Calibra – produkt Facebooku, postavený na dvoch žetónoch

Kalibra

Tento týždeň, po mesiacoch špekulácií a očakávaní, bol svet kryptomien a blockchainu konečne pozdravený s pripravovaným projektom Facebooku. Na tento projekt dohliada dcérska spoločnosť Facebooku, známa ako Calibra.

Aj keď k oficiálnemu spusteniu nedôjde ešte niekoľko mesiacov, boli zverejnené podrobnosti o projekte, vrátane podrobných informácií biely papier.

Calibra poskytne svojim klientom digitálnu peňaženku. Táto peňaženka umožní používateľom aplikácií Calibra, Facebook Messenger a WhatsApp ľahko posielať a prijímať tokeny medzi sebou. Tieto tokeny známe ako Váhy sú určené na fungovanie podobne ako stablecoin a sú „naviazané“ na rôzne meny FIAT prostredníctvom použitia menového fondu známeho ako „Libra Asset Reserve“..

Očakávanie

Spomedzi rôznych faktorov si mnohí myslia, že očakávanie tohto vydania pomohlo pri obnove trhu, ktorá sa vyskytla v posledných mesiacoch. Aj keď zatiaľ na projekt došlo k všeobecne pozitívnej reakcii, čas ukáže, či sa dočkáme veľkého výpredaja po oznámení.

Odozva

Reakcie na vydanie bielej knihy boli pozitívne z rôznych dôvodov, pričom treba spomenúť predovšetkým povedomie.

Aj keď sa tým, ktorí sa zaoberajú krypto a blockchainom, môže zdať čudné, väčšina populácie má o tomto priemysle minimálne vedomosti. Facebook má obrovský globálny dosah a vďaka ich vstupu bude obrovské množstvo ľudí vystavených tomu, čo je kryptomena a čo môže ponúknuť.

Okrem jednoduchého zvyšovania povedomia existujú aj tí, ktorí sa na túto správu dívali negatívne. Facebook sa už previnil nesprávnymi bezpečnostnými postupmi a zhromažďovaním obscénneho množstva údajov na verejnosti. Naozaj chceme, aby spoločnosť s takou reputáciou získala dôverné vedomosti aj o našich financiách? Aj keď existujú také, ktoré uprednostňujú súkromie, jednoduché pohodlie ponuky tromfne súkromie mnohých.

Podrobnosti o prekvapení

Aj keď veľká časť informácií zverejnených v ich zverejnení nie je prekvapením, mnohí neočakávali vydanie dvoch tokenov.

Tokeny, ktoré sa majú uvoľniť, zahŕňajú nielen spomínané „Váhy“, ale aj druhú, ktorá bude slúžiť ako bezpečnostný token. Toto bude známe ako investičný token Váh. Tento token bude distribuovaný skorým investorom, pričom výťažok z jeho predaja sa použije na vygenerovanie rezervy aktív Libra (skupina aktív použitá na „zálohovanie“ tokenov Libra v prvej línii).

Investori do investičného tokenu Váh budú súčasťou Rady pre asociácie Váh. Každý z nich dostane do rezervy akciový podiel a poskytne mu dividendy získané z úrokov vytvorených v rezerve spolu s určitými hlasovacími právami. Všetky podrobnosti o výhodách a zodpovednostiach člena rady nájdete na stránke Zásady Rady Váh, TU.

Podpora

Aj keď podpora Facebooku môže stačiť na to, aby bola Calibra úspešná, nebude to musieť robiť samo. Na základe prísľubu platformy sa Facebooku podarilo získať podporu viac ako 25 rôznych spoločností. Tieto spoločnosti zahŕňajú, ale nie sú obmedzené na nasledujúce.

  • Spotify
  • Ebay
  • Visa
  • MasterCard
  • PayPal
  • Coinbase
  • Uber

Každá z týchto spoločností je zakladajúcim členom rady združení Váh. S minimálnym príspevkom minimálne 10 miliónov dolárov to znamená, že rezervná skupina je na dobrej ceste k dosiahnutiu počiatočného cieľa 1 miliardy dolárov.

Strach

Aj keď verejnosť môže byť ochotná prijať túto novú ponuku s otvorenou náručou, vlády s tým váhajú. Zjednodušene možno povedať, že riadiace orgány potrebujú záruky, ako sa budú použité údaje a aktíva využívať.

