Ochranu súkromia ohrozujú ponuky ako CBDC – stojí to za to?

Súkromie je niečo, po čom všetci túžime, ale považujeme ho za samozrejmosť. Jeho dôležitosť si často uvedomíme, až keď o ňu budeme pripravení. Môže mať mnoho podôb, každú ohrozujú rôzne technológie.

  • Finančné súkromie (výdavkové návyky, držba majetku atď.)
  • Myšlienkové procesy (politické názory, rozporuplné postoje k témam)
  • Geografické umiestnenie (sledovanie pohybu, sledovanie kontaktov)

Náš svet je čoraz viac prepojený prílevom technológií, ako je blockchain, na každom kroku. Preto sme získali schopnosť súčasne poskytovať novú úroveň súkromia alebo sa oň pripraviť.

Berúc do úvahy toto, vyváži našu stratu súkromia poskytované výhody? Alebo je strata podhodnotená a zakrytá pod zámienkou pokroku vpred?

Dvojsečný meč

Ako už bolo uvedené, technológie ako blockchain sú dvojsečnou zbraňou. Nasleduje niekoľko príkladov výhod a nevýhod spojených s jeho používaním.

Výhody

Prístupnosť

Technológie ako blockchain viedli k nástupu kryptomien, digitálnych cenných papierov, digitálnych mien centrálnych bánk (CBDC) a ďalších. Každá z týchto implementácií má spoločnú vlastnosť – dostupnosť; To znamená, že poskytujú novým klientom prístup k službám a príležitostiam, ktoré sa predtým vyhýbali účasti.

Transparentnosť

Transparentnosť je u väčšiny blockchainov niečo na plnej obrazovke. Vďaka použitiu digitálnych účtovných kníh je každý dátový blok viditeľný pre celý svet. Môžu to byť transakcie, držba spoločnosti, súvaha atď.

Nevýhody

Strata výkonu

Tí, ktorí sa zaoberajú kryptomenami, určite počuli frázu „ak neovládate svoje kľúče, nie sú to vaše peniaze“. Týka sa to tých, ktorí ukladajú svoje aktíva na burzách, a znamená to, že kto kontroluje prístup k aktívu, ten si zachováva moc. Rovnaké ohrozenie predstavuje rozsiahle prijatie CBDC. Ako centralizované aktíva si ich emitenti ponechávajú plnú moc nad ich používaním. S hotovosťou, ak ju máte vo vrecku, ju môžete voľne minúť. V prípade CBDC táto sloboda prepadá osobám zodpovedným za jej vydanie; Zmyslové účty je možné monitorovať, analyzovať a vypínať z rozmaru.

Krádež dát

Zatiaľ čo údaje zhromaždené prostredníctvom CBDC by sa nepochybne zachovali s vysokou úrovňou bezpečnosti, faktom zostáva, že každoročne dochádza k masívnym krádežiam údajov. Číra skutočnosť, že CBDC môže pochádzať z centrálnej banky, ešte neznamená, že sú imúnne voči hrozbe krádeže.

Buď na pozore

Digitálne meny centrálnej banky zaujali mysle po celom svete. Hovorí sa o nich ako o ďalšej generácii meny, ktorá nakoniec nahradí hotovosť. Je to však dobrá vec?

CBDC má potenciál pre veľa vecí. Jednou z nich je schopnosť ľahšej distribúcie – čo sa často zaznamenáva pri pohľade na nedávne prekážky spojené s distribúciou fondov v dôsledku pandémie COVID-19. Ďalšou z nich je schopnosť ľahšie spravovať a sledovať svoje financie. Zoznam pokračuje, ale v tomto procese prinášajú CBDC potenciálne veľké nevýhody, ktoré sa často skloňujú pri poukazovaní na ich výhody – čo je najdôležitejšie, finančné súkromie používateľa.

Pomocou použitia CBDC je možné sledovať každý jeden nákup, predaj alebo prevod majetku. Týmto spôsobom vlády dosiahnu novú úroveň vhľadu do stravovacích návykov, cestovných návykov občanov, finančných holdingov a ďalších. V podstate dáva obrovské množstvo moci entitám, ktoré už majú veľké právomoci.

Okrem jednoduchého získania vyššie uvedených údajov o používateľoch získajú vydavatelia CBDC aj väčšiu kontrolu nad majetkom. Prekážať s finančnými prostriedkami pre ľudí zaoberajúcich sa hotovosťou je oveľa ťažšie ako digitálna varianta. Pomocou tohto nástroja môžu byť finančné prostriedky občanov zmrazené, zadržané atď.

Zoznam zakázaných položiek

Viaceré príklady zakázaných položiek peňaženky už boli zobrazené v posledných týždňoch. To znamená, že rôznym peňaženkám obsahujúcim stablecoiny došlo na žiadosť orgánov k zmrazeniu ich majetku. Tieto opatrenia sa prijímajú proti osobám podozrivým z hanebnej činnosti vo väčšine prípadov. Faktom však zostáva, že vydavatelia centralizovaných digitálnych aktív majú právomoc robiť to, čo chcú.

Je dôležité poznamenať, že veľká väčšina krajín, ktoré uvažujú o zavedení CBDC, sa ešte musí rozhodnúť o konečnom rámci. To znamená, že aj keď existuje potenciál straty súkromia, môže existovať iba krajina, ktorá sa rozhodne uprednostniť jej dôležitosť – je však nepravdepodobné, že by mohla byť.

Ak by sa CBDC nakoniec uchytili, boli by sme úplne vydaní na milosť a nemilosť rozmarom ich vydavateľov. Väčšinou to môže byť dobrá vec, pretože regulačné orgány by mali zvýšené právomoci na marenie škodlivej činnosti. Znamená to tiež poskytnúť im túto moc na vlastné náklady.

Plávanie proti prúdu

Uznávajúc úzkosť okolo technológií, ako sú CBDC, a potenciálny nedostatok súkromia, existujú spoločnosti / služby, ktoré pracujú na náprave tohto problému.

Namiesto využívania technológie na úkor súkromia vyvíjajú spoločné úsilie v poskytovaní služieb, ktoré vynucujú súkromie prostredníctvom jej používania. Nasleduje iba niekoľko príkladov.

Monero

Spoločnosť Monero, ktorá sa všeobecne považuje za vrchol súkromných mincí, sa stala oporou vo svete kryptomien. Svoj status najbezpečnejšej meny dosiahol dosiahnutím používania podpisov krúžkov a tajných adries.

Statečný prehliadač

Brave, ktorý je ponúkaný ako prehliadač ochrany osobných údajov, predstavuje odklon od ponúk, ako sú Chrome, Edge a ďalšie. Brave naznačuje, že jeho prehliadač je „… navrhnutý tak, aby nevedel, kto ste alebo aké stránky navštevujete.“

Čo ti to stojí?

Na konci dňa, či už ide o finančné súkromie, spotrebiteľské návyky alebo dokonca politické názory, si všetci musíme položiť otázku: „Aká je hodnota môjho súkromia? A ospravedlňujú výhody poskytované technológiou ich znižovanie? “

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map