Bitcoin pochoduje uprostred opatrnosti maloobchodu, keď otvorený záujem o futures nastavuje nový ATH

Futures Friday je týždenný prehľad štvrťročných bitcoinových futures na OKEx.

Bitcoin (BTC) od začiatku októbra zverejnil šesť zelených týždenných sviečok, čo znamenalo šesť po sebe nasledujúcich týždňov ziskov. Vedúca digitálna mena dnes ráno opäť naberala páru a dosiahla 16 490 dolárov podľa indexu OKEx BTC – čo je najvyššia cena od druhého januárového týždňa 2018. V súčasnosti sa štvrťročné futures OKEx (BTCUSD1225) obchodujú s prémiou 300 dolárov, alebo 1,8% nad cenou indexu.

V minulotýždňovom článku Futures Friday sme si všimli, ako obchodné údaje OKEx odrážali predpojatosť trhu smerom ku krátkodobému zhodnoteniu ceny. Údaje z tohto týždňa väčšinou ukazujú, že maloobchodníci váhajú so stíhaním cenovej rally.

Pomer dlhých / krátkych BTC všeobecne bežal proti cenovému pohybu so stagnujúcim pomerom požičiavania spotových marží. Zároveň sa percentuálne znížila úroveň štvrťročnej prémie za futures a účastníci trhu sa obávajú otvoreného záujmu, ktorý stanovil nové najvyššie hodnoty v histórii.

Bitcoin však napriek obavám maloobchodu stále má priestor na rast, pretože nie všetky obchodné údaje odrážajú podmienky prehriatia. Ak je cena schopná prelomiť úroveň odporu 16 000 dolárov, mohla by pokračovať na vzostupnej dynamike a retailoví investori by pravdepodobne FOMO umiestnili na pozície.

Bitcoinové štvrťročné futures - 11/13Štvrťročné futures na OKTC (BTCUSD1225), 13. novembra od 6:00 UTC. Zdroj: OKEx, TradingView

Čítanie obchodných údajov OKEx

Navštívte stránku s obchodnými údajmi OKEx a preskúmajte viac ukazovateľov.

Pomer BTC dlhý / krátky

Pomer dlhých a krátkych transakcií sa v priebehu týždňa zväčša pohyboval oproti cene. Pomer klesol z nedeľného maxima 1,09 na súčasných 0,85, keď sa štvrťročná cena futures zvýšila z 15 200 dolárov na 16 600 dolárov.

Pomer dlhej / krátkej transakcie sa rýchlo vrátil späť s každým stiahnutím ceny, čo naznačuje, že maloobchodní predajcovia otvárali dlhé pozície na poklesoch, ale rýchlo ich zatvárali, pretože cena sa zhodnotila.

Po šiestich priamych týždňoch ziskov je váhanie obchodníkov s pokračovaním v prenasledovaní cenovej rally pochopiteľné.

Miera financovania permanentných swapov na BTC navyše nie je tiež prehriata, čo ďalej naznačuje, že retailoví investori si dávajú pozor na riziká stiahnutia.

Bitcoin dlhý krátky pomerČas zberu dát: 11/6 6:00 am UTC do 11/13 6:00 am UTC


Pomer dlhá / krátka porovnáva celkový počet používateľov otvárajúcich dlhé pozície a otvorených krátkych pozícií. Pomer je zostavený zo všetkých futures a permanentných swapov a dlhá / krátka strana používateľa je určená ich čistou pozíciou v BTC.

Na trhu s derivátmi je vždy, keď je otvorená dlhá pozícia, vyvážený krátkou pozíciou. Celkový počet dlhých pozícií sa musí rovnať celkovému počtu krátkych pozícií. Ak je pomer nízky, znamená to, že viac ľudí drží trenírky.

BTC základ

Zatiaľ čo cena rastie, súčasná báza BTC vo výške 300 USD je v súlade s minulotýždňovou, ale v percentuálnom vyjadrení je prémia v skutočnosti dole. Stabilita prémie tiež ukazuje, že trh nie je v súčasnosti príliš nadšený. Súčasná základňa je však stále zdravá a odráža vzostupnú náladu na trhu.

BTC základČas zberu dát: 11/6 6:00 am UTC do 11/13 6:00 am UTC

Tento ukazovateľ zobrazuje štvrťročnú cenu futures, cenu spotového indexu a tiež základný rozdiel. Základ konkrétneho času sa rovná štvrťročnej cene futures mínus cena spotového indexu.

Cena futures odráža očakávania obchodníkov od ceny bitcoinu. Ak je základ kladný, znamená to, že trh je býčí. Ak je základ negatívny, znamená to, že trh je na vzostupe.

Základ štvrťročných futures môže lepšie naznačiť dlhodobý trhový trend. Ak je základ vysoký (pozitívny alebo negatívny), znamená to, že existuje viac priestoru na arbitráž.

