História a vývoj vidličiek kryptomeny

Kryptomeny vznikli dvoma spôsobmi; napísanie nového kódu od nuly alebo manipulácia s existujúcim kódom (rozdvojenie).

Keď dôjde na vidličku, materská kryptomena sa rozdelí na dve, čím sa zrodí nové alternatívne aktívum s miernymi rozdielmi od hlavnej. Je potrebné dosiahnuť konsenzus, aby akýkoľvek ekosystém kryptomeny mohol pokračovať v produkcii ďalšej vidlice.

Z jedného alebo druhého dôvodu sa veľká časť najvyšších altcoinov rozdvojila. Ako vždy bol bitcoin prvý a potom sa rozhodli nasledovať ďalšie blockchainy. Pozrime sa na niekoľko vidličiek a na to, čo boli vyvinuté, aby vyriešili.

Bitcoinové vidličky

Vôbec prvý blok, ktorý sa ťažil na bitcoinovej platforme, sa stal v januári 2009 a počas týchto dní tu bolo niekoľko ťažiarov, čo znamenalo stabilitu. Postupom času znamenali problémy so škálovateľnosťou, vysokými transakčnými nákladmi a dlhými čakacími dobami softvér potrebné aktualizácie. To bol začiatok histórie vidlíc.

Bitcoin XT bol prvou vidličkou, ktorá sa uskutočnila na BTC blockchaine, a uskutočnil sa v roku 2015. Jeho cieľom bolo zvýšiť veľkosť bloku siete na 8 MB, čo by viedlo k zlepšeniu počtu transakcií zo 7 blokov za sekundu na 24. Projekt odštartoval dobre, ale šialenstvo okolo neho utíchlo v roku 2016, keď sa väčšina baníkov stiahla.

Bitcoin Classic

Ani po smrti Bitcoinu XT sa bitcoinoví ťažiari nikdy nevzdali túžby zväčšiť veľkosť bloku. Pokračovali ďalej a vytvorili bitcoinovú klasickú vidličku, ktorá dala vzniknúť kryptomene Bitcoin Classic. Zdá sa, že mene sa darí dobre a vo svojej päťročnej rozvojovej stratégii už dosiahol niekoľko míľnikov.

Bitcoinová hotovosť

Väčšina vidličiek má dôvod, ktorý zvyčajne spočíva v implementácii funkcie, ktorá povedie k zlepšeniu fungovania. Bitcoin Cash na druhej strane vytvorili baníci, ktorí mali pocit, že Segwit predstavuje hrozbu pre bitcoinovú sieť, a tak sa vzdialili.

Bitcoin Cash získal podporu od vplyvných jednotlivcov, ako je Roger Ver, a Kraken si ich hneď po svojom vzniku rýchlo osvojil. V súčasnosti je to štvrtá najväčšia kryptomena podľa trhového stropu. Medzi ďalšie vidlice, ktoré Bitcoin prešiel, patria Bitcoin Gold, Bitcoin Gold Status, Bitcore, Bitcoin Diamond, Bitcoin Faith, Bitcoin Lite a mnoho ďalších.

Existujú aj vidličky, ktoré sa zaraďujú do radu a zahŕňajú Lightning Bitcoin, Bitcoin God (verte či nie), Bitcoin Silver, Bitcoin Atom atď..

Ethereum

Aj keď pre väčšinu svojich investorov vyzerá perfektne Ethereum blockchain mal a stále má problémy, ktoré si vyžadovali rozvetvenie. Najvýznamnejšou vidlicou v tejto sieti bola platforma Ethereum Classic, ku ktorej došlo v júli 2016 po hacke DAO, ktorý zaznamenal stratu 50 miliónov dolárov v éteri. Po tomto incidente niektorí ľudia hlasovali za to, aby sa platforma rozdvojila a všetky straty sa zotavili, zatiaľ čo menšia časť nesúhlasila s týmto pozorovaním, že blockchainy by sa nikdy nemali meniť.

