Prechod spoločnosti Ethereum na dôkaz o podiele – lepší ako dôkaz o práci?

Ak sa zaujímate aspoň o priestor kryptomeny, pravdepodobne ste už počuli o ethereu. V súčasnosti je to druhá najväčšia minca podľa trhového stropu, predovšetkým preto, že na ethereum beží toľko ďalších tokenov, a čiastočne preto, že vývojový tím je veľmi talentovaný.

Či tak alebo onak, tento príspevok sa týka prechodu z POW na POS.

Čo je teda POW (Proof-of-Work)?

POW v súčasnosti používa väčšina kryptomien vrátane bitcoinu, ethereum (zatiaľ) a litecoin. Ak je minca vyťažiteľná, znamená to, že využíva systém POW.

Baníci používajú svoje GPU alebo ASIC vyriešiť kryptografické hašovacie funkcie, ktoré overujú blockchain. GPU primárne určené na hranie podobných hier RX 580 sú teraz zamestnaní baníkmi.

Ich GPU rýchlo hádajú a kontrolujú rôzne riešenia takmer nemožného matematického problému. Keď úspešne vyriešia rovnicu, aktualizuje sa účtovná kniha (blockchain) a baník dostane blokovú odmenu vo forme tokenu a / alebo transakčných poplatkov.

Toto sa nazýva Proof-of-Work, pretože baníci robia veľa práce v podobe spracovania matematických rovníc so svojim ťažobným hardvérom. Bez baníkov by mnoho sietí neexistovalo. Baníci platia za elektrinu výmenou za žetóny.

Čo je Dôkaz o podiele a v čom je iný

Proof-of-Stake je trochu iný. Predtým baníci dokázali, ako rýchlo dokážu overiť sieť; teraz držitelia ETH ukážu, koľko vlastní, spustením niečoho, čo sa volá a hlavný uzol. Keď vytvoríte hlavný uzol, musíte uzamknúť určité množstvo ETH, aby ste dokázali, že ho vlastníte.

Odmeny sa rozdeľujú na základe toho, koľko ste zamkli a ako dlho je to uzamknuté. Namiesto 1 000 baníkov, ktorí napríklad overujú sieť, môže existovať okolo 10 000 peňaženiek, ktoré držia Ethereum prostredníctvom Proof-of-Stake..

Pomocou POS sa šetrí energia. Baníci nebudú musieť spotrebovávať veľa elektriny, aby vyriešili kryptografické hašovacie funkcie, čo je dobré pre naše peňaženky a dobré pre planétu. Uzamknutím Etherea sa navyše vytvorí nedostatok, ktorý by mal zvýšiť cenu.

Samozrejme to nie je všetko slnečné svetlo a dúha. Zdá sa, že s týmto novým systémom budú bohatí stále bohatší a chudobní, no stále budú chudobní. Nový systém odmeňuje tých, ktorí už majú veľa éteru, pretože blokové odmeny sú teraz distribuované podľa toho, koľko už máte.

Navyše, komunita pre ťažbu ETH nebude veľmi šťastná, keď dôjde k rozvetveniu, pretože ich ťažobný hardvér už nebude pre Ethereum použiteľný. Budú musieť prejsť na novú menu, ktorá je stále ťažiteľná.

Očakávam, že v tomto období uvidím špicu Ethereum Classic, pretože verím, že to zostane POW. Je tiež možné, že skupina členov v banskej komunite ETH vytvorí novú menu, ktorá sa rozdvojuje z Etherea, prípadne nazývaného Ethereum Cash.

Ak momentálne ťažíte ethereum, bolo by rozumné nájsť novú menu, ktorá by sa dala ťažiť. Stále existuje veľa možností, napríklad Litecoin, Vertcoin, Zencash a ďalšie.

Táto aktualizácia už nejaký čas funguje, oneskorená problémami, ako sú aktualizácie peňaženiek a nejaké potlačenie zo strany komunity. Generálny riaditeľ a mozog stojaci za spoločnosťou Ethereum, Vitalik Buterin, sú však všetci na prechod na POS.  

Dúfajme, že prechod nebude mať za následok problémy pre komunitu alebo sieť ETH, pretože ide o veľké rozhodnutie, ktoré úplne zmení spôsob overovania siete. Z uvedeného vyplýva, že nemusíte panikať. Vývojový tím Ethereum vie, čo robí. Koniec koncov, sú zakladateľmi druhej najväčšej kryptomeny na trhu.

Rovnako ako všetko ostatné je rozumné diverzifikovať sa. Neinvestujte všetko do jednej mince; je skôr rozumné držať trochu všetkého. Ďalej ešte nelejte všetky svoje aktíva do kryptomeny, pretože je to veľmi nestabilné prostredie.

Ak momentálne hľadáte kúpiť ťažobný hardvér ETH, povedal by som, že do toho. Ak sa rozhodnete nákup uskutočniť, uvedomte si, že ho už nebudete dlhšie používať. Pri nákupe sa uistite, že karta je schopná profitovať aj v iných menách, pretože v budúcnosti sa budete musieť poobzerať inde. Do tej doby sa pokúste nahrabať toľko ETH, koľko len môžete!

Zdroj obrázku: BlockGeeks

Toto je príspevok od hosťa, ktorý napísal Jacob Tuwiner, majiteľ EasyPC.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map