Digitálne cenné papiere sa stanú hlavným prúdom s novým nemeckým návrhom zákona

Digitalizácia viedla k významným zmenám v mnohých oblastiach, v neposlednom rade na peňažných a finančných trhoch.

Finančné trhy a ich účastníci sa nachádzajú v bode, v ktorom nemôžu ignorovať technologický vývoj, ktorý by mohol narušiť odvetvie. Nedávno došlo k náporu smerom k vývoju a implementácii protokolov založených na blockchaine pre napájanie finančných produktov. Vlna digitalizácie zasahuje finančný systém a regulačné orgány venujú pozornosť. 

Konkrétnejšie, Nemecko napreduje vo svojom pláne na modernizáciu svojich právnych predpisov o cenných papieroch zavedením ustanovení týkajúcich sa aktív založených na blockchaine. 

Nový návrh právneho rámca pre tokenizované cenné papiere

Nemecké ministerstvo financií publikovaný vyhlásenie, v ktorom inštitúcia bude pracovať na návrhu zákona s primárnym cieľom vytvoriť právny rámec pre digitálne cenné papiere vrátane vydávania tokenizovaných aktív.

Plán je vytvoriť právne bezpečné regulačné rámce a dozorné štruktúry na ochranu a zlepšenie integrity, transparentnosti a funkčnosti finančných trhov.

Implementácia navrhovaného plánu spôsobí, že blockchainové aktíva vydané nemeckými firmami budú podliehať rovnakým regulačným ustanoveniam ako trh s akciami v krajine.

Zámer nemeckých inštitúcií je jasný: prijať a využiť blockchainovú technológiu.

Nemecko je najvplyvnejším aktérom v Európskej únii a prirodzene chce hrať významnú úlohu v novej paradigme digitálnych cenných papierov a v kvitnúcom decentralizovanom finančnom sektore..

Právny rámec by umožnil široké využitie nových technológií. Nemecko už na začiatku roka 2020 umožnilo miestnym bankám predávať kryptomeny svojim zákazníkom. Nemecké zákonodarné orgány sa prostredníctvom obrovských krokov vpred snažia zvýšiť atraktivitu svojho finančného sektoru, čo umožní spoločnostiam vydávať a spravovať digitálne aktíva.

Medzníkom v návrhu zákona je zmena v požiadavke na papierové dokumenty pre investičné nástroje, ako sú štátne dlhopisy a akcie. Aktualizovaný zákon by vytvoril rámec rozširujúci túto požiadavku na digitálne podpisy pre tokenizované aktíva.

Návrh vychádza z existujúcich rámcov v iných krajinách, ktoré už dosiahli pokrok v regulačnom priestore. Navrhuje sa preto nahradiť v súčasnosti povinné osvedčenie o fyzickej bezpečnosti pre dlhopisy na doručiteľa zápisom do registra cenných papierov.

Podľa návrhu elektronických dlhopisov sa dokument bezpečnostného certifikátu má nahradiť záznamom v registri cenných papierov. Register cenných papierov môže byť samozrejme vedený v digitálnom formáte buď súkromne, centralizovane alebo distribuovaný pomocou technológií založených na kryptografii, ako je DLT alebo decentralizované blockchainy..

Toto objasňuje, že nový zákon o elektronických cenných papieroch zohľadňuje aktíva vydané prostredníctvom verejných aj súkromných blockchainov. Táto zmena by mohla urobiť z ponúk regulovaných bezpečnostných tokenov (STO) preferovaný spôsob emisie cenných papierov v krajine.

Miestne spoločnosti, ktoré chcú ponúkať tokenizované aktíva, by stále museli spĺňať existujúce zákony o kapitálových požiadavkách.

Príležitosti pre regulované ponuky bezpečnostných tokenov na verejných blockchainoch

Zákonodarca naznačuje, že vydávanie digitálnych cenných papierov sa neobmedzuje iba na súkromné ​​systémy. Namiesto toho by to bolo možné urobiť aj na verejných blockchainoch. To by vytvorilo potenciál pre vydávanie cenných papierov podľa nemeckých zákonov na Ethereum, v súčasnosti najpopulárnejšiu platformu na vydávanie digitálnych aktív na. 

A čo je ešte dôležitejšie – ak sa stanovia nariadenia, postup by bol spôsobilý na digitalizáciu akcií alebo investičných fondov.

V tlačovej správe rozširujúcej regulačné rozhodnutie sa vo vyhlásení ministerstva financií uvádza:

„Toto navrhované nariadenie tiež vytvára regulačnú jasnosť: Federálny úrad pre finančný dohľad bude monitorovať vydávanie a udržiavanie decentralizovaných registrov ako nových finančných služieb podľa predpisov eWpG, KWG a centrálneho depozitára cenných papierov.“

Monitorovania registrov cenných papierov bude podliehať Nemecká spolková agentúra pre dohľad nad finančným trhom (BaFin). Podľa návrhu BaFin udelí licencie spoločnostiam, ktoré chcú vydávať alebo prevádzať tradičné akcie na digitálne aktíva.

Novo navrhovaný zákon nie je špecificky zameraný na aktíva založené na blockchaine, ale ponúka ďalšie možnosti rozvoja pre prijatie novej technológie v Nemecku..

Ako uvádza tlačová správa, navrhovaný zákon je súčasťou dlhodobej vládnej pro-blockchainovej stratégie.

Po schválení predaja kryptomien údajne požiadalo 40 bánk o licencie na kryptomenu do februára 2020. Začiatkom tohto roka BaFin tiež oficiálne klasifikovala kryptomeny ako finančné nástroje na základe regulačných odporúčaní Finančnej akčnej skupiny (FATF)..

Nemecko robí veľké skoky, aby umožnilo prijatie blockchainovej technológie v krajine. Boerse Stuttgart, druhá najväčšia burza v krajine, je aktívna aj na kryptotrhu. Bitcoinový obchodovaný produkt (ETP) bol uvedený na trh začiatkom roka.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map