Napriek tomu sa vidlica stala a menšia skupina šla s novovzniknutým Ethereum Classic, zatiaľ čo hlavným vývojárom, ktorí hack zrušili, zostalo staré meno – Ethereum. Medzi ďalšie vidlice vychádzajúce z éterového blockchainu patria EtherGold, EtherZero, Ethereum Modification a EthereumFog..

Monero

Aj tie najlepšie kryptomeny zamerané na súkromie, ako je Monero, majú stále problémy, ktoré by sa dali vyriešiť vidličkou. V polovici marca malo Monero rozvetviť blok 1529810, čo viedlo k zrodu Monera V (XMV). Rovnako ako v prípade iných kryptomien, aj v tomto prípade má fork vyriešiť problémy so škálovaním zavedením nových protokolov. Aj keď je vidlica vytvorená na riešenie problémov – používatelia považujú vidličku za „podvod“, pretože tím zodpovedný za Monero V sa nezdá byť vôbec profesionálny a má tendenciu robiť veci iba pre svoj vlastný záujem..

Litecoin

Litecoin sa začal vyrábať Litecoin Cash (LCC), čo z neho robí vidličku, keďže sa litecoin rozdelil od bitcoinu v roku 2011. LCC nedostalo veľa lásky od nadšencov kryptomien pravdepodobne kvôli nedostatku vhodného plánu.

Teraz existujú dva druhy vidličiek, ktoré sa môžu stať v ekosystéme kryptomeny. Dovoľte mi vysvetliť rozdiely.

Ako už bolo uvedené, vidlica jednoducho znamená divergenciu v blockchainovom softvéri. Zmeny môžu byť dočasné alebo trvalé a táto situácia vedie k dvom skupinám vidlíc, teda k tvrdým a mäkkým. Poďme definovať, čo tieto pojmy znamenajú.

Tvrdá vidlička

Hard fork označuje úplnú divergenciu blockchainového softvéru, kde je všetkým predchádzajúcim uzlom bez aktualizácie odopretý prístup k novovzniknutému blockchainu. Táto radikálna transformácia softvéru zvyčajne spôsobí, že predchádzajúce platné bloky sú úplne neplatné. Nový aj starý blockchain sa stáva nezávislým.

Počas tohto typu forku bude jeden blockchain pokračovať s existujúcou cestou na generovanie nových blokov, zatiaľ čo nový zvyčajne ide úplne inou cestou. Baníci, ktorí si želajú byť súčasťou úplne novej sekcie, si musia nainštalovať vylepšenia, zatiaľ čo tí, ktorí si stále vážia pôvodný reťazec, si ponechajú svoje uzly také, aké boli..

Žiadny jednotlivec nemôže navrhnúť a prejsť tvrdým pohybom vidlice. Túto zmenu musí uskutočniť viac ako 90% baníkov. Medzi príklady forku, ktorý nikdy nedostal podporu od väčšiny členov, patrí Segwit2x, tiež známy ako NO2x, ktorého cieľom bolo zlepšenie problémov so škálovateľnosťou bitcoinu zvýšením veľkosti bloku na 2 MB. Bitcoinové zlato a bitcoinové peniaze sú známe príklady hard forkov.

Mäkká vidlička

Keď dôjde k forku a k vytvoreniu dvoch kryptomien na rovnakom starom reťazci, nazýva sa to soft fork. Na týchto vidliciach môžu byť aj staršie transakcie overené aktualizovanými uzlami. Tento scenár sa nazýva spätne kompatibilný. Ak však uzly bez aktualizácie naďalej ťažia nové bloky, upgradované ich nerozpoznajú.

Spodný riadok

Vidlice sú riskantné a môžu mať negatívny dopad na blockchain, ak nie sú správne vedené. Napriek tomu sú vždy starostlivo naplánovaní hlavnými vývojármi a ďalšími jednotlivcami s cieľom napraviť problém, aby sieť mohla fungovať hladko.

Keď ideme do budúcnosti, dúfajme, že vidličky nebudú mať iba riešenie problémov s mierkou a ochranou súkromia.

Catalin je zakladateľom spoločnosti Platformy elektronického obchodu a Odblokovať. Je nadšencom dizajnu, miluje matchu a je nadšený z bitcoinu a blockchainovej technológie.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map