Bank of Canada by mohla v budúcnosti vydávať digitálne meny

25. februára 2020 vydali riadiaci pracovníci Bank of Canada verejné vyhlásenia týkajúce sa vydávania digitálnej meny centralizovanej banky (CBDC). Konkrétne zástupca guvernéra banky Timothy Lane hovoril o možnostiach a scenároch, v ktorých by banka mohla pokračovať v tomto postupe, na konferencii CFA Montreal FinTech RDV 2020. Prejav sa dotkol rýchlo sa rozvíjajúcej technológie ovplyvňujúcej finančný sektor a toho, ako Bank of Canada reaguje na životné prostredie.

Bank of Canada

Bank of Canada je v prevádzke od svojho založenia ako Crown Corporation v roku 1934. Dôležité je, že korporácie Crown sú štátne a riadené podniky. Banka funguje ako centrálna banka v krajine. Je teda jediným subjektom s právnou spôsobilosťou na vydávanie kanadských bankoviek.

Od roku 1944 je Bank of Canada jediným vydavateľom bankoviek zákonného platidla v krajine. Organizácia je ďalej zodpovedná za formulovanie menovej politiky Kanady. Medzi konkrétne zodpovednosti spoločnosti patrí udržiavanie bezpečného a spoľahlivého finančného systému v Kanade.

Súčasná zodpovednosť Bank of Canada sa zameriava na ciele monitorovania a riadenia predvídateľnej inflácie. Banka musí predovšetkým pracovať na zabezpečení stabilného a efektívneho finančného systému v krajine. Banka plní túto úlohu rôznymi spôsobmi. Spoločnosť poskytuje predovšetkým efektívne a efektívne služby správy fondov pre kanadskú vládu a ďalšie miestne podniky. Medzi povinnosti banky nakoniec patrí poskytovanie bezpečnej meny občanom.

Bank of Canada o vydávaní digitálnej meny

Bank of Canada pokračuje v hodnotení, či a za akých scenárov by spoločnosť vydala CBDC. Lane vo svojom prejave vysvetlil, ako sa banka pripravuje na budúcnosť, v ktorej bude považovať za potrebné vydávať digitálne centrálne bankovky. Hovoril o zodpovednosti banky za to, aby bola občanom umožnená dôverná dôvera pri používaní preferovaného spôsobu platby.

Timothy Lane - Bank of Canada

Timothy Lane – Bank of Canada

V reč, Lane uznáva, že digitálne meny poskytujú trhu nové príležitosti. Vysvetlil tiež, že tieto príležitosti môžu tiež vytvárať množstvo nových rizík. Práve tieto neznáme hrozby naďalej brzdia motiváciu banky k vydaniu centrálnej digitálnej meny.

Scenáre, v ktorých by Bank of Canada vydala CBDC

Lane uviedol dva scenáre, v ktorých by Bank of Canada zvážila vydanie centralizovanej digitálnej meny. Prvý scenár by bol výsledkom masového prijatia kryptomien. V takom prípade by banka mohla stratiť kontrolu nad monetárnym systémom, keď bude viac používateľov migrovať na súkromné ​​meny, ako je bitcoin. Ako by ste si predstavovali, centrálne banky netrpia žiadnou situáciou, v ktorej by stratili kontrolu nad schopnosťou monitorovať platby a regulovať trhy..

Druhým scenárom, ktorý by zaručil reakciu banky, by bolo úplné odstránenie fyzickej hotovosti z trhu. Aj keď sa tento druhý scenár javí v súčasnosti veľmi nepravdepodobne, pre bankových úradníkov je to stále veľmi skutočné znepokojenie. Situácia, ako je znečistenie alebo choroba, by v blízkej budúcnosti mohla viesť k zastaraniu používania papierových peňazí.

Ako by vyzeralo kanadské CBDC?

Je zaujímavé, že Lane si chvíľu uvedomil výhody, ktoré digitálne meny prinášajú na trh. Urobil to popísaním toho, ako by vyzerala hypotetická digitálna mena kanadskej banky. Lane vysvetlil, že nová mena bude bezpečná, ľahko prístupná, súkromná a bude mať dobrú hodnotu. Uviedol, že nová digitálna bankovka umožní používateľom nakupovať veci elektronicky online alebo osobne. Lane všeobecne hovoril o tom, že Bank of Canada je ochotná vydať CBDC, iba ak alebo kedy je to potrebné.

Vydá Bank of Canada digitálnu menu?

Dôležité je, že Lane nehovoril o tom, že Bank of Canada plánuje vydať menu kedykoľvek v blízkej budúcnosti. Konkrétne uviedol, že v súčasnosti nie je skutočne potrebné, aby banka vydávala svoju vlastnú digitálnu menu. Dôvodom rozhodnutia je skutočnosť, že súčasný finančný systém občanom stále dobre slúži. Lane je presvedčený, že v súčasnosti sa musí banka zamerať na modernizáciu súčasného platobného systému, aby si v budúcnosti zachovala dôveru svojich používateľov..

Čo by obsahovalo vaše dokonalé CDBC?

Aj keď Bank of Canada nemá žiadne okamžité plány na vydanie CBDC, úradníci stále majú záujem získať spätnú väzbu trhu o tejto perspektíve. Úradníci v bankovníctve ako taký zverejnili sériu otázok. Tieto otázky boli zamerané na občanov v snahe získať dojem, že sa trh posúva vpred. Zahŕňali otázky:

  • Ako by fungovala digitálna mena s inými spôsobmi platby?
  • Vďaka akým dizajnovým vlastnostiam by CBDC mohlo byť atraktívne pre obchodníkov a používateľov?
  • Ako by fungovalo CBDC pri cezhraničných transakciách?
  • Ako môžeme chrániť súkromie a zároveň predchádzať nedovolenému použitiu?

Centrálne banky zvážia prechod na digitálnu sieť

Laneho vyhlásenie odráža výroky iných emitentov centrálnej banky týkajúce sa vydávania digitálnych mien. Tieto organizácie naďalej monitorujú trhy a skúmajú scenáre, v ktorých by videli potrebu urobiť takúto drastickú zmenu. Nedávne vyhlásenie zverejnené Medzinárodným menovým fondom prinieslo určité svetlo do súčasnej situácie okolo CBDC. The reč odhalil, že iba okolo „štvrtina centrálnych bánk po celom svete teraz aktívne skúma možnosť vydávania CBDC a zaznamenali sa iba štyria piloti. “

Bank of Canada je pripravená vykonať zmeny, aby zostala relevantná

Celkový tón Laneovho prejavu smeroval k tomu, že kanadskí bankoví úradníci chápu potrebu flexibility v dnešnej dobe. Zdá sa, že bankoví úradníci si veľmi dobre uvedomujú, že kryptomeny by mohli mať obrovský vplyv na ich schopnosť ovládať trhy. Bankoví úradníci sú preto pripravení vykonať akékoľvek zmeny, ktoré považujú za potrebné na to, aby im zostala kontrola. Banka Kanady nateraz pokračuje vo výskume úprav, ktoré sú potrebné na to, aby zostali relevantné v plne digitalizovanej ekonomike.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map