Od pizze až po letenky – vývoj krypto nákupov

Dokument spoločnosti Bitcoin, ktorý bol zverejnený v roku 2008 pod pseudonymom Satoshi Nakamoto, položil základ decentralizovaným platbám. Postupom času rástol záujem o decentralizované meny a platobné systémy a rástla aj hodnota bitcoinu.

Paralelne s nárastom hodnoty bitcoinu sa objavili alternatívne kryptomeny s výrazne lepšou škálovateľnosťou. Nové služby, ako napríklad krypto debetné karty, umožňujú plynulú integráciu fiat platieb do kryptoekonomiky. Pozrime sa na kroky, ktoré kryptomeny podnikli, aby sa stali globálnym platobným systémom.

Od temného webu po dodávky pizze

Kvôli pseudoanonymnej povahe peer to peer platieb bolo nevyhnutné, aby jedným z prvých prípadov použitia bitcoinu bolo uľahčenie pochybných transakcií. Preto bola kryptomena čoskoro vybraná ako hlavná možnosť platby za rôzne legálne a často nelegálne ponuky na tmavom webe..

Nikto iný ako John McAffee, jeden z najhlasnejších priaznivcov bitcoinu a sériový kandidát na prezidenta USA, otvorene priznáva, že za drogy, pornografiu a šlapky platil kryptomenou. Odhaduje sa, že pre Silk Road, jeden z najväčších čiernych trhov tmavého webu, mala platforma obrat zhruba 1,2 miliardy amerických dolárov. Keď bola platforma v roku 2013 zatvorená, úrady zaistili bitcoin v hodnote zhruba 3 milióny dolárov.

Bitcoinové platby však nie sú súkromné. Mnoho blockchainových služieb, vrátane búrz kryptomena, musí vyhovovať požiadavkám KYC / AML. Preto môžu orgány v mnohých prípadoch prepojiť transakcie kryptomeny s identitou. Toto kvalifikuje kryptomeny ako legitímne platobné systémy.

Na strane právnych transakcií začali spoločnosti Electronic Frontier Foundation a WikiLeaks prijímať bitcoiny za dary už v roku 2011. Mnoho legálne pôsobiacich obchodníkov tiež začalo akceptovať bitcoin a niektoré z jeho rôznych altcoinov ako možnosti platby.

Výsledné zhodnotenie ceny bitcoinu malo spravodlivý podiel na zvláštnych príbehoch, od muža, ktorý sa prehrabal skládkou v zúfalom pokuse nájsť svoj pevný disk obsahujúci 7500 bitcoinov, až po legendárnu transakciu s pizzou. V transakcii z roku 2010 zaplatil muž z Floridy (kto iný) 10 000 bitcoinov výmenou za dve pizze od otca.

Táto udalosť, ktorá sa zapísala do histórie ako prvý nákup bitcoinu, sa oslavuje každoročne 22. mája. K poslednému dňu bitcoinovej pizze má týchto 10 000 bitcoinov hodnotu zhruba 80 miliónov amerických dolárov.

Od 7 TPS po škálovateľné blockchainy

Vďaka iba 7 transakciám za sekundu má bitcoin notoricky nízku priepustnosť transakcií. Pretože transakcie na bitcoinovom blockchaine súťažia o kapacitu transakcie pomocou svojich poplatkov, môže to viesť k prudkému zvýšeniu poplatkov, najmä v časoch vysokého dopytu po transakciách.

Zatiaľ čo poplatky za jednu transakciu boli za posledné tri mesiace relatívne stabilné a pohybovali sa okolo 0,60 USD, boli obdobia, keď vlastníci bitcoinov museli za uskutočnenie platby zaplatiť viac dolárov. Počas prasknutia bubliny v roku 2017, poplatky šli dokonca až na 54 dolárov.

V záujme riešenia problému škálovateľnosti niektorí ťažiari navrhli zväčšiť veľkosť bloku z 1 MB na 8 MB. Pretože väčšina baníkov sa postavila proti tomuto návrhu, navrhovatelia sa oddelili od bitcoinového blockchainu a vytvorili bitcoinovú hotovosť tvrdou vidličkou.

Približne v rovnakom čase začali vznikať a neustále sa zlepšovať škálovateľné altcoiny. S modernými blockchainmi typu Proof of Stake, ktoré dokážu spracovať tisíce transakcií za sekundu, je možné uskutočniť transakcie, ktoré stoja zlomok centa, a k príjemcovi sa dostanú len za päť sekúnd. Len nedávno bol bitcoin SV, ktorý bol rozdelený na inom hard forku od Bitcoin Cash, úplne opustil veľkosti blokov, umožňuje prakticky neobmedzenú priepustnosť transakcií.

