Raiffeisen Bank v spolupráci s FinTech Billon na pilotnom digitalizovaní národnej meny

Transformácia odvetvia platieb je v plnom prúde. Inovácia platobných technológií, poháňaná spoločnosťou FinTechs, prináša nové spôsoby transakcií v globálnom meradle, s ľahším nástupom, kratšími čakacími časmi a nižšími poplatkami.

Nie je prekvapením, že spoločnosť FinTechs experimentuje aj s platformami založenými na blockchaine, ktoré umožňujú tokenizovanú reprezentáciu aktív. Jednu z týchto platforiem vyvíja Billion, britsko-poľská FinTech, ktorá v súčasnosti spolupracuje s Raiffesen Bank na end-to-end digitalizovaných prevodoch národných mien..

Raiffeisen do pilotného projektu digitalizovanej národnej meny

Podľa a správa, rakúsky bankový gigant úspešne otestoval Billonovu tokenizačnú platformu nazvanú RBI a presunul projekt z proof-of-concept do pilotného projektu.

Tokenizačná platforma, vychádzajúca z akceleračného programu Raiffeisen Bank International (RBI) Elevator Lab, je založená na technológii distribuovanej knihy Billon (DLT) s cieľom umožniť tokenizáciu národnej meny.

Billon bola založená v roku 2015 a je spoločnosťou FinTech pracujúcou na integrácii transakcií v národnej mene, nástrojov na správu dokumentov a identít do jednej architektúry..

Cieľom je priniesť blockchainové možnosti do regulovaného sveta. Je to v súlade s globálnym trendom komerčných a centrálnych bánk budujúcich infraštruktúru založenú na blockchaine, ktorá je v súlade s platobnými a dátovými predpismi.

FinTechs rozširujúce banky

Systém od spoločnosti Billon umožňuje bankám dokončiť transakcie, ktoré majú vyššiu rýchlosť zúčtovania, presný stav platby, obmedzenú manipuláciu s výnimkami a v dôsledku toho znižujú dopyt zákazníkov..

K transakciám s týmto systémom môžu byť pripojené ďalšie údaje alebo dokumenty, ktoré urýchľujú proces overovania a overovania napr. zdroj finančných prostriedkov. V dôsledku toho sa prevody rýchlo vyrovnajú a zúčtujú pri zachovaní čistého auditu a úplnej transparentnosti.

Billon aj Raiffeisen Bank International plánujú do konca tohto roka uviesť do obehu digitálnu menu. Súd sa má týkať firemných a inštitucionálnych klientov RBI. Ak by bolo testovacie obdobie úspešné, mohla by ho rakúska banka začať používať v krajinách strednej a východnej Európy (CEE), kde má rozsiahle zastúpenie.

Stefan Andjelic, vedúci blockchainového centra v Raiffeisen Bank International, hovoril o nevyhnutnosti toho, aby banky museli spolupracovať s FinTechs, aby splnili nové požiadavky spotrebiteľov:

„Billon je skvelým príkladom fintech, ktorý rozumie tomu, ako prispôsobiť blockchain tak, aby slúžil potrebám bánk a ich klientov. Počas situácie COVID-19 musia banky konkrétne spolupracovať s fintech, aby rýchlejšie inovovali a pomáhali klientom so spracovaním platieb a potrebami likvidity. “

Plný rozsah výhod tokenizovanej platformy ešte nie je možné pocítiť pri nasadení v plnohodnotnom pracovnom prostredí, ale Billon očakáva, že banka zlepší zákaznícku skúsenosť, odlíši svoju ponuku a dosiahne nákladovú efektívnosť v niekoľkých krokoch procesu.

Blockchain a bankovníctvo

Medzi komerčnými a centrálnymi bankami je badateľný trend vyvíjať nové platobné koľajnice a skúmať riešenia založené na blockchaine.

Medzi prvými domácimi menami vo finančnom svete, ktoré pocítili myšlienku digitálnej meny, bola spoločnosť JP Morgan s vlastnou mincou JPM, ktorá je určená na vyrovnanie interných prevodov pre jej firemných klientov. Dodnes však od bankového giganta neexistujú nijaké informácie o úplnom zavedení mince JPM.

Mnoho centrálnych bánk po celom svete súčasne prijíma rozhodné kroky na spustenie svojich vlastných digitálnych mien. Jasným príkladom je Čínska ľudová banka s digitálnym jüanom a Banque de France testujúce digitálnu verziu eura..

Na najvyššej úrovni inštitúcie skúmajú uskutočniteľnosť digitálnych mien a možnosti ich implementácie v súčasnom menovom prostredí.

VISA je ďalšou spoločnosťou, ktorej zapojenie do digitálnych mien svedčí o hroziacej zmene spôsobu uskutočňovania platieb. Platobný gigant tiež podal v USA patent na vývoj digitálnej fiat meny.

Trend ísť do digitálu

Ochotu zaviesť digitálnu verziu meny ešte prehĺbila súčasná pandémia COVID-19. Prechod na takmer plne digitálny zážitok by sa mohol stať výsadou mnohých spoločností.

V nadväznosti na pandemický výbuch zverejnila Banka pre medzinárodné platby (BIS) správu o tom, ako môže fyzická hotovosť prenášať vírusy, vrátane COVID-19. Vo výsledku BIS poradila finančným inštitúciám, aby využívali digitálne spôsoby platobných transakcií, pričom sa zasadzuje o digitálne meny centrálnych bánk (CBDC)..

S touto novou iniciatívou založenou na blockchaine so spoločnosťou Billon je Raiffeisen Bank určite na dobrej ceste k tomu, aby do svojej ponuky priniesla lepšie spôsoby digitálnych platieb..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map