To už bolo zrejmé, ako to urobil senátny bankový výbor Spojených štátov vytýčili pojednávanie na 16. júla. Účelom tohto vypočutia je prediskutovať projekt Calibra a potenciálne obavy, ktoré môžu vzniknúť pri jeho použití.

Indická prítomnosť

Na zaujímavú nôtu, Calibra nepodala žiadosť u Reserve Bank of India, za použitie a rozptýlenie Váh v rámci krajiny. S Indiou, ktorá predstavuje najľudnatejší národ na svete, ide o veľký trh, ktorý zostane nevyužitý. Aj keď je počiatočný deň, malo by sa ťažko prekonať predchádzajúce stanovisko indických orgánov. Napriek tomu by globálna prítomnosť Facebooku mala stále stačiť na to, aby zdvihla Váhy do vysokých výšok.

Reakcia odvetvia

Aj keď je Facebook obrovský globálny ovplyvňovateľ, nie je jedinou spoločnosťou tohto postavenia. Spolu s Facebookom sa v posledných mesiacoch ozývali ruchy, že konkurenti ako Amazon a Alibaba zverejnia svoje vlastné ponuky.

Toto však bolo nedávno ukončené, pretože títo konkurenti naznačili, že neexistujú žiadne okamžité plány na ponor do tohto odvetvia. Tieto špekulácie priniesli odpoveď viceprezidenta Amazonu Patricka Gaulthiera. Na nedávnej konferencii sa vyjadril ku Kalibre a uviedol:,

“Je to čerstvé, je to špekulatívne; v spoločnosti Amazon sa v súčasnosti nezaoberáme špekulatívnymi … V spoločnosti Amazon sa veľmi zaoberáme údajmi, takže budem rád, že sa mi tento rozhovor podarí o dva alebo tri roky. “

Dojem

Projekt Calibra celkovo vyžaruje viac pozitívnych ako negatívnych výsledkov. Aj keď Facebook má v úmysle získať ešte viac používateľských údajov, poskytuje svetu prostriedky na efektívny prenos hodnoty. Okrem pohodlného použitia má tento potenciál pozitívny dopad na milióny nebankových jednotlivcov na celom svete – a popri tom poskytuje prístup k lepšiemu spôsobu života. To bol cieľ bitcoinu od začiatku a či sa to dosahuje prostredníctvom Váh alebo prostredníctvom bitcoinu, priblížil sa o krok bližšie k realite.

Slovo do ulíc

S potenciálom, ktorý tento projekt má, by nemalo byť prekvapením, že upútal pozornosť mnohých. Tu je rad citátov od pozoruhodných jednotlivcov vyjadrujúcich svoje myšlienky o Calibre.

Uviedol Jonathan DeCarteret, generálny riaditeľ spoločnosti INDX,

„Mince LIBRA spoločnosti Facebook s najväčšou pravdepodobnosťou pretvoria odvetvie platieb a pravdepodobne de-dollarizáciu svetového hospodárstva.“

Uviedol poslanec nemeckého parlamentu Markus Feber,

„Ak Facebook vystaví svoje dve miliardy používateľov rizikám virtuálnych mien, bol by to dobrý dôvod pre Európsku komisiu, aby začala pracovať na vhodnom regulačnom rámci pre pravidlá virtuálnych mien.“

Uviedol Anthony Pompliano, spoluzakladateľ spoločnosti Morgan Creek Digital,

„Predstavte si svet, kde digitálna peňaženka spoločnosti Facebook, Calibra, nespracovala iba finančné aktíva, ale umožnila vám aj ukladať a povoliť vaše údaje. Jedna Peňaženka. Každý majetok, ktorý vlastníte. Nízka pravdepodobnosť uskutočnenia, ale vysoký potenciálny dopad. Stali sa divokejšie veci. “

Uviedol advokát bitcoinu Andreas Antonopoulos,

„Aj keď spoločnosť Libra na Facebooku nekonkuruje žiadnym otvoreným, verejným, bezhraničným, neutrálnym a neutrálnym blockchainom odolným voči cenzúre, bude * konkurovať * tak retailovým bankám, ako aj centrálnym bankám. Bude to zábava sledovať. “

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map