Ďalším moderným vývojom v blockchainovom sektore je vznik stablecoinov. veľa prípadov použitia blockchainu vyžaduje predvídateľnosť ceny, ktorú nie je možné dosiahnuť pomocou nezabezpečených kryptomien kvôli ich volatilite. Najmä zákazníci zvyčajne uprednostňujú stabilné ceny pred devízovým rizikom kryptomeny. Stablecoiny navyše vedú k širokej škále aplikácií v sektore decentralizovaného financovania (DeFi).

Od šálok kávy až po globálny platobný systém

Medzitým sa prijímanie platieb kryptomenou ďalej zlepšilo. Príkladom toho je český hackerský priestor Paralelní Polis, ktorý je tiež hostiteľom Inštitútu kryptoanarchie. Hackerský priestor v Prahe je hrdý na to, že sa stal prvým kaviarňou na svete s bitcoinmi.

Počas obdobia zvyšovania poplatkov za bitcoiny predstavila Polis ako alternatívne meny Litecoin a Bitcoin Cash. Návštevníci, ktorí predtým neboli vystavení kryptomene, môžu svoju kávu získať nákupom kryptomeny z bankomatu Bitcoin / Litecoin v hackerskom priestore alebo zakúpením vopred naloženej karty plastovej peňaženky..

V rámci pilotného projektu minulý rok distribuovala medzinárodná mimovládna organizácia Oxfam dávku kariet platiacich priložením ako pomoc pri katastrofách komunitám na Vanuatu. Každá karta bola vopred nabitá 50 jednotkami DAI stablecoinu. Miestne obchody dostali systémy PoS, v ktorých boli držitelia kariet schopní uplatniť svoju pomoc.

Za posledné roky výskum jasne ukázal, že finančná pomoc je účinnejšia ako darovanie fyzického tovaru, pretože ten má tendenciu podkopávať miestne hospodárstvo. Oxfam uvádza, že projekt bol ohromným úspechom, pretože táto forma kryptomeny bola oveľa efektívnejšia ako hotovostné prevody alebo vecné dary. Preto chcú na Vanuatu zvýšiť platby úľavami z kryptomeny.

Od historickej transakcie s pizzou (príjemcom bol Brit, ktorý si objednal pizzu pomocou svojej kreditnej karty) sa nákupy kryptomien spoliehajú na sprostredkovateľov, kedykoľvek predajca neprijme priame platby kryptomenou. Čoskoro sa objavili online služby, ktoré predávali digitálne poukazy výmenou za kryptomenu, ktorú bolo možné následne vyplatiť na rôznych online a fyzických trhoch, ako je napríklad Amazon.

Posledným trendom vo vývoji platobných systémov pre kryptomeny sú krypto debetné karty. Tu dôveryhodný depozitár vydá debetnú kartu, ktorá funguje úplne dobre v prípade každého systému PoS, ktorý prijíma karty Visa. Zákazníci môžu na svoju debetnú kartu vložiť fiat alebo kryptomenu. Keď správca použije svoju kartu na uskutočnenie nákupu z kryptomeny, automaticky mu vymení sumu nákupu a prevedie fiatovú menu na príjemcu.

Jedným z takýchto poskytovateľov služieb je CoinZoom. V spolupráci s vedúcim správcovským partnerom BitGo v odbore ponúka CoinZoom celý rad odstupňované debetné karty Visa. S licenciami vo všetkých 50 štátoch je CoinZoom plne kompatibilný so svojimi zákazníkmi z USA.

Okrem prevodu svojich existujúcich kryptomien do peňaženiek CoinZoom môžu používatelia tiež financovať svoju peňaženku rôznymi tradičnými platobnými metódami s fiat menou, ktoré je možné následne zameniť za viac ako 40 kryptomien. Pomocou mobilnej aplikácie môžu zákazníci CoinZoom kedykoľvek zvoliť peňaženku s kryptomenami, od ktorej sa odpočítavajú čiastky nákupu.

To, vďaka čomu CoinZoom vyniká medzi ostatnými poskytovateľmi krypto debetných kariet, je bezpečnosť, ktorú poskytuje BitGo. Pretože BitGo drží prevažnú väčšinu svojich finančných prostriedkov v chladných peňaženkách a je poistený proti stratám až do výšky 100 miliónov dolárov, sú všetky vklady CoinZoom úplne chránené pred hackermi. Z dôvodu zásad nulovej zodpovednosti spoločnosti Visa nie sú držitelia kariet zodpovední za žiadne podvodné transakcie v prípade straty alebo odcudzenia kariet..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map