OSC nachádza rozsiahle dôkazy o podvodoch / krádežiach od Geralda Cottena a QuadrigaCX

Už viac ako rok uplynul od zániku populárnej kanadskej burzy QuadrigaCX. Napriek tejto dlhej dobe, nové poznatky stále vychádzajú okolo zvláštneho reťazca udalostí, pri ktorých zmizlo 215 miliónov dolárov – spolu predstavuje viac ako 75 000 klientov.

Dobrý

Aj keď sú kroky Geralda Cottena a QuadrigaCX bezpochyby zásahom do odvetvia kryptomien, je treba pamätať na staré známe príslovie „nemaľujte širokou štetkou“.

OSC to, našťastie, uznal a našiel čas, aby vo svojej správe zabezpečil čitateľom, že neodsudzujú odvetvie ako celok.

„Nevhodné správanie, ktoré sme odhalili v súvislosti s Quadrigou, sa obmedzuje na Quadrigu a nemalo by sa to chápať tak, že sa vzťahuje na odvetvie platforiem kryptoaktív ako celok. Obchodovanie s kryptomenami je správne vedené a je legitímnou a dôležitou súčasťou našich kapitálových trhov. Naďalej sa zaväzujeme spolupracovať s týmto odvetvím na podpore inovácií. Finančné inovácie boli vždy rozhodujúce pre zdravie našej ekonomiky a konkurencieschopnosť našich kapitálových trhov. “

Zlý

Teraz prechádzame k zlým. Po dôkladnom vyšetrení OSC určilo, že QuadrigaCX funguje v zásade ako Ponziho schéma pod „vrstvou modernej technológie“. Verí sa, že túto Ponziho schému pripravuje zosnulý zakladateľ spoločnosti QuadrigaCX Gerald Cotten.

Ďalej, z dôvodu modelu úschovy, ktorý používa burza, sa OSC domnieva, že spoločnosť QuadrigaCX neustále porušovala zákony o cenných papieroch.

„… Pričom Quadriga si ponechala úschovu, kontrolu a držbu kryptoaktív svojich klientov a dodala aktíva klientom až na základe žiadosti o výber – znamená, že nároky klientov na kryptoaktíva v držbe Quadrigy predstavovali cenné papiere alebo deriváty.“

Dodnes mnoho ľudí postihnutých debaklom spôsobeným Cottenom dúfalo, že sa stratené kľúče od jeho krypto peňaženiek nájdu. Dôvodom bolo presvedčenie, že tieto peňaženky obsahovali veľkú časť chýbajúcich finančných prostriedkov. OSC, žiaľ, naznačilo, že ide o klam. Drvivá väčšina chýbajúcich finančných prostriedkov bola skôr spôsobená nelegálnou obchodnou činnosťou spoločnosti Cotten.

 „Široko sa špekulovalo, že prevažná časť strát investorov bola dôsledkom straty alebo neprístupnosti kryptomien v dôsledku Cottenovej smrti. Podľa nášho posúdenia to tak nebolo. Dôkazy ukazujú, že väčšina z nedostatku aktív vo výške 169 miliónov dolárov bola dôsledkom podvodného konania spoločnosti Cotten, ktoré malo niekoľko podôb. “

Ak by to nebolo dosť zlé, OSC pripúšťa, že vzhľadom na okolnosti (bankrot QuadrigaCX a Cottenova smrť) existuje len veľmi malý priestor na pomoc.

Finančné členenie

Vo svojej správe OSC poznamenáva, že zákazníkom spoločnosti QuadrigaCX je dlhovaných zhruba 215 miliónov dolárov. Poskytujú nasledujúce rozdelenie a objasňujú, kam sa peniaze dostali.

 • 115 miliónov dolárov
 • Strata Geralda Cottena nelegálnymi obchodmi na QuadrigaCX
 • 46 miliónov dolárov
  • Obnovené finančné prostriedky, ktoré teraz majú správca
  • 28 miliónov dolárov
   • Strata od Geralda Cottena nelegálnymi obchodmi na externých burzách
   • 23 miliónov dolárov
    • Rôzne straty, ktoré sa ešte nebudú musieť účtovať
    • 2 milióny dolárov
     • Finančné prostriedky, ktoré ukradol Gerald Cotten na financovanie jeho životného štýlu
     • 1 milión dolárov
      • Prevádzkové straty
      • Či už v dôsledku sprenevery alebo nelegálnych obchodov, je zosnulý Gerald Cotten považovaný za priameho zodpovedného za stratu zhruba 145 miliónov dolárov v klientskych fondoch.

       Slová varovania

       Počas celej svojej správy OSC nerozpráva, keď oslovuje spoločnosti, ktoré stále pôsobia v blockchainovom priemysle – Kontaktujte OSC a zistite, či je podľa súčasných zákonov vyžadovaná registrácia.

       Pri viacerých príležitostiach výslovne poznamenávajú, že zákony o cenných papieroch sa v mnohých prípadoch uplatňujú, aj keď obchodované aktíva nie sú cennými papiermi. Rozhodujúcim faktorom je to, ako sa s týmito aktívami zaobchádza na burzách.

       „Platforma by všeobecne nepodliehala právnym predpisom o cenných papieroch, ak podkladové kryptoaktívum, s ktorým sa obchoduje, nie je cenným papierom alebo derivátom a existuje okamžité dodanie kryptoaktíva klientovi po transakcii … Naopak, ak si platforma udrží držbu a kontrolu nad kryptoaktívami, s ktorými sa na platforme obchoduje, môže platiť zákon o cenných papieroch. “

       Aj keď tento rozdiel môže byť malý, je dôležitý. OSC prosí kanadské burzy, aby oslovili a určili, kam spadajú v súlade s regulačnými smernicami.

        „Prevádzkovatelia platforiem by si mali uvedomiť, že v závislosti od ich obchodného modelu sa možno budú musieť zaregistrovať v OSC a mali by podniknúť príslušné kroky na dosiahnutie súladu s právnymi predpismi Ontária v oblasti cenných papierov … Platformy by mali skontrolovať svoju činnosť a zabezpečiť, aby mali zavedené postupy na správu riziká pre klientov a že klientom presne zverejňujú kľúčové informácie o svojej činnosti. “

       OSC

       Ontario Securities Commission (OSC), je regulačný orgán, ktorého úlohou je zabezpečovať spravodlivé a transparentné trhy. To sa deje prostredníctvom vytvorenia a vynútenia právnych predpisov týkajúcich sa cenných papierov v provincii Ontário.

       Výkonný riaditeľ, Grant Vingoe, v súčasnosti dohliada na činnosť spoločnosti.

       Mike Owergreen Administrator
       Sorry! The Author has not filled his profile.
       follow me
       Like this post? Please share to your friends:
       map