Paolo Ardoino, technický riaditeľ spoločnosti Bitfinex & Tether – séria rozhovorov

Paolo Ardoino je technický riaditeľ spoločnosti Bitfinex & Tether.

Bitfinex je platforma na obchodovanie s digitálnymi aktívami, ktorá ponúka najmodernejšie služby pre obchodníkov s digitálnymi menami a globálnych poskytovateľov likvidity.

Tether je najbežnejšie používaný stablecoin na svete. Nedávno spustili Tether Gold.

V súčasnosti ste technickým riaditeľom dvoch z najúspešnejších blockchainových spoločností v oblasti kryptomien, Bitfinex a Tether. Ako ste sa dostali do takej závideniahodnej polohy?

Začínal som v krypto priestore pre bitcoiny medzi rokmi 2012 – 2013, nie príliš skoro, ani neskoro. Dokázal som si užiť dosť behov v priestore. V tom čase som pracoval v tradičnom finančnom sektore v Londýne. Mal som vlastný startup a moje skúsenosti boli v budovaní vysoko škálovateľných aplikácií ako súčasti výpočtových a distribuovaných systémov. Samozrejme, financovanie a škálovateľné aplikácie a to, čo systém vidí, sa k bitcoinu perfektne hodí. Hneď ako som teda začal čítať o bitcoine, zamiloval som sa.

Experimentoval som a stále viac a viac som sa vzrušoval nad bitcoinom. A potom na konci roku 2014 sa mi naskytla príležitosť pripojiť sa k spoločnosti Bitfinex. Mali problém so zodpovedajúcim motorom. Vzhľadom na moje odborné znalosti som ponúkol svoju pomoc pri zostavovaní vyhľadávacieho modulu, aby bol škálovateľnejší, takže sme boli schopní dosiahnuť 1 000-násobok predchádzajúceho počtu transakcií za sekundu..

Potom som sa začal so svojou spoločnosťou v Londýne, ktorá sa utápala v tradičných financiách, trochu nudiť. Staré zastarané protokoly už neboli zaujímavé a chcel som urobiť niečo, čo súviselo s bitcoinom a kryptopriestorom. Vnímal som to ako obrovskú príležitosť urobiť niečo, na čom bude z dlhodobého hľadiska záležať – pomôcť zmeniť samotný finančný systém a využiť prelomové technológie založené na blockchaine.

V polovici roku 2016 som sa stal technickým riaditeľom spoločnosti Bitfinex a tvrdo som pracoval na tom, aby som platformu priniesol do dnešnej podoby. Krásne rozhranie, starostlivo navrhnuté a skutočne robustné, zodpovedajúci engine a API boli prioritou, a tiež všetko bolo vysoko škálovateľné. Toto je v podstate stále moja dnešná úloha. Okrem riadenia svojho tímu stále pracujem na jadre platformy. V roku 2017 som sa stal technickým riaditeľom spoločnosti Tether. Tether je podľa trhovej kapitalizácie najväčší stablecoin. Je to skutočne jeden z najúžasnejších nápadov v tomto sektore. Všetci dnes hovoria o Tetheru, ale skutočne ju vytvorila skupina vizionárov a milovníkov bitcoinu v roku 2014. Mali tento skvelý nápad vyriešiť problém arbitráže, najmä efektívnej arbitráže naprieč kryptoburzami. Príležitosti arbitráže boli naozaj veľké, ale problém je v tom, že na ich zneužitie musíte premiestniť drôty po rôznych burzách. Bolo to naozaj bolestivé a naozaj pomalé – mohlo to trvať dni! Tether bol riešením a krásne sa vypracoval.

Tether Gold je token (XAU ₮), ktorý je viazaný na fyzické zlato. Kde sa toto fyzické zlato nachádza a aký je postup vyplatenia, ak by sa mal investor rozhodnúť vyplatiť svoje tokeny?

Fyzické zlato sa nachádza vo Švajčiarsku a z bezpečnostných dôvodov nemôžem uviesť presné umiestnenie. Aby si mohol uplatniť Tether Gold, musí mať jeho držiteľ dostatok žetónov na vyplnenie celej tehly zlata. Na začatie procesu vyplatenia zvyčajne požadujeme, aby mal zákazník najmenej 430 žetónov Tether Gold. Robíme to preto, lebo zlaté tehly 400 uncí v skutočnosti nie sú 400 jemných trójskych uncí – líšia sa veľkosťou od 385 jemných trójskych uncí až po veľké 430 jemných trójskych uncí.

