Bitcoin klepá na 35 000 dolárov a altcoiny ožívajú v novom roku

Market Watch Weekly je prehľad kryptotrhov a vývoja každý týždeň.

Bitcoin zaznamenal počas novoročného víkendu prudký nárast, keď v sobotu úspešne prekonal hranicu 30 000 dolárov, iba 17 dní po prekročení 20 000 dolárov. Rally potom pokračovala v nedeľu, keď BTC vykázalo svoje nové historické maximum 34 788 dolárov, podľa ceny indexu OKEx BTC. Zatiaľ čo minulotýždňová suma 6 843 dolárov bola vôbec najväčším týždenným ziskom bitcoinu, najväčší vplyv malo prelomenie úrovne 30 000 dolárov. Rekordné zhromaždenie získalo významné mediálne pokrytie – napríklad predná strana stránky Peňažné časy dnes – zvýraznenie hviezdneho výkonu bitcoinu v tomto roku.

Bitcoinová rally tiež inšpirovala všetkých účastníkov trhu, s agregovaným objemom obchodovania s derivátmi, ktorý sa v sobotu aj v nedeľu dotkol 80 miliárd dolárov, iba za historickým maximom 17. decembra. Na burzách naďalej rástol aj otvorený záujem, na trhu viedol OKEx s otvoreným úrokom BTC vo výške 1,94 miliárd dolárov, nasledovaným CME podľa 1,79 miliardy dolárov údaje zo zošikmenia. Poplatky za štvrťročné futures kontrakty sa tiež zvýšili na 1 500 dolárov, čo je viac ako 5%, čo naznačuje mimoriadne optimistický sentiment na trhu..

BTC futures – agregované denné objemy. Zdroj: zošikmenie

Vyberte altcoiny, ktoré vzniknú pri tejto príležitosti

22% týždenný zisk bitcoinu prekonal niekoľko významných altcoinov. Ether (ETH) svojím víkendovým nárastom prerazil hranicu 1 000 dolárov a uzavrel sedemdňový rast na úrovni 37,78%. ETH je teraz len asi 400 dolárov od svojho historického maxima. 

Najpôsobivejším umelcom bol však Polkadot (DOT), ktorého cena sa za posledných sedem dní takmer zdvojnásobila. Jej súčasná trhová kapitalizácia vo výške takmer 10 miliárd dolárov sa blíži k 10% podielu Etheru, čo ju umiestnilo na šiestom mieste podľa trhovej kapitalizácie. 

XRP je medzitým naďalej ovplyvňovaný vyradením z burzy, ktorá minulý týždeň stratila 19,75%. Mince na ochranu súkromia vrátane spoločností Monero (XMR), Zcash (ZEC) a DASH boli tiež ovplyvnené regulačný vývoj a zaznamenal výrazný pokles.

Týždenné výnosy hlavných altcoinov, 12 / 28–1 / 3. Zdroj: TradingView

DeFi zažila rok dramatického rastu

Celková hodnota uzamknutá v protokoloch DeFi na konci roka 2020 dosiahla 23,35 miliárd dolárov, čo naznačuje masívny rast na rozdiel od počiatočnej TVL na rok 751 miliónov dolárov. Nový rok naďalej rastie, keďže TVL sa podľa údajov DeBank teraz zvýšila na 27,54 miliárd dolárov.

Aktuálnymi tromi menami z hľadiska TVL sú výpožičný protokol Maker (MKR), token viazaný na BTC WBTC a decentralizovaná burza Uniswap (UNI)..

Celková hodnota uzamknutá v DeFi. Zdroj: DeBank

Pokiaľ ide o najvýkonnejšie aktíva DeFi z minulého týždňa, Loopring (LRC) sa umiestnil na prvom mieste v zozname s návratnosťou 57,13% a za posledný rok dosiahol 13-násobný nárast ceny. Niekoľko decentralizovaných natívnych tokenov výmeny prinieslo veľké zisky, s indexmi UNI, Curve (CRV) a SushiSwap (SUSHI) vzrástli o 46,53, 39,29% a 29,36%.. 

Týždenné výnosy hlavných tokenov DeFi, 12 / 28–1 / 3. Zdroj: TradingView

Inštitucionálni investori sa domnievajú, že bitcoin otvoril priestor smerom nahor

Kvôli vianočným sviatkom CME odložila aktualizáciu svojej najnovšej (k 21. decembru) bitcoinovej futures posiúdaje do 29. decembra. Toto vykazované obdobie pokrýva historické prelomenie bitcoinu nad hranicu 20 000 dolárov a následné zotavenie a časovo sa zhoduje s návratom. 

Otvorený záujem prudko vzrástol z 11 370 na 12 603, čím sa skončili predchádzajúce tri týždne poklesov a priamo dosiahli nové maximum za takmer osem týždňov. Zhromaždenie očividne vyvolalo inštitucionálne nadšenie, pretože dlhé pozície správcov aktív poskočili zo 492 na 573.

Finančné prostriedky využívajúce pákový efekt zvýšili svoje pozície v dlhom aj krátkom smere. Dlhé pozície sa zmenili z 3 946 na 4 357, zatiaľ čo krátke pozície sa zvýšili z 8 702 na 10 320. Za bezprecedentný otvorený záujem o fondy s pákovým efektom možno považovať dôveru hlasov v budúcnosť bitcoinu.

Vzhľadom na to, že sa bitcoiny v poslednom týždni roku 2020 stále rýchlo posúvali nahor, mala by ďalšia správa priniesť zaujímavejšie informácie.

CME údaje o bitcoinových futures – otvorený úrok. Zdroj: Quandl

Do budúcnosti tento týždeň

V utorok prichádza prvá výzva do roku 2021 vo voľbách gruzínskych senátorov, ktorí určia, ktorá strana bude ovládať Senát Spojených štátov. Zdá sa, že trh uprednostňuje kombináciu demokratického prezidenta a republikánmi ovládaného senátu, čo by prinieslo veľký stimulačný balík a zároveň blokovalo vyššie dane.

V prípade bitcoinu došlo k nárastu nad 30 000 dolárov pomerne rýchlo a pred ďalším ťahom môžeme vidieť konsolidáciu medzi 32 000 a 35 000 dolárov. Altcoiny tiež začínajú vyzerať ako živé a ETH tam pravdepodobne bude viesť zhromaždenie v najbližších dňoch.

Nie ste obchodníkom v OKEx? Naučte sa, ako začať obchodovať!

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie, originálny výskum & vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map