Otvorený záujem a objem obchodovania

Otvorený záujem začal v stredu stúpať smerom hore, z dnešnej hodnoty okolo 1 miliardy dolárov na maximálnu hodnotu 1,2 miliardy dolárov. Agregovaný otvorený záujem na všetkých burzách tiež dnes dosiahol historické maximum 6,1 miliárd dolárov údaje zo zošikmenia.

Zatiaľ čo nadmerný otvorený záujem historicky naznačuje rastúce riziko, tohtoročný rast cien je skôr výsledkom prichádzajúcich inštitucionálnych peňazí a my potrebujeme viac času na to, aby sme zistili, či sa tento vysoký otvorený záujem stane normou alebo nie.

Otvorený úrok a objem BTC - 13/13Čas zberu dát: 11/6 6:00 am UTC do 11/13 6:00 am UTC

Otvorený úrok je celkový počet nesplatených futures / swapov, ktoré neboli uzavreté v daný deň.

Objem obchodovania je celkový objem obchodov s futures a permanentnými swapmi za určité časové obdobie.

Ak bude otvorených 2 000 dlhých zmlúv a 2 000 krátkych zmlúv, otvorený úrok bude 2 000. Ak objem obchodov vzrastie a otvorený úrok poklesne v krátkom časovom období, môže to znamenať, že veľa pozícií je uzavretých alebo bolo prinútených k likvidácii. Ak sa zvýši objem obchodovania aj otvorený záujem, znamená to, že sa otvorilo veľa pozícií.

Pomer požičiavania marže BTC

BTC požičiavanie marží sa počas týždňa príliš nemenilo a pohybovalo sa medzi 9,5 až 11,5, čo naznačuje, že trh nie je v režime FOMO. Ďalšie kolo pákového efektu na spotovom trhu môže naznačovať, že sa maloobchodní obchodníci ponáhľajú, ale súčasný pákový efekt zostáva na zdravej úrovni.

Graf ukazovateľa pomeru požičiavania k marži - 11/13Čas zberu dát: 11/6 6:00 am UTC do 11/13 6:00 am UTC

Pomer požičiavania k dozoru sú údaje o obchodovaní na spotovom trhu, ktoré ukazujú pomer medzi používateľmi, ktorí si požičiavajú USDT, a požičiavajú si BTC v hodnote USDT za dané obdobie.

Tento pomer tiež pomáha obchodníkom skúmať sentiment na trhu. Obchodníci, ktorí si požičiavajú USDT, sa všeobecne snažia kúpiť BTC a tí, ktorí si požičiavajú BTC, sa snažia ich skrátiť.

Ak je pomer požičiavania s dozabezpečením vysoký, znamená to, že trh je na vzostupe. Ak je nízka, znamená to, že trh je na vzostupe. Extrémne hodnoty tohto pomeru historicky naznačujú zvraty trendov.

Pohľad obchodníka

Hunain Naseer, hlavný redaktor OKEx

November bol kľúčovým mesiacom pre bitcoiny, pretože prelomil hlavné úrovne mesačného odporu, ktoré sa vytvorili v decembri 2017 a januári 2018. Vzhľadom na postupnú sériu prírastkov je však trh na každej novej úrovni prirodzene opatrný, pretože v spôsob konsolidácie od minulého mesiaca.

Údaje o obchodovaní s futures preskúmané tento týždeň odrážajú túto opatrnosť, pretože maloobchodníci čakajú na výraznú korekciu, ale naďalej hľadajú malé zisky medzi malými poklesmi a prepätiami. To znamená, že ak sa spoločnosti BTC podarí získať silnú podporu okolo 16 000 dolárov, jeho cesta k ATH v roku 2017 bude relatívne jasná a maloobchodníci pravdepodobne FOMO zavedú na trh so slušnými objemami, čím sa cena zvýši ešte vyššie.

Robbie, investičný analytik OKEx

Cena BTC prelomila rezistenciu vo výške 15 800 dolárov – alebo 16 100 dolárov v prípade štvrťročných futures – čo ešte viac podporilo vzrastajúcu dôveru na trhu. Dnes ráno však nedošlo k veľkému zosilneniu hlasitosti, čo by mohlo vyvolať určité obavy. 

Vnútrodenná podpora sa pohybuje okolo 16 100 dolárov – alebo 16 400 dolárov pri štvrťročných futures. Pokiaľ bude možné pokračovať v krátkodobom modeli rally, potom menšie stiahnutie späť túto úroveň podpory nezlomí. Naopak, ak podpora nemôže držať, korekcia sa výrazne rozšíri. Dolná podpora je na úrovni 15 400 dolárov.

Súčasný rekordne vysoký otvorený záujem je zjavným záujmom trhu, ale silný nákup na spotovom trhu by mohol ceny podporiť.

OKEx Insights predstavuje analýzy trhu, podrobné funkcie a vybrané správy od krypto profesionálov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map