Keď si držiteľ želá vyplatiť, spustíme algoritmus, ktorý „konsoliduje“ jeho tokeny Tether Gold do jednej alebo viacerých plných zlatých tehličiek. Tieto tyče sú potom k dispozícii držiteľovi tokenov na vyzdvihnutie na mieste, ktoré si vyberú vo Švajčiarsku. Odtiaľ môžu priniesť zlato kdekoľvek chcú, podľa cestovných pravidiel a dopravných mechanizmov a rôznych pravidiel Švajčiarska a ich jurisdikcie. Prípadne nás môže držiteľ tokenu požiadať, aby sme sa pokúsili predať svoju zlatú tehlu kupcovi vo Švajčiarsku. Ak ho dokážeme predať, namiesto fyzického zlatého pruhu získa držiteľ tokenu výťažok z tohto predaja, znížený o naše poplatky..

Prečo si myslíte, že zlaté stablecoiny sú pre investorov nevyhnutné?

Na trhu vidíme obdobie neistoty. Zlato teda predstavuje zaujímavú alternatívu k fiat hotovosti. Ak na finančných trhoch panuje veľká neistota, zaisťovacie fondy zvyčajne idú do hotovosti, takže predajú svoje aktíva a snažia sa minimalizovať volatilitu. Zvyčajne na to používajú hotovosť, ale zlato predstavuje akýsi stred medzi udržaním investícií v plnej výške – povedzme akcie, akcie, kryptomena, čokoľvek -, ktoré sú super volatilné a niečo, čo sa cíti volatilnejšie ako hotovosť, samozrejme, že román. Zlato je táto stredná cesta a je tiež jedným z aktív, o ktorých vidíme, že sú aktívnejšie v prípade geopolitickej neistoty.

Tether Gold nedávno prudko dosiahol trhovú kapitalizáciu vo výške 21 miliónov dolárov. Veríte tomu, že je to založené na obavách z koronavírusu? Čo iné vedie tento nárast záujmu?

Dosiahla 21 miliónov dolárov, ale pre mňa je to iba začiatok. Verím, že v najbližších mesiacoch sa dočkáme ďalšieho rastu. Ako som už povedal, zlato nie je len skutočne užitočný zaisťovací mechanizmus pre obchodníkov. Zlato je dobrý spôsob, ako zaistiť časť rizika, keď máte svoje aktíva v správe. Tether Gold je dobrý spôsob, ako držať zlato, pretože sa vám neúčtujú ročné poplatky na základe vašich držieb Tether Gold. Verím, že Tether Gold za 21 miliónov dolárov je stále malá suma. Našou víziou je, že Tether Gold sa stane preferovaným spôsobom držania zlata. Pretože sa zlato používa ako zaisťovací mechanizmus pre veľké fondy, predpokladáme, že popularita Tether Gold bude naďalej rásť. Výsledkom bude potreba oveľa viac Tether Gold. Mali by sme vidieť, že Tether Gold získava čoraz viac používateľov.

Môžete sa s nami podeliť o súčasné plány integrácie Tetheru (USDT) na serveri blesková sieť?

Spoločnosti Bitfinex a Tether financujú projekt s názvom RGB Spectrum, ktorého cieľom je vyvinúť protokol na vydávanie digitálnych aktív nad sieťou Lightning. Verím, že v okamihu, keď bude protokol aktívny, stabilný a dobre otestovaný, Tether bude jedným z prvých, ktorý využije tento nový protokol. Je to preto, že spoločnosti Bitfinex a Tether veria, že bitcoinová a blesková sieť sú skutočne dôležité technológie a sieť je skutočne škálovateľná, čisto peer-to-peer. Je to tak decentralizovaný protokol pre mikroplatby, ako by mal byť. Protokol RGB bude pripravený na spustenie Tetheru, pretože to dokončí našu víziu umožnenia Tetheru umožňovať peer-to-peer mikroplatby.

Za posledný rok sme videli veľa nových USD stablecoinov. Prečo by mali investori naďalej používať Tether nad niektorými z týchto nových možností?

