištáľovo čistá – chráňte svoje aktíva. Nenechávajte zbytočne prostriedky na burzách. Ako investor zaujmite proaktívny prístup k zabezpečeniu majetku – využívajte hardvérové ​​peňaženky, využívajte rešpektované opatrovnícke služby atď. Aj najuznávanejšia burza je zraniteľná voči útokom.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map