Domnievam sa, že dôvodom je to, že Tether má nejaké výhody prvého ťahu. Začalo sa to v roku 2014 a prvý veľký konkurent začal v roku 2018. Spoločnosť Tether mala štyri roky technologického pokroku a obchodných výhod. Jednou z kľúčových vlastností stablecoinu by mala byť krížová interoperabilita. Naši hlavní konkurenti pracujú hlavne na ethereu, zatiaľ čo pre nás je dôležité snažiť sa slúžiť čo najväčšiemu počtu komunít. Ethereum má veľkú komunitu, EOS veľkú komunitu. Ostatné blockchainy, ktoré podporujeme, ako Algorand, Liquid a Tron, majú veľké komunity, takže si uvedomte, že aby bol stablecoin úplný a aby bol skutočne užitočný, musí to byť spoločná pôda rôznych blockchainov. To je obrovská výhoda, o ktorej si myslíme, že si naša konkurencia ešte neuvedomila.

Bitfinex nedávno nahradil IEOs Bitfinex Token Sales, čo je ponuka digitálnych aktív a riešenie pre spustenie vysoko kvalitných krypto projektov. Môžete sa s nami podeliť o to, čo táto platforma presne je a prečo by ju mali podnikatelia používať v porovnaní so zavedením IEO Binance, KuCoin, alebo iných konkurentov?

Najskôr je vidieť, že Bitfinex nespustil veľa IEO. Nezačali veľa projektov, pretože vieme, že väčšina z tých, ktoré sa začali, mala skutočne zlý výkon. Nechceme replikovať chyby iných platforiem. Sme opatrnejší a predtým, ako sme sa rozhodli spustiť projekt prostredníctvom našej predajnej platformy tokenov Bitfinex, vykonali sme nesmiernu starostlivosť. Verím, že náš prístup je profesionálnejší a dôkladnejší. Projekty, ktoré spustíme, budú súčasťou skutočne exkluzívnej platformy a budú sa plne považovať za vysoko kvalitný projekt už len z toho dôvodu, že sme mohli dokončiť náš dôkladný proces hodnotenia. Chceme sa ubezpečiť, že čokoľvek uvedieme, je kvalitný projekt, ktorý rešpektuje spravodlivé ocenenie a má vysokú užitočnosť, aby boli chránení zákazníci spoločnosti Bitfinex, ktorí budú mať záujem zúčastniť sa ponuky. Aby sme to dosiahli, urobíme pre nich už veľa náležitej starostlivosti.

Aký typ projektov bude uvedený na tejto platforme?

Existuje široká škála projektov. Existujú projekty spojené s umelou inteligenciou. Existujú hry. Existujú tokeny, ktorých cieľom je priviesť bankovníctvo k bankám bez bankového účtu v chudobnom regióne. Existujú nové blockchainy, ktoré majú záujem o prijatie a preukázať sa prostredníctvom tohto procesu. Je to naozaj obrovská škála projektov.

Existujú nejaké nové vzrušujúce projekty, ktoré by sme mali mať na pamäti buď v sieťach Bitfinex alebo Tether??

V spoločnosti Bitfinex pracujeme na mnohých nových funkciách, ktoré sú pre našich zákazníkov skutočne dôležité. Sústredíme sa na možnosti, pokiaľ ide o našu platformu derivátov. V blízkej budúcnosti spúšťame nové integrácie s poskytovateľmi tretích strán v oblasti poskytovania úverov. A chystáme sa vytvoriť pokročilú verziu našej renomovanej platformy požičiavania marží peer-to-peer, ktorá poháňa našu platformu obchodovania s maržami od roku 2013. Existuje teda veľa projektov, na ktorých pracujeme, a okrem toho začneme ďalšie pilotné projekty postavené na vrchole siete Lightning, aby pomohli tvorcom trhu vyskúšať si, ako zlepšiť svoje obchodné stratégie využívaním rýchlych platieb v sieti.

Je ešte niečo, o čo by ste sa chceli podeliť s Bitfinexom alebo Tetherom?

Všeobecne si myslíme, že Bitfinex je jednou z kľúčových spoločností v kryptopriestore, ktoré dlhé roky bojovali a umožnili odvetviu, ktorého súčasťou sme všetci, stabilný rast. Bitfinex kryl mnoho problémov kryptopriemyslu, najmä keď bol na vysokej hodnote a pomáhal získavať finančné prostriedky. Bitfinex vybudoval veľa zaujímavých projektov, skutočne solídnu obchodnú platformu, ktorá je domovom mnohých obchodníkov. Experiment ako prvý podporil sieť Lightning, takže Bitfinex v zásade prejavuje bitcoinu veľa lásky. Veríme, že Bitfinex pracuje skôr pre Bitcoin, než aby používal Bitcoin iba na vytváranie